Опади в регіонах України: карта, кількість та характеристики 2020 року

6 липня 2020 37279 0

Опади для фермера завжди грають ключову роль: буде дощ — буде урожай. Колись вони навіть придумували оригінальні способи керувати погодою... Нинішній сезон усе частіше приносить аграріям купу несподіванок у вигляді посухи, відсутності снігу в зимовий період, несподіваних приморозків чи навіть пилових бурь.

Протягом зими і весни на українських полях майже не було стійкого снігового покриву, ґрунт не промерзав, а відтак були всі шанси, що опади добре ним засвоюватимуться. 

Аби оцінити реальний стан опадів та перспективи вегетації сільгоспкультур, онлайн-асистент фермера Kurkul.com разом із сервісом Метео Фарм підготували ексклюзивний матеріал — календар суми опадів по регіонах України. 

Тут можна дізнатися кількість опадів у першому півріччі 2020 року і по окремих місяцях у кожній області, щоб порахувати ключові агрометеорологічні показники.

Читайте: Як оцінити вологозабезпеченість та теплозабезпеченість поля


Загальна кількість опадів за перше півріччя

Найбільше опадів у першому півріччі 2020 року традиційно випало на заході та півночі України. Червень ознаменувався навіть сильним підняттям рівня річок у Чернівецькій та Івано-Франківській областях. Місцеві фермери кажуть, що повінь на Прикарпатті набрала катастрофічних масштабів: вода затопила поля, будинки, присадибні ділянки, змила дороги, мости.

Найменше опадів випало на Одещині, Миколаївщині, Херсонщині та Запоріжжі. Саме аграрії південних регіонів найбільше постраждали через величезну посуху — багато посівів ячменю, пшениці, ріпаку загинули, а самі фермери оціюють збитки в кілька сотень мільйонів гривень.

Загалом, розподіл опадів упершому півріччі 2020 року по областях виглядає наступним чином:

  • Вінницька — 301 мм
  • Волинська — 330,5 мм
  • Дніпропетровська — 231,7 мм
  • Донецька — 236,9 мм
  • Житомирська — 300,3 мм
  • Закарпатська — 448,9 мм
  • Запорізька — 180,3 мм
  • Івано-Франківська — 426,7 мм
  • Київська — 302 мм
  • Кіровоградська — 272,1 мм
  • Луганська — 256,4 мм
  • Львівська — 432,7 мм
  • Миколаївська — 217,6 мм
  • Одеська — 184,6 мм
  • Полтавська — 260,7 мм
  • Рівненська — 300,1 мм
  • Сумська — 307,8 мм
  • Тернопільська — 351,1 мм
  • Харківська — 256,5 мм
  • Херсонська — 162,7 мм
  • Хмельницька — 301,1 мм
  • Черкаська — 292,7 мм
  • Чернівецька — 302,1 мм
  • Чернігівська — 311,7 мм

Січень 2020

Січень 2020 року виявився дуже теплим. Середньомісячні температури по всій території України були на 5-7°C вищі від багаторічної кліматичної норми. Температурні показники були більш типові для значень березня. Середньомісячна температура повітря в січні знаходилася в межах 0…+1°C. 

За даними інфографічного довідника «АгроПогода», кількість опадів протягом першого місяця року була в межах багаторічної норми. Майже протягом усього січня панувала засушлива ситуація, і лише протягом третьої декади випала основна маса опадів.

Рейтинг областей із найбільшою місячною кількістю опадів «очолили» Закарпатська, Сумська та Чернігівська області. Рекордно мало опадів було в Одеській області  — метеостанції зафіксували тут у січні лише 7 мм. 

Найнижчий рівень зволоження ґрунту був на рівні 19-21% на Півдні. Краще зволожені землі 28-29% в Закарпатській, Сумській та Тернопільській областях.

Вологість повітря коливалась від 76% до 89%.


Лютий 2020

Середньомісячні температури лютого на всій території України перевищили не тільки лютневі, а й березневі багаторічні кліматичні норми. До квітневих температур показники не дотягнулися. 

У лютому, згідно довідника «АгроПогода України», випала значна кількість опадів, яка подекуди навіть перевищила багаторічні норми. 

Найбільша кількість опадів випала в  Закарпатській та Донецькій областях. Найменша відносно інших областей — у Житомирській, Сумській та Чернігівській областях. Загалом, лютнева кількість опадів задовольнила потреби всієї території України.

Для порівняння: у лютому 2020 року в Україні випало значно більше опадів, ніж у цей період минулого року. Але вологість ґрунту попри незначну кількість опадів у 2019 році перевищувала значення вологості ґрунту за 2020 рік. Зимові запаси вологи у 2019 році були набагато масштабнішими, ніж у 2020 році, завдяки значному сніговому покриву.

