Реклама
Maxi Drill Тур: репортаж із долини Луари

Maxi Drill Тур: репортаж із долини Луари

25 лютого 2019 490 0

Як назвати нашу поїздку до Франції ми довго не сумнівались — від початку сама собою виникла назва Maxi Drill Тур. Ми провели кілька днів у Франції та спробували дізнатись, як сівалкам Sky Maxi Drill W6000 вдалось так швидко підкорити ринок цієї країни, яка їх «секретна зброя» та що можна взяти з цього досвіду українським фермерам.

Результати туру господарствами Франції виявились десь неочікуваними, десь цілком прогнозованими, але для думаючого фермера ми зібрали достатньо корисної інформації. Тому запрошуємо повторити з нами цей зимовий Maxi Drill Тур.

Mivosine — оригінальна бізнес-модель від французьких латифундистів

Почали ми свою подорож за 160 км на південь від Парижа в історичній місцевості, відомій, як долина Луари. Це традиційний виноробний регіон, проте у господарстві, яке ми відвідали, виноробством не займаються. Але розвивають не менш цікавий напрямок.

Ще у 16 сторіччі аристократом Гаспаром де Колін’ї тут було збудовано шато (замок), який в наступні бурхливі революційні сторіччя не раз переходив з рук у руки, аж доки розграбований маєток не був придбаний у 1919 році промисловим магнатом Марселем Буссаком. З тих пір родина Буссака володіє цими землями вже протягом 3 поколінь. Протягом 20 сторіччя до шато додавались сусідні землеволодіння. Промисловці купували землі ще за життя попередніх власників, але набували право власності після смерті останніх, іноді очікуючи досить довгий час. Так розмір володінь збільшився за 100 років удесятеро.

Господарство Mivosine за французькими мірками є дуже великим: загальна площа угідь складає майже 4 000 га, з яких орні землі складають 2 145 га, а решта — непридатні до обробітку землі, лісовий фонд, пасовища тощо, які використовуються, як мисливські угіддя. Для полювання відкриті також і частина земель, що обробляються, тому мисливське господарство загалом має у розпорядженні до 3 000 га.

Полювання — хороший бізнес у подібних умовах, тому воно є наріжним каменем моделі підприємництва, яка базується на отриманні максимального і комплексного доходу від малородючих земель. Це дуже по-французьки — ощадливо ставитись до ресурсів та збільшувати дохід без зростання витрат. До того ж, за багато років ці поля стали улюбленим місцем полювання багатьох заможних парижан. Переривати традиції, що приносять солідні гроші, просто нерозумно.

До прикладу, вартість впольованої качки, куріпки чи фазана обійдеться мисливцеві у €45. А за рік тут видають ліцензії на відстріл 20 000 голів мисливських птахів. Також полюють на зайців, кабанів, косуль. Наприклад, минулого року було продано 300 ліцензій на відстріл кабана та 100 — на косуль.

Керівник господарства Філіп Сержо пояснив, що сівозміна має певні особливості, покликані оптимізувати витрати на логістику та врахувати нюанси бізнес-моделі. Наприклад, сорго та кукурудзу кожного року сіють неподалік від місць, де концентруються мисливські звірі, щоб не «розсіювати» їх по всій території. Адже це не тільки робить полювання більш зручним, а й не завдасть шкоди посівам, наприклад при «набігах» диких кабанів.

Також в цьому й багатьох інших господарствах є практика залишати на полях нескошені смуги різних культур, особливо високостеблових. На багатьох полях уздовж доріг ми бачили такі засніжені рядки кукурудзи, сорго чи інших культур.

Загалом господарство має 4 головних напрямки діяльності: сільськогосподарське виробництво, лісове господарство, мисливське господарство та туристичний бізнес, але всі вони розвиваються сукупно і у взаємодії один з одним.  Зокрема, на території господарства знаходяться 2 старовинних шато, в одному з яких влаштовано готель, та багато інших історичних споруд 18-19 сторічя, що були відреставровані силами Mivosine, і зараз використовуються для різних потреб. Деякі з них ще очікують відновлення і знаходяться на консервації. Туристичний напрямок стає все більш перспективним, враховуючи близькість до столиці та історичну й культурну спадщину регіону.

