Експорт українського меду тогоріч сягнув історичного рекорду — понад 85 тис. т. З них 80% меду відправили на ринок ЄС. Цього року правила гри змінюються — ЄС готовий повернутись до довоєнних квот на мед, а за все, що понад них, імпортери сплачуватимуть мито. Скільки не повторюй, що наш мед найкращий, але на ринку виграють ті хто пропонує кращу ціну. А чи можуть її запропонувати наші експортери? І як ситуація з квотами вплине на закупівельну ціну меду для пасічників.
У реаліях медового ринку ми розбирались з Віктором Кравцем та Сергієм Шароніним з кооперативного господарства «Пасіка 21».
До війни експорт меду з України до ЄС регулювався квотою у розмірі 5-6 тис. т меду. Після її вичерпання компанії мали сплачувати мито у розмірі 17,3%. З початком повномасштабної війни ЄС, щоб підтримати економіку України, скасував всі квоти та тарифи дозволивши необмежений імпорт меду з України. Через рік норму продовжили ще на сезон.
Але у червні 2024 року, внаслідок протестів європейських аграріїв, Єврокомісія почала розглядати варіанти обмеження експорту. Відтак ввели квоту у розмірі 5/12 від середнього показника за два попередні роки. З 1 січня 2025 р. до 6 червня 2025 р. квота склала 18,5 тис. т. Але цю квоту імпортери вичерпали дуже швидко і продовжили експортувати, сплачуючи тариф 17,3%.
«Квоти до помномасштабної війни були приблизно такими ж, як і зараз — сміховинними за обсягом, і їх вибирали на початку року майже миттєво. Вони щороку зростали й перед вторгненням сягнули приблизно 6–6,5 тис. т. До цих довоєнних квот планують повернутись і зараз», — коментує Віктор Кравець, фінансовий директор «Пасіка 21».
Всі хочуть зрозуміти, як квоти та мита, які не є новинкою для українських експортерів, вплинуть на український ринок. Сільське господарство — це галузь, яка як ніяка інша залежить від погодних умов. У наші дні погода дивує й лякає майже щодня.
«Всі хочуть зрозуміти, якою буде закупівельна ціна на мед на внутрішньому ринку України найближчим часом. Але наразі ніхто не розуміє, яким буде урожай меду в Україні. Ніхто не може дати впевненого прогнозу, чи вистачить його бодай для внутрішнього споживання», — каже засновник «Пасіка 21» Сергій Шаронін.
Він пояснює, що цього року більшість пасік погано перезимувала. А весна виявилася важкою: пізні й сильні заморозки, затяжне похолодання, дощі з градом. Усе це суттєво вплинуло на цвітіння рослин у період першого медозбору та на сам медозбір. А ще на додачу — випадки отруєння бджіл.
«Пасіка 21» за підсумками першого медозбору вже може дати оцінку: меду мало. На Черкащині, наприклад, спочатку все побили заморозки, потім низькі температури не давали виділяти нектар, а коли потеплішало й зацвіла акація — дощі за кілька днів змили весь нектар», — розповідає Сергій.
Щодо прогнозів на другу хвилю збору, то тут одразу згадується минулий рік, коли через посуху саме другий медозбір загалом по країні був посереднім. Та й мед із соняшнику суттєво дешевший за мед з акації.
І так не лише в нас. Із США та Європи надходять ще гірші новини — як про втрати бджіл, так і про погодні аномалії.
«Можна впевнено сказати: у Європі, особливо Східній, перший медозбір майже не відбувся. Урожаю немає. Тобто, в основних споживачів меду зі своїм виробництвом меду погано. Це вже факт. Тож цей дефіцит меду, здавалося б, мав би позитивно вплинути на зростання як ціни, так і обсягів імпорту», — міркує засновник «Пасіка 21».
Усе йде до того, що в Європі не вистачатиме меду, і його імпорт має зрости. Але звідки буде експортовано необхідний обсяг і за якою ціною — наразі незрозуміло.
Віктор Кравець виділяє 2 моменти:
З огляду на все сказане, наразі залишається під великим питанням: чи дістанеться Україні хоча б частинка європейського ринку. А якщо й дістанеться — якою буде ціна цього експорту в усіх сенсах.
Жоден з імпортерів наразі не буде купувати український мед дорожче, ніж інший доступний мед тієї ж якості. Причому мається на увазі не порівняння фактичної якості, а зіставлення результатів лабораторних аналізів.
«Треба, щоб для покупця з ЄС український мед став конкурентним за ціною з іншим доступним йому медом. Наприклад, медом з Аргентини, Китаю, Індії, В’єтнаму тощо. Тому українському експортеру доведеться надати знижку 15%. Адже 17,3% мита вгору від контрактної ціни дорівнює знижці 15% вниз від неї», — зазначає Віктор Кравець.
Експортер продає вже оброблений мед (гомогенізований). А це — виробничі витрати: нова тара, аналізи в закордонних лабораторіях, внутрішня та зовнішня логістика, зарплати, амортизація, енергія, податки, відсотки за кредитами, оренда тощо. Але це ще не все. Є ще й трансакційні витрати — внесення застави державі за ПДВ з авансом на прибуток за вивезений за контрактною ціною мед, але не нижче мінімальної експортної ціни, встановленої державою. Ці кошти потрібно або вилучити з обігових, або взяти в кредит у банку і «заморозити» гроші щонайменше на 3–5 місяців.
Є також витрати на маркетинг. Пошук іноземних покупців — справа недешева: поїздки Європою, виставки, безплатні зразки потенційним покупцям, рекламні матеріали, витрати на промоакції та бонуси в ритейлі тощо.
