Ніл Кінсі: нагодуйте ґрунт, щоб він нагодував ваш врожай
5 березня 2019 2489 0
Яким повинен бути ідеальний ґрунт? Навіщо контролювати вміст магнію та кальцію? Який зв’язок мають ТЕЦ та фітофтора? Про це та інше розповідав власник Kinsey Agricultural Services Ніл Кінсі під час семінару «Врожай починається з ґрунту». Участь американського експерта у семінарі стала можливою за сприяння компанії Plant Designs, США, офіційного дистрибютора Vitazyme. Захід організовувався Групою компаній «Агро Експерт» за підтримки бізнес-туристичної компанії Travelite MICE&Travel Ukraine. Деякі тези Kurkul.com вже публікував у новині. А сьогодні ми пропонуємо вам усі головні тези цієї довгої і насиченої інформацією доповіді.
Щоб досягти балансу елементів в ґрунті, потрібне тваринництво
- На 1 акр (прибл. 0.4 га) має припадати 1 корова. Саме стільки ВРХ потрібно, щоб нагодувати ґрунт, а цей ґрунт і нагодує корів, і дасть урожай.
- Якщо у вас немає ВРХ — ви все одно повинні вносити ту кількість органіки, яку давала б 1 корова на акр.
- Головна задача органіки — живити мікрофлору ґрунту. Саме живий компонент ґрунту є найважливішим. Але одним внесенням гною чи компосту часто не вдається наростити потрібний рівень активності мікроорганізмів. Якщо ви годуєте корову, і в її раціоні бракує якогось елементу, наприклад сірки, то в компості теж бракуватиме сірки.
- Практикуйте в господарстві тестові поля, де перевіряйте всі рекомендації та нові практики.
- Пробуйте на одному полі, перш ніж перейти на всі площі.
«Підручники з ґрунтознавства вчать, що фізична структура ідеального ґрунту складається на 50% з твердих часток і на 50% з порожнин. В ідеалі, частина твердих речовин складається з 45% мінералів і 5% органічної речовини, в той час як порожнини містять 25% повітря і 25% води. Однак ці підручники не кажуть, які зміни необхідні для того, щоб допомогти ґрунтам, котрим бракує цього, наблизитись до зазначеної правильної фізичної
структури», — стверджує Ніл Кінсі.
Фізична структура ґрунту може бути приведена у відповідність з визначенням ідеального ґрунту в підручниках тільки шляхом правильного розуміння і застосування загальної ємності обміну та відсотку насичення основами цього ґрунту.
Процентний вміст катіонів кальцію, магнію, калію і натрію, які займають більшу частину поверхні кожної колоїдної частки твердої фракції на вищезазначеній схемі визначає, чи є достатньо простору порожнин для розміщення належної процентної кількості повітря і води, необхідних для оптимальногоросту рослин. З цих чотирьох основних катіонів, які найбільш в пливають на об’єм простору порожнин, кальцій та магній є найбільш важливими і впливовими.
Ґрунт, який має ЗЄО від 20 до 25, повинен мати насиченість основами на рівні 68% Ca і 12% Mg, щоб забезпечити належний об'єм порожнин (більше повітря, менше води).
З іншого боку, ґрунт, який має ЗЄО на ріні 5, повинний мати насиченість основами на рівні 60% Ca і 20% Mg, аби мати ідеальний об'єм порожнин (більше води, менше повітря).
Анаеробна зона: органічні речовини необхідно вносити на глибину 5 дюймів (12,5 см — прим. ред.).
- В цій зоні зосереджено 95% аеробних мікроорганізмів та основна частина коріння рослин.
- Дізнатись глибину аеробної зони можна, звернувши увагу, на якій глибині у вас гниють в землі дерев'яні стовпчики, — саме це й буде межа аеробної зони.
- Навіть найбільш токсичний ґрунт можна виправити лише створивши аеробну зону для рослин. Наприклад, в одній з теплиць хотіли замінити ґрунт повністю після багаторічного надлишкового внесення добрив. Протягом 3 посівів рослини тут гинули. Але за нашою рекомендацією вони лише підняли висоту контейнерів на 6 дюймів і дали зверху хороший компост. Рослини успішно почали плодоносити.
Крапельний полив: коренева система вся зосереджується в зоні зволоження
- Один мій клієнт має 4000 акрів (1620 га - прим. ред.) саду під волоським горіхом та фруктами. І раніше він всі добрива вносив лише через трубку крапельного зрошення. Це в Каліфорнії, де дощів з квітня по вересень взагалі не побачите. І коренева система дерев вся зосереджувалась в зоні зволоження від крапельного поливу. Але коли в малому об'ємі зосереджено багато поживних речовин, вони можуть бути в надлишку. І проблема була в тому, що надлишок калію в цій зоні блокував доступність інших елементів.
- Тепер за моєю рекомендацією вони почали вносити добрива диференційовано в 3 зони: біля самого стовбура під кроною, навколо крапельної трубки, у міжрядді.
- Аналіз ґрунту проводять щорічно в кожній зоні окремо.
Аналіз ґрунту: стежте не тільки за NPK, а й за мікроелементами
- Для розуміння, що ви додаєте і що потрібно, робіть аналізи не тільки ґрунту , а й компосту. Адже з гноєм, постійно вносячи його на одну площу, ви також можете дати надлишок якогось елементу. Часто саме калію стає забагато таким природним чином.
- Найважливіший фосфор для пшениці саме в перші 40 днів розвитку. Тоді закладається основа майбутнього врожаю.
- Пожовтіння листка на кукурудзі може означати як нестачу азоту, так і калію. Відрізнити насправді легко. При нестачі азоту на листках жовті поперечні смуги мають вигляд літер V, а при нестачі калію жовтіє спочатку край листка.
