Реклама
Горіховий сад: як зробити на цьому прибутковий агробізнес?

Математика агробізнесу: горіховий сад

Служба новин 12 липня 2016 8932 0

Горіхівництво — економічно вигідна галузь. Але далеко не кожен ризикує вкладати кошти у цей бізнес, адже горіхи — це прибуток у перспективі. Лише через кілька років такий сад починає давати перші плоди, і дочекатися окупності свого проекту під силу не кожному фермеру. Утім, цей напрямок розвивається. Під час конференції «Мільйонер з горішка», що проходила у Києві, садоводи і горіховоди з усієї країни ділилися досвідом успішного горіхового саду. Ми ж уважно прислухалися саме до цифр, адже логічно, що будь-якого фермера цікавить скільки потрібно вкласти коштів, і який прибуток можна отримати, заклавши горіховий сад.

Під час свого виступу директор Українського Інституту горіхоплідних культур Віталій Радько розповів, що на сьогоднішній день в Україні чимало сортів горіху, але в той же час кожна плодово- та природно-кліматична зона має свою специфіку і нюанси. Тому першим кроком до закладки перспективного саду є правильно підібраний сорт.

«Одна з причин, чому горіхівництво настільки стрімко й інтенсивно зараз розвивається — прибуток, економічна ефективність. На шостий рік після вступу в плодоношення рентабельність сягає 400-450%, хоча це звучить більше теоретично, але це реальні розрахунки після вступу в плодоношення. Тобто, якщо порівнювати з іншими класичними культурами (наприклад, пшеницею, кукурудзою), вигода в рази більша», — говорить Віталій Радько.

Отже, приступимо до математики.

Перші кроки

Однією з причин, що спонукає займатися горіхівництвом, є порівняно низькі капітальні вкладення на 1 га. За розрахунками, які проводив Український Інститут горіхоплідних культур, витрати на виробництво продукції складають близько 10 тис. грн. Тобто на тому ж рівні, що і затрати на зернові культури. У той час як прибуток від реалізації горіхів складає близько 130 тис. грн/га.

«Як ми порахували? Брали середню урожайність 3-4 тис. кг/га (це більш-менш реально адаптовано до наших умов). Далі беремо відсоток чистого горіху, після очищення, — це у середньому близько 40%. 3 т на 40% — це 1,2 т вихід чистого ядра. 1,2 т помножили на середню ціну реалізації (узагальнено виходить 120 грн/кг). 1200*120=144 тис. грн. Мінус 10 тис. грн на затрати і мінус 4-5 тис. грн накладних затрат, таким чином виходить 130 тис. грн/га. Тобто це реальні об’єктивні розрахунки, які можна підтвердити і теорією, і практикою», — пояснює експерт.

Обираємо густоту

Залежно від типу плодоношення обраного сорту слід визначати густоту посадки. Адже посадивши горіхи із термінальним плодоношенням надто щільно, дерева можуть пригнічуватися.

«Під час закладки горіхового саду є важливим питанням пригнічення. Кожен для себе на основі цих даних може вирішувати чи загущувати посадку до 8/6 м, 8/8 м, чи все таки розширити до 10/10 м, 12/12 м, можливо і до 16/16 м. Але тоді використовувати ці міжряддя для якихось інших ущільнюючих культур», — розповідає експерт.

Безумовно, після закладки саду, вам необхідно буде ще викласти деякі кошти на охорону, оренду землі, обробіток дерев та грунту. Але у структурі витрат основна частина (52%) припадає саме на саджанці.

Читати по темі: Інфографіка. Горіховий сад: витрати та прибуток

Варто брати до уваги, що не всі саджанці можуть прижитися. Тому ще 5% витрат — це «ремонт».

«А якщо обставини складуться ідеально, то ці 5% будуть економією для ваших капіталовкладень», — додає Віталій Іванович.

Коли ж будуть плоди?