Найнижчий рівень зволоження ґрунту 22-25% відзначався на Півдні за винятком Запорізької області. Краще зволожені землі 29-30% були в Закарпатській області, а також на Сході.

Вологість повітря коливалась від 72% до 87%. Атмосферний тиск — 758-762 мм.рт.ст.

Саме протягом лютого ситуація з вологістю ґрунту покращилась, адже це прямо пов’язано з чималою кількістю опадів. Була складна ситуація з вологістю ґрунту в Чернівецькій, Миколаївській, Одеській та Херсонській областях. В Закарпатській області та на Сході землі була краще насичені вологою.


Березень 2020

Початок березня виявився щедрим на рекордні показники температури повітря, але опадів випало обмаль. Епіцентром дощових хмар стали західні області, на решті території була посушлива ситуація. Потужний вітер трохи заспокоївся порівняно з лютневими штормовими вітрами. Усі природні процеси розпочались набагато швидше, ніж зазвичай.

Результати по опадах у березні 2020 року були невтішні. Основна їх кількість випала на заході, інші області отримали мізерну кількість опадів, а деякі зовсім їх не отримали. Так, наприклад, Закарпатська область залишалася найкраще зволоженою областю, а в Східних, Південних та частково в Центральних областях показники опадів вказували на засуху.

Найбільше опадів випало в Закарпатській області, а також в Сумській та Чернігівській областях. В Одеській області випала мізерна кількість опадів. Загалом кількість опадів не задовольнила потреби всієї території України.

Найгірша ситуація з вологістю ґрунту спостерігалася в Південних областях. Ці області завжди знаходяться в зоні ризику такого явища як посуха. 

Якщо порівняти січневу кількість опадів за 2019 та 2020 роки, то можна зробити висновок, що в 2020 році випала набагато менша кількість опадів.

Протягом січня в Східних, Центральних та частково в Північних областях переважала похмура погода. Найбільш сонячних годин отримали Західні та частково Південні області.

Протягом першої декади березня можна виділити такі області як Донецька, Луганська, Запорізька, Херсонська, Дніпровська — тут переважала сонячна погода. На решті території України було хмарно та мрячно. Відчувався не тільки дефіцит опадів, але й дефіцит сонячного проміння.

На всій території України рівень зволоженості ґрунту знизився. Найгірші показники 21-22% були в Південних областях. Закарпатська область залишалася найкраще зволоженою територією — +29%.

Вологість повітря коливалась від  66% до 76%.Атмосферний тиск 756 – 763 мм.рт.ст.


Квітень 2020

Квітень за температурними показниками майже відповідав багаторічним нормам, подекуди середньомісячна температура перевищила лише на +1°C кліматичну норму. Однак квітень 2020 року виявився прохолоднішим від квітня 2019 року.  

Перша декада квітня відзначилась суцільною посухою на всій території України. Протягом другої декади місяця фермери могли спостерігати опади у вигляді мокрого снігу та дощу. 

Найбільша кількість опадів випала протягом третьої декади з 25 по 30 квітня в Північних областях, а також в Івано-Франківській, Тернопільській, Полтавській та Черкаській областях. 

Найменше опадів випало в Рівненській, Миколаївській та Одеській областях. Посушлива ситуація та поривчастий вітер в Київській та Житомирській областях спричинили навіть пилову бурю 16 квітня — явище, яке зовсім не притаманне нашій місцевості. Кількість опадів випавши за квітень 2019 року значно перевищила поточну ситуацію 2020 року. Сумарна кількість опадів, яка випала за квітень не перевищила і навіть не досягла рівня багаторічної кліматичної норми.

Середньодобова температура ґрунту на Півночі коливалась від +8 до +9°C, в Західних та Східних  областях +9°C. Найнижчий рівень зволоження ґрунту 16% був в Одеській області. У Чернівецькій, Запорізькій, Миколаївській, Херсонській, Вінницькій, Кіровоградській та Черкаській областях рівень зволоження досягав лише 17-19%. Краще зволожені землі на рівні 23% були в Сумські області. Порівнюючи квітень 2020 року з квітнем 2019 року, можна відмітити, що запасу продуктивної вологи в 2019 році було більше, ніж за аналогічний період цього року..

Показник вологості повітря у квітні 2020 року коливався від  45% до 56%, у 2019 році цей показник знаходився в межах 57-65%.


Травень 2020

Цьогорічний травень виявився за температурним режимом прохолодним. Останнім часом ми звикли, що температурні показники перевищують багаторічні кліматичні норми, але травень вніс свої корективи. Цьогорічні травневі температури були нижчими за багаторічні норми на +1…+2°С. 

Середньомісячна температура повітря в північних та західних областях перебувала у межах +12…+13°C, у центральних областях +13…+15°C. Тепліше на півдні та сході, середньомісячна температура склала +14…+15°C. 

