АгроФутбол: паси, голи і промахи тижня в українському агробізнесі

АгроФутбол: паси, голи і промахи тижня в українському агробізнесі

18 жовтня 2019 581 0

Колонка редактора

Микола Сирота, головний редактор Kurkul.com

Вітаю вас у нашій п’ятничній колонці для найвідданіших та найзаклопотаніших. З вами знову Микола Сирота, головний редактор сайту Kurkul.com. Як онлайн-асистент фермера, наш сайт збирає велику кількість новинної та практичної інформації про аграрний бізнес, відстежувати яку іноді може бути складно Тут я розповім про головні події тижня, якщо ви раптом пропустили це у новинах. 

А привід пропустити новини був — феєричний виступ збірної України на відборі до Євро 2020 принаймні ненадовго змусив усіх відволіктись від насущних проблем та порадіти за хлопців, що нарешті почали забивати голи куди треба і здолали на виїзді зіркову Португалію з рахунком 2:1. Вітаємо команду Шевченка з виходом з групи і бажаємо успіху у плей-офф!

А ось на нашому аграрному полі із реалізацією моментів великі проблеми. Важко забивати голи, коли не дочекаєшся жодного пасу ні від уряду, ні від Верховної Ради, ні від світових цін на зерно. Тим більше не була налаштованою на командну гру погода. Так і виходить, що фермери можуть перелічити безліч ударів у штангу, чи відвертих промахів тижня, але жодного красивого голу.

Між іншим про погоду. Якщо ви помітили, то в нас на головній сторінці сайту ви можете бачити поточний прогноз погоди для будь-якого населеного пункту України. А з наступного тижня ми будемо також публікувати в новинах прогнози на тиждень — не пропустіть.

І повертаємось на наше поле. Найболючіший промах — ціни на зерно та низькі врожаї багато де перекреслили надії гравців ринку на хороший прибуток цього сезону. Падає соняшник, стрімко котиться донизу соя, а кукурудза намагається принаймні втриматись на тій позначці, що є. До того ж, якість урожаю у багатьох є невисокою, адже спека серйозно знизила натуру соняшника і кукурудзи, а також призвела до падіння інших якісних показників. І хоча ми все ще претендуємо зібрати рекордний валовий урожай за сезон, від того у кишенях не прибавиться хрустких купюр. 

Якщо раптом ви не стежили за цінами і не в курсі справ — підписуйтесь на наш Telegram — будемо щодня надсилати свіжі дані прямо на смартфон. Ну і заходьте обов’язково на наш сайт, де інформація про ціни на зерно оновлюється постійно, а ще відтепер можна підібрати варіанти продажу зерна з доставкою чи без, у порт чи до елеватора, на різних умовах та за різними цінами.  

Як ми знаємо з новин, проблеми є не тільки в Україні — нещодавно урожай сої і кукурудзи в північних штатах США накрило снігом. Але радіти чужому горю, то не по-нашому, зі своїм би розібратись, та й суттєвого впливу на світові ціни не буде, адже основний регіон виробництва зерна у Штатах не постраждав, а ймовірні втрати сої у Дакоті не будуть аж такими великими, щоб завадити виконанню експортних контратів.

Найболючіший промах — ціни на зерно та низькі врожаї багато де перекреслили надії гравців ринку на хороший прибуток цього сезону

Ще один пас в нікуди зробили у бюджетному комітеті Верховної Ради, намагаючись провести правку у бюджет, що позбавила би експортерів усіх зернових та технічних культур відшкодування ПДВ уже з 2020 року. Таким чином депутати намагались збільшити доходи до бюджету на 40 млрд грн за рахунок аграрного експорту. Щоправда вже увечері того ж дня правку відхилили, але такі неоднозначні ініціативи щось не додають аграріям впевненості у завтрашньому дні. 

Коли ціна зернових і так низька, а рентабельність виробництва щороку падає, відміна відшкодування ПДВ могла би призвести до ще більшого падіння цін. Наслідки передбачити не складно. На жаль, ми вже бачимо приклад «соєвих правок», коли відміна відшкодування ПДВ на олійні привела до щорічного стійкого скорочення площ під соєю та зростання тіньового ринку сої, зокрема - генетично модифікованої. Чи буде така ж доля у кукурудзи та соняшника?

Під кінець тайму, тобто тижня, Верховна Рада також підтримала проект закону про державний бюджет на 2020 рік. Загалом до нього було розглянуто кілька сотень правок, але з найцікавішого — підтримку агросектору вирішили обмежити до 4,4 млрд грн, як обговорювалось раніше. На компенсацію вартості сільгосптехніки грошей не знайшлось. Хоча це була єдина реально діюча програма попередніх років, за якою фермерами вибиралась значна частина виділених коштів. А от хто з фермерів зможе отримати підтримку за предбаченою програмою компенсації відсотків на земельні кредити і чи зможе взагалі - велике питання. На мою думку - це відверта симуляція та жовта картка.

І наостанок про ринок землі. Тут поки що немає чіткого рішення «Зе-команди» в якому напрямку віддавати пас і хто кому забиватиме гол. Є ранкове п’ятничне рішення аграрного комітету про відхилення урядового законопроекту, але ще на розгляді перебувають майже десяток альтернативних проектів, часом радикально відмінних між собою. Поки що рекомендовано до розгляду в Раді один з них, що передбачає певні обмеження доступу на ринок іноземців. От тільки чи буде нарешті досягнуто консенсусу як в Раді, так і у суспільстві, щодо єдиного бачення ринку землі - питання відкрите.

© Микола Сирота, Kurkul.com, 2019 р.

Виконано за допомогою Disqus