Перше плодоношення у горіхів починається з 5-го року. Звичайно, це не можна назвати повноцінним і товарним плодоношенням, але на 5-й рік ви вже маєте змогу отримати перший пристойний урожай, який після реалізації лущеного ядра вже може перекрити витрати, які ви здійснили за ці 5 років. Тобто наступає точка беззбитковості.

«Перші 4 роки грошовий потік має мінусове значення. Цей період необхідно вкладати кошти. І вже з 5-го року гроші «конвертуються» у врожайність. Після реалізації продукції, отриманої на 5-ий рік, ваш проект переходить у плюсове значення і далі можна очікувати певні доходи й прибутки», — говорить Віталій Радько.

Чистий прибуток з саду грецького горіху ви починаєте отримувати на 8-й рік після посадки або на 4-й рік після вступу в плодоношення. Тобто уже на 8-й рік після посадки при витратах 100 тис. грн, прибуток складає 474 тис. грн.

Чи все так просто?

Однозначно ні. Якісний садибний матеріал і тривалий термін окупності, довгострокові інвестиції, дефіцит інформаційного забезпечення і фінансування якісної закладки технологічного промислового інтенсивного саду — проблеми, з якими доведеться зіштовхнутися.

Спеціалісти Українського Інституту горіхоплідних культур зробили розрахунки в кількох напрямках: класичний — горіхові сади, які закладаються на невеликих площах до 5 га, і горіхові сади, які закладаються на 20-30 і більше га. Звичайно, цифри кардинально відрізняються.

На площі до 5 га для підвищення економічної ефективності та забезпечення окупності вкладів науковці та горіховоди зі стажем радять використовувати ущільнюючі культури.

«У нашому випадку ми зробили розрахунки, взявши для ущільнення основні овочі з борщового набору. Крім того, є такі цікаві культури, як квасоля, гарбуз і часник, які також на сьогоднішній день, як і горіх, можна віднести до валютних культур. І хоча часник сьогодні ми не експортуємо, але його в основному завозять з Китаю. Якщо наприклад за €1,3 ми імпортуємо часник з Китаю, то в Україні його ціна доходить до 100-120 грн/кг. Основна маса гарбуза і квасолі на сьогодні також експортується з-за кордону і їх вартість теж прив’язана до валюти», — розповідає експерт.

Тому ущільнивши горіховий сад часником або ж квасолею, можете одночасно «вбити двох зайців», адже у перспективі такий комбінований сад даватиме чималий прибуток.

«Використання ущільнюючих культур дає можливість не тільки покрити ті витрати, які у вас підуть безпосередньо на вирощування ущільнюючих культур, але й гроші, які доведеться викласти на утримання горіхового саду», — додає науковець.

У середньому витрати на ущільнюючі культури за розрахунками інституту складають 77 тис. грн, тоді як від реалізації продукції можна отримати 150 тис. грн. Прибуток — 73 тис. грн.

До того ж, грецький горіх — одна з небагатьох культур, яка дозволяє не боятися співпраці з комерційними банками.

«Банки погоджуються давати горіховодам кредити під 16%-20%. Це ті цифри, що дозволяють іти на співпрацю у нинішніх умовах», — говорить Віталій Радько.

До чого прийшли?

А до того, з чого і починали. Горіхівництво — дійсно справа прибуткова, але чи вистачить у вас бажання і терпіння доглядати за садом, який порадує вас плодами не так вже й скоро? До того ж, аби «вималювана» картина не була такою спокусливою, кожен з нас повинен розуміти: щоб сад родив потрібно вкладати у дерева і землю не лише гроші, а й свою душу. А також радимо вам задуматися про ідею переробки горіхів в Україні. Адже від славнозвісної американської горіхової пасти з українським цінником багато хто точно не відмовився б. А ви?

Вікторія Сумченко, Kurkul.com

Виконано за допомогою Disqus
Реклама
Матеріали за темою