Як вибрати силосний гібрид кукурудзи та гербіцидний захист — приклад ФГ «Тетяна 2011»

Як вибрати силосний гібрид кукурудзи та гербіцидний захист — приклад ФГ «Тетяна 2011»

4 травня 2020 1599 0

Кукурудзяний силос — єдиний вид корму, який не втрачає каротин під час переробки і може без втрат поживних якостей зберігатися 2-3 роки. Звісно, у тому разі, якщо для силосування взяли спеціальний силосний гібрид кукурудзи з врожайністю понад 70 т/га. Які моменти є головними при виборі такого гібрида — розкажуть Олександр Сивогорло, агроном господарства  ФГ «Тетяна 2011» та менеджер із розвитку аграрних технологій Центрального регіону LNZ Group Олексій Савчук.


Довідка: ФГ «Тетяна 2011» розташоване в с. Черевки Згурівського району Київської області. Спеціалізується на вирощуванні зернових та олійних культур. Паралельно з рослинництвом займаються тваринництвом — козівництвом та переробкою козиного молока (зараз 4 т на добу).

Господарство утримує 1,3 тис. голів дійних кіз альпійської та зааненської порід французької селекції. А також на утриманні 178  цапів, які вирощуються для генетичного матеріалу, оскільки спільно з Інститутом ветеринарних технологій, що заснований на базі господарства, діє лабораторія, яка вже на сьогодні має «банк  сперми» з виходом 82% чисто генетичних кізочок. Всі корми для тварин вирощують і виготовляють самостійно.

Господарство випускає власну продукцію під ТМ Zinka. В асортименті є напівтверді, тверді та м'які сири, а також м'які з білою пліснявою (серед яких камамбер, зроблений за досконалою французькою технологією), молоко, йогурти, кефіри, біфідойогурти, сметану.

Щороку під кукурудзу господарство відводить 998 га. Вже другий рік поспіль тут працюють із силосною кукурудзою бренду UNIVERSEED, зокрема посіяли новий гібрид S 3909.  Олександр Сивогорло, агроном господарства, розповідає, що придивлялись до гібрида кілька років, оцінювали його на демо-полях, а посіявши, не пожалкували. Врожайність на рівні 70 т/га, стійкість до хвороб та вилягання, фізико-хімічні властивості зерна виявились ідеальними для приготування силосу.

alt

 

Зі слів Олексія Савчука, менеджера з розвитку аграрних технологій Центрального регіону LNZ Group, цей гібрид канадської селекції якраз створений для виготовлення силосу.

«У більшості випадків в Україні вся силосна кукурудза — це та, з якої не вийшло зробити потужну зернову кукурудзу. Якщо говорити про UNIVERSEED, то вона має чіткий кормовий напрям, який проявляється у повільному віддаванні вологи листям, качанами, стеблами кукурудзи», — акцентує Олексій Савчук. 

При виборі силосного гібрида кукурудзи ключовими ознаками є:

1. Висота прикріплення качана. Технологи з виготовлення кормів знають, що все, що знаходиться нижче качана кукурудзи, — малопоживна речовина. Тому важливо, аби силосний гібрид кукурудзи мав висоту кріплення качана на рівні 40 см. Тоді вище качана на стеблі буде 10 і більше листків, якість зеленої маси та поживна цінність буде високою.

alt

 

«Для виробництва силосу важливо, аби найбільша кількість листя кукурудзи була саме над качаном. Гібрид S3909 відповідає цим вимогам. Плюс має великий розмір качана і вихід зерна до маси, що гарантує відмінну поживність силосу, виготовленого з кукурудзи», — наголошує агроном господарства Олександр Сивогорло.

2. Високий вміст крохмалю. За рахунок оптимального вмісту крохмалю у зернах і соковитого листя, силос із S3809 готується у два рази швидше, ніж з інших сортів. 

