Реклама
Теличку замовляли? Застосування сексованої сперми ВРХ

Теличку замовляли? Застосування сексованої сперми ВРХ

26 вересня 2018 1562 0

Впродовж тривалого часу основним методом відтворення великої рогатої худоби  в Україні й за кордоном є штучне осіменіння, яке набуло значного поширення завдяки розробленому методові заморожування і довгострокового зберігання сперми в рідкому азоті. В останні роки новим біотехнологічним методом, який дедалі ширше використовується в світі, є штучне осіменіння корів і телиць так званою сексованою спермою. Журналісти Kurkul.com дослідили цікаві факти, що стосуються особливостей цього виду спермопродукції.

Сексована сперма – що це?

Сексованою називають таку спермопродукцію, сперматозоїди в якій  розділені за статтю. Тобто кожна спермодоза містить сперматозоїди – носії Х-хромосоми (при її використанні народжуються телиці) або Y-хромосоми (народжуються відповідно бугайці). У першому випадку спеціалісти галузі молочного скотарства вирішують питання отримання більшої кількості теличок для наступного ремонту стада, збільшення кількості корів у господарстві та маточного поголів’я для наступного продажу. У бугайцях найбільшу потребу відчуває галузь м’ясного скотарства, рентабельність якої напряму залежить від кількості виробленого м’яса. Оскільки сексовану сперму для комерційного використання одержують лише від кращих плідників, використання такої сперми забезпечує за короткий час шляхом селекційно-племінної роботи підвищення продуктивності тварин та одержання вдвічі більше власного ремонтного поголів’я.

Корови
Корови

Важливо! При використанні сексованої сперми на кожні 100 плідних осіменінь одержують 90 і більше голів теличок (або бугайців).

Історичні аспекти

Був час, коли використання сексованої сперми для багатьох фермерів, що займаються тваринництвом вважалось нездійсненною мрією. Початок її використання  припадає на 1989 рік. На той час ймовірність отримання телят жіночої статі становила 90%, однак при цьому страждала якість та життєздатність сперміїв. У наступні 10 років повільно і з величезними затратами технологія отримання сексованої сперми поступово вдосконалювалася і зрештою такий генетичний матеріал став комерційно доступним. Перше теля, отримане з використанням сексованої сперми, народилось в США у 1992 році, лоша – в 1998 році, ягня – у 2001році в Австралії. Впродовж останніх років компанією ХY Inc. (США) таким способом було отримано нащадків атлантичних дельфінів – афалінів, кошенят, цуценят. У період  2006 - 2008 років у США сексованою спермою було запліднено 116 846 теличок і 24 239 корів.

Як сортують сперму за статтю?

Отриману від бугая сперму за допомогою лазерного обладнання розділяють на Х-хромосоми,  які несуть жіночий набір генів, та Y-хромосоми з чоловічим набором генів. Метод розподілу базується на тому, що Х-хромосоми містять на 3,8% більше вмісту ДНК, ніж Y-хромосоми. Спермії забарвлюють флуоресцентною фарбою. У Х-хромосом обсяг флуоресценції більший – це  підтверджує лазер. Комп’ютер визначає, яка клітина – Х чи Y. Після цього вона отримує позитивний або негативний електричний заряд, за допомогою якого, проходячи через магнітне поле, відбувається сортування. Пошкоджені сперматозоїди або непофарбовані сторонні частинки мають нейтральний заряд та відділяються окремо. Після сортування майже 80% клітин зберігають життєздатність, а ефективність розділення складає 92%. Потім порцію сперми з хромосомами бажаного типу заморожують у рідкому азоті в пайєти і надалі використовують для осіменіння тварин. Яйцеклітина самки завжди містить лише жіночий набір генів, або Х-хромосоми, отже, під час злиття з Х-хромосомою сперми бугая ми одержимо телицю, відповідно – з Y-хромосомою – бугайця.

Стандарти якості

Міжнародні стандарти щодо такого виду спермопродукції гарантують не менше ніж 90% телиць у приплоді. Активність сперми після розморожування дуже висока — понад 5 балів. Хоча в одній спермодозі міститься 2,1 млн. сперміїв, ефективність її використання є надзвичайно високою. Цьому сприяє спеціально розроблений молочний розбавник, який підвищує життєздатність сперміїв у статевих шляхах самки.