Травень відзначився щедрими та рясними опадами, подекуди з грозами та градом.

Найбільше випало в третій декаді травня. У багатьох областях опади удвічі перевищили багаторічну норму. Найбільшу кількість опадів зафіксовано в північних областях, а також у Івано-Франківській, Львівській, Рівненській, Вінницькій, Черкаській областях. 

Значні опади спричинили шкоду у Львівській та Івано-Франківській областях, частково підтопивши сільськогосподарські угіддя. Винятком стали Донецька та Запорізька області, тут випало опадів трохи менше за норму. Поточний травень перевищив за кількістю опадів травень 2019 року.

Найнижчий рівень зволоження ґрунту 18% був у Херсонській області. В Запорізькій, Миколаївській, Одеській, Донецькій та Чернівецькій областях рівень зволоження досягав лише 20-22%. Найвищий рівень зволоження 26-27% мають землі Київської, Сумської та Львівської областей. Цьогорічні показники зволоження ґрунту не тільки майже досягли травневих значень 2019 року, але подекуди перевищили їх.

Показник вологості повітря у травні 2020 року коливався від  62% до 73%, у 2019 році цей показник знаходився в межах 64-78%.


Червень 2020

На початку червня довгоочікуване справжнє «метеорологічне літо» розпочалось своєчасно. Середньодобова температура повітря досягла +15°С. У другій декаді середня температура піднімалася до +19…+25°С

Перша і друга декада червня, як і весь попередній місяць, також виявилися дощовими. Включно на всій території України йшли опади з різною інтенсивністю.

Зливові дощі, грози, шквальний вітер та навіть локальне випадіння граду проявилося на заході, також у Вінницькій та Житомирській областях. Частково негода на початку декади охопила Миколаївську та Одеську області. 

Продовж усього періоду  грозові дощі не припинялись в західній частині України. В Івано-Франківській, Львівській, Закарпатській, Хмельницькій, Чернівецькій, Житомирській, Миколаївській, Вінницькій та Кіровоградській областях випала найбільша кількість опадів. Зокрема, на Прикарпатті виникли рекордні повені. Негода в деяких районах знищила вщент посіви та насадження сільгоспкультур. 

Оминули дощі Сумську, Луганську та Харківську області: тут випала найменша кількість опадів до 10 мм. Значна посуха панувала в Сумській, Луганській та Харківській областях. Показник гідротермічного коефіцієнту зволоження (ГТК) в цих областях дорівнює 0,3-0,4. У Донецькій, Запорізькій та Дніпропетровській областях ГТК дорівнює 0,6, що вказує також на посушливу ситуацію.

У Херсонській області 4 червня жителі селища Хорли спостерігали торнадо. Також торнадо пройшов у Тернопільській області 9 червня. 

Читати за темою: На Тернопільщині смерчі пошкодили посіви

За багаторічними спостереженнями найбільша ймовірність виникнення торнадо в західних, південних та центральних областях. Найбільша кількість торнадо фіксується в другій половині літа у Причорноморській, Київській, Запорізькій, Дніпропетровській, Черкаській, Львівській та Волинській областях. Виникненню ьакого явища сприяють різкі перепади температур. Грози, смерчі та зливи відбуваються в результаті зіткнення холодних і теплих атмосферних фронтів. 

Рівень зволоження ґрунту у першій декаді червня мав досить гарні показники. Лише на півдні, в Донецькій та Луганській областях рівень зволоженості ґрунту занизький та складала всього 17-22%. Краще були зволожені землі Житомирської, Сумської та західних областей (27-28%), окрім Чернівецької області. 

У другій декаді місяця зафіксовано найвищі показники рівня зволоження ґрунту 27-28%в Івано-Франківській, Львівській, Тернопільській, Закарпатській, Хмельницькій областях. В Тернопільській, Чернівецькій, Миколаївській та Херсонській областях цей показник суттєво зріс, порівнюючи з показниками першої декади червня.  

Показник вологості повітря мав високі значення. У південних областях він склав 62-63%, на сході та центрі 62-70%. У північних та західних областях — 72-78%. Значення вологості повітря 2020 року перевищили показники 2019 року, винятком стали Миколаївська, Одеська, Вінницька та Кіровоградська області.

Зрештою, агрокліматичні умови в Україні постійно змінюють і час від часу приносять «сюрпризи» українським фермерам. 

Але, маючи під рукою дані про кількість опадів у своєму чи інших регіонах, фермер завжди може провести паралель між фазами розвитку культур та кількістю опадів. Крім того, це дозволяє вже зараз оцінювати ризик виникнення посух, хвороб у найближчий час, а також прогнозувати майбутній урожай.

© Катя Капустіна, Kurkul.com, 2020 р.

Виконано за допомогою Disqus