Реклама
Провал програми держпідтримки фермерів, або Коли Мартинюк піде у відставку?

Провал програми держпідтримки фермерів, або Коли Мартинюк піде у відставку?

9 серпня 2018 797 0

Кабінет міністрів України разом з Міністерством аграрної політики та продовольства України фактично провалили програму державної підтримки фермерів на 2018 рік.

Про це на прес-конференції, яка відбулася у четвер 9 серпня у прес-центрі «Інтерфакс Україна», заявив голова комітету Асоціації фермерів та приватних землевласників України (АФЗУ) Іван Слободяник.

Так громадський діяч прокоментував результати дослідження АФЗУ щодо стану виконання державної програми підтримки аграріїв на поточний рік. Цей моніторинг був здійснений на основі аналізу даних Єдиного веб-порталу використання публічних коштів та незалежного соціологічного дослідження ContactCall серед членів асоціації фермерів щодо надання державних дотацій фермерам.

Де обіцяні гроші?

Іван Слободяник розповів, що станом на 7 серпня 2018 року із загальної суми 6,326 млрд грн, передбачених на підтримку аграріїв у 2018 році, використано всього 436,165 млн грн.

Цими коштами скористалися 1 174 сільськогосподарських підприємств. Із них усього 262 фермерські господарства використали 21,3 млн грн.

При цьому, із так званого обіцяного «фермерського мільярду» досі не було виділено жодної гривні

«Це буде політичний провал керівництва Мінагрополітики. Після таких провалів міністри ідуть у відставку. Хоча про що ми говоримо? Якщо навіть чинного міністра немає, а тільки в.о. — Максим Мартинюк», — наголосив Іван Слободяник.

Іван Слободяник зазначив, що результати проведеного соціологічного дослідження серед членів АФЗУ показали: станом на середину липня за державною підтримкою звернулись лише 13% фермерів. Відмовили у держпідтримці аж 11%. 

Документи для отримання дотацій в 2018 році взагалі не подавали 58% респондентів — вони просто не вірять в державну підтримку фермерів.

За даними Єдиного веб-порталу використання публічних коштів, станом на 7 серпня 2018 року отримали держпідтримку за двома доступними для аналізу напрямками 1 174 сільгосппідприємство.

Зокрема, за програмою «Державна підтримка галузі тваринництва» із 4 млрд грн дотацій використано всього 261,294 млн грн. Серед адресатів цієї допомоги — 262 фермерські господарства на суму 21,3 млн грн. та 910 інших сільгосппідприємств на суму 239,9 млн грн.

Крім цього за напрямком «Фінансова підтримка сільгоспвиробників (відшкодування вартості вітчизняної техніки та обладнання)» із 945 млн грн використано лише 171,970 млн грн. При цьому кількість отримувачів цієї допомоги підрахувати поки що неможливо, оскільки кошти за цим напрямком надходять до чотирьох державних банків, які потім розподіляють їх між господарствами, які надіслали заявки. Зокрема, ці кошти державні банки розподілили наступним чином:

  •  «Ощадбанк» — 74,817 млн грн;
  • «ПриватБанк» — 65,718 млн грн;
  • «Укрексімбанк» — 17,811 млн грн;
  • «Укргазбанк» — 13,623 млн грн.

«Поки банки не почнуть працювати і з малими виробниками, цей напрям не має жодного шансу. Аналогічна ситуація із дорадчими службами? От скільки фермерів і як часто користуються послугами цих служб?», — доповнив Іван Слободяник.

За напрямом «Державна підтримка хмелярства, закладення нових садів, виноградників, ягідників і нагляд за ними» із передбачених 300 млн гривень виділено поки всього 2,9 млн гривень двом сільгосппідприємствам (не фермерам).

Згідно з програмою «Фінансова підтримка розвитку фермерських господарств» (1 млрд грн) держава мала виділити 240 млн грн на часткову компенсацію вартості закупленого у суб’єктів насінництва насіння вітчизняної селекції; 5 млн грн на часткову компенсацію витрат, пов’язаних з отриманням соціально-спрямованих дорадчих послуг; 155 млн грн фінансової підтримки обслуговуючих кооперативів та 500 млн грн на здешевлення кредитів.

