Реклама
Конфлікти року — фермери та медіа борються проти системи

Конфлікти року — фермери та медіа борються проти системи

24 грудня 2024 351 0

До редакції Kurkul.com часто звертаються фермери зі своїми проблемами. І всіх їх обʼєднує одна фраза: «Що може зробити фермер, як йому боротись з великими компаніями?» Але, як говориться, гуртом і чорта поборемо. Як показує досвід, медійна підтримка і розголос неодноразово допомогли повідомити про проблему суспільство, чиновників та в деяких випадках підштовхнути відповідні органи до  розв'язання проблеми.

Пригадуємо найгучніші фермерські справи за останній час, які ми висвітлювали та в яких допомагали господарям відстояти своє.


Фермера «кинули» на $1 млн, але є надія на справедливість

Компанія «Вітмарк Агро» уклала контракт з господарством «Вікторія» на постачання 8 тис. т томатів у 2024 р. Щоб виконати умови контракту та забезпечити необхідний обсяг постачання, фермер купив необхідне обладнання, збільшив посівні площі, а коли прийшов строк відвантаження томатів, компанія-замовник не захотіла їх приймати, забравши лише урожай на суму раніше сплаченого авансу. В результаті — понад 6.5 тис. т помідорів зігнили на полі, фермер втратив майже $1 млн, а відшкодовувати збитки за контрактом покупець не бажає.

Зіпсовані томати у полі

«Наразі тривають судові засідання. Рахунки ТОВ «Вітмарк Агро» сьогодні заблоковано, а всі аргументи проти нас суд справедливо відхиляє. І медійна підтримка в цьому процесі має важливе місце», — каже співзасновник СФГ «Вікторія» Віктор Кожухаренко.   

Деталі протистояння читайте в матеріалі «Мільйон доларів гниє на полі — фермер позивається до «Вітмарк Україна»


Про рейдерське захоплення «Дунайського Аграрія»  

Напевно ви зустрічали в супермаркетах квадратні кавуни чи органічні фрукти з етикеткою «Дунайський Аграрій». Так от цього літа господарство пережило справжню кризу. Частку Павла Барабашова, одного зі співзасновників господарства, намагались незаконно забрати після смерті другого співзасновника — Романа Дяжука

«Мені зателефонували юристи й сказали «виходить — ви вже не власник». Без мого відома компанія змінила керівника «Дунайського аграрія», а адреса господарства з Ізмаїльського р-ну перемістилась в Київ. Такий нонсенс неможливо уявити», —  каже він.

Продукція ТМ Дунайський аграрій

Але все ж ситуацію вдалось врегулювати дуже швидко, хоча не без втрат для господарства, адже конфлік виник у сезон збору урожаю. І нам приємно, що наша редакція сприяла вирішенню конфлікту, зібравши та опублікувавши всі матеріали справи. Деталі в матеріалі «Чорні реєстратори Одещини — як відбувається захоплення «Дунайського аграрія». 


Релоковані осетри з Маріуполя, які загинули на Вінниччині

На початку жовтня 2023 р. на території Ладижинського водосховища з невідомих причин загинуло 9 т червонокнижних азовських осетрів, які належали «Першій аквапромисловій компанії». Власник цього рибогосподарства Олександр Корх, не вірячи, що винних знайдуть і покарають, почав проводити власне розслідування. 

Перша підозра осетрівника впала на насосну станцію водозабору ТОВ «Вінницька птахофабрика» (підприємство входить до групи компаній ПрАТ «МХП»). Він був переконаний, що мор риби стався внаслідок викиду хімікатів. На птахофабриці цю інформацію заперечували й особливо співпрацювати з фермером не хотіли. В результаті медійного розголосу, все ж таки відбувся діалог Корха та представників птахофабрики й останні почали співпрацю в розслідуванні трагедії.

Мор осетрів

Згодом з’явився і новий «підозрюваний» у справі — Ладижинська ТЕС «ДТЕК Західенерго», на обладнанні якої й розводили осетрів. Нові докази вказували на можливу участь саме цього підприємства в отруєнні риби. Про всі перипетії розслідування читайте в статті «Загадка загибелі осетрів на Вінниччині: новий поворот у справі за участі МХП та ДТЕК».  


Те про що треба говорити

Микола Халупенко 75-річний фермер, який заснував першу в Україні сімейну виноробню «Курінь» на Херсонщині. Протягом 30 років виготовляв унікальні вина та навіть експортував їх. У 2022 р. його господарство пережило окупацію. Російські «визволителі» вивезли техніку та обладнання виноробні, а приміщення спалили. Проте Миколі Володимировичу вдалось зберегти унікальний виноградник, який він обробляв фактично під дулами російських автоматів. 

Виноробня «Курінь»

Але нові реалії війни стали ще боліснішими: зараз унікальний виноградник може бути знищений, через будівництво оборонних конструкцій. Зрозуміло, що оборона наших територій на першому місці, але чи не може влада знайти компроміс на полі у кількасот метрів? До того ж для деяких фермерів по сусідству існували «особливі» правила розміщення фортифікацій.

Тож про проблему фермерів з прифронтових територій, про які треба говорити читайте в матеріалі «Зуби дракона чи унікальні вина — сімейна виноробня «Курінь» на межі зникнення».  


Іноземець у якого «віджали» землю в Україні

До редакції Kurkul.com звернувся підприємець з Польщі Тадеуш Блоцкі. Ще у 2008 р. він інвестував кошти та посадив плантацію чорної смородини на Волині. Справи в нового підприємства йшли добре до 2019 р., коли інвестор не впізнав фінансову звітність — з прибуткового, господарство стало збитковим. Після аудиту та перевірок пан Блоцкі виявив, що його земельний банк зменшився на 200 га. Зі слів поляка, таку оборудку влаштував екскерівник господарства. Той же, своєю чергою, розповідає, що все пройшло законно і просто він в один момент забрав те, що йому належить.

Звинувачувати чи виправдовувати когось — не наші повноваження,  це справа суду, який до сьогоднішнього дня мовчить. Але ми розповідаємо, як аудит земельного банку змінив становище господарства: «Польський фермер втратив 200 га в Україні — хто винен у заплутаній історії». 


Якщо у вас є що розказати, повідомити про свої проблеми, звертайтеся до редакції Куркуль. Ми завжди раді вислухати ваші історії та поділитися ними з нашою аудиторією.

Контакти: syrota@latifundistmedia.com або за телефоном +38 (067) 575 89 20

© Юлія Маковей, Kurkul.com, 2024 р.

Виконано за допомогою Disqus
Реклама