Реклама
Чи вигідний цукровий буряк — аналіз та підсумки сезону 2024

Чи вигідний цукровий буряк — аналіз та підсумки сезону 2024

27 грудня 2024 567 0

Сезон вирощування цукрових буряків 2024 року підійшов до завершення, і настав час підбити його підсумки. У цій статті ми розглянемо врожайність, найкращі та найгірші гібриди, проблеми та заробітки на цукровому буряку.

Площі — збільшились, регіони — стабільні

Цьогоріч в Україні було посіяно 258 тис. га цукрових буряків. Посівні площі зросли на 8 тис. га, порівняно з минулим роком. З цієї площі було отримано понад 12 млн т коренеплодів.

«Станом на кінець листопада цукрові заводи-учасники Асоціації «УкрЦукор» прийняли на переробку 9 млн т цукрових буряків, з яких виробили 1,165 млн т цукру, що практично дорівнює показникам на аналогічну дату минулого року», — повідомили в Асоціації.

В регіональному розрізі також кардинальних змін немає — лідерами залишаються центральні та західні області. Найбільше врожаю цукрових буряків зібрали на Вінниччині (2,5 млн т) та Хмельниччині (2,1 млн т).

А що по врожайності? 

Щодо врожайності, то вона стабільна не один сезон — в межах 50 т/га. Лідер з врожайності — Буковина, де аграрії копають солодкі корені при врожайності 63,5 т/га. А от на Донеччині, Сумщині та Кіровоградщині врожайність нижча середньої —  28-29,6 т/га. 

Варто розуміти, що більшість виробників буряку, вирощують його не один рік і тому навчились вирощувати його з високою врожайністю, як от в компанії «Західний Буг». Для господарства цукровий буряк є профільною культурою. Всю сівозміну в господарстві підлаштовують саме під вирощування коренеплодів і стабільно сіють 14-16 тис. га буряків. Цьогоріч отримали врожайність в межах 80 т/га, а цукристість — 16,2%. 

«Зараз збираємо гібриди Аннаміра КВС та Концертіна КВС. Загалом вирощуємо понад 20 гібридів селекції KWS, Betaseed, MARIBO SEED, Shtrube. Умови були оптимальні, період стагнації до 10 днів. Зазвичай починаємо копку 25 - 28 серпня, а цього року змістили з 21 серпня по 10 листопада. Щодо хвороб, найбільше проявлявся церкоспороз», —  розповів Дмитро Кисельов, агроном-аналітик компанії.

Заробити на буряку вдалось

Цього року закупівельна ціна на буряк була близько 2000 грн/т (ціна може варіюватись залежно від регіону та характеристик коренеплоду). Торік вона становила 1900 грн/т, а у сезоні 2022 — 1500-1600 грн/т.

На питання про заробіток на буряку, більшість фермерів каже, що заробіток є, але в кожного він свій.

Читайте також: Як фермерство гуртує і відбудовує село — історія Івана Кириковича

«Ніхто вам не скаже точну цифру. Прибуток може становити від 600 до 1600 $/га. Справа в технології та врожайності. Так, вкласти потрібно до $2000 на 1 га, але й премія значно вища за кукурудзу. Не заробляють на буряку тільки початківці, які економлять на захисті, якщо умовна гниль зʼїсть врожай. А з тих, кого я знаю, всі заробляють, та ще й непогано», — поділився фермер Олександр з Львівщини. 

Олександр Гавріш з «УКРПРОМІНВЕСТ-АГРО» розповідає, що діапазон собівартості в різних регіонах та компаніях настільки широкий, що різниця вкладень на 1 га та віддачі цукру з 1 га у різних кліматичних умовах може відрізнятись у 1,5-2 рази.

Цукровий буряк

«Ми розуміємо, що цукровий буряк вже не найбільш маржинальна культура. Ми це кажемо відверто і чесно. Він конкурує з 2-3 культурами в нашій зоні, на яких можна заробляти. Але раз в 7-10 років цукровий буряк гарно почуває себе в сівозміні з ріпаком і соняшником. І маючи до 10% в сівозміні цукрового буряку, ви мінімізуєте свої ризики. Бо де одна культура «просіла», інша — «вистрілила», — каже Олександр Гавріш.