- На багатьох ґрунтах в США почала проявлятись нестача сірки, хоча внесення не змінилось. Виявилось, що електростанції, які поблизу, відмовились від використання вугілля. А саме при спалюванні вугілля викиди, що містили сірку, з атмосферними опадами збагачували ґрунти довкола сіркою.
- Слід пам'ятати, що нестача сірки проявляється дуже різноманітно. Наприклад, рослини починають хворіти на фітофтороз, хоча раніше проблеми такої не було. І після внесення сірки додатково проблема з фітофторою зникає.
- Магнію в ґрунті має бути від 10 до 12% ЄКО (ємність катіонного обміну). Понад 12% — надлишок, менше 10% — нестача.
- Зниження вмісту магнію нижче 10% можна уже помітити візуально за станом рослини. Але показник вище 12% - приховане голодування, коли візуально його не видно, але рослина голодує.
Збирання врожаю за вологої погоди призводить до ущільнення ґрунту — основної причини зниження родючості
- Відповідно до структури ґрунту, його пористості та здатності утримувати воду і поживні речовини, ми повинні кардинально міняти програму живлення ґрунту. Тому всі агротехнічні прийоми на полі мають сприяти оптимальній пористості ґрунту, залежно від його типу — піщаний чи глинистий.
- Основними індикаторами стану ґрунту і його пористості є співвідношення вмісту кальцію та магнію. Ці елементи відіграють різні ролі в ґрунті. Кальцій притягує до себе частки глини та створює пори між дрібними утвореними грудочками. Магній має протилежний ефект — він руйнує грудочки, забиває пори, зменшує проникність ґрунту.
- На піщаних ґрунтах магнію вносять щонайменше вдвічі більше, ніж на глинистих.
- Ще один плюс застосування магнію на піщаних ґрунтах — здатність утримувати воду в ґрунті.
- На глинистих ґрунтах ми навпаки повинні по максимуму вносити кальцій та зменшувати до мінімуму внесення магнію.
- Надлишок фосфатів витісняє цинк і це призводить до голодування рослин. Так само надлишок основних добрив призводить до дефіциту міді.
- Надлишок калію зв'язує бор, потрібний для транспорту крохмалю в зерно. Тому бор потрібен не в кінці вегетації, а упродовж усього сезону.
- Без бору рослина не буде засвоювати азот і кальцій.
РН ґрунту: увага не лише загальне значення, а й на загальний баланс елементів
- Рослина здатна споживати не лише розчинні форми. Вона може розчинити та засвоїти фосфор, зв'язаний у ґрунті. Тому вносити фосфор потрібно обережно.
- При вивченні мінерального складу ґрунту, уточніть, який саме показник визначає лабораторія: загальний чи розчинний.
- Визначаючи рН, ви повинні визначити також, що утримує рН в цьому діапазоні. Наприклад, дуже хороший рН може бути не тільки в збалансованого ґрунту, а й в ґрунту з надлишком натрію, в солонцях.
- Дози внесення вапна й азоту на кислому ґрунті залежать одна від одної. На це обов'язково звертайте увагу. Якщо ви вносите більше азоту, збільшуйте кількість вапна. Це особливо актуально для господарств, які вирощують кукурудзу.
- Лише 15% нітратного азоту промивається в ґрунті. Решта 85% нітратного азоту зв'язуються з кальцієм та промиваються разом з ним.
- Кожен втрачений відсоток кальцію одразу заміщається відсотком магнію.
- Нестача кальцію непомітна при низьких рН, бо там лімітуючі фактори інші, але при покращенні ґрунту ви зіткнетесь з його нестачею дуже гостро.
- Ефективність біостимуляторів залежить від 2 речей: адекватний вміст кальцію та фосфору.
Тестування грунту: більшість тестів на фосфор визначають його вміст у водному розчині
- Рослина здатна споживати не лише розчинні форми. Вона може й розчинити та засвоїти фосфор зв'язаний у грунті. Тому вносити фосфор потрібно обережно.
- При визначенні мінерального складу ґрунту, уточність, який саме показник визначає лабораторія: загальний чи розчинний.
- Визначаючи рН ви повинні визначити також, що утримує рН в цьому діапазоні. Наприклад дуже хороший рН може бути не тільки в збалансованого грунту ,а й в грунту з надлишком натрію, в солонцях.
- Дози внесення вапна і азоту на кислому грунті залежать одна від одної. На це обов'язково звертайте увагу. Якщо ви вносите більше азоту, збільшуйте кількість вапна. Це особливо актуально для господарств, які вирощують кукурудзу.
- Лише 15% нітратного азоту промивається в грунті. Решта 85% нітратного азоту зв'язуються з кальцієм та промиваються разом.
- Кожен втрачений відсоток кальцію одразу заміняється відсотком магнію.
- Нестача кальцію непомітна при низьких рН, бо там лімітуючі фактори інші, але при покращенні грунту ви зіткнетесь з нестачею Са дуже гостро.
- Ефективність біостимуляторів залежить від 2 речей: адекватний вміст кальцію та фосфору.
- Якісний тест ґрунту залежить від якісного зразка ґрунту. Завжди дотримуйтесь інструкцій лабораторії з відбору зразків, у тому числі методів відбору зразків для проблемних зон.
- Ви не можете належним чином управляти тим, що ви некоректно виміряли. Зробіть тест! Проаналізуйте! Потім зробіть тест повторно!
Переглянути усі презентації із семінару «Врожай починається з ґрунту» можна за посиланням.
© Марина Солонар, Kurkul.com, 2019 р.
Не пропусти останні новини!
Підписуйся на наші соціальні мережі та e-mail розсилку.