Спосіб зберігання сексованої сперми не відрізняється від зберігання звичайної — у рідкому азоті за температури -196 °С. Принцип осіменіння такий самий, як і зі звичайними пайєтами. Розморожувати сперму можна як на водяній бані за температури 37 °С, так і за температури  тіла 36,6 — так звана «кишенькова розморозка». Але цей спосіб придатний лише для пайєт зі спеціальном молочним розбавником.

Відбір бугаїв для виробництва сексованої сперми

Бугаїв для сортування сперми відбирають за багатьма ознаками. Загальна система оцінки поділяється на оцінку за якістю нащадків та оцінку за геномом (запроваджена з 2009 року). При цьому враховують, молочну продуктивність дочок, жир, білок, кількість соматичних клітин, легкість отелень тощо. Як правило, дочки цих бугаїв мають надій понад 11000 кг. Для сортування відбирають плідників з найкращими показниками. Серед таких бугаїв відбирають тих, які мають кращі  фізіологічні властивості сперми – активність, концентрацію, тривалу життєздатність сперміїв. Ну й, звісно, для сортування обов’язково потрібен живий плідник, оскільки розморожену в рідкому азоті сперму сортувати неможливо.

Особливості процесу осіменіння

При осіменінні худоби даним видом генетичного матеріалу рекомендується застосовувати ректоцевікальний спосіб. Бажано під час процесу осіменіння проходити шийку матки за допомогою пайєтовводжувача і випускати сперму безпосередньо в тіло матки. Чохли для роботи зі спермою можуть бути вміщені у поліетиленові санітарні чохли, які знімають, коли пайєтовводжувач досяг шийки матки. Це підвищує рівень заплідненості  за рахунок уникнення переносу бактеріальної мікрофлори в тіло матки.

Стандарти молодняка для осіменіння сексованою спермою

Осіменяти рекомендують лише гінекологічно здорових телиць, які жодного разу не були в паруванні. Вік осіменіння — не старше 20 місяців. Якщо молодняк отримав достатньо протеїну та енергії, то у віці 15–18 місяців він матиме висоту в холці 127–130 см і живу масу 360–380 кг. За таких показників ефективність осіменіння буде найкращою. Зазвичай роблять одну чи дві спроби осіменіння сексованою спермою, але якщо телиця не була запліднена, на третій раз використовують стандартну сперму.

Чи варто осіменяти тварин сексованою спермою?

Застосування сексованої сперми бугаїв – це ефективний метод у програмі прискорення відновлення генетично цінного поголів’я великої рогатої худоби.

В Україні застосування такої сперми у скотарстві викликало значний інтерес практиків. Починаючи з 2005 року в країні реалізується сексована сперма кращих світових виробників: Semex (Канада), COGENT, (Англія); ABS, (США) та інші.  Залежно від якості бугаїв і ознак, що включені в його оцінку, вартість однієї дози складає 25-350$. На даний час попит на неї стає дедалі більшим на тлі зростання зацікавленості фермерів у результатах цієї технології з метою якісного управління процесом відтворення стада. У скотарстві сортують сперму бугаїв різних порід. В Україні наразі найбільш широко використовують сексовану сперму голштинських бугаїв  червоно-рябої і чорно-рябої масті. Комерційне застосування сексованої сперми базується на використанні її для осіменіння телиць. Зазвичай телиці мають вищий ступінь запліднюваності, аніж корови, і відповідно використання такої сперми для телиць означає більший рівень прибутковості та окупності інвестицій у молочний бізнес.

Застосування сексованої спермопродукції у тваринництві має основну перевагу – господар гарантовано отримує теля бажаної статі і відповідно може більш швидко підвищити показники прибутковості бізнесу. Риторичним залишається одне питання – висока вартість дози. Тому використовувати такий генетичний матеріал чи ні, вирішувати лише Вам, шановні господарі.

© Юлія Павленко, Kurkul.com, 2018 р.

Виконано за допомогою Disqus
Реклама
Матеріали за темою