Продаж сої — ключове сьогодні питання, яке викликає хвилю обговорень серед фермерів. Адже ціна продажу сої не виправдовує очікувань багатьох фермерів на початку сезону, а за прогнозами — і далі може знижуватись. Як це впливає на торги соєю і що аграрії думають про таку ситуацію? Розберімось разом.
Під час посівної соя була фавориткою серед фермерів — витрати на вирощування невисокі, ціна приваблива і збут стабільно є. Спільними зусиллями площа під соєю у 2024 р. склала 2,63 млн га і, як наслідок, отримано рекордний врожай — понад 6 млн т. До речі цікаво, що Мінагро пророкувало врожай у 5,2 млн т, Українська зернова асоціація — 5,5 млн т, Асоціація «Дунайська Соя» — 4,6 млн т.
А як щодо ціни? Вона з минулого сезону не змінилась, залишаючись в межах 17000 грн/т. Не радувала аграріїв і врожайність: через посуху та ранню посівну вона була значно нижчою. Знову ж за оцінками Мінагро, середня врожайність склала 2,3 т/га, коли у сезоні 2023 вона становила 2,7 т/га.
Читайте також: Продавати чи чекати — що з прогнозами ціни на соняшник
При цьому за рік витрати на вирощування зросли. Аграрії називають цифри витрат на вирощування 1 га сої до 16 тис. грн/га, а при прямому посіві — до 13 тис. грн/га. Відтак точка беззбитковості настає при врожайності соєвих бобів 1,4 т/га.
Зрозуміло, що на ціну сої на українському ринку впливає світовий ринок. В жовтні вартість сої почала знижуватись з 10,75 до 9,85 $/бушель. Це призвело до того, що за минулі 2 місяці поступово знизилось й співвідношення цін між кукурудзою та соєю (SB/C) з 2,5 до 2,2.
«Ця тенденція пояснюється фундаментальними факторами ринку. Очікується, що кінцеві запаси сої суттєво зростуть у трьох ключових країнах-експортерах — США, Бразилії та Аргентині. Водночас запаси кукурудзи в цих країнах, за прогнозами, залишаться стабільними. Рекордне або близьке до рекордного виробництво сої в основних країнах-експортерах створює додатковий тиск на світові ціни. Як результат, співвідношення SB/C може знизитися ще більше, потенційно досягнувши рівня 2,0», — повідомив керівник аналітичного відділу та інсайтів ASAP Agri Олівʼє Буйє.
Відтак, якщо співвідношення SB/C впаде до позначки 2, то ціна на сою буде $9/бушель. У такому випадку ціни на українську сою на базисі CPT/FOB можуть впасти ще на $30/т.
Поля з соєю у господарстві «Великосорочинське» на Полтавщині ми відвідали на початку серпня. Тоді спека спровокувала нерівномірне дозрівання і в господарстві чекали опадів, які трохи б «підправили» становище культури.
«Дощів ми так і не дочекались. В заліку вийшли на середню врожайність 1,8 т/га, що значно менше, ніж роком раніше», — зазначає Сергій Харченко, заступник директора АОПП «Великосорочинське».
Він каже, що з минулого року соняшник зріс в ціні з 14-15 тис. грн/т до 25 тис. грн/т. Вартість пшениці та кукурудзи також зросла. А от вартість сої залишилась на рівні минулого року, при тому, що врожайність знизилась. Відтак, якщо підбити підсумки, то соя з найприбутковішої культури в сезоні 2023 стала однією з найзбитковіших.
«Наразі сою зберігаємо і будемо чекати кращої ціни. Попри економіку культури, в наступному сезоні знову її сіятимемо в аналогічних обʼємах, щоб не ламати сівозміну», — додав агроном.
Не планує продавати сою і керівник СФГ «Вікторія» Віктор Кожухаренко. Цьогоріч площі під культурою склали 600 га і в наступному сезоні зменшувати їх аграрій не планує.
«Ми вийшли на непогану врожайність — 2,7 т/га. Зберігати боби у нас є де, тому поки почекаємо до березня-квітня. Хоча деякі обʼєми вже законтрактували. За такою схемою працюємо не один рік», — каже він.
В ТОВ «Вега Агро» цьогоріч висіяли рекордну кількість сої — 700 га.
Річ у тім, що на початку року компанія придбала лінію з переробки сої потужністю 20 т/добу. Адже в планах господарства запуск птахофабрики та виробництво кормів.
«Наразі лінію по переробці сої ще не запустили. Тому соя чекає свого часу. Врожайність цьогоріч хороша — 3,2 т/га. Вистачить і для власних потреб і для продажу», — каже Сергій Мартиненко, заступник директора у ТОВ «Вега-Агро».
Трейдери повідомляють, що наразі активність на ринку сої дуже низька. Більшість аграріїв вже не бажають продавати врожай через низькі для них ціни. Серед опитаних нами кількох сотень аграріїв 56% відповіли, що справді притримують врожай в очікуванні кращої ціни. Близько 25% опитаних сказали, що продавали сою одразу після збору врожаю, а решта впевнені, що коли сою не продавай, вона все одно буде збитковою.
Цьогорічна середня урожайність сої становить 1,7-1,8 т/га, у той час, як минулого року збирали до 3 т/га. Тобто сталось просідання по врожайності щонайменше на третину. Найбільше на зниження збору вплинула літня спека.
Щодо хвороб сої, то цього сезону аграрії найчастіше зверталися з питаннями щодо захисту від павутинного кліща, а також поширення в посівах фузаріозу і септоріозу. Павутинний кліщ швидко заселяв посіви через підвищену температуру повітря і ґрунтову посуху. Найбільшу шкоду він завдавав посівам на піщаних ґрунтів.
Соя є базовою культурою для компанії, кажуть в агрохолдингу LNZ Group. До того ж вона є сировиною для наповнення власного ОЕЗ, тому в наступному сезоні площі під культурою не зменшуватимуть.
«Глобально ми не змінюємо свою сівозміну. Не кидаємося вліво-вправо, як тільки на ринку починають говорити про економічну доцільність вирощування тієї чи іншої культури. В цьому році збільшили на 20% площі під соєю, знов-таки через те, що нам потрібна сировина на ОЕЗ. По соняшнику площі не сильно збільшуємо, а по кукурудзі зменшили на наступний рік з 12 тис. до 11 тис. га», — зазначив Роман Франчук, директор з агровиробництва LNZ Group.
«Після складного періоду для агросектору, українські аграрії дивляться на 2025 рік із новими очікуваннями та надіями. Хоча соя залишається привабливою культурою, прогнози вказують на збільшення площ під кукурудзою. Цьогоріч українська кукурудза показала вражаюче здорожчання. Як і прогнозував, ціни на неї тримаються, а на сою — падають», — вважає Дмитро Соломчук, народний депутат, член Комітету ВРУ з питань аграрної та земельної політики.
Він вважає, що вибір фермерів залежатиме від результатів реалізації культур у цьому сезонів, але вже можна робити прогнози.
«Думаю, що у 2025 р. площі посівів кукурудзи зростуть, орієнтовно на 400-500 тис. га, а під соєю — зменшаться. Баланс між кукурудзою та соєю залежатиме від ринкових умов, клімату та потреб кожного господарства. Але завжди варто памʼятати, що зважений, аналітичний підхід до вибору культур — це запорука успіху та прибутковості господарств», — додав нардеп.
© Юлія Маковей, Kurkul.com, 2024 р.
Вибір редакції
Не пропусти останні новини!
Підписуйся на наші соціальні мережі та e-mail розсилку.