Він додає, що у випадку з цукровим буряком навіть за несприятливих погодних умов можна зібрати пристойний урожай і не піти «в мінус», хоча й на космічну маржу розраховувати не треба.

Погода та гібриди не виправдали себе

Агрофірма «Ольгопіль» заклала під цукровий буряк 149 га, що на 19 га більше, ніж минулого року. Сезон виявився складним через погодні умови. До кінця червня розвиток буряка був хорошим, а маса коренеплоду сягала 970 грамів. Однак після останнього дощу з градом 15 червня почалася двомісячна посуха, що змусило рослини скинути листя і надалі відповідно всі поживні речовини йшли не на формування коренеплоду, а на відновлення листя. Це значно вплинуло на врожайність та економічні показники. На виході отримали врожайність 44,5 т/га, що менше, ніж торік. Вирощували два гібриди: Florimond Desprez Іппель та Дануб, які у цьогорічному сезону не виправдали надій. 

«Цукровий буряк – це культура, яка потребує особливого підходу та ретельного планування. Ми продовжуємо працювати над підвищенням якості та врожайності, тестуючи найкращі гібриди та використовуючи сучасну техніку. Ми тестували 7 гібридів від KWS та Florimond Desprez. Тому цілком ймовірно, що в наступному сезоні будемо сіяти інші гібриди», —  каже головний агроном Олександр Палайчук.

Буряк реалізовували на цукровий завод за договірною ціною, працюючи за давальницькою схемою, що передбачала забезпечення транспортування заводом. Однак через різні обставини додатковою складністю стало порушення домовленостей із цукровим заводом щодо обсягів вивезення буряка. Порушення строків відвантаження призвело до розвитку кореневої гнилі. Але до перших морозів усі борти були вивезені, а поля приведенні у належний стан до зимівлі. 

Наступного року АФ «Ольгопіль» не планує відмовлятися від вирощування цукрового буряка. Під цю культуру запланували до 80 га.

Чи задоволені сезоном фермери?

На Хмельниччині у ТОВ «Волочиськ-Агро» цьогоріч посадили понад 7 тис. га цукрових буряків. Викопку буряку розпочали у вересні, а закінчили 15 листопада.Зі слів агронома Ігоря Ткачука, цьогорічна врожайність на чверть вища, ніж торік, хоча погода для культури була несприятливою. Середня вага буряка становить 800 г, а цукристість — 17%.

«У цьому році сіяли гібрид Балі. Гібрид толерантний до нематоди. Якщо вона є в полях, то буряк зменшує врожайність чи не на 50%. Цього року трошки нас погода балувала, були дощі та сонце. Високі температури сприяли накопиченню цукру», — каже головний агроном господарства.

Фермер Леонтій Гомель з Рівненщини засіяв буряком 57 га. Перед посадкою провів аналіз ґрунту на вміст поживних речовин. Хоч площі й невеликі, аграрій намагався максимально дотримуватись технології. 

«Цього року врожайність краща. Але все ж — це дуже ризикова культура, дуже багато витрат, щоб її посіяти, виростити, зібрати, завезти. У нас тут в районі більше ніхто її не садить і приймає лише Радехівський цукровий завод, який залишився у районі один», — зазначив він.

В ТОВ «Кищенці» цукрові буряки вирощують як технічну культуру. Врожайність варіюється від 48 до 72 т/га, цукристість в межах 18,5-21%. Продають зазвичай на цукрові заводи у Пустоварівці, Шамраївці та Гайсині.

«Цукрові буряки трохи постраждали, але висока цукристість компенсує кількісні втрати», — каже власник господарства Корнеліс Хузінха.

Через брак дощів у вересні, копку буряків розпочали пізніше в ФГ «ЛАН-16» на Черкащині. Під культурою в господарстві 150 га. Цьогорічна врожайність в межах 50 т/га.

«Чим довше відтягується термін збирання, тим більша цукристість у цукрового буряка і тим більша його вага. Тобто ми не спішимо буряк викопувати. Наприклад гібрид Долинка, має 1,5 кг, але менш як 0,5 кг — не копаємо», —  розповів Володимир Молодик.

© Юлія Маковей, Kurkul.com, 2024 р.

Виконано за допомогою Disqus
Реклама