На заводі «Євраліс Семенс Україна»

10 фактів про виробництво насіння на заводі Євраліс Семенс

Служба новин 26 грудня 2017 711 0

Вибір насіння — справа відповідальна. Адже інколи саме неякісний посівний матеріал може стати причиною неврожаю чи навіть відсутності сходів у полі. Нині в Україні та світі є безліч компаній-виробників насіння, кожна з яких хоче бути лідером галузі та мати якомога більше клієнтів. Мабуть, одними з найбільш висококонкурентних секторів є продаж насіння кукурудзи, соняшнику та сої.

Серед виробників, які пропонують насіннєвий матеріал цих культур, українські аграрії часто віддають перевагу французькій компанії Euralis Semences. Вона готова забезпечувати вітчизняного сільгоспвиробника «акліматизованим» насінням, тобто вирощеним на полях нашої країни, але зі збереженням своєї генетичної чистоти.

Як «загартовується» насіння селекції Euralis Semences в Україні ми дізнавалися, відправившись на завод цієї компанії, розташований поблизу Черкас. Тут ми дізналися про повний виробничий ланцюжок на підприємстві Euralis Group «Черліс» — від надходження посівного матеріалу до упаковки вже готового до посіву насіння.

Наразі пропонуємо вам 10 фактів про виробництво насіння на заводі Euralis Semences.

Факт 1. Потужність постійно росте

Ознайомчу екскурсію заводом «Євраліс Семенс Україна» для нас провів виконавчий директор підприємства Олексій Панченко. За його словами, з моменту купівлі компанією «Євраліс» цього заводу в 2007 р., обсяги виробництва зросли вдвічі.

Олексій Панченко

Виробнича потужність заводу (на рік):

  • 400 тис. сел. од. насіння кукурудзи (D80)
  • 200 тис. сел. од. насіння соняшнику (D150)
  • 50 тис. сел. од. насіння сої (D125)

Насіннєві посіви «Євраліс Семенс Україна»

«Французи дуже серйозно ставляться до роботи в Україні, до інвестицій, до розвитку аграрного бізнесу, в тому числі і нашого заводу. Компанія «Євраліс» прийшла в 2007 році, і вже за 10 років були побудовані нові вузли, цехи. За цей час було інвестовано приблизно € 30 млн», — розповідає Олексій Панченко.

Цікаво, що насіннєвий завод «Євраліс Семенс Україна» готовий до виробництва насіння й інших сільськогосподарських культур (ріпаку, гороху, ячменю тощо). Для цього є все необхідне обладнання.

Факт 2. 12 рівнів контролю якості

Якість виготовленого насіння тут контролюється, як мінімум, на 12 рівнях. У результаті за багатьма параметрами насіння, вироблене в Україні, перевершує навіть те, яке вирощують на батьківщині Euralis Semences.

Виробничий процес у «Євраліс Семенс Україна»

«Різниця в якості є. Я б відзначив 3 основних моменти: генетична чистота (в Україні вона вища, тому що у нас просторова ізоляція між полями більша), калібрування (також краще — ми можемо калібрувати на 4-6 фракцій, у Франції калібрується на 2), засміченість (у нас вона менша в 10 разів). За критеріями сертифікації засміченість допускається 2%. Якщо у нас вона становить 0,01%, то в Іспанії 0,11%», — говорить виконавчий директор насіннєвого заводу.

На насіннєвих посівах соняшнику дотримується просторова ізоляція в 1,5 км, а для кукурудзи і сої — по 300 м. Кукурудзу прибирають із середньою вологістю 33%, а соняшник — 10-12%.

Збирання кукурудзи на насіннєвих посівах «Євраліс Семенс Україна»

Прийом зерна нового врожаю на заводі «Євраліс» починається зі зважування і взяття проб лабораторією для контролю якості майбутнього насіння відповідно до стандартів ISTA. Перш за все в лабораторії випробовують насіння на схожість (перевірка триває 7 днів), вологість і сортову чистоту.

Перевірку насіння на наявність ГМО «Євраліс Семенс Україна» проводить у Франції, де для цього є відповідне сучасне обладнання. Однак проби здають і в одну з незалежних лабораторій України, щоб співставити результати. Крім того, Франція дає оцінку якості протруювання насіння та їх генетичної чистоти.

Факт 3. Цілодобове сортування

Якщо розбирати шлях від зібраного врожаю до готового протруєного насіння, то у сої та соняшнику він багато в чому схожий. Процес сушки відбувається в сушарках шахтного типу з подальшим доочищенням, калібруванням, протравленням і упаковкою. А ось виробництво насіння кукурудзи має свої особливості. Перш за все, зерно на завод надходить у качанах, які необхідно очистити від покривного листя і пропустити через відділення сортування.

Сортування насіння на «Євраліс Семенс Україна»

Сьогодні завод оснащений сортувальними лініями 1991 і 2010 рр. установки, на які качани кукурудзи потрапляють після зняття покривного листя спеціальними машинами. На етапі сортування задіяно 25 чоловік (працює 4 зміни по 6 годин кожна), які проводять доочистку, відбираючи з лінії нетипові качани, щоб домогтися максимальної чистоти гібрида.

