Зіпсований ще в полі: як уникнути проблем збереження силосу

Зіпсований ще в полі: як уникнути проблем збереження силосу

21 травня 2020 712 0

Для того, щоб мінімізувати масштаб псування зеленої маси та максимально зберегти її поживність, необхідно якомога швидше завершити процес ферментації.

Кормові культури, такі як кукурудза, люцерна та однорічні злаки, заготовляють та зберігають у вигляді силосу з метою подальшого ефективного використання їх у раціонах.  Силос як продукт підвищеної вологості має високий ризик псування під впливом бактерій зовнішнього середовища. Оскільки псування починається безпосередньо після скошування кормової культури, то повністю уникнути втрат поживності неможливо, проте ми маємо ставити за мету максимально пришвидшити процес консервування силосу.

Бактерії псування споживають енергію силосу, збережену у формі цукрів. Ця енергія втрачається через утворення тепла та діоксиду вуглецю. Візуально ці втрати проявляються як нагрівання силосу в сховищі, втрати сухої речовини та, відповідно, збільшення вмісту вологи. Якщо ви коли-небудь спостерігали ці симптоми, то маєте усвідомити, що в результаті відбуваються втрати енергії, яку можна було б зберегти для корів із метою виробництва молока. Псування призводить до зменшення виходу молока з однієї тонни корму.

Бактерії, які беруть участь у процесі ферментації, також споживають ті ж самі цукри силосної маси, проте використовують їх для утворення молочної кислоти. Цей процес не супроводжується утворенням тепла, виділенням діоксиду вуглецю, споживанням кисню та втратою поживних речовин – отже, уся поживна цінність силосу зберігається для споживання коровами. Молочна кислота не має запаху та має дуже низьку величину рН. Силос консервується, і молочна кислота активно засвоюється коровами. Правильно законсервований силос не нагрівається, не має запаху, не втрачає суху речовину та забезпечує максимальний надій із кожної тонни сухої речовини.

Для максимального збереження поживної цінності силосу бактерії ферментації повинні перемогти бактерії псування у змаганні за цукор. Найкраще збереження може бути досягнуто за рахунок найшвидшої ферментації. Ми можемо не сумніватися, що в навколишньому середовищі буде більш ніж достатньо бактерій псування, проте ми не можемо розраховувати на достатню кількість бактерій ферментації. Ось чому використання силосного інокулянта з метою заселення силосної маси високоефективними штамами бактерій ферментації має такий самий сенс, як і засівання поля високоякісним насінням. Фермери витрачають багато зусиль та коштів для вирощування кормових культур, тому неприпустимо зіпсувати ці корми після закладання на зберігання.  

 

Можна, звичайно, розраховувати, що бактерії зовнішнього середовища виконають ферментацію та стабілізацію силосу у сховищі, проте цей процес у середньому займає 30 днів, і впродовж цих 30 днів будуть також  активно відбуватися процеси псування.

Читати за темою: Консерванти для силосу ― все, що треба знати

Інокулянт Сайледж Про (SilagePro) від компанії Амерікан Фарм Продактс створено з метою досягнення повної ферментації за чотири доби. Це забезпечується складом інгредієнтів, куди входять чотири високоякісні штами молочнокислих бактерій, відселекційонованих на ефективне виробництво молочної кислоти за різних діапазонів рН, а також чотири ензими, які забезпечують вивільнення додаткового цукру з полісахаридів рослини для додаткового живлення молочнокислих бактерій. У таких кормових культур, як люцерна, з природно низьким вмістом цукрів ферментація проходить повільно і залежить від швидкості вивільнення доступного цукру, таким чином ензими суттєво прискорюють процес ферментації. Ферментація має лише одну мету – продукування кислот для якомога швидшого зниження рН. Для усіх кормових культур необхідно застосовувати лише один інокулянт – саме той, що здатний забезпечити утворення максимальної кількості молочної кислоти впродовж найкоротшого відрізку часу.

Звичайно, ми часто думаємо про люцерну як високобілкову культуру, яка однозначно потребує внесення інокулянта для покращення якості силосу. А як щодо силосу кукурудзяного та силосу однорічних злаків? Прості розрахунки доводять, що на кукурудзяному силосі можна досягнути навіть більшої ефективності. Бактерії псування споживають енергію у вигляді легкоперетравних вуглеводів (крохмаль, цукор) і не споживають неперетравну клітковину. Допустимо, що внаслідок псування ми втрачаємо 5% енергії в кожній тонні люцернового силосу вартістю 75 доларів/т та кукурудзяного силосу вартістю 50 доларів/т. Для компенсації цих втрат енергії ми маємо ввести в раціон 50 кг кукурудзи (180 доларів/т) або 9 доларів із розрахунку на кожну тонну згодованого силосу, що становить 12% вартості силосу люцерни (9/75) і 18% вартості силосу кукурудзяного (9/50). Отож, ми бачимо, що збереження енергії силосу від псування є важливим для всіх кормових культур і має навіть більшу значущість для силосу кукурудзяного як високоенергетичного корму. Фермери в США заготовляють кукурудзяний та люцерновий силос із Сайледж Про (SilagePro).

Читати також: Як вибрати силосний гібрид кукурудзи та гербіцидний захист — приклад ФГ «Тетяна 2011»

Сайледж Про (SilagePro) було розроблено у 1982 р. І цей продукт витримав випробування часом на американському ринку. Зараз його використовують на більшості великих та найбільш прогресивних ферм США для силосування усіх кормових культур. Сайледж Про продається на ринку України з 2014 року та продовжує забезпечувати високоякісну ферментацію на багатьох фермах.

Сайледж Про (SilagePro) містить чотири штами молочнокислих бактерій та чотири специфічні ензими для роботи з сухою речовиною рослин. Ензими, розкладаючи складні полісахариди, вивільняють додаткову кількість цукрів для споживання бактеріями з метою прискорення швидкості ферментації та мають додатковий ефект покращення перетравності корму. На фотографії, зробленій під електронним мікроскопом, продемонстровано розкриття стінки рослинної клітини під впливом ензимів Сайледж Про.

З 2014 року близько 50 провідних компаній молочної галузі (ТОВ «УМК», «Кернел Холдинг», ТДВ «Терезине», ТОВ «Торговий дім «Долинське», ТОВ «Молоко Вітчизни», ТОВ «СК Промінь» (ТОВ «Мрія Трейдинг»), ТОВ «Росток-Холдинг», ТОВ «Нива 2008» та ін.) обробляють свої кормові культури на силос та сінаж інокулянтом Сайледж Про (SilagePro) з відмінними результатами ферментації, що підтверджується регулярними дослідженнями зразків кормів в американській кормовій лабораторії CVAS. Правильне трамбування та ізоляція маси від доступу кисню є критично важливими для успішної ферментації.

Дейл Морс, головний агроном ТОВ Морс Агрономікс, Уотертаун, Нью Йорк, США 

© Kurkul.com, 2020 р.

Виконано за допомогою Disqus
Матеріали за темою