Селекція, живлення, захист — складові успіху у вирощуванні соняшнику та кукурудзи

Селекція, живлення, захист — складові успіху у вирощуванні соняшнику та кукурудзи — поєднав День поля Бізон-Тех

27 вересня 2018 384 0

«Технології, технології і ще раз технології» — таким був змістовий девіз Дня поля, який пройшов 14 вересня на Хмельниччині, на базі ТОВ «Лампка Агро». Його організатори — компанія «Бізон-Тех» разом зі своїми партнерами Океан Інвест, Лімагрейн-Україна та Agrovit Group — акцентували увагу передусім на селекції кукурудзи та соняшнику, проблемах захисту і живлення рослин, а також на точному землеробстві.

Більшість аграріїв, що з’їхалися сюди із декількох областей Центру та Заходу України, зареєструвавшись, зразу йшли оглянути дослідні ділянки соняшнику та кукурудзи. Адже професійний погляд навіть здалеку міг розпізнати — буде цікаво і подивитися є на що.

Як наголосив Зігмунд Лампка, директор компанії «Лампка Агро», навряд чи сьогодні вже чимось здивуєш сучасних сільгоспвиробників, але вони завжди очікують від таких заходів знайомства з новими, інноваційними рішеннями. Можливо — з нестандартними підходами, які дадуть можливість піднятися вище, не зупинятися на досягнутому. Вийти за рамки, які нерідко ставлять усталені й начебто відпрацьовані вже роками технології.

Зігмунд Лампка

«Тут зібралися професіонали, які вже багато знають. Але сподіваюся, що цей День поля додасть їм нових знань і відкриє перед ними нові можливості», — підкреслив господар підприємства, на базі якого проходив захід.

Подробиці про кожну з 56 демо-ділянок учасники дізналися з наступної екскурсії разом із фахівцями компаній-організаторів, а тим часом гостей запросили на вступну — «теоретичну» частину заходу.

Експансія на Захід

У своєму вступному слові Олексій Бердніков, комерційний директор компанії «Бізон-Тех», зазначив, що основною метою події було показати, як працюють технології. А також створити майданчик для спілкування між експертами й аграріями для обміну думками, щоб вислухати побажання і запити нинішніх і майбутніх клієнтів.

Олексій Бердніков

«Сьогодні ми хотіли показати найбільш підходящі для регіону гібриди кукурудзи та соняшнику одного з наших постачальників — компанії «Лімагрейн-Україна». А також продемонструвати новітні технології із захисту цих культур, які пропонує компанія «Океан Інвест». І що не менш важливо — донести до аграріїв думку, що одним із найважливіших чинників, який може забезпечити високу врожайність, є живлення рослин», — наголосив Олексій Бердніков.

Він нагадав також, що представництво компанії «Бізон-Тех» працює на Хмельниччині, в Центрально-західному регіоні загалом, трохи менше трьох років. Але при цьому вже завоювало довіру місцевих аграріїв і швидко розвивається. Між іншим, слова Олексія Берднікова про довіру до компанії нам підтвердили присутні на заході аграрії.

«Чули про «Бізон-Тех» і раніше. Знали, що це компанія, яка дуже скрупульозно ставиться до своїх партнерів, а ми також серйозна компанія, тому певний час приглядалися. І переконалися, що наші погляди на співпрацю збігаються. Тож цьогоріч розпочали співробітництво. Скажу відверто — зразу зрозуміли, що зробили правильний вибір. Дуже задоволені і якістю поставленої продукції, й оперативністю обробки замовлень, та й міжособистісними відносинами з представниками компанії», — зізнався в коментарі для SuperAgronom.com Володимир Бортник, директор ТОВ «Яровит Інвест» (Хмельницька обл.).

Про адекватні ціни та про вчасні поставки і про плідність безпосередньої співпраці з представниками «Бізон-Тех», до яких завжди можна звернутися за професійною консультацією, говорили й інші учасники Дня поля.

Баланс живлення

Але повернімося до теоретичної частини, на якій аграрії почули чимало цікавого й корисного.

