Рання сівба ріпаку — який гібрид обрати

Рання сівба ріпаку — який гібрид обрати

21 серпня 2020 1492 0

Зміна клімату, тепла і суха зима, скорочення перехідних періодів — весни та осені, екстремальна погода та відсутність опадів створюють серйозні проблеми для аграріїв у всьому світі. Україна не є винятком. Відповідно даних метеографіки «АгроПогода України», взимку та навесні 2020 р. українці змогли відчути на собі глобальне потепління. Зараз на півночі України фіксують влітку аномальні +40 °С та борються з суховіями. Аграрії півдня у грудні жаліються, що через +15 °С озимі продовжують вегетацію. Відтак, фактор погоди стає вирішальним при виборі культур і гібридів та відповідної технології вирощування.

Найбільше від погодно-кліматичних змін потерпають ті культури, які мають тривалий період вегетації — озимі, зокрема ріпак. Ця культура є високо технологічною і потребує більшої уваги, ніж деякі інші. Тому сьогодні ми спробуємо розібратись, який саме гібрид вибрати і на які його показники звернути увагу, щоб отримати максимальний урожай в умовах несприятливого клімату.

Посівна ріпаку вже «на носі»

Незважаючи на те, що процес вирощування озимого ріпаку складний і сповнений ризиків, аграрії нарощують його кількість, ціна є вирішальним фактором. Держстатистика говорить, що посівні площі під культурою в Україні зросли з 415 тис. га у 2016 році до 1296 тис. га у поточному, а це більше 30%. Попри цей факт, маємо значну різницю між посівними та площами збору ріпаку, у багатьох цьогоріч він просто не зійшов. Зменшується і кількість зерна, у 2020 ріпаку зібрали 2,9 млн т (23,2 ц/га) — на 9,17% менше, ніж у 2019 р. Це було очікувано, так як посівна кампанія 2019 року склалась таким чином, що у певних регіонах погодні умови змусили висівати ріпак у надранні терміни. В інших регіонах — навпаки, через відсутність вологи в оптимальний період сівбу відклали на пізніші строки. Також були й ті, хто сіяв у сухий ґрунт, чекаючи опадів, які пройшли досить пізно і, відповідно, призвели до пізніх та нерівномірних сходів. Посівна 2020 року, за прогнозами, не дуже відрізнятиметься від минулорічної, через це у деяких областях аграрії у спробах спіймати вологу вже розпочали посів.

За критичних умов сівби зростають вимоги до гібридів. Основними показниками, що впливатимуть на вибір, є здатність витримувати перепади температур в осінній та зимово-весняний періоди, толерантність до посухи, стійкість до основних хвороб і до розтріскування стручків перед збиранням.

Вибір терміну посіву ріпаку

Якщо кліматичні особливості регіону так складаються, що ви вирішуєте сіяти ріпак у липні, то необхідно вибирати гібриди, особливістю яких є можливість на початку вегетації інтенсивно розвивати кореневу систему, а не вегетативну надземну масу. Вони мають формувати розлогу розетку на поверхні ґрунту, що дозволяє максимально ефективно використовувати наявну вологу. Звісно, тут не потрібно забувати про використання регуляторів росту, щоб рослини ввійшли в зиму в правильній фазі.

Якщо погода не дасть сіяти ріпак у відповідний для нього термін, то для пізніх посівів рекомендується гібрид, який має швидкі темпи росту восени та у період весняного відновлення вегетації. Можна вибирати гібрид, який є гнучким до термінів посіву.

Протягом останніх років група Soufflet розвиває напрямок власного бренду Soufflet Seeds. Цього сезону партнери компанії матимуть змогу спробувати новинку — гібрид озимого ріпаку Камсін, який розроблений для ринку східної Європи. Його технічні характеристики відмінно вписуються в погодно-кліматичні умови України та інших країн з континентальним кліматом, прохолодними зимами та дефіцитом вологи в осінньо-весняний період.

Камсін – середньо-ранній 00 гібрид з високим потенціалом урожайності, вмістом олії (>48%), адаптивністю та пластичністю, що дозволяє вирощувати цей гібрид у різних кліматичних зонах та за різної інтенсифікації вирощування. Рослини даного гібрида мають середню висоту, середні темпи розвитку як восени, так і навесні.

