Якщо ви шукаєте способи розширити джерела доходів фермерського господарства, пропонуємо вам почитати про приклад ТОВ «НВП «Агро-Ритм», що обробляє 5000 га в Одеській області.
У кризовому 2022 році в компанії вирішили диверсифікувати виробництво і додати нові напрямки роботи, для того, щоб компенсувати втрати на ціні зерна. Про цей досвід розповів директор «Агро-Ритму» Вадим Стоцький на конференції ReFarm. У 2022 році йому вдалось почати 2 нові напрямки агробізнесу. Які саме — читайте в сьогоднішньому матеріалі.
До повномасштабного вторгнення більшість українських фермерів обирали іноземне насіння. Це дозволяла економіка посівів того часу: $1 коштував 25 грн, соняшник — $800/т, а його середня врожайність становила 3 т/га. Тому аграрії дозволяли собі переплачувати за посівний матеріал кілька мільйонів гривень і це було некритично.
Проте в сезоні 2022 собівартість вирощування соняшнику була вищою за його ціну продажу. За підрахунками Вадима Стоцького, у 2021 р. собівартість вирощування 1 га соняшнику становила приблизно $600, а ціна насіння доходила до $800/т. У 2022 р. ці цифри змінились, відповідно на $700 та $300. Відтак кожна гривня стала на рахунку.
«Фермери раніше старалися заплатити за насіння у валюті. Вважалось, що насіння з-за кордону приречене на успіх. Зараз вони намагаються знижувати затратну частину, щоб більше заробити на гектарі. Тому звертають увагу на дешевший посівмат, тобто вітчизняний», — наголосив представник «Агро-Ритм».
Тому компанія активно почала пропонувати своє насіння, оскільки воно у 2 рази дешевше, а результати врожайності, зі слів Вадима, не набагато гірші. Відтак він визначив, що головний тренд в насінництві зараз — це низька ціна та хороший результат.
«Ми думаємо, що раз селекціонери в закордонній лабораторії створили гібрид, продали його нам, то ми заробили +50 по олійності. Але насправді, якщо розібратися, то не селекціонери створюють тренди, а наші з вами ґрунтово-кліматичні та економічні умови», — зазначив він.
Логічним буде питання: як в умовах с. Солтанівка на Одещині, де знаходиться компанія «Агро-Ритм», можна створити конкуренте насіння? Вадим Стоцький пояснив, що компанія співпрацює з приватними європейськими селекційними центрами.
Читайте також: Сезон продажів зерна завершується: яка ситуація із непроданими запасами
«Селекція — з англійської означає «обирати». Тобто, в умовах посухи Одеської області вибираються найпотужніші особини трьох компонентів лінії, які стануть основою нашого гібрида. Далі гібрид допрацьовується в групових ізоляторах і отримуємо елітне насіння», — пояснив директор.
Він розповів, що у ФГ «Родюче» на Кіровоградщині гібрид від Агро-Ритму на демоділянці показав врожайність 3,2 т/га, водночас один імпортний гібрид — 3,21 т/га, а інший, теж імпортний — 3,23 т/га. Тобто врожайність була на одному рівні. Щодо ціни, то гібрид від Агро-Ритм коштував $100, коли імпортні $180 та $178. При однаковій врожайності економія на гектарі при виборі вітчизняного насіння становить $40.
«Звичайно українцям важко повірити у вітчизняне насіння. Але сьогодні український підхід до виробництва набуває актуальності. І от такі вітчизняні продукти можуть зберегти рентабельність і можливість працювати», — повідомив Вадим Стоцький.
Відтак компанії торік вдалось продати 30 тис. посівних одиниць соняшнику, а цьогоріч — 40 тис., що становить 95% від загального обʼєму реалізації. Загалом насіннєвий бізнес приніс компанії 45% прибутку.
Вже влітку було зрозуміло, що на Одещині сезон-2022 за врожайністю буде не найкращим, і економіка гектара буде мінусовою. Тому в компанії вирішили розвивати інші напрямки, щоб підтримувати збереження земельного банку. Зокрема почали власний експорт та трейдинг.
Читайте також: Перемоги й досягнення аграріїв за перший рік тотальної війни
На початку вторгнення, коли порти перестали працювати, в господарстві зробили 7 кроків на шляху до експорту:
Коли перші спроби експорту вдались, компанія почала скуповувати сільськогосподарську продукцію у фермерів і вивозити її на Ізмаїл. Так почалась історія з трейдингом. Також на залишку було насіння, тому запустили механізм бартеру: посівний матеріал соняшнику обмінювали на товарну продукцію. Зі слів Вадима Стоцького, це стало реальним інструментом подолання кризи.
«Коли ми освоїли власний експорт, то запустили паралельну кампанію, яка приносила також прибуток — це підготовка підприємства до експорту. Ми брали будь-яке умовне фермерське господарство, реєстрували його та автопарк, укладали контракт з імпортером, робили всю документацію. Ми заробляли $10-15/т, коли людина заробляла на $150 більше», — розповів він
Загалом трейдинг та власний експорт принесли компанії у 2022 р. 10% прибутку з загальної суми.
Дуже слушно зауважив директор компанії, що в той час, поки всі намагаються економити, в «Агро-Ритмі» шукають інші способи заробітку. Тобто взяли курс на диверсифікацію, щоб «прикрити тили».
© Юлія Маковей, Kurkul.com, 2023 р.
Вибір редакції
Не пропусти останні новини!
Підписуйся на наші соціальні мережі та e-mail розсилку.