Підвищення ефективності застосування гербіцидів для різних систем захисту соняшнику

Підвищення ефективності застосування гербіцидів для різних систем захисту соняшнику

18 березня 2019 661 0

Від чого залежить ефективність гербіцидного захисту соняшнику? Насамперед — від правильного вибору серед трьох систем вирощування: стійкого до трибенурон-метилу, стійкого до імідазолінів чи класичного. Господарство застосовує одну із них залежно від ґрунтово-кліматичних умов, попередника, наявності проблемних бур'янів тощо.

А далі — просто дотримуйтесь порад агрономів-консультантів компанії «Агрохімічні технології», які виділили основні правила вибору тієї чи іншої системи та рекомендують, як підвищити ефективність гербіцидного захисту для кожної зі схем.

Особливості гербіцидного захисту трибенурон-стійкого соняшнику

Ця схема передбачає застосування двох страхових гербіцидів: проти дводольних та злакових бур'янів. У фазі 2-8-го листка соняшника ми рекомендуємо застосовувати гербіцид Гренадер. Вибір норми застосування цього гербіциду залежить від генетичної стійкості гібридів соняшнику до трибенурон-метилу і дану інформацію потрібно уточнити у виробника насіння. Обов'язково використання АгроПАВ у нормі 0,2 л/га. Через 7-10 днів вносимо Ореол Максі у нормі 0,6-0,8 л/га для боротьби з однорічними злаковими бур'янами. Застосувати грамініцид слід у фазі соняшника від 2 до 6 листків. Цей інтервал часу потрібен для того, щоб знизити фітотоксичність на культурну рослину і підвищити ефективність грамініциду проти злакових бур'янів. Оскільки застосування високих норм Гренадеру (більше 35 г/га) пригнічує злакові бур'яни, ми маємо дати їм час «відійти» від стресу, щоб досягнути максимальної ефективності Ореолу Максі.

Ми не радимо робити бакову суміш гербіцидів, оскільки це може негативно вплинути на соняшник. Внесення мікродобрив та антистресантів також потрібно вносити окремо від гербіцидів.

Особливості гербіцидного захисту імі-стійкого соняшнику

Імпекс Дуо — це системний післясходовий гербіцид із ґрунтовою дією, який знищує широкий спектр бур'янів і контролює вовчок соняшниковий. 

Для максимальної ефективності гербіциду бур'яни мають бути у початкових фазах активного росту. Імпекс Дуо має тривалий період дії і стримує проростання насіння бур'янів.

Що варто врахувати для ефективної роботи Імпексом Дуо?

  • Витрата робочого розчину — 200-300 л/га із рівномірним нанесенням робочого розчину на рослину.
  • Оптимальна температура для застосування гербіциду від +14℃ до +25℃.
  • Не слід застосовувати Імпекс Дуо з іншими пестицидами, ад'ювантами, прилипачами, кондиціонерами води та мікродобривами, адже це може призвести до посилення фітотоксичного впливу на соняшник або зменшити ефективність роботи препарату.

Особливості гербіцидного захисту класичного соняшнику

Найпопулярнішою є бакова суміш Основа 2,0 л/га + Промекс 2,0 л/га. Ця комбінація контролює в посівах соняшнику переважну більшість однорічних злакових і дводольних бур'янів. Цю бакову суміш доцільно використовувати за умов недостатнього зволоження.

Альтернативна суміш Пропазокс 2,0 л/га + Промекс 2,0 л/га є селективною до культурних рослин, тому її рекомендовано використовувати на чутливих культурах (соняшник, соя), або якщо є загроза промивання препарату.

Основа ефективна проти однорічних злакових бур'янів та деяких однорічних дводольних.

Пропазокс ефективний проти однорічних злакових бур'янів та деяких однорічних дводольних.

Промекс в обох сумішах ефективний проти дводольних однорічних бур'янів, які є середньочутливими до Пропазоксу та Основи: лобода біла, ромашка, грицики звичайні, нетреба звичайна.

Також високу ефективність відзначають при застосуванні Толазину у нормі 4,5 л/га. Це комбінований продукт, який містить у своєму складі S-метолахлор та тербутилазин і вирізняється подовженим періодом захисної дії.

Усі схеми були випробувані у виробничих посівах і проявили високу ефективність.

Для боротьби із наступними хвилями однорічних злакових бур’янів застосовуємо Ореол максі 0,6-0, 8 л/га у фазу 2-6 листків соняшнику.