Середній розвиток рослин цього гібрида восени дозволяє:

  1. бути більш гнучким щодо термінів посіву – можна сіяти як у ранні, так і у пізні терміни, хоча найкраще сіяти в оптимальні терміни;
  2. не гальмувати ранні посіви рослин рістрегуляторами 3-4 рази до періоду зимового спокою.Зазвичай цілком достатньо двох обробок, навіть при ранніх строках сівби.

Як правильно перезимувати

Після отримання сходів ріпаку важливою є перезимівля. Зимовий період відзначається своїми примхами: високі і низькі температури, їх різкий добовий перепад, відсутність снігового покриву. Все це негативно впливає на стан рослин. М’яка зима, яку ми мали цього року, дала можливість зберегти посіви у доброму стані. Проблемою були весняні приморозки, що настали вже після відновлення вегетації, бо ріпак не любить різких перепадів.

Загалом є 5 факторів, які можуть вплинути на ріст і розвиток культури взимку:

  • Випрівaння. Може спричинити сніг, який випадає на непромерзлий ґрунт. Рослини, тривалий час перебуваючи під його товстим покривом, виснажуються і гинуть.
  • Весняні заморозки до травня також можуть викликати розрив стебла, пошкодження бруньок, відмирання окремих квіток або суцвіть на рослині.
  • Ріпак негативно реагує на раптові коливання і тривале зниження температури восени, коли рослини ще не встигли загартуватися, або навесні, після відновлення вегетації.
  • За тривалої холодної зими або контрастно мінливої температури на початку весни, при поновленні вегетації рослини озимого ріпаку масово вимерзають.
  • Часті випадки градобою, які останнім часом стали нормою для українського клімату, теж можуть пошкодити рослини.

Якщо розглядати гібрид Камсін Soufflet Seeds, то він, порівняно з іншимигібридами, добре переносить низькі температури за умови входження рослин у зимовий спокій в оптимальних фазах розвитку та за відсутності реально екстремальних стресових умов під час осінньої вегетації. Гібрид не любить різких перепадів температур, але він буде менш сприятливий до цього негативного та загрозливого кліматичного явища, ніж більшість інших гібридів. Якщо взимку похолодання є поступовим і наявний сніговий покрив, то Камсін витримує -20 °С протягом тижня, без вимерзання і негативних наслідків для майбутнього врожаю.

Стійкість до посухи, хвороб і компенсаторна здатність

Посухостійкість. Кожен гібрид володіє певним рівнем адаптивності до конкретних умов вирощування. Деякі гібриди краще реалізовують свій потенціал в умовах дефіциту вологи у період весняно-літньої вегетації, інші потребують більшої кількості вологи для формування високих врожаїв. Однак зі зміною кліматичних умов посухостійкі гібриди стають зараз більш затребуваними.

У спекотних умовах найбільший потенціал мають ранні та середньоранні гібриди та сорти, які формують урожай до початку періоду ґрунтової та повітряної посухи. Також слід враховувати інтенсивність розвитку рослин восени.

Генетика гібрида Камсін спокійно витримує поступове підвищення температур до +25-30 °С й утримання таких температур протягом 2-3 тижнів. Коренева система рослин є доволі потужною, коренева маса є великою відносно загальної маси ріпаку, стрижневий корінь глибоко проникає в ґрунт, а вторинна коренева система розгалужена у верхніх та середніх горизонтах ґрунту.

Компенсаторна здатність. За екстремальних погодних умов восени (у першу чергу це недостатня кількість вологи) сходи ріпаку можуть бути нерівномірними, рваними, частина рослин може не зійти, і це менше залежить від гібрида, головною тут є погода.

Жоден гібрид не може рости без вологи. За таких умов часто сходи бувають зрідженими, і тоді виникає питання – обробляти ґрунт і знищувати сходи, залишивши землю під ярі культури, чи залишати зріджені посіви на перезимівлю. І тут вже «в гру вступає» технічна характеристика гібрида. Чим більша компенсаційна здатність гібрида, чим краще і потужніше його гілкування – тим більше доцільності залишити такі посіви під урожай.