Факт 4. 72 години на сушку

Після сортування кукурудзяні качани потрапляють по конвеєру в камери однієї з двох сушарок. Кожна сушарка має 24 камери і вміщає по 50 т. Одна камера — один гібрид. А якщо гібрид змінюється, то камеру обов'язково зачищають.

Потужності для сушки насіння

«Після сушіння насіння в качанах вивантажується на закритий конвеєр (до сушки конвеєри відкриті) і йдуть на обмолот. Далі всі процеси відбуваються без доступу вологи, все ізольовано», — розповідає Олексій Панченко.

Факт 5. Калібрування «на замовлення»

Калібрування і упаковка насіння на українському заводі «Євраліс» проводиться не відразу після обмолоту. Протягом певного періоду невідкаліброване насіння може зберігатися на складі в дерев'яних коробках (дуже оптимізує містку здатність складу).

Виконавчий директор підприємства пояснив, що у відправленні продукції на етап калібрування, протруєння, а потім і упаковки завод прив'язаний до плану відвантажень партій, що були замовлені клієнтами або дистриб'юторами.

«Деяке насіння ми відразу пускаємо на калібрування, інше — трохи пізніше, в залежності від плану. Наприклад, є замовлення на ЄС Астероїд. Значить, він йде першим на калібрування і на упаковку, а потім на відвантаження. Тобто спільно з плановим відділом ми складаємо відповідний графік», — повідомляє Олексій Панченко.

Факт 6. Ретельне пакування

Калібрування може займати близько одного місяця, власне, стільки ж, скільки і прийом, сортування, сушіння та зберігання. А ось на упаковку насіння потрібно втричі більше часу — до 3 місяців.

«Все залежить від партії. Одна може пройти швидко і бути готовою в грудні, а інші будуть запаковані в січні-лютому», — пояснюють нам.

Факт 7. Повна автоматизація

На заводі «Євраліс» в Україні лінія протруювання і упаковки насіння теж повністю автоматизована. За роботою стежить один оператор. Потужність  лінії — до 350 мішків на годину.

«В принципі, можемо працювати з будь-якими протруйниками на замовлення клієнта або на вимогу ринку. Також використовуємо мішки будь-яких розмірів, в залежності від культури і маси тисячі насінин», — ділиться особливостями роботи лінії Олексій Панченко.

На заводі готові пакувати насіння в біг-беги. Правда, поки що ринок рідко замовляє подібну послугу, та й немає подібної норми сертифікації. Тому в «Євраліс» вважають за краще працювати зі стандартними мішками.

Протруювання насіння окремо не оплачується, а надається в якості бонусу для аграріїв при купівлі насіння.

Насіннєві посіви сої «Євраліс Семенс Україна»

Факт 8. Зберігання — на рівні

Наша екскурсія фінішувала на сучасному складі заводу площею 4 тис. м², який зводився в дві черги.

У приміщенні складу температура тримається на рівні + 10° С. Плюс, велику увагу тут надають і пожежній безпеці — встановили якісну пожежну сигналізацію, облаштували спеціальні пожежні вікна на стелі тощо.

Сьогодні  тут може розміщуватися близько 60 тис. сел. од., з яких, як правило, 40 тис. сел. од. — це насіння нового врожаю.

Факт 9. Фермерський підхід і сімейна атмосфера

Euralis — це кооператив у Франції, акціями якого володіють 12 тис. фермерів, тому фермерський підхід тут видно на всіх рівнях.

Колексти заводу «Євраліс Семенс Україна»

«У нас ставлення до працівників дуже сімейне, відчуваються цінності. Звичайно, що є певні цілі і щоденна рутина, але коли доходить справа, наприклад, до якихось проблем у людини, то все вирішується дуже швидко і на це завжди звертається увага», — говорить Олексій Панченко.

Колектив заводу «Євраліс Семенс Україна»

Тільки в будівництво їдальні та роздягалень з душовими для працівників насіннєвого заводу компанія «Євраліс» вклала близько €500 тис. Крім того, співробітників забезпечують  уніформою, підвозкою на роботу і назад. Передбачені тут також премії та нагороди.

Факт 10. Попереду модернізація

У найближчі 5 років завод «Євраліс» в Україні продовжуватиме нарощувати виробничу потужність. Олексій Панченко в цьому впевнений і додає, що вже наступного року їх підприємство чекає ряд робіт з модернізації виробництва. Планують встановити нову сушарку контейнерного типу для гібридних соняшнику і сої. Нині тривають переговори з найбільшими виробниками такого обладнання — Cimbria і Petkus.

Крім того, очікується установка автоматичного пелетизатора, ще однієї сушарки для кукурудзи і модернізація старих складів.

Наостанок пропонуємо вам поглянути зсередини на таїнство народження насіння Euralis у нашому відео із заводу «Черліс».

Виконано за допомогою Disqus
Матеріали за темою