Ігор Співак, юрист АК «Кайрос»

Як стати фермером?

Думка експерта 10 травня 2016 5252 0

Як не крути, а Україна – це, перш за все, аграрна країна. Працювати на землі, заробляти таким чином гроші – в українців, як то кажуть, у крові. Тому не дивно, що чимало наших співвітчизників нині задумується про створення фермерського господарства, або ж уже на фінішному шляху оформлення дозвільних документів. Не так давно президент України Петро Порошенко своїм підписом узаконив і так звані сімейні ферми, які так популярні за кордоном, а у нас офіційно лише «у зародку». Але ж чи легко у нашій країні стати фермером, до чого потрібно бути готовою людині, яка наважується на створення фермерського господарства? Однозначно можна сказати: легко не буде, але якщо звернутися до спеціалістів, які досконало знають законодавство України – процес створення фермерського господарства значно спроститься, пришвидшиться і «збереже нерви» потенційного фермера.

Перший крок: знайти землю

Закон України гарантує право на створення фермерського господарства кожному дієздатному громадянину України, який має 18 років та відповідну кваліфікацію, тобто навички, вміння, щоб працювати на землі. До речі, землю на ведення фермерського господарства можна взяти власну або отримати кількома шляхами: із так званого державного запасу, або ж взяти її в оренду – у власників паїв.

Ігор Співак

Стаття 121 Земельного кодексу України свідчить: громадяни України мають право на безкоштовну передачу їм у власність земельних ділянок із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства розміром земельної частки (паю), визначеної для членів сільськогосподарських підприємств, розташованих на території сільської, селищної, міської рад, де знаходиться фермерське господарство, або відповідно середнього по таких підприємствах на території села, селища, міста чи середнього по району, якщо на території села, селища чи міста відсутні сільськогосподарські підприємства.

Другий крок: проведення установчих зборів фермерського господарства

На установчих зборах потрібно:

  • затвердити статус підприємства;

  • укласти установчий договір, якщо господарство має кілька власників;

  • вибрати голову фермерського господарства і відповідального за державну реєстрацію.

Третій крок: державна реєстрація

Після отримання документа (витягу), який підтверджує право власності на земельну ділянку або укладення договору оренди земельної ділянки та її державної реєстрації, засновник фермерського господарства має зареєструвати його у порядку, встановленому законом для державної реєстрації юридичних осіб.

У статті 24 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» йдеться, що для проведення державної реєстрації юридичної особи (у нашому випадку — фермерського господарства) засновник (засновники) або уповноважена ними особа повинні особисто подати державному реєстратору (надіслати поштовим відправленням з описом вкладення або у разі подання електронних документів подати опис, що містить відомості про надіслані електронні документи, в електронній формі) пакет документів, який повинен містити:

  • реєстраційну картку для проведення державної реєстрації юридичної особи;

  • оригінал (ксерокопію, нотаріально засвідчену копію) рішення засновників або уповноваженого ними органу про створення юридичної особи;

  • два примірники установчих документів (у разі подання електронних документів — один екземпляр).

  • документ, що засвідчує внесення реєстраційного збору за проведення державної реєстрації юридичної особи. У разі подання електронних документів для проведення державної реєстрації юридичної особи підтвердженням внесення плати за проведення державної реєстрації юридичної особи є примірник електронного розрахункового документа, засвідченого електронним цифровим підписом;

  • копію Державного акту на право приватної власності засновника на землю або копію Державного акта на право постійного користування землею засновником, або нотаріально засвідчену копію договору про право користування землею засновником, зокрема на умовах оренди.

Фермерське господарство можна зареєструвати як за місцем проживання засновника, так і за місцем знаходження земельної ділянки.

У разі подання документів для проведення державної реєстрації фермерського господарства його єдиним засновником, державному реєстратору потрібно пред'явити паспорт.

Ігор Співак

Якщо ж документи подаються особою, уповноваженою на це засновниками, державному реєстратору крім паспорта надається ще й документ, який засвідчує її повноваження.

