Секрети вирощування сої від Максима Бернацького

Секрети вирощування сої від Максима Бернацького

1 листопада 2019 5199 0

Історію та сучасність господарства «Рост Агро», а також підходи до виробництва і плани на майбутнє його керівника Максима Бернацького Kurkul.com вже розповідав у матеріалі «Максим Бернацький: Справжній «піонер сої» — це мій батько». Але у форматі одного інтерв’ю не розповіси усі технологічні нюанси та секрети виробництва, якими поділився з нами досвідчений фермер. Тому ми вирішили написати окремо про технологію вирощування сої у насінницькому господарстві «Рост Агро» та основні помилки, яких припускаються початківці при вирощуванні цієї культури.

Читати за темою: «Максим Бернацький: Справжній «піонер сої» — це мій батько».

Соєві боби

Три помилки при вирощуванні сої

Терміни посіву. Я дотримуюся думки, що сою потрібно сіяти в теплий ґрунт. Ранні посіви сої мені здаються шкідливими для культури. Вона отримує повністю всі проблеми з захворюванням насіння, зниженням норми проростання. Ми «ловимо» всі хвилі бур'янів, з якими героїчно боремося зі змінним успіхом. Соя — це не та культура, яка повинна довго затримуватися в ґрунті. Вона повинна потрапити в ґрунт, одразу набрати вологу і зійти на 4-5 день. Відповідно, сівба повинна бути після стійкого прогрівання ґрунту. В наших умовах — це кінець квітня — початок травня, іноді навіть після 10 травня.

Якість посіву. Це глибина сівби, розміщення в рядку та якість забезпечення контакту з вологим ґрунтом. Додатково — правильне міжряддя і норма висіву. А також вибір сортів за групами стиглості і за характеристиками.

Гербіцидний захист. Мова про класичну сою. Є багато стратегій, але, як правило, усі вони потребують корекції протягом сезону. У себе я також не завжди бачу бажаний ефект. Тому що різноманітність бур'янів і ті сценарії, які складаються протягом року, дуже різні. Не завжди вдається на них правильно реагувати.

Поле сої

Технологія вирощування сої

На ділянках під зрошенням у «Рост Агро» саме у 2019 році досягнуто максимум 4,9 т/га сої. Але 3,4-3,6 т/га вважають непоганою урожайністю. На богарі — добре все, що вище 2 т/га.

Читати за темою: «Соя: у чому цінність золотого боба?».

Як вирощують сою і яку використовують технологію ми вирішили побачити на власні очі на прикладі одного окремо взятого поля. На площі 154 га був висіяний пізньостиглий сорт Нептун канадської селекції компанії SEVITA. Це насіннєві посіви для компанії Агрітема, з якою співпрацюють вже багато років. Ділянка поля у 134 га під поливом. Саме та, яка задіяна під розмноження еліти. А відтак, відповідальність доволі велика. На решті поля закінчують налаштування системи підземного поливу. Краї поля засіяли соєю скоростиглого сорту Сіверка, який буде зібрано ще до проведення фінальної сортової прополки на Нептуні. Посів проводили 5 травня сівалкою Great Plains з міжряддям 20х50 см (система Twin-row). Норма висіву 420 тис. шт./га.

«Для цього сорту це прекрасна норма при такому способі посіву. Крім того, це дозволяє якісно провести сортовий контроль. На суцільних посівах фізично складно провести сортовий контроль. А коли міжряддя велике, людина спокійно рухається, звертаючи увагу на всі нюанси своєї роботи. Цей досвід у нас є, ми відстежували продуктивність», — говорить Максим Бернацький.

Що ж стосується термінів — він переконаний, що посів сої у їхній зоні необхідно проводити дещо пізніше рекомендованих стандартних норм. Багато аграріїв намагаються сіяти ледь не 15 квітня, але у цей час може бути ще недостатньо тепло.

Удобрювали сою за результатами аналізу ґрунту на 4 т/га запланованого урожаю. Вносили 60 кг/га діючої речовини азоту, 65 кг/га фосфору і 45 кг/га калію. На цю ділянку періодично вносять і органічні добрива — поблизу «Рост Агро» є кілька тваринницьких господарств, органічні відходи яких і використовують. Здійснювали фунгіцидний та інсектицидний обробіток насіння. До схеми обробки насіння також входив комплекс азотфіксуючих бактерій з препаратом Райс Пі® від компанії Агрітема. Ці препарати використовують і на інших посівах, зокрема вони є базовими для бобових культур.

Максим Бернадський: «На суцільних посівах фізично складно провести сортовий контроль»

На цій ділянці працювали гербіцидом Пледж (в якості ґрунтового) та пройшлися Імазамоксом по першому листу. По третьому листу було двократне (з інтервалом 24 години) внесення половинних норм Бентазон+Хармоні®, щоб у сумі отримати максимально допустимі норми даних препаратів на 1 га.

«За необхідності ми контролюємо і злакові бур'яни. Вносимо грамініцид у дещо пізнішій фазі, ніж контроль дводольних бур’янів. Ми його не об'єднуємо з бентазоном. Іноді виникає потреба в повторному грамініциді на більш пізніх фазах культури. Чому? Бо гарантованим попередником цього посіву є кукурудза. Ми маємо падалицю, яка проростає із запізненням. Чому так робимо? Тому що навіть при мінімальному врожаї, який можуть сформувати такі рослини, їхні зерна дуже важко відділити з насіння сої», — розповідає керівник «Рост Агро».

З першими ознаками формування бобів на поле завжди вносять препарат для боротьби з пероноспорозом. Цього року використовували Глорі, у складі якого є діюча речовина манкоцеб, направлена саме на цю хворобу. Другий обробіток провели уже після формування основної маси бобів. Оскільки температура на той момент впала до +21-22 °C, то обрали препарат на основі стробілурину.

Цього року температура була достатньо низькою, частину звичних процесів не проводили. Зокрема, не було великої необхідності працювати проти шкідників. Профілактично вносили препарат Цезар, діюча речовина якого — біфентрин — має легку акарицидну дію. Потреби у спеціалізованій обробці від кліща у цьому році не виникло.

З бур’янів найбільше доводиться боротися з лободою, а останнім часом значної шкоди завдає амброзія та канатник Теофраста.

© Вікторія Сумченко, Kurkul.com, 2019 р.

Виконано за допомогою Disqus