«На сьогодні орендна вартість одного гектару в Україні коливається між 35 і 75 євро. А навіть найдешевша орендна вартість сільгоспземель у Європі, а саме в наших сусідів — Польщі, Болгарії, Румунії — становить 200-250-300 євро. Що вже й говорити про такі країни, як Нідерланди чи Данія, де ця цифра сягає 700 євро. І при цьому вони заробляють значно більше. Що натомість ж отримуємо ми? Маючи в Україні 30% світових запасів чорноземів? Питання начебто риторичне, але на нього є відповідь. Це — технології. Ми можемо отримувати належний результат, якщо зосередимось на технологіях. І ми якраз хочемо показати, завдяки чому можна отримувати на нашій українській землі 12 т/га в сухому зерна кукурудзи. Як можна отримувати 5 т/га соняшнику. Тобто врожайність, яка є світовими стандартами. Мало того, ми й покажемо цей результат на полі», — так розпочав свою доповідь Калін Цуркан, заступник виконавчого директора компанії «Бізон-Тех».

Один із найвагоміших чинників, на його думку, — це живлення. Причому йдеться не про збільшення кількості добрив, що вносяться у ґрунт. А про баланс. Баланс усіх поживних елементів.

До цієї теми долучились представники компанії Agrovit Group, яка займається виробництвом позакореневих, гранульованих добрив. Саму компанію представив її засновник, Володимир Павловський. Він зазначив, що наразі Agrovit Group та «Бізон-Тех» розпочали активне співробітництво, й у них є багато ідей для клієнтів компанії.

Інший представник AgroVit, Олег Венедіктов, заступник директора з наукової роботи, детальніше розповів про пропоновані продукти, а також про нововведення — послуги агротехнологічної лабораторії. Наприклад, за його словами, ця лабораторія дає можливість розробляти агрохімічні картограми, а також оцінити природний потенціал поля. Й на основі цих та інших даних будувати «індивідуальну» систему живлення.

Калін Цукран

К наголосив Калін Цуркан, загалом урожай — це комплекс 5 факторів. 3 з них дає Природа: це світло, вода і тепло. Решта 2 — це вже справа людських рук. А саме — згадана пожива і закладений у рослину генетичний потенціал.

Генетика проти посухи

Яких результатів можна досягти на українських теренах з гібридами селекції Limagrain, розповів Микола Романенко, директор Сектору Центрально-західного регіону компанії «Лімагрейн-Україна». Він зазначив, що сьогодні в Державному реєстрі сортів рослин України зареєстровано більше 20 гібридів кукурудзи, близько 20 гібридів соняшника, 10 сортів озимої пшениці, 8 сортів ярого ячменю, 4 сорти озимого ячменю, 3 сорти гороху, а також 10 гібридів озимого ріпаку селекції Limagrain. Усі вони мають високий потенціал продуктивності. І якщо оптимізувати усі чинники, про які говорив Калін Цуркан, то з ними і справді можна досягти європейських показників урожайності.

«Наприклад, тут на Хмельниччині, гібриди ріпаку нашої селекції у деяких господарствах показали врожайність по 5 т/га. І взагалі по регіону в хороших господарів наші ріпаки переважно давали від 4 до 5 т/га. Знаємо господарства, в яких по озимій пшениці стабільно тут мають по 8 т/га, а в хороші роки — і до 10 т/га. Тобто генетика Limagrain досить сильна і в партнерстві з такими компаніями, як «Бізон-Тех», що постачає не тільки матеріальні ресурси, а й забезпечує аграріїв технологічними рішеннями, справді можна мати високі результати», — зазначив Микола Романенко.

Він також підкреслив, що Limagrain наразі пропонує сільгоспвиробникам низку власних інноваційних рішень. Зокрема, відповіддю на проблему зі збільшенням посушливих періодів, що характерно для багатьох регіонів світу, стала технологія HYDRANEO для кукурудзи.

Учасники Дня поля

«Гібриди з цієї лінійки в комплексі з відповідними агротехнічними прийомами дають змогу мінімально знизити ризики в разі нестачі вологи у ґрунті. Тобто якщо у разі посухи урожайність звичайних гібридів знижується не 30-40%, то у гібридів HYDRANEO — лише на 15-20%. І не більше», — підкреслив Микола Романенко.

