Реклама
Проблеми зрошення — чому чиновники саботують створення ОВК

Проблеми зрошення — чому чиновники саботують створення ОВК

10 вересня 2024 293 0

За прогнозами агрокліматологів вся територія України стане зоною ризикового землеробства, через зміну клімату. І це не дивно — кожен сезон жаркіший за попередній. В таких умовах у фермерів немає іншого варіанту, ніж вирощування культур під зрошенням. Для цього держава стимулює аграріїв обʼєднуватись в Організації водокористувачів (ОВК), надає гранти, державні субсидії та пільгові тарифи на воду. Але головною перешкодою, до того, щоб вода потрапила на поле стає … бюрократія.

Саме ця тема стала найбільш обговорюваною на ІІІ Меліоративному форумі. Тому сьогодні ми б хотіли без прикрас розповісти, що відбувається з передачею меліораційних обʼєктів аграріям і чому це питання необхідно вирішити.

«У нас сезон, а в агентства позиція:  згорить, то згорить» 

У травні 2022 набрав чинності Закон «Про організації водокористувачів та стимулювання гідротехнічної меліорації земель». Фактично документ задекларував право фермерів об’єднуватись в організації водокористувачів (ОВК) та безоплатно отримувати у власність об’єкти інженерної інфраструктури меліоративної мережі і використовувати їх за призначенням. Отримавши їх у власність ОВК зможе модернізувати систему зрошення, зменшуючи її водо- та енерговитрати. І все б мало працювати, але є одне але без якого в Україні нікуди — бюрократія. В чому основна проблема? Що меліоративні системи включають не тільки канали, але й обладнання, адмінспоруди, насосні станції, кожна з яких на балансі різних структур, які не завжди хочуть йти на співпрацю з аграріями.

«За вікном +39℃, в полі — +50 і всі водокористувачі максимально включають полив. Ми подаємо заявку на полив, оскільки сьогодні всі головні насосні станції знаходяться у власності регіонального офісу водних ресурсів. Вони запускають один насос — згорів, не розбираючись, включають другий — згорів. Все ми без поливу. Я дзвоню до начальника регіонального офісу водних ресурсів, що дуже треба воду і прошу резервні ресурси. У них немає. Тоді я пропоную поремонтувати насоси, він каже: «В нас в калькуляції не передбачено. Вам треба поливати — це ваші проблеми», — розповідає керівник ОВК «Градизька» та ОВК «Дмитрівська» Олег Ковальчук

Олег Ковальчук, керівник ОВК «Градизька» та ОВК «Дмитрівська»
Олег Ковальчук, керівник ОВК «Градизька» та ОВК «Дмитрівська»

Паралельно дзвонять учасники ОВК, що в них без поливу все горить. Відтак очільник ОВК просить зняти насоси, самостійно відправляє на ремонт, ціна якого 250 тис. грн, в той час, як в агенції пропонують скласти кошторис і провести тендер. Але питання часу — це питання спаленої продукції.

«Я привожу полагоджені насоси, дзвоню дайте на людей, щоб підключили і відповідь: «Ой, в нас на тиждень розписано». Я кажу: «Як розписано? Я знайшов двигун, все оплатив, просто встановіть». Правдами-неправдами через день, але нам поставили. Тобто отаке управління. В нас сезон, а тут позиція  згорить то згорить», — говорить аграрій.

Читайте також: Вирощування бавовнику на Одещині — захист від хвороб, урожайність та економіка

Про аналогічну ситуацію він розповідає і в Полтавській обл. на  Градизькій зрошувальній системі, де шість насосних станцій під управлінням Держагентства водних ресурсів. Починається  інтенсивний полив — насос не працює, бо поламався блок керування. Ціна питання 500 тис. грн.

«Я кажу: а чого ж ви мовчите? Чого ж ви тільки коли ми почали поливати нас повідомили?. «Та оце ж грошей немає». Ми знову ж таки ремонтуємо самі. Тобто велика різниця управління, держави і бізнесу. Знову ж таки до ефективності повернемося, коли ОВК може оновити насосні, принести новітні технології, де кожен кіловат, кожен куб води подається в потрібне місце і включається тоді, коли треба. Натомість на обʼєктах Держводагентства все як було 50 років тому. І коли я рахую, що на 1 куб води я витрачаю 1000 Вт електроенергії —  це дуже нерентабельно. Але державі підходить — ви ж платите за електроенергію», —  обурюється Олег Ковальчук. 

