Перевезення зерна

Зерно у заручниках — фермеру треба заплатити, щоб повернути свій урожай

16 серпня 2023 33629 0

«Я вже втратив половину вартості зерна і хочу поділитись своєю історією з іншими фермерами» — звернувся в редакцію керівник ПП «Юхимівське» Олександр Кічмаренко.

Ще в березні він підписав контракт на продаж вирощеного зерна. Гроші за збіжжя аграрій так і не отримав, а через 6 місяців його вдалось повернути зі значними зусиллями й збитками. Чому так сталось та хто винен читайте в сьогоднішньому матеріалі.


«Уклали контракт на продаж зерна та очікували на гроші» 

ПП «Юхимівське» знаходиться на Вінниччині. В обробітку понад 2200 га землі. Як і кожен фермер у сучасних реаліях, керівник господарства Олександр Кічмаренко намагався продати своє збіжжя якомога вигідніше. Варіант продажу знайшов навесні: 23 березня він укладав договір на продаж 1200 т пшениці 3 класу з компанією «Агропросперіс». З цією компанією фермер працював і раніше та не мав жодних зауважень до неї. До того ж «Агропросперіс» працює на ринку 17 років, має хороші відгуки та репутацію.

«За умовами контракту ми мали доставити зерно у ТІС «Південний». Ми заплатили компанії і їхніми вантажівками доставили збіжжя до порту. Розрахунок мав бути вже після завантаження зерна на судно», — розповів фермер.

Зерно

Протягом чотирьох місяців Олександр чекав кошти за зерно. Але у червні до нього зателефонували працівники «Агропросперіс» і повідомили, що не можуть виконати контракт, тому визнають його дефолт-контрактом. 

Гроші за зерно керівник господарства не отримав і взагалі не розумів, чи будуть перспективи майбутнього продажу компанією. Тому періодично дзвонив до менеджера і пропонував забрати збіжжя чи дисконтувати ціну. Але працівники компанії запевняли: «Все буде добре. Зачекайте ще день-два-тиждень і ми все вирішимо».

«Востаннє ми пропонували переведення контракту у гривні й просто продати пшеницю у будь-який приймальний пункт в Одеській обл. Ми готові були підписати будь-яку додаткову угоду, при цьому розуміли, що можемо втратити в прибутку, оскільки війна і ситуація нестабільна. Тому просто хотіли якомога швидше продати зерно. Але нас запевнили, що все буде добре», — пригадує Олександр Кічмаренко.

«Можете забрати своє зерно назад»  

На початку липня до фермера знову зателефонував менеджер «Агропросперіс» з повідомленням: «До 7 серпня вам потрібно забрати своє зерно. А ні — то будете самостійно оплачувати збереження зерна у ТІС «Південний». На той час вже було зрозуміло, що «зернова угода» зупиниться. Тому без жодних обурень фермер відправив у порт 30 вантажівок. До 5 днів транспорт простояв у порту. В результаті з 30 машин завантажили тільки 2, решта — порожні повернулись додому. І така ситуація повторювалась 2 чи 3 рази.

Перевезення зерна

«Кожен день я телефонував у всі можливі ланки компанії. Мені казали: «відправляйте машини на завантажування». А коли транспорт доїжджав, то завантажували від сили 2-3 машини», —  розповів фермер.

Олександр був дуже пригнічений. Він щодня дзвонив до всіх можливих представників компанії: менеджерів з продажу, керівників регіональних представництв та логістів. Все закінчувалось обіцянками, а зерно по факту не завантажувалось. Врешті він додзвонився до начальника порту «Південний». 

Читайте також: Жнива 2023: врожайність озимих, ціни на зерно та хід збирання

«Він сказав, що просто надає квоту у 80 вантажівок на день для «Агропросперіс». А вже компанія розподіляє, які машини завантажувати. Наше зерно рахувалось «за ними». Але компанія вирішила спершу вивезти власне зерно, кинувши всіх фермерів напризволяще», — зазначив аграрій. 

До того ж на початку серпня з «Агропросперіс» почали надсилати рахунки за відвантаження з порту з незрозумілими власними надбавками. Мовляв: «Ми прийняли таке рішення і якщо ви не заплатите, то відвантажувати не будемо». Звичайно фермер їм заплатив, бо варіантів не було. Але ситуація ніяким чином не змінилась — вантажівки «Юхимівського» приїжджали в порт, кілька діб там чекали і повертались порожніми. Фермер марно платив за логістику і простої.

«Ну просто знущалися з нас. З вартості зерна я вже втратив точно 50%. Але найголовніше, скільки нервів я втратив. І в таку ситуацію потрапив не тільки я, а й мої колеги-фермери з Вінниччини», —  поділився Олександр.

«Компанія реально надіється, що ми звичайні колгоспники» 

Фермер разом з адвокатами знайшов пункт в контракті, де було чітко прописано: «За умови, якщо товар не відвантажено, компанія має відшкодувати всі затрати згідно з контрактом». З цим вони знову ж звернулись у «Агропросперіс» на що отримали відповідь — «звертайтесь до суду».  

Перевезення зерна

На запитання від нас: «на вашу думку на що розраховує компанія?» Фермер відповів, що вони впевнені, що справа затягнеться і до суду ніхто не звернеться. Справу потрібно розглядати в англійському суді. Але тільки судовий збір там коштує 15-18 тис. фунтів.

«Те, що ми втратили великі кошти, це факт, але зараз не те головне  Я просто хочу застерегти своїх колег і дати розголосу справі, щоб більше ніхто не попався. А ця компанія реально надіється, що ми звичайні колгоспники. Але  якщо ми менші в масштабах, то це не означає, що з нами можна так чинити. Ми вирощуємо, працюємо в умовах війни і тому маємо власні права», — додав фермер.

Читайте також: Продаж зерна онлайн — нові можливості для фермерів

Наразі фермер намагається забрати останні 200 т своєї пшениці. Попри попередню вдалу співпрацю, він більше не хоче працювати з «Агропросперіс» і застерігає всіх фермерів.

«Зараз у нас на завантаження в ТІС «Південний» вже другу добу стоїть 5 машин. Їх не вантажать —  порт відмовляється, пояснюючи це тим, що з ними не розрахувався «Агропросперіс». Замкнуте коло, а у нас вже третій контракт зривається», — востаннє прокоментував Олександр Кічмаренко.

Звичайно, щоб прояснити ситуацію ми звернулись з офіційним запитом і в «Агропросперіс», але відповіді, на жаль, не отримали. 

© Юлія Маковей, Kurkul.com, 2023 р.

Виконано за допомогою Disqus