Документи для проведення державної реєстрації, приймаються за описом, копія якого в день надходження документів видається (надсилається поштовим відправленням) засновнику або уповноваженій особі з відміткою про дату надходження документів.

Строк державної реєстрації – не більше трьох робочих днів з дати надходження усіх необхідних документів. Оригінал установчих документів фермерського господарства з відміткою про проведення державної реєстрації та виписка з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців засновник або уповноважена особа може отримати не пізніше наступного дня з дати державної реєстрації.

«Післяреєстраційні» кроки — це реєстрація у податковій службі, реєстрація в органах статистики і отримання ЄДРПОУ, виготовлення печатки та відкриття рахунку у банку. Важливо, що довідку з ЄРДПОУ можна отримати тільки після подання даних про новостворене підрпиєство до органів статистики державним реєстратором.

Система оподаткування

Вибір механізму оподаткування постає перед кожним фермером. Можна обрати оподаткування на загальних умовах чи сплачувати фіксований сільськогосподарський податок. Який із них підійде конкретно у вашому випадку, підкаже кваліфікований юрист. Варто зазначити, що оподаткування на загальних умовах передбачає сплати більше 20 загальнодержавних і більше 10 місцевих зборів та податків.

Після створення фермерського господарства постає питання вибору механізму оподаткування: на загальних умовах чи шляхом сплати фіксованого сільськогосподарського податку. Оподаткування на загальних підставах передбачає сплату 28 загальнодержавних та 14 місцевих податків та зборів. Фіксований сільськогосподарський податок (ФСП) — це податок, який не змінюється протягом визначеного Законом терміну, виплачується затак звану одиницю земельної площі.

Як бачимо, процес створення фермерського господарства досить клопіткий. І його складність, після отримання землі, залежить в першу чергу від того, наскільки швидко вдасться зібрати усі необхідні документи, та як швидко вдасться зареєструвати фермерське господарство у відповідних державних органах. Кваліфікована юридична допомога на усіх етапах створення фермерського господарства не лише пришвидшить процес, але й зекономить фінанси майбутнього фермера.

Ігор Співак

До 2016 року для реєстрації фермерського господарства необхідна була власна або орендована земельна ділянка з цільовим призначенням «для ведення фермерського господарства». Чинне ж законодавство такої умови не містить. Тому на сьогодні державна реєстрація фермерського господарства здійснюється як після відведення та належного оформлення земельної ділянки, так і до цього. Але ж як діяти людині, яка свого часу віддала свій земельний пай у оренду, і яка через певні причини хоче розірвати цей договір? Дуже часто з таким питанням до наших юристів звертаються селяни, які є чи не найбільш незахищеними перед законом.

Договір оренди землі розривається за згодою двох сторін, але також розірвання договору можливе при порушенні договору оренди однієї зі сторін, одним з таких порушень є несплата орендної плати, також частою проблемою є нецільове використання земель.

Кожен випадок у юридичній практиці, можна сказати, унікальний, тому кожна справа вимагає зваженого розгляду. На жаль, закони у нашій державі змінюються дуже часто і прості селяни, через необізнаність залишаються незахищеними перед власниками сільгосппідприємств. Юристи нашої компанії роблять ставку саме на так зване аграрне право. Ми надаємо консультації та допомогу і фермерам, і майбутнім фермерам, і власникам паїв. Зокрема, напередодні Великодніх свят ми провели консультацію пайщиків у селах Близнюківського району на Харківщині, які були незадоволені «співпрацею» із місцевим фермером і хотіли розірвати договір оренди, проте боялись. Законотворення у сфері земельного права в Україні продовжується. Тож попереду від нас буде ще багато важливої правової інформації, якою мають бути «озброєні» і фермери, і «пайщики».

Ігор Співак, АК «Кайрос-Харків»

Виконано за допомогою Disqus
Матеріали за темою