12 серпня 2022 р. Мінагро за підтримки ЄС та Світового Банку анонсували запуск Державного реєстру аграріїв (ДАР).
ДАР у професійній аграрній спільноті відразу охрестили «Дією» для аграріїв, як наймасштабніший цифровий проєкт в агросекторі. За перший рік роботи реєстр показав спроможність працювати як єдиний, універсальний цифровий ресурс, що містить інформацію про державні та міжнародні програми підтримки – субсидії, гранти та матеріально-технічну допомогу агровиробникам. Подібні цифрові реєстри для підтримки аграріїв використовуються в Ірландії, Естонії, Іспанії, Італії, Нідерландах та інших країнах ЄС. Україна переймає найкращий міжнародний досвід у цій сфері.
На сьогодні базові питання реєстрації у системі, створення електронного кабінету виробника, внесення даних про своє агровиробництво, здебільшого вже не викликають складнощів. Однак принагідно нагадаємо посилання на покрокову відео інструкцію для аграріїв для реєстрації у ДАР:
· Інструкція з реєстрації у ДАР
· Інструкція щодо входу в кабінет та редагування інформації у ДАР
· Контакт-центр ДАР: +38 044 339 9215; support@dar.gov.ua
За рік роботи ДАР, без сумніву, змінив правила гри у сфері підтримки сільського господарства. Єдина система дозволяє усім зареєстрованим агровиробникам бачити умови програм підтримки, подавати стандартизовані заявки на основі офіційних даних, та відстежувати процес опрацювання заявки в режимі реального часу.
За словами самих же аграріїв, ДАР сприяє чіткості та прозорості розподілу допомоги. А також є додатковою мотивацією навіть для найменших агровиробників вести свою діяльність офіційно й отримувати необхідну допомогу.
«Наше підприємство працює офіційно, сплачує податки. Хочеться, щоб ще більше фермерів переходили на прозору форму, щоб їм розповідали, що вони можуть отримати допомогу. Створення Державного аграрного реєстру сприяє чіткості цього процесу, адже всі реєструються і бачать весь процес», — розповідає Андрій Тучик, керівник ТОВ «Летківське» з Вінниччини.
Читайте також: Тарас Чепурнатий: Треба мати власну техніку, незалежно від розміру господарства
Особливо такий підхід буде актуальним зараз, коли агровиробники зіткнулися з новими проблемами через війну та потребують підтримки.
ДАР продовжує розширювати перелік послуг і можливостей для агровиробників. Зараз основний функціонал реєстру можна розділити на такі основні категорії:
У кабінеті аграрія у ДАР віднедавна функціонує новий розділ «Фермерське господарство (ФГ)», де представник ФГ - юридичної особи або ФОП — засновник сімейного фермерського господарства може подати заявку на приєднання до кабінету ФГ земельних ділянок фізичних осіб — засновників або членів ФГ. Новий функціонал дозволить фермерським господарствам отримувати через ДАР допомогу на усі землі у складі ФГ, зокрема ті, що належать громадянам — членам фермерського господарства на праві власності, користування.
Серед нових зручних «фішок» варто згадати також можливість відфільтрувати свої земельні ділянки за потрібним критерієм. Працює також автоматичний розрахунок обсягу підтримки на землю, що набагато зручніше, ніж його розрахунок і введення фермером вручну, як було раніше.
За даними Державного аграрного реєстру в системі вже зареєструвалося майже 106 тисяч аграріїв. Зокрема, майже 72 тисячі — 67% зареєстрованих — це фізичні особи, серед яких також і ті, кого заведено називати «одноосібниками». Решта 33% зареєстрованих — ФОПи та юридичні особи.
Водночас саме ФОПи та юридичні особи обробляють більшість земель, відображених в ДАР — понад 13,3 млн гектарів. Загальна площа землі в обробітку усіх агровиробників, зареєстрованих в ДАР, зараз складає 13,7 млн гектарів. Це третина від загальної площі земель сільськогосподарського призначення (42,7 млн га за довоєнними даними).
Читайте також: Олег Меткий: Сезон 2022 був кращим, ніж те, що маємо сьогодні
Щодо регіонального розподілу, то найбільше зареєстрованих користувачів ДАР у південних та центральних областях – Миколаївській, Дніпропетровській, Кіровоградській та Вінницькій.
Щодо поточних результатів, то за півтора року роботи через ДАР було реалізовано 12 програм, за якими понад 50 000 агровиробників одержали допомогу. Лише у вигляді дотацій у 2022 році було розподілено 1,6 млрд грн. Крім того, через програми міжнародної технічної допомоги, зокрема від ФАО та USAID АГРО, розподілили десятки тисяч тонн насіння та добрив на підтримку посівної кампанії у 2023 році.
За словами заступника Міністра аграрної політики та продовольства України з питань з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації Дениса Башлика, система має беззаперечну довіру аграріїв: «ДАР довів, що сучасні цифрові рішення збільшують прозорість, підвищують ефективність та поглиблюють довіру між аграріями та державою. Мінагрополітики за підтримки міжнародних партнерів продовжить розвивати ДАР, як єдину платформу для надання підтримки, детінізації аграрного виробництва та поглиблення ланцюгів доданої вартості в агропромисловому секторі України».
«Державний аграрний реєстр, як на мене, — корисна та зручна державна платформа, де при реєстрації підтягується уся інформація про моє фермерське господарство — від реєстрації земельних ділянок і їх оренди до загальної інформації про господарство з усіх державних реєстрів країни. Моє господарство зазнало величезних збитків за час окупації. Відновлюватися самотужки надзвичайно важко. Тож для мене цінно, що я відслідковую у ДАР усі програми підтримки для агровиробників, як від держави, так і від міжнародних партнерів, організацій та банків. Подати заявку на участь в тій чи іншій програмі легко, і так само легко звітувати, зручно що все здійснюється в електронному форматі через цифровий підпис та банкінг, не потрібно відвідувати державні установи чи банки особисто», — коментує свій досвід з ДАР фермер Тарас Войтович, м. Бородянка.
Рішення про приєднання до ДАР приймає винятково агровиробник. Реєстрація не призводить до жодних податкових чи адміністративних наслідків. Натомість ДАР є одним з основних офіційних джерел інформації про підтримку для агровиробників, а також дієвим інструментом залучення матеріально-технічної допомоги. Світ і держава стоїть з українським агросектором, розуміючи його значення для продовольчої безпеки України та країн-імпортерів нашої агропродукції. Сміливість бути фермером – це разом з партнерами продовжувати працювати на своїй землі.
© Kurkul.com, 2023 р.
Вибір редакції
Не пропусти останні новини!
Підписуйся на наші соціальні мережі та e-mail розсилку.