  

«Якщо силос зі звичайної кукурудзи потребує ферментації десь 3 місяці, то наш Гібрид S3909 може закваситися, скажімо, у 2 рази швидше, за 1,5 місяця», — розповідає представник LNZ Group.

3. Листова маса, яка довго залишається зеленою. Навіть після дозрівання качана листя ще стоїть зелене.

«Фермер має більше часу для скошування кукурудзи на силос, працюючи з гібридом S3909. Якщо інші сорти потрібно за 7 днів прибрати, то нашу кукурудзу можна зібрати за 14-20 днів без втрати хіміко-фізичних показників чи поживності майбутнього силосу. Таке довге вікно збирання — зручна опція в умовах гарячого кормозаготівельного сезону», — пояснює Олексій Савчук.

4. Крихкі лігнінові кільця у зернах. У кожній зернині кукурудзи є лігнінові кільця, які знижують перетравність корму тваринами. Ідеальна силосна кукурудза повинна мати крихкі зерна, які легко подрібнюються та перетравлюються.

«У нашій же кукурудзі насіння містить крихкі кільця. Тому воно таке крихке, його можна просто брати і різати ножем. Це підвищує поживну цінність самого корму», — підсумовує експерт.

З фізико-хімічними параметрами гібрида розібрались. А що з терміном посіву? Цього року з посівом кукурудзи у господарстві не поспішають. Агроном пояснює, що очікують опадів та теплішої погоди.

«За 1,5 місяця у нас випало 8 мм за день. І все. Запаси дуже мінімальні, але для сходів вологи поки що вистачає. Далі щоб формувати продуктивну врожайність, розкрити нормальний генетичний потенціал, звісно, цієї вологи вже не вистачить», — коментує Олександр Сивогорло.

Читати за темою: Як обрати гібрид кукурудзи?


Захищаємо кукурудзу від бур’янів

Олексій Савчук пояснює, що при підборі системи гербіцидного захисту фермер і агроном повинні враховувати ряд факторів:

  • погодні умови;
  • особливість поля (історія, попередник);
  • склад ґрунту (вміст гумусу, кислотність, якісні показники, механічний склад);
  • видовий склад бур‘янів, якого можна очікувати.

І на основі цих даних складається індивідуальна схема гербіцидного захисту. У сезоні 2020 ФГ «Тетяна 2011» використає на 100% посівних площ кукурудзи препарати бренду DEFENDA, які випробували минулого року.

«Від внесення ґрунтових гербіцидів ми відмовились. Працюємо системними післясходовими препаратами Сумаро та Муссон. Діюча речовина мезотріон працює по дводольних бур’янах, а нікосульфорон — по однорічних і багаторічних злакових. Тому ми можемо легко міняти дозування препаратів і при цьому мати економічний ефект, не здорожуючи собівартість, не збільшуючи затратну частину», — пояснює агроном господарства.

Від видового складу бур’янів на полі залежить доза внесення препаратів. Якщо на полі багато пирію, то агроном збільшує кількість нікосульфорону, а мезотріону зменшує. І навпаки.

Серед переваг препаратів серії DEFENDA Олексій Савчук відзначає широке вікно застосування.

«Комбінацією Сумаро в нормі 0,25 л/га та Мусон у нормі 1 л/га фермер може працювати на кукурудзі до 8 листа, знищуючи однорічні та багаторічні широколисті бур’яни у посівах кукурудзи», — акцентує менеджер.

Як виявляється, у вирощуванні високого врожаю якісної силосної кукурудзи немає нічого складного. Аби отримати силос із високими поживними властивостями, не потрібно винаходити велосипед. Достатньо посіяти спеціальний силосний гібрид кукурудзи та застосувати сучасну систему гербіцидного захисту. Тоді й фермер буде задоволений, і поголів’я сите.

© Марина Солонар, Kurkul.com, 2020 р. 

Виконано за допомогою Disqus
Матеріали за темою