Гібрид Камсін має високий коефіцієнт гілкування, що дозволяє розраховувати на пристойний врожай і не пересівати. Є середньозважений рекомендований мінімум, який визначається кількістю сходів рослин на квадратний метр. Якщо облік рослин у полі є не нижчим за цей мінімум – Камсін дасть добрий урожай. У цьому він переважає більшість гібридів ріпаку. Те ж саме стосується і неперезимівлі – у цьому разі щодо багатьох рослин питання коми у фразі «пересівати не можна залишати» стає актуальним для аграрія. При однаковій кількості рослин на квадратний метр Камсін буде переважати понад 80% інших гібридів ріпаку.

Стійкість до хвороб. Ріпак хворіє не часто, але вразливий до грибків. Він вражає всі частини рослини, здатний зберігатися в уражених рештках культури десятками років та важко контролюється фунгіцидними препаратами. Тому важливо вибирати гібрид, який буде резистентним до найпоширеніших хвороб.

Селекція світових виробників насіння ріпаку приділяє багато уваги саме стійкості до фомозу, оскільки проблема є масовою у різних країнах світу. Особливо важливою є стійкість до фомозу в осінній період. Це дає змогу рослині краще себе почувати під час осінньої вегетації, більш здоровою входити у зимовий спокій. А виробнику дає можливість зменшити фунгіцидне навантаження на рослини ріпаку в осінній період, зекономивши кошти і час на обробки. Тим не менш, рекомендовано проводити осіннє фунгіцидне ріст-регуляторне внесення, просто кількість фунгіцидних обробок може бути зменшена. Гібрид Камсін має максимальні показники стійкості до фомозу, що забезпечує гібриду природній захист від цього патогена.

Стійкістю до склеротиніозу може виділитись далеко не кожен гібрид ріпаку. Хвороба має більш локалізований характер і меншу поширеність, аніж фомоз, проте вона є не менш шкодочинною. Особливо проблема актуальна для полів, де в сівозміні домінують олійні культури, таким чином відбувається накопичення патогена на поверхні ґрунту. На відміну від фомозу, який поширений на рослинах ріпаку протягом всього періоду вегетації, склеротиніоз несе загрозу у більш пізні фази розвитку ріпаку, після повноцінного відновлення весняної вегетації. Це та хвороба, яку дуже бажано і набагато легше попередити, ніж лікувати. Генетична стійкість до склеротиніозу дає гібриду Камсін потужну «подушку безпеки» під час вегетації гібрида. Але в будь-якому разі це не відміняє весняні фунгіцидні обробки ріпаку, лише зменшує фунгіцидне навантаження і дає змогу виробнику бути більш гнучким щодо термінів обробки.

Урожайність та вміст олії

Вміст олії — ще один важливий показник, особливо для аграріїв, які пропонують ріпак для виробництва олії або для експорту. Від нього залежить обсяг виходу олії та вміст протеїну у шроті. Відтак — і заробіток виробника. Тож на цей показник теж варто звертати увагу. У той же час урожайність — один із найголовніших факторів, які аграрії враховують під час вибору насіння, адже мають повернути вкладені кошти.

Гібрид Камсін на ринку України з літа 2020 року. За даними 3-річних досліджень у країнах Східної Європи, а саме Чехії, Польщі, Угорщини і Румунії, Камсін перевищив ряд найпоширеніших гібридів ріпаку у цих країнах, зокрема по урожайності, яка у середньому на 8-10% вища, ніж у конкурентів (при показниках урожайності 4,5-5,0 т/га). Що стосується виходу олії – це зазвичай більше 48%.

Як би там не було, а вибір в аграріїв є. Потрібно лише чітко розуміти «мету і завдання». Наприклад, наскільки важлива посухостійкість гібрида, толерантність до певних хвороб, яку систему захисту застосувати. А про економію на якості посівного матеріалу — тут навіть і мови не може бути. Адже схибивши на початку, далі не варто й зусиль витрачати. Тим більше, що їх упродовж вегетації таки доведеться докласти.

© Kurkul.com, 2020 р.

Виконано за допомогою Disqus