Сільськогосподарський відділ Mivosine

На території господарства переважають три типи грунтів, переважно це легкі суглинки та світлі піщані грунти, які мають багато включень каменю. Така земля дуже складна в обробітку, має високу абразивність, родючість її теж не дуже висока. Вміст гумусу коливається від 1% до 2,5%, рН — 7-8,5.

Проте грунт досить легкий, структурний, на поверхні добре помітні сліди діяльності черв’яків та перепрілі органічні рештки.

Ще 20 років тому усі землі під виробництвом обов’язково орались, проте згодом від оранки поступово відмовились. Зараз більша частина земель обробляється за нульовою технологією, і лише в одній з більш віддалених ділянок ще використовують мінімальний обробіток 6-метровою дисковою бороною Gregoire Besson Discoflex.

Структура сівозміни на орних землях виглядає наступним чином:

  • озима пшениця — 550 га;
  • озимий ячмінь — 220 га;
  • ярий ячмінь — 220 га;
  • озимий ріпак — 280 га;
  • соняшник — 140 га;
  • цукровий буряк — 100 га;
  • кінські боби — 85 га;
  • кукурудза та сорго — разом близько 120 га;
  • ще 430 га минулого року не обробляли.

Нехай і на бідних землях, але при достатніх опадах і хорошій технології в господарстві отримують непогані врожаї. Минулого року, який був неврожайним у Франції, тут зібрали 7,1 т/га пшениці, 7,5 т/га ярого і 7,2 т/га озимого ячменю, 3,4 т/га озимого ріпаку, 2,4 т/га соняшнику.

Показники не дуже вразять українського фермера з Лісостепу, особливо враховуючи 700 мм опадів на рік в цій місцевості. Але кліматичні «поблажки» — ніщо на бідних грунтах. А на використання штучних добрив у Франції діють жорсткі обмеження. Наприклад, на озимому ріпаку та озимій пшениці на гектар вносять до 170 кг азоту у діючій речовині. Щоб отримати максимальну ефективність від азотних добрив, їх вносять у 4 прийоми, 3 з яких — у рідкій формі. Тільки останнє внесення, по прапорцевому листку, проводиться гранульованим добривом із вмістом азоту 34%.

Всі землі розміщені на території 7 населених пунктів доволі компактно, але все ж логістичні витрати досить суттєві. Особливо, якщо врахувати, що середній розмір поля складає 7 га і таких полів усього понад 300. Тому, для оптимізації логістичних витрат, в кожному селі на території господарства влаштовано майданчики для техніки чи зберігання насіння і добрив. Після закінчення робочого дня техніка не повертається на постійну базу, а залишається неподалік поля, щоб зранку продовжити роботу.

Технічний парк господарства

Філософія керівників господарства проста і зрозуміла — для зменшення витрат на ремонт та обслуговування потрібно купувати техніку лише надійних виробників. Перевагу віддають відомим маркам із репутацією.

Тракторів у господарстві декілька, усі марки John Deere та мають потужність від 80 до 340 к.с. Зокрема разом із сівалкою SKY Maxi Drill W6000 Pro використовують John Deere 7250 R.

Комбайнів придбали два CLAAS Lexion 850 із жатками шириною 9 м. Також мають два обприскувачі Berthoud Raptor 4240, один культиватор HorschTerrano 6 FM та один розкидач міндобрив Kuhn TF 1500.

Посівний комплекс лишився тільки один — SKY Maxi Drill W6000 Pro (з додатковим бункером для одночасного внесення добрив). Його потужності та універсальності вистачає для проведення сівби будь-яких культур на всіх полях.

Чому Maxi Drill W6000 Pro

«Раніше у нас 8 чоловік займались посівом, працюючи з 8 ранку до 9 вечора. проте досвід 2012-2013 років показав, що нам потрібна техніка здатна сіяти більш ефективно, виходити в поле якомога раніше, працювати по вологому грунту. Тоді розглядали посівні комплекси 3 різних виробників, але тільки SKY Maxi Drill W6000 Pro нас задовольняв за усіма показниками», — розповідає керівник господарства Філіп Сержо.