Комбінована схема захисту

На полях із високим ступенем засміченості дводольними бур'янами застосовують комбіновану схему захисту. Висівають трибенурон- або імі-стійкий гібрид соняшнику і вносять ґрунтові гербіциди (наприклад, Толазин — 4,5 л/га). За потреби боротьби з другою хвилею бур'янів можна застосувати страховий гербіцид Гренадер або Імпекс Дуо залежно від гібриду соняшнику (трибенурон- чи імі-стійкий).

Як підвищити ефективність роботи ґрунтових гербіцидів?

  • У посушливих умовах рекомендується збільшити норму витрати робочої рідини до 250-300 л/га.
  • Використання АгроПАВ Екстра сприяє кращому розподілу робочого розчину на поверхні ґрунту й утворення кращого гербіцидного екрану.
  • Після внесення препарату не проводити міжрядний механічний обробіток ґрунту, щоб не зруйнувати гербіцидний екран.
  • Не рекомендується застосовувати препарат, якщо протягом 2-3 днів прогнозуються заморозки.
  • Ґрунт повинен мати дрібногрудкувату структуру.
  • Найвищу ефективність ґрунтові гербіциди проявляють за умов внесення на вологий ґрунт із дрібногрудкуватою структурою з мінімальним розривом між сівбою й обприскуванням. Наприклад, вдень проходить сівба, а ввечері здійснюється внесення ґрунтових гербіцидів (з 12-ї ночі до 6-ї ранку).

Досвідом застосування схем гербіцидного захисту в різних умовах поділились і партнери компанії АХТ.

Валентин Радько, агроном-консультант «Поділляагрозахист»:

Препаратами від компанії «Агрохімічні технології» ми користуємося вже 5-й рік. Наші клієнти-аграрії завжди ними задоволені, ніколи не було нарікань. Працюємо в різних регіонах України і залежно від умов застосовуємо відповідні схеми гербіцидного захисту соняшнику з препаратами АХТ. Загалом на цій культурі найбільше проблем із амброзією полинолистою й лободою білою. Вони найбільш шкодочинні і дуже «дістають» аграріїв, тому їх треба забирати системно, вносячи ґрунтові гербіциди перед сівбою.

Зокрема, по класичному соняшнику ми рекомендуємо 3 схеми, які вже перевірені й дуже вдало вирішують згадані проблеми. Перша — це Толазин у нормі 4-4,5 л/га, що найбільше підходить, наприклад, у Кіровоградській області, в степах — тут він діє краще. Друга схема — з використанням нового препарату Пропазокс (2 л/га) + Основа (2 л/га). Ця комбінація гарно прибирає амброзію і також ефективна в посушливих умовах. У західних та центральних областях дуже добре спрацьовує схема Промекс (2 л/га) + Основа (2 л/га).

Для соняшнику Clearfield ми використовуємо Імпекс Дуо у нормі 1,0-1,2 л/га здебільшого по 4-6-му листку. До слова, нерідко чув, що деякі фермери ділять цю норму на 2 рази по 0,6 л/га, але ми дослухаємося до порад агрономів-консультантів АХТ і пропонуємо саме одноразове внесення по вказаній вище нормі. І цілком ефективно забираємо проблеми не лише широкого спектру бур’ян в, а й вовчку. Останнє особливо актуально для степової зони.

Дмитро Бабич, менеджер «Корнер Агро»:

Основний регіон, у якому я працюю, це лівобережна частина Київської області. В наших умовах продукти АХТ спрацьовують чудово, аграрії задоволені. Зокрема, для класичного соняшнику застосовуємо Толазин (4,5 л/га) і завжди він спрацьовував ідеально. Так само як і інші 2 схеми, які застосовуємо відповідно до ситуації. А саме: Основа 2,0 л/га + Промекс 2,0 л/га або Пропазокс 2,0 л/га + Промекс 2,0 л/га.

Щодо трибенурон-стійкого соняшнику, то тут основна схема — спочатку Гренадер, а за декілька тижнів Ореол Максі. Результат завжди відмінний. Минулого року, наприклад, у нас була велика проблема з лободою білою. А препарати АХТ справлялися з нею легко.

Взагалі, на мою думку, якщо господарство хоче технологію трохи здешевити, то захист від АХТ для цієї мети підходить найбільш вдало, і при цьому «здешевлення» захисту жодним чином не позначається на його ефективності.

Отже, можливості для вибору найоптимальнішої схеми гербіцидного захисту — досить широкі. Сподіваємося, що надані рекомендації та особистий досвід допоможуть Вам отримати вищі врожаї та найкращі економічні результати!

© Kurkul.com, 2019 р.

Виконано за допомогою Disqus