Дикий Захід: статистика рейдерства за 5 років

Дикий Захід: статистика рейдерства за 5 років

20 липня 2018 665 0

Рейдерство — це одна з найбільших проблем українського бізнесу і серйозна підстава не реєструвати компанію в Україні. Чим більше даних про це явище у нас є, тим більше є шансів захистити українські компанії. Генеральна прокуратура України надала статистику щодо рейдерських захоплень в Україні за останні п’ять років, а Опендатабот виділив найголовніше.

Слід зауважити, що ці дані включають в себе захоплення як аграрних, так і інших бізнесів, тому їх можна розцінювати виключно як загальні тенденції в Україні.


З 2013 року в Україні відбулося 1690 рейдерських захоплення. 539 — за останні півтора року. Про це повідомляє Opendatabot, платформа для роботи з відкритими даними.

З 2014 року кількість рейдерських захоплень щороку зростає. Найбільша кількість відбулася у 2017 році — 414. Найменшу кількість рейдерських атак було зареєстровано Генеральною прокуратурою у 2014 році — усього 234 справи.

Найчастіше рейдерські захоплення відбуваються в місті Києві та Київській області. За останні 5 років тут було зареєстровано 412 атак. На другому місці — Дніпропетровська (133) та Львівська (89) області.

Генеральна прокуратура України відносить до рейдерських захоплень правопорушення, які проходять за двома статтями кримінального кодексу: протидія законній господарській діяльності (ст. 206 КК) та протиправне заволодіння майном підприємства, установи, організації (ст. 206-2 КК). Протидія законній господарській діяльності зустрічається майже у три рази частіше.

Юристи наголошують, що реальна статистика може відрізнятися від даних ГПУ. По-перше, у великій кількості випадків рейдерських захоплень кримінальні провадження взагалі не порушуються, так як таке захоплення кришують корумповані правоохоронці. В деяких випадках, кримінальні провадження порушуються за іншими статтями кримінального кодексу, напр. хуліганство, самоуправство, незаконне поводження зі зброєю, тому такі випадки можуть не попасти до цієї статистики.

Як ми бачимо з наведених даних, менше 1% справ направляються до суду, а більшість закривається за відсутністю складу кримінального правопорушення. Правоохоронці не дуже полюбляють господарські справи і намагаються уникати їх розслідування, тому більшість випадків рейдерства переходить у господарську юрисдикцію. Також це говорить про некваліфіковану роботу сторони обвинувачення по збору доказів, коли адвокати рейдерів успішно захищають своїх клієнтів користуючись помилками слідства», — пояснює адвокат Максим Лазарев.

Водночас він додає, що останнім часом деякий позитивний ефект дали «антирейдерські» зміни до законодавства, якими повернули обов’язок нотаріально посвідчувати підписи осіб на статуті та додали посвідчення підписів на протоколах зборів учасників. Також почала роботу антирйдерна комісія при Мін’юсті, яка досить оперативно може в позасудовому порядку відмінити реєстраційну дію та залишити «чорного» реєстратора без роботи».

Рейдерство зазвичай пов’язане з діями реєстраторів або з судовими рішеннями по зміні майнових прав, складу засновників або керівників підприємства.

Джерело: opendatabot.com

Виконано за допомогою Disqus