Вимоги до техніки змінились після того, як змінився розподіл опадів протягом року, говорить аграрій. Хоча загалом опадів випадає багато, але в окремі періоди їх то густо, то пусто. Якщо чекати навесні чи восени потрібної для сівби погоди, то є ризик запізнитись із закінченням операції. Тоді влітку сходи на легких проникних грунтах страждатимуть від нестачі опадів.

Тобто, перед господарством постала проблема, добре знайома українським фермерам — час посівної скоротився у рази, а виходити у поле слід тоді, коли грунт далекий від оптимальної стиглості.

Які переваги дає в таких умовах SKY Maxi Drill W6000 Pro? Зі слів французького аграрія, їх декілька:

  • окрема транспортна вісь, що дозволяє розподілити вагу агрегату при заповненому бункері;
    транспортна вісь також позбавляє від проблеми зменшення заглиблення сошників при спорожненні бункера;
  • висіваючі сошники першого і другого ряду рознесені на відстані 56 см, що дозволяє легко проходити рослинним решткам, навіть стеблам соняшника чи кукурудзи;
  • унікальна конструкція дозволяє агрегатувати посівний комплекс із трактором меншої потужності, при цьому сіяти на високій швидкості — 14-15 км/год;
  • полегшений доступ до робочих вузлів, що спрощує заміну окремих робочих органів прямо в полі без потреби розбирати пів сівалки;
  • здатність без травмування і втрат однаково добре висівати будь-яке насіння, незалежно від норми та розміру;
  • Дуже швидке й просте регулювання норми висіву, звільнення бункеру від залишків та інші налаштування.
  • Всі ці переваги дали змогу господарству Mivosine починати посівну мінімум на 2 тижні раніше від сусідів, не пропускаючи жодного дня. Сіяли навіть у дощ, у той час, коли сусідам доводилось витягувати сівалки з поля тягачами.

До того ж, тепер всі посівні операції на всіх полях виконує один комплекс, а працюють на ньому тільки двоє механізаторів у дві зміни, легко справляючись із піковими навантаженнями. Це дозволило загалом скоротити штат працівників сільськогосподарського напрямку до 7 чоловік. За зміну комплекс готує та засіває до 50 га поля.

Єдине нарікання пов’язане із необхідністю часто змінювати робочі органи, адже абразивний кам’янистий грунт стирає диски та інші частини. За 2 роки SKY Maxi Drill W6000 Pro відсіяла в господарстві понад 4 000 га, при цьому заміну робочих органів проводили кожні 1 500 га. Але жодна із випробуваних у господарстві сівалок інших виробників не могла похвалитись кращою витривалістю. Все ж грунт занадто агресивно руйнує будь-який метал. До прикладу, коли тут ще використовували плуг, то долота на корпусах міняли кожні 50 га.

Після першого знайомства

Що ж, перше із відвіданих господарств за своєю організацією, веденням бізнесу, природно-кліматичними умовами діяльності, оснащенням тощо сильно відрізнялось від звичного в Україні фермерського господарства. Але, це те, що лежить на поверхні. Коли подивитись більш уважно, то виявиться, що загальні принципи сільського господарства що у Франції, що в Україні є однаковими. І фермерам тут теж належить вирішувати подібні до наших задачі. Це був перший підсумок.

А от коментарі щодо сівалки SKY Maxi Drill W6000 Pro нам здались дещо перебільшеними. Так, ми своїми очима бачили кожну деталь та кожну особливість, на яку вказував агровиробник, але може це упереджене ставлення до національного виробника? Може легендарний французький патріотизм не дозволяє йому говорити погано про вітчизняну техніку? Ми вирішили перевірити й рушили далі. Попереду були ще кілька господарств різного профілю, розміру у відмінних умовах. Тож слідкуйте за нами, щоб разом знайти правду!

© Микола Сирота, Kurkul.com, 2019 р.

Виконано за допомогою Disqus