Станом 9 серпня 2018 року використано 0 грн за цією програмою. У той же час за інформацією Міністерства аграрної політики, станом на 25 червня 2018 року здійснювалась перевірка близько 400 заявок, поданих фермерськими господарствами за цією програмою.

Окрім цього, спецфонд Державного бюджету України передбачав на 2018 рік надання поворотної фінансової допомоги (безвідсоткові кредити) Українського державного фонду підтримки фермерських господарств на суму 43,1 млн грн. Наразі із цих грошей теж не використано ні копійки. Більше того, сьогодні здійснюються спроби ліквідувати фонд замість того, щоб його наповнити фінансами. Якщо хоч цей напрям спрацює, то, імовірно, хтось із фермерів зможе отримати кошти аж під Новий рік...

Із майже 35 тис. фермерських господарств сьогодні отримали допомогу аж 262 господарства і ще кілька сотень розглядаються як потенційні отримувачі. Тобто підтримку від держави отримали менше ніж 10% фермерів!

Сьогодні українські фермери майже закінчують збір ранніх зернових і сповна готуються до осінньої посівної... Тож теоретично можна припустити, що фермери ще подадуть заявки. Проте опитування АФЗУ показує протилежне.

«Фактично ми можемо сказати: програма держпітримки та сама комунікація уряду з фермерами провалена. І немає жодних шансів, щоб якось змінити ситуацію. Самі програми були прописані так, щоб ними не можна було скористатися. А до цього додається бюрократія. Нас, фермерів, просто «посилають по колу»:  бо їхати з села в обласний центр, обійти банки чи навіть потім попасти у саме Мінагрополітики — досить проблематично для людини, яка працює на землі », — сказав Іван Слободяник.

Говорять фермери

Незалежне соціологічне дослідження членів Асоціаціації фермерів та приватних землевласників України було проведено з 18 по 20 липня 2018 року.

Дослідження було виконано контакт-центром ContactCall методом опитування членів асоціації. Загалом в опитувані взяли участь 1 020 осіб з 24 областей України (крім АР Крим).

У Луганській і Донецькій областях опитування проводилося тільки на території, що контролюється українським урядом.

Головні результати опитування:

  1. Близько 13% опитаних представників АФЗУ подали документацію на отримання дотацій за урядовими програмами держпідтримки. При цьому 11% членів асоціації, що подали документи, вже отримали відмову.
  2. Документи в 2018 році на отримання дотацій не подавали 58% опитаних представників АФЗУ Із них 43% не вірять у державну підтримку фермерів, 6% — користуються банківськими кредитами.
  3. Відповідати на поставлені запитання відмовились 29% респондентів.

На думку Івана Слободяника, уряд, закладаючи у державний бюджет підтримку фермерів на рівні 1 мільярд грн, скоріш за все, переслідував лише одну ціль — «заспокоїти та відволікти фермерів».

«Цього року за програмою підтримки тваринництва, швидше за все, отримувачами знову стануть олігархи, наближені як до президента, так і до прем’єр-міністра», — резюмував голова комітету АФЗУ.

Чи є шанс на позитив?

Попри ситуацію, що склалася нині, Іван Слободяник запевнив, що для уряду є кілька шансів реабілітуватися.

«Найперше — треба перестати брехати самим фермерам і суспільству про те, що уряд дуже підтримує фермерів», — констатував голова комітету АФЗУ.

Іван Слободяник також запропонував впроваджувати європейські й прозорі алгоритми адміністрування держпідртимки, щоб уникати неефективних і корупційних дій у відомствах.

«Державна підтримка аграрного сектору в Україні має реалізовуватись таким чином, щоб аграрій — чи це одноосібник, чи це фермер, чи сільгосппідприємство — могли прийти до «єдиного вікна» сервісного типу на рівні району та області, а не бігати по колу з папірцями спочатку до працівників обласних сільгоспуправлінь, а потім чи до міністерства АПК, чи до банку», — зазначив Іван Слободяник.

Голова комітету Асоціації фермерів та приватних землевласників України (АФЗУ) підкреслив, що в Європі держпідтримкою займаються спеціальні платіжні агентства, які мінімізують корупційні ризики і є зручними для фермерів. Тому українському уряду не треба вигадувати велосипед, а просто застосовувати найкращі світові практики.

Виконано за допомогою Disqus
Реклама
Матеріали за темою