Квіти вишні під час заморозків

Життя після заморозків: як «перевеснували» рослини і чи працюють засоби «антистрес»

23 травня 2017 1260 0

Весна 2017 стала шоком не лише для людей. Від весняних снігопадів та заморозків дуже постраждали посіви, сади та ягідники. Причому, по всій території України. Аграрії та садівники всіма доступними засобами намагалися допомогти їм пережити несприятливу погоду, але не всюди це вдалося. Журналісти Kurkul.com поцікавилися у експертів, чи можна зарадити впливу низьких температур на рослини, чи дієвими є хімічними засоби, які використовують для них як «антистрес», і які незвичайні засоби захисту ягідників придумали садівники.

Низькі температури VS Озимі, кукурудза та цукрові буряки

На Полтавщині через низькі температури доведеться пересівати більше 600 га цукрових буряків, по всій території України дуже постраждали, і не відомо чи відновляться посіви кукурудзи на зерно… Сторінки аграріїв у Фейсбук просто рясніють невтішними наслідками цьогорічної мінливої весни. Наприклад, селекціонер, доктор сільськогосподарських наук Зенон Сич нарікає на своїй сторінці на те, що пожовтіли посіви цукрової кукурудзи. Проте, він впевнений: природа сама все виправить, рослини оклигають.

«Результати похолодань у вигляді пожовтіння сходів. Що робити? Нічого! Просто потрібно почекати потепління, і усе стане на свої місця. Під час похолодання у теплолюбивих рослин припиняється засвоєння азоту з грунту (не працюють мікроорганізми під час похолодань, а коренева система, як не дивно, реагує на похолодання моментально). Дехто рекомендує відразу проводити різні обприскування (антистресами, гуматом калію, сечовиною тощо). Можливо, воно й так, але повсякчасно братися за обприскувач і різну хімію — не доцільно!» — пише Зенон Сич.

Якщо ж ви все-таки хочете перестрахуватися і допомогти посівам швидше відновитися після «морозного стресу», агрономи радять використовувати препарати, які попереджають втрату рослинами вологи та стимулятори синтезу стресових білків без значних енерговитрат. Також не зайвими будуть регулятори росту, які відновлюють та активізують процеси життєдіяльності рослини. У СОК «Агрофрут» на Львівщині нам розповіли, як завдяки цим препаратам та іншим оперативним заходам рятували від морозу полуницю.

Як захистити полуницю від заморозків

Завдяки міжнародній конференції «Ягідництво та кооперація» ми побували на полуничних полях на Львівщині. Голова сільськогосподарського кооперативу Олег Йовчик розповів як рятували від заморозків полуницю.

«Впродовж дня обприскували звичайною водою, намагалися, щоб рослина була волога. А уже впродовж ночі – палили солому, яка розстелена по периметру поля. Підпалена солома утворювала димову завісу, температура над полем ніби і не падала, і не піднімалась. Також обробляли насадження амінокислотами, які знімають стрес у рослин», — ділиться методами захисту рослин від низьких температур керівник СОК «Агрофрут».

Суниця садова

До речі, польський експерт у сфері ягідництва Кшиштоф Сак, оглянувши полуничні поля кооперативу підтвердив – вони у гарному стані. Хоча, для власників є й прикрощі – практично весь цвіт полуниці сорту «Хоней» постраждав через квітневі мінусові температури. Тому у «Агрофрут» тепер міркують: чи варто з нинішньою мінливою погодою вирощувати ранні сорти.

Варто зазначити, що у деяких аграріїв доцільність і ефективність спалювання соломи викликає сумніви. Одні кажуть, що це неефективний метод, а інші вагаються, але все ж його використовують. А от ті, хто спробував розпилення води переконують – дієво не лише для захисту полунці, а навіть для помідорів, садів та ягідників.

Методи захисту від заморозків садів та виноградників

Через цьогорічну холодну весну багатьом садівникам Західної України довелось просто скосити плантації малини, які пошкодив мороз. Дієвих засобів, щоб врятувати великі площі насаджень – немає, якщо не брати до уваги так звані електричні туманоутворювачі, які по кишені лише одиницям. Це демонструє навіть практика європейських садівників, які цьогоріч теж втратили чималу частину врожаю через аномальну весняну погоду.

Цікавий метод проти заморозків спробували одеські аграрії, які вирощують кавуни та дині у тунельних парниках, – насадження вони «зігрівали» парафіновими свічками. До слова, цей метод використовують і досвідчені виноградарі.

Агрономи погоджуються, що так зване окурювання та обприскування садів дає непогані результати. Але це дуже трудомісткий процес, який вимагає багато робочих рук, понаднормову працю і т.д. Можна спробувати також спеціальні препарати для обприскування садів, але їх ефективність, нову ж таки, — не завжди можна буде оцінити в кінцевому результаті, збираючи врожай.

Спецкомісія порахує збитки садівників

Враховуючи наслідки заморозків, які навіть в травні ще не відступили і тримають аграріїв в постійній напрузі, асоціація «УКРСАДПРОМ» ініціювала створення спец комісії, яка підрахує збитки садів по всій Україні. Ініціативу підтримав Аграрний комітет Верховної Ради України.

«За даними Асоціації, внаслідок аномальних для травня заморозків всі підприємства-виробники плодів і ягід зазнали значних збитків, а в деяких повністю знищений майбутній урожай плодів та ягід», — йдеться у зверненні асоціації до міністра аграрної політики Тараса Кутового.

Садівники сподіваються, що новостворена комісія не лише порахує збитки, але й віднайде механізми їх відшкодування та недопущення такої прикрої ситуації в майбутньому.

В Укргідрометцентрі повідомили – таких шкодочинних заморозків, які були в квітні та на початку травня уже можна не боятися. Проте, мінусові температури все таки можливі до кінця травня на крайньому північному сході.

«Вони будуть слабкими, на поверхні грунту. Загалом по Україні буде помірний температурний режим і подекуди дощитиме», — заспокоює агрометеоролог Тетяна Адаменко.

Людмила Лутицька, Kurkul.com

Виконано за допомогою Disqus
Матеріали за темою