Плани уряду на реформування агросектору та інші катастрофи п’ятниці

Плани уряду на реформування агросектору та інші катастрофи п’ятниці

4 жовтня 2019 611 0

Колонка редактора

Ця п’ятниця, окрім катастрофи літака АН-12 під Львовом відзначилась ще одним гучним падінням. З гуркотом обвалились сподівання фермерів на те, що вони будуть почуті урядом. Їх погляди на реформу агросектору загалом та на відкриття ринку землі зокрема, не були враховані у представленій в цей день прем’єром Гончаруком «Програмі дій уряду».

Більше того, пан прем’єр, здається забув, що в Україні існує аграрний сектор взагалі ― у згаданій вище програмі мені не вдалось знайти про аграрну галузь жодного слова. Може я погано шукав і хтось побачить ― дайте знати в коментарях, що я помиляюсь, і десь таки поміж рядків там зашифровано кроки, які будуть вжиті урядом для підтримки діяльності сектору, що приносить державі 40% валютної виручки.

А загалом тиждень, що минає, відзначився ще кількома «провалами» і падіннями. Напевне, уже всі відчули на собі різке падіння курсу гривні? Якраз сьогодні мені довелось купувати долари по курсу 25, хоча ще у понеділок він становив 24,2. Не заздрю я тим, хто досі відкладав придбання нової техніки, добрив чи засобів захисту. Додати ще до цього круте піке цін на зерно та поступове «по копієчці» зростання вартості дизелю, яке почалось ще у серпні ― то й зовсім фермерувати перехочеться.

До речі про ціни. Можна лише порадіти за тих далекоглядних фермерів, хто в травні-червні уклав форвардні контракти на кукурудзу. Тоді реальною була ціна у 170-172 $/т, а зараз самі знаєте скільки. А не знаєте - дивіться у нас на сайті. Гадаю, що ті, хто продав кукурудзу по форварду, зараз сидять тихенько і радіють. По-перше, своїй обачності, а по-друге ― зростанню курсу долара. Але щось мені підказує, що ця невелика радість не перекриває загального враження від ситуації в агросекторі.

Ну і наостанок про ще один провал тижня ― акції проти ринку землі або проти продажу землі іноземцям. Мало не кожен опозиційний депутат та ображений увагою нової влади політик вважав своїм обов’язком зібрати мітинг на честь одного із вказаних приводів. От тільки ці перекриття доріг ходою з прапорами, виставки техніки при дорозі та навіть сцена під Верховною Радою не дали жодного результату.

Власне, я б здивувався, якби вони щось дали, адже кожен із учасників протесту заявляє свої вимоги до уряду, а прийнятної для кожної сторони моделі ринку землі досі не вироблено. Весь невеликий досвід успішних українських «майданів» показує, що шанси на досягнення мети має лише об’єднання усіх учасників довкола чіткої зрозумілої ідеї та короткого переліку вимог. Натомість у нас є десяток організацій різного штибу, що висувають по десятку умов уряду і змагаються в медійному просторі хто кого перекричить.

Поки що найгучніше вдається кричати зі сцени Андрію Дикуну, який, за чутками, отримав на звукопідсилююче обладнання $100 тис. від олігарха Ігора Коломойського. Так це, чи ні ― судить не нам, та тільки віз і нині там. Тобто жодного результату ці акції не дали, бо насправді і не передбачали ніякого результату, окрім створення інформаційного шуму довкола імені Андрія Дикуна. Власне, це цілком у стилі Ігора Валерійовича ― створити медійний скандал, як важіль тиску на суспільство чи владу, щоб потім цим важелем відірвати собі смачніший шматок від пирога.

Ясно, що мені тут добре розмірковувати з кабінету, скажете ви, і будете цілком праві. Розуміючи намарність та фальшивість дій окремих політичних ідолів, мені, як головному редактору провідного фермерського ресурсу країни, залишається тільки розмірковувати та працювати над тим, щоб почали думати й інші. Зокрема є нагода усім разом подумати над майбутнім ринком землі і покроково виробити прийнятну для більшості модель. Ми вже провели три Земельних Віче з цього приводу, куди запросили як авторитетів галузі, так і науковців, політиків, представників господарств різного рівня. Закликаємо усіх до діалогу і спільних дій ― вирішувати, що робити, і діяти треба разом.

© Микола Сирота, Kurkul.com, 2019 р.

Виконано за допомогою Disqus