Попри те, що бджільництво в Україні орієнтоване на експорт і на доходи від цього експорту живе та харчується багато тисяч громадян, державної підтримки експорту меду немає. А собівартість і податкове навантаження на переробку й експорт в Україні, з урахуванням поточної ситуації, зросли настільки, що стали вищими за середньоєвропейські. Це штовхає переробку до країн Східної Європи.
Якщо з контрактної ціни вирахувати все вище перераховане, то залишку має вистачити на закупівлю меду у пасічників в Україні. Інакше експортер перетвориться на банкрута. Звісно, експортеру ще повинен залишатися й прибуток — адже бізнес будується з розрахунком на його отримання. Якщо прибутку не буде — експортеру простіше на певний час зупинити роботу й відправити всіх у неоплачувану відпустку. Для такого типу виробничого процесу це цілком можливо.
«Це не трагедія — Україні не потрібно стільки експортерів. Залишаться ті, хто орієнтується на внутрішній ринок і вміє створювати додану вартість на експорті. Також виживуть ті, хто працює за мінімальним прибутком на великому обсязі, демпінгуючи — їм допоможуть ті, хто готовий продавати свій продукт за будь-якою ціною», — вважає Віктор.
Виробники меду в Україні — це переважно велика кількість дрібних, роз’єднаних пасічників, які використовують традиційні технології з переважанням ручної праці. Для частини з них бджільництво є суттєвим джерелом доходу. Відмовитися від нього вони не можуть. Розраховувати власні витрати, щоб зрозуміти економіку свого господарства, вони або не вміють, або свідомо не хочуть або ж не бачать у цьому сенсу, адже пасіку ж усе одно не кинеш.
«Увесь дохід по завершенні сезону більшість пасічників чомусь вважає прибутком. Амортизацію інвентарю й обладнання вони не враховують, як і зарплату, хоча б віртуально, для обліку. І цей перелік див можна продовжувати», — зазначає Сергій Шаронін.
Не можна не ставитися до їхнього стилю ведення бджільницького бізнесу з розумінням — це їхня сумна реальність, у яку вони потрапили не лише з власної волі, а й через державну політику. Варто також враховувати, що значна частина пасічників — це люди пенсійного або передпенсійного віку, яким і складно, і пізно переходити на нову модель ведення бізнесу.
«І пасічники, які не рахують економіки, часто готові продавати свій продукт за копійки. Більшість із них, за звичкою, ще з часів радянських заготівельних кооперативів, досі використовує принизливий термін «здавати» мед», — наголошує він.
То за якою ціною такі пасічники будуть готові продавати мед заготівельникам? Продавати товар нижче собівартості жоден підприємець не буде. Але якщо ви взагалі не уявляєте реальної собівартості свого продукту, а гроші вам потрібні постійно, то ви продаватимете його за тією ціною, за якою його готові купити. Тим паче якщо це ще й улюблена справа або хобі.
До того ж бджільництво — це не переробка. На відміну від експортера, тут неможливо просто зупинити роботу й відправити бджіл у неоплачувану відпустку. Максимум, що можна зробити — скоротити кількість бджолосімей. Але зменшення масштабу виробництва завжди веде до зростання накладних витрат і зниження прибутковості. Тобто збитки в абсолютному значенні можна скоротити, але у відносному вони неминуче зростуть.
«Звідси й усі ці постійні рабські розмови про «здавання меду баригам», які автоматично перетворюють продавця на святу жертву, а покупця — на лиходія, що користується його безпорадністю. Хоча в реальності ніхто конкретно продавця не змушував ані виробляти товар, ані продавати його дешево. Життя змусило. Тим паче ніхто не заважає пасічникам продавати мед безпосередньо експортерам або продавати в роздріб самим. Та й ті, кого пасічники називають «баригами» — це важлива і винятково позитивна частина ланцюжка збуту, що забезпечує збирання, консолідацію та логістику дрібних партій, а також бере на себе всі ризики цих етапів», — каже Сергій Шаронін.
Але ситуацію значно ускладнює те, що виробництво меду в Україні орієнтоване на експорт. Внутрішній ринок не потребує таких обсягів меду і не споживає стільки. Саме тому дехто від безвиході й готовий продавати його за безцінь.
«На щастя, не всі перебувають у таких умовах. Дехто здатен діяти розумніше — не продавати мед, чекаючи вигіднішої ціни. «Пасіка 21» на початку своєї діяльності в період низьких цін один рік взагалі не продавала мед, а наступного — продавала його невеликими партіями й лише за потреби, строго в обсязі необхідних для нас коштів», — додає Віктор Кравець.
Але й це не панацея. Мед псується, а безкоштовне зберігання можливе лише в тих, хто не вміє рахувати ані собівартість, ані ризики.
Наразі зрозуміло лише одне: той, хто найбільш віддалений від покупця в ланцюжку виробництва та збуту продукції, завжди страждає найбільше. А якщо він ще й перебуває на обмеженому сегменті ринку, за парканом регуляторних бар’єрів, то страждатиме ще більше.
Отже, українське бджільництво — і не лише пасічники, а й усі його горизонталі (від виробництва інвентарю й матеріалів до експорту) — очікують важкі часи. А наскільки важкі — покаже час.
Як власникам пасік реагувати на те, що відбувається? Як каже Віктор Кравець, поради будуть банальними, але вони — єдині розумні в умовах, коли ситуація навколо нас змінюється суттєво й надовго.
Тож успіхів нам усім у цьому складному році!
© Сергій Шаронін, кандидат технічних наук, співзасновник пасіка 21, Kurkul.com, 2025 р.
Вибір редакції
Не пропусти останні новини!
Підписуйся на наші соціальні мережі та e-mail розсилку.