Гібриди з цієї лінійки якраз були продемонстровані учасникам заходу на демо-ділянках, а крім того тут можна було оцінити деякі новинки, традиційно популярні в регіоні гібриди та лінійку з проекту LGNL, тобто кукурудзи, призначеної для виготовлення високоякісного силосу.

Нові можливості у захисті рослин

Технологія — це комплекс заходів. І її невід’ємна складова — захист рослин. Як дізналися присутні на заході аграрії, на всіх випробувальних ділянках як кукурудзи, так і соняшнику, було застосовано однакову систему гербіцидного захисту. Вже на екскурсії у полі про них розповіли представники компанії «Океан Інвест». Працювали гербіцидом Нейтрин БТ. І щоб довести його ефективність, знизили норму до 1 л/га, хоч в рекомендаціях до препарату зазначено 1,2-1,25 л/га. І довели. Посіви як кукурудзи, так і соняшнику, і справді були чисті, жодні бур’яни не заважали гібридам розкривати свій потенціал.

Ефективність засобів, пропонованих компанією «Океан Інвест», учасники могли побачити не лише на полі, а й під час лекційної частини. Тут їм продемонстрували можливості так званих «спеціальних» продуктів, які допомагають діючим речовинам препаратів краще виконувати свої функції. У лінійці засобів від «Океан Інвест» нещодавно з’явились новий ад'ювант і антиспінювач. І саме їхню дію показали присутнім у ході невеличких експериментів.

В'ячеслав Каракоша та Юрій Нестерук, представники компанії «Океан Інвест»

Наприклад, учасники змогли переконатися, що «бакова суміш» із додаванням прилипача Стікер БТ швидше просочилася крізь паперову воронку, аніж контрольний зразок. Як пояснив В'ячеслав Каракоша, представник компанії «Океан Інвест», це означає, що препарат сприятиме кращому проникненню відповідних препаратів у рослини, а отже, підвищуватиме їхню ефективність. Коли ж сумішшю з ад’ювантом обприскали листок кукурудзи, то речовина рівномірно і гладко розподілилась по поверхні, щільно її покривши.

«Норма застосування Стікер БТ не велика. 25-30 мл на 100 літрів води цілком вистачить. Тільки, якщо у вас робочого розчину 200 л/га, то витрати препарату — в межах 50-60 г/га. Та й вартість його невелика, економіка технології оптимальна», — додав В'ячеслав Каракоша.

Також аграрії побачили, як швидко зникала піна у збуреному розчині мийного засобу, коли туди додали препарат з антипіновою дією.

Демо-ділянки — практичний доказ теоретичних тез

«Озброївшись» теоретичними знаннями, учасники заходу вирушили безпосередньо в поле, аби вже з новим поглядом оцінити представлені посіви.

Олександр Балагура, менеджер із регіонального розвитку «Лімагрейн-Україна» у Волинський та Рівненській областях, представив гібриди кукурудзи та соняшника і надав поради щодо вибору оптимальних саме для Центрально-західного регіону. А Євген Кришталь, менеджер з розвитку LGNA компанії «Лімагрейн Україна», зупинився саме на гібридах кормового типу.

Олександр Балагура

Загалом опитані аграрії оцінили побачені просіви, як досить добрі. І були згодні з Надією Панасенко, агрономом-насіннєводом ДП ДГ «Зоря», яка опікувалася цими ділянками, що незважаючи цьогорічні на примхи погоди, яка чималенько не додала вологи рослинам, урожай вдасться на славу. Оціночно по кукурудзі — не менше 10-12 т/га, по соняшнику — 5-7 т/га. Залежно від гібридів. Адже решта технології була однакова.

Допитливі аграрії ще довго прискіпливо оглядали посіви, розпитували фахівців, але сонце вже почало сідати за горизонт. Адже сама подія розпочалася вже в післяобідню пору. Чому організатори вирішити влаштувати захід не зранку, здогадалися вже під час неформальної частини. Традиційний спільний обід-вечеря з ближчим знайомством, подарунками та віншуванням кращих клієнтів завершився чудовим фаєр-шоу. Тож учасники роз’їжджалися не лише сповнені нових професійних знань, а й емоційних вражень.

© Алла Гусарова, Kurkul.com, 2018 р.

Виконано за допомогою Disqus
Матеріали за темою