Навчатися можна виключно в режимі онлайн, не виходячи з дому

Чого можуть навчитися фермери за допомогою програми Moodle

Служба новин 30 грудня 2015 553 0

Кілька тижнів тому завершився третій модуль проекту «Успішний зерновий агробізнес на невеликій площі», який було присвячено роботі з сільгосптехнікою.

Kurkul.com спробував розібратись в тому, які ж знання отримують фермери на уроках і чи можливе навчання у віддаленому режимі.

Проект є першою в Україні спеціалізованою навчальною модульною програмою для керівників, агрономів та інженерів господарств з земельною площею до 5 тис.га. Він впроваджується Європейским банком реконструкції та розвитку (ЄБРР) і Продовольчую та сільськогосподарською організацією ООН (FAO), за підтримки фонду «Центральна Європейська Ініциатива» і проводиться на базі Сумського національного аграрного університету (СНАУ).

Участь у проекті передбачає як практичні і теоретичні зайняття, так і роботу з матеріалом в віддаленому режимі. Учасники програми слухають лекції, виїжджають на місцеві сільськогосподарські підприємства, а потім можуть подивитись презентації та навчальні відео в системі Moodle, яка розроблена спеціально для цього курсу. При чому, можна навчатися й лише в режимі он-лайн, не виходячи з дому і проходячи підсумкові тестування по кожному з навчальних модулів через мережу Інтернет.

Як повідомляє координатор проекту Лариса Калачевскька, зареєструватися в програмі можна досить просто, за допомогою акаунта в одній з соціальних мереж або напряму на сайті проекту sau.sumy.ua/fao.

На деякі питання з приводу участі в програмі та роботи в системі Moodle погодився відповісти економіст інвестиційного центру FAO Андрій Ярмак, який займався впровадженням цієї системи на базі СНАУ.

Kurkul.com: Ким була розроблена навчальна програма курсу?

Андрій Ярмак: Перш за все слід сказати, що курс в Moodle є повторенням навчальної оф-лайн програми. У минулому навчальному сезоні програма складалася з шести модулів, але в цьому ми вирішили об'єднати деякі з них, залишивши лише найважливіші та найцікавіші для фермерів питання. Тому програма буде постійно модифікуватися, виходячи з мінливих потреб виробників.

Можна сказати, що розробниками програми значною мірою є власне самі фермери, оскільки вона максимально пристосована до їхніх запитів. Наприклад, в цьому навчальному циклі є диверсифікаційний модуль, який виріс у цілу конференцію, названу «Мільйон з гектара». Завдяки активній позиції Львівської ОДА та аграрного керівництва області, ми проведемо її у Львові, де, до того-ж, один з найактивніших фермерських рухів.

Тим не менш, у розробці програм ми використовували також глобальний досвід FАО, який вбирає розуміння світових тенденцій фермерства з різних країн світу. Ну, а найбільшу частина внесли, звичайно ж, співробітники СНАУ, що працюють безпосередньо з виробниками. Завдяки нашій програмі зв'язок між освітою і виробництвом став як ніколи тісним.

Kurkul.com: Хто може користуватися даною системою?

Андрій Ярмак: Обмежень на використання цієї системи немає ніяких. Це вільна система модульного освіти. Ми вирішили просити в учасників реєстрацію он-лайн або по телефону, щоб розуміти, хто нею користується і з яких регіонів, а також, щоб надати учасникам можливість взяти участь у навчальній поїздці до Франції. Ми плануємо відібрати п’ять (можливо більше) кращих учасників для цієї подорожі.

Kurkul.com: Що являють собою уроки?

Андрій Ярмак: У нас немає уроків. Є модульна система навчання, яка включає всі аспекти фермерського бізнесу: від підготовки грунту, посівного матеріалу і посіву, до догляду, збирання, доробки, зберігання, транспортування, маркетингу і, звичайно ж, економіки, фінансів та управління підприємством. Основна особливість — повне єднання науки і практики.

У кожному модулі по кожній темі з учасниками веде дискусію практик. Для тих, хто навчається он-лайн, готуються логічно пов'язані матеріали, які надаються через Moodle. Кожен модуль супроводжується тестуванням для самостійної оцінки рівня знань, а також динаміки навчання. Один тест проводиться перед початком модуля, а другий після закінчення, що дозволяє визначити ефективність навчання.

Kurkul.com: Чи потрібно займатися в певні години або все довільно?

Андрій Ярмак: У Moodle займатися можна в будь-який час. Це дуже зручно. Деякі з наших учасників частину занять проходять саме в Moodle, оскільки в певні періоди не мають можливості залишити господарство.

Kurkul.com: Яка тривалість курсу?

Андрій Ярмак: Ми намагаємося проводити модулі у зручний для виробників час, коли у них немає великої кількості сільськогосподарських робіт, тобто з листопада по березень. Однак, в минулому році, великою популярністю користувався практичний модуль в серпні, коли ми відвідали ряд господарств, на прикладі яких вивчали практичні аспекти агробізнесу.

Kurkul.com: Чи планується створення подібних систем на базі інших ВНЗ України?

Андрій Ярмак: Це питання до самих ВНЗ. Нашим завданням було показати ефективність подібних навчальних програм, як для ВНЗ, так і для сільгоспвиробників. На прикладі СНАУ ми бачимо, що подібні програми можуть ефективно працювати і розвиватися без особливої ​​допомоги ззовні. Але для цього потрібно бажання керівництва. СНАУ був найбільш активним у бажанні співпрацювати з нами, в бажанні зберегти цю програму і розвивати її самостійно. На сьогоднішній день у них вже є цілий ряд програм співробітництва з виробниками, в яких FАО не бере жодної участі взагалі. Тобто вони самі зацікавлені в постійному розвитку і наближенні сільгоспосвіти до сучасних потреб і вимог агробізнесу.

P.S.: Як повідомила Лариса Калачевська, зараз у СНАУ дійсно розробляють нові програми, зокрема агроінтернатуру.

«Цю програму вже затверджено, але її треба доопрацьовувати. Ідея її полягає в тому, щоб випускники аграрних спеціальностей нашого ВНЗ, які вже працюють в цій галузі, могли подати заяву на участь і їм назначили наукового співробітника, який протягом курсу буде надавати консультації, а учасник в кінці отримає сертифікат. Тобто, це буде курс кваліфікаційної підтримки після закінчення ВНЗ», — пояснила вона.

Останій, четвертий, модуль проекту «Успішний зерновий агробізнес на невеликій площі» пройде наприкінці січня 2016 року, тому всі охочі ще можуть встигнути зареєструватися та взяти участь у навчанні.

Андрій Губін, Kurkul.com

Виконано за допомогою Disqus
Матеріали за темою