Різниця між державним і приватним зрошенням 

В рамках Меліоративного форуму відвідувачі побували на двох насосних станціях — Трушівській, яка в державній власності Держводагентства і подає воду для ОВК «Перша», й Боровицькій, яка приватна і знаходиться у власності ОВК «Перша».

«Собівартість зрошення на приватній станції менша. Різниця у ватах. 620 Вт нам необхідно було для 1 м3 води на Трушівській НС, проти 180 Вт на Боровицькій НС. 1 кВт — 8 грн, тобто 4 грн коштує 1 м3 води. Тобто ми маємо мінімум 5 грн різниці на одному 1 м3 води приватної і державної насосної станції. 200 м3 за сезон ми маємо подати на кожен гектар. Тобто економія складає 10 000 грн/га або понад $200 », —  каже менеджер ОВК «Перша» Артур Налбандян.

Артур Налбандян, менеджер ОВК «Перша»
Артур Налбандян, менеджер ОВК «Перша»

Він додав, що якщо говорити про розмір в 130 00 га землі, які на сьогодні зрошуються, і помножити їх на $200, то виходить $26 млн щорічного збитку просто через те, що неефективно використовуються ресурси.

«Ми не проти водного агентства, і ми не хочемо забрати все собі у власність. Ми хочемо бути ефективними, ми хочемо конкурувати на світових ринках, і заради цього ми хочемо отримати певні обʼєкти у приватну власність і модернізувати їх. Зараз держава фінансує працівників, електроенергію, ремонти і так далі на у цих державних системах. Тому шановна держава, витрачайте кошти на армію, а аграрії, готові самі платити за послуги зрошення, тільки б була можливість», — додає Артур Налбандян.

Рибагенство, Держводагентство та Мінагро — хто крайній в проблемах передачі майна?

Закон України про меліорацію та водний кодекс України надає майже однакові функції Держводагентству та Держрибагентству в напрямку контролю і передачі обʼєктів. Відтак часто ОВК доводиться домовлятись про передачу обʼєктів з обома. І часто немає узгодження між цими двома інституціями, щодо передачі чи експлуатації обʼєктів.

«Залишаються спірні питання. І я вважаю, що Держводагентство також має виконувати свої функції і якось працювати. Робоча група наразі працює над погодженням, бо краще вже хоч щось швидше випустити, а те що не домовилися, залишили на кінець і там робоча група пропрацює. Я думаю що в кожному разі Держводагентство піде на зустріч ОВК», — каже заступник голови Держагентства водних ресурсів України Ігор Гопчак.

З його слів, зараз гостро стоїть питання передачі майна ОВК. Всі запити опрацьовувалися, на всі Держводагентство давало ґрунтовну відповідь, яка не завжди позитивна. 

Учасники ІІІ Меліоративного форуму
Учасники ІІІ Меліоративного форуму

«Не тільки ми відмовляємо, а й Держрибагенство. На попередньому форумі гостро стояло аналогічне питання. Рік пройшов, але ми цього вирішення не маємо. Потрібно заплатити 20% ПДВ. Хто заплатить? У держбюджеті не закладено на 2024 рік в Держводагентстві цих коштів.  Тобто ми їх не маємо», — каже він.

На цю тезу гостро відреагував Заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань аграрної та земельної політики Степан Чернявський: «А ви рік тому про це не подумали? Ваш виступ не змінився з минулого року.  Скажіть, будь ласка, на нарадах, ви ставите якісь дедлайни, тобто чітко вирішено час, коли буде передано обʼєкти?»  На що представник Держводагентства відповів: «Робоча група працює. Є Міністерство аграрної політики, Рибагентство і Держводагентство. Ми пропозицію внесли, а Рибагентство каже «ні». Тобто є спірні питання…». В розмову втрутився радник Міністра агрополітики Михайло Соколов. 

