Травень в Україні розпочався з повідомлень про негоду. Дощ, зливи, буря, град пройшли Заходом України. В мережі зʼявились відео зі Львівської, Тернопільської та Івано-Франківської областей, де зливи зі шквальним вітром повалили дерева, пошкодили майно, град засипав поля чи позбивав листя в садах. Про те як негода вплинула на агросектор і майбутній врожай ми дізнались у фермерів.
Сильні опади зачепили поля «Західного Бугу». Агроном-аналітик компанії Дмитро Кисельов розповів нам, що град на щастя оминув їх поля, але сильні опади затопили посіви, на деяких полях стоїть вода.
«Зараз важко оцінити загальну кількість площ, що постраждала. Озима група в цілому в порядку, а от буряки місцями замулило», — каже він.
Нагадаємо, цукровий буряк — ключова культура для господарства. Вся сівозміна підприємства базується навколо цієї культури. Наразі буряк знаходиться в 12-14 фазі розвитку (2-4 листки). Дмитро зазначив, що про наслідки ситуації можна буде говорити наприкінці цього тижня, адже наразі в полях ще занадто мокро.
Буря з градом обійшла і землі ПА «Бовшівська», що знаходиться на Івано-Франківщині. Цьогоріч в господарстві під озимою групою близько 1500 га.
«Наразі проводимо посівну. Кілька днів у нас опади, але це швидше зливи, аніж бурі. Негода обійшла нас», — розповів директор господарства Григорій Івасишин.
Він розповідає, що станом озимої групи він задоволений. Наразі ріпак активно цвіте, пшениця йде в колос. Директор надіється, що такий стан культур збережеться до кінця сезону і принесе високу врожайність.
В господарстві Тараса Чепірнатого опадів чекали з нетерпінням.
«У Тернополі пройшли дощі. У нас була сильна злива, трішки може і зачепив град. За 20-30 км наробило людям біди. В мене масиви на горбі, то я думаю критичного нічого немає. Земля хотіла вологи. Навіть, якщо щось і поприбивало, то воно відійде», — каже фермер.
А от у Саранчуківську громаду на Тернопільщині негода принесла збитки.
«Відбулася сильна злива з потужним градом. Через це з полів зійшла вода. Величезним потоком ринула на село. Затопило господарства, городи людям на одній з вулиць», — розповів голова громади Володимир Петровський.
За повідомленням Інституту сільського господарства Карпатського регіону НААН, погода позитивно впливає на розвиток зернових культур в регіоні. Наразі негативних наслідків від тимчасового заморозку не спостерігали
«Пшениця озима сортів Естафета миронівська та Поларкап знаходиться на VІ етапі органогенезу, ячмінь озимий Каліфорнія ‒ VІ етапі (ріст 4-го міжвузля), ячмінь ярий Актуал і Абсолют ‒ на ІІІ етапі, відповідно 4-й листок», — зазначили в Інституті.
Якщо погодні умови стали локальним викликом для аграріїв, то більш актуальна проблема — це шкідники і хвороби. Складні погодні умови призвели до уповільнення темпів проведення польових робіт, але прискореного розвитку шкідливих організмів.
«В разі випадання дощу та високої вологості повітря, ймовірне збільшення ураження зернових хворобами. Є можливість розвитку борошнистої роси, бурої листкової іржі, плямистостей, септоріозу листя. За поновлення і наростання розвитку хвороб в період появи прапорцевого листка-колосіння проводять обприскування посівів», — прогнозують в Держпродспоживслужбі.
Поширенню хвороб на технічних культурах сприятиме тепла волога погода. Зокрема, можливе поширення пероноспорозу, альтернаріозу, фомозу, бактеріозу та гнилі. Оздоровлювати посіви необхідно за появи ознак хвороб дозволеними до використання фунгіцидами.
Поки травневі грози пройшли на Заході, фермери решти регіонів в очікуванні вологи. Керівник СФГ «Вікторія» Віктор Кожухаренко каже, що 3 місяці не було дощів у Бессарабії. Волога відсутня і наразі все виглядає, як на початку 2020 р., коли в Україні була критична посуха. Через посуху в регіоні стручки ріпаку згортаються в трубочку.
«Чекаємо дощів. У нас більш-менш все добре. Приморозки трохи вплинули на горох, але вважаю що страшного нічого не має. Дощі були, але у квітні випало тільки 20 мм. Поки вологи недостатньо для вегетації, але рослини ще не страждають. Сподіваємося, що дощі будуть», — розповів і директор Інституту зернових культур НААН України Владислав Черчель.
Тим часом Український гідрометеорологічний центр прогнозує тільки у північній частині невеликі короткочасні дощі. На Сході та Південному Сході країни без опадів. При цьому не виключають, що на Одещині та більшості центральних областей в першій декаді травня можуть пройти грози.
© Юлія Маковей, Kurkul.com, 2025 р.
Вибір редакції
Не пропусти останні новини!
Підписуйся на наші соціальні мережі та e-mail розсилку.