«За законом меліоративні системи — це сфера регулювання Мінагро. А агентство нам відповідає: «А ми вважаємо, що це не меліоративна система, а водогосподарський комплекс. Ми кажемо: ну ви ж бачили, що в законі немає поняття водогосподарського комплексу? Нам кажуть: ми так вважаємо. Ну добре, ви так вважаєте, то передайте обʼєкти і ми будемо погоджувати. А вони щось готові віддавати, а щось ні. Добре, ми готові працювати хоча б з тим, що віддають. А вони кажуть, що це не меліоративні обʼєкти, а комплексного призначення, тому також передати не можемо. Щодо ПДВ, то в законі немає такої підстави, як відсутність грошей на сплату ПДВ, щоб відмовити в передачі майна. Це не підстава для того, щоб щось не віддати. Тому Держводагентство має звертатися до Мінфіна і проблему вирішувати. Але від цього не повинні страждати водокористувачі», —  каже представник Мінагро.

Представник Держрибагенства Тарас Кот, зі свого боку зазначив, що у 2024-му році взагалі зникли зрошувальні системи, але зʼявились водогосподарські системи.

«Цей термін є в водному кодексі, але він взагалі не стосується меліоративних систем. У зрошувальних системах з'явився ще одна функція — це подача технічної та питної води населенню, що теж штучна видумка. Фактично, коли ми обговорюємо переліки майна, яке має бути передано в деяких областях, то  Держводагентство  хоче розірвати систему, щоб залишити собі головну насосну станцію, магістральний канал або магістральний трубопровід. А так система працювати не буде. Є області з узгодженими переліками меліоративних систем, які будуть передаватися. Але відбувається саботаж з боку фахівців Держводагентства, тому що вони відмовляються передавати експлуатаційні дільниці, обладнання, техніку, адмінбудівлі, тобто те, що необхідно для того, щоб та чи інша меліоративна система, працювала», — каже Тарас Кот.

Тож можливо така активна і відкрита дискусія вплине на те, що держустанови нарешті дійдуть до якоїсь згоди, адже в кінцевому підсумку страждають не аграрії, а загалом продовольча галузь України.

Проблеми меліоративного законодавства

Щоб врегулювати проблеми передачі обʼєктів меліорації змін потребує і законодавство. Перше, і напевно, найбільш актуальне — це скасування погодження, надання дозволу на розробку технічної документації землеустрою сільрадою. 

«Це реально рудимент. Ці рішення на практиці, просто папірець, який необхідно віддати землевпоряднику і далі в ДЗК. Тому ми дуже просимо з цим не зволікати, бо є ОВК, які не можуть інвентаризувати мережу, бо просто сільрада не надає рішення», — розповідає заступник голови ГО «Всеукраїнська аграрна рада» Дмитро Кохан. 

Наступна проблема полягає в тому, що держава зобовʼязала подавати воду в населені пункти дренажними каналами.

«Це може звучати смішно. Але  у нас в кабмін прийшли запити від Черкаської адміністрації, з проханням профінансувати можливість подавати питну технічну воду населенню через канали. І бідні люди на Черкащині, якщо їм будуть справді цю воду подавати. Однак, ми пропонуємо цей аргумент зняти, і в законі передбачити, що населені пункти при подачі води від державних водогосподарських організацій та ОВК мають пріоритетне право, щоб більше ніхто цим не спекулював», — зазначає представник ВАР. 

Друге обмеження стосується переліку осіб, які можуть бути членами ОВК. Тобто це можуть бути і переробні підприємства, птахофабрики, які теж використовують воду чи органи місцевого самоврядування. Тому пропонується розширити перелік учасників, які можуть бути членами ОВК, і додати туди також і інші форми суб'єктів господарювання.

Також пропонуються зміни по частині роботи державних водогосподарських організацій.  Варто врегулювати і внести певні технічні зміни в порядок взаємодії аграріїв з водогосподарськими організаціями. Наприклад, вимоги по договорах, в разі припинення, оплати.

Державні водогосподарські організації фактично надають послуги за осушення, але за них ніхто не платить. Так теж вони розвиватися не можуть. Тому потрібні певні системні зміни в цьому блоці.

Є й інша проблема з якою учасники ОВК зіштовхнулись на практиці. Зараз цілком реальні випадки, коли можуть створювати кілька ОВК на базі одного обладнання. 

© Юлія Маковей, Kurkul.com, 2024 р.

Виконано за допомогою Disqus
Реклама