Григорій Супрунюк, очільник аграрного відомства Камінь-Каширської райради

Вирощування лохини: вигідно, але ризиково

Думка експерта 26 липня 2016 3581 0

Камінь-Каширський район Волинської області має близько 1000 гектарів грунтів придатних для вирощування лохини, стверджує очільник аграрного відомства райради Григорій Супрунюк. Цю ягоду у Волинських лісах часто можна зустріти як насадження «створені самою природою». Вона любить тутешні кліматичні умови та кислі грунти і могла б давати щедрі врожаї, якби її тут вирощували у промислових масштабах. Проте інвестори на Полісся не поспішають. За словами Григорія Супрунюка, бізнесмени, зацікавлені цим напрямком ягідництва, лише приїздять, беруть на аналізи землю, згодом довго ведуть перемовини, і найчастіше на цьому етапі усе й закінчується. Можливо, інвестори не хочуть ризикувати, адже вирощування лохини в Україні не настільки вже й розвинений вид господарювання, який проте потребує чималих інвестицій.

«Щоб посадити гектар лохини, потрібно близько 250-300 тис. грн. Це дуже затратна культура. А починає окупатися на третій-четвертий рік. У нас земля і природно-кліматичні умови для лохини і журавлини підходять ідеально», — говорить Григорій Супрунюк.

Якщо перший врожай лохини збирають зазвичай через три роки після висадки кущів, то найщедрішого врожаю варто очікувати лише на 5-6 рік. Перші ягоди достигають на початку липня, останні – на початку вересня. З одного куща можна зібрати до 20 кг ягід, які цьогоріч реалізують оптом як мінімум 80 грн/кг, а у 2015 році ціна стартувала від 100 грн.

Лохина зовсім невибаглива. Все, що вона любить – це кислий грунт, саме такий як на Поліссі. Також її кущі потрібно берегти від «спраги» у спеку, як варіант – за допомогою крапельного поливу. До речі, на Волині у Шацькому районі вже є підприємство, яке більше десяти років успішно займається вирощуванням американської високорослої лохини.

Вирощування лісових ягід допомогло б Поліссю в боротьбі з масовим безробіттям, бо ж полісяни виїжджають за кордон збирати ту ж саму лохину, малину, полуницю в той час, коли могли б так працювати й вдома…

«Одна фірма планувала у цьому році посадити 50 га лохини, але вирішила це зробити наступного року. Взяла в оренду 80 га землі саме під вирощування лохини. Це у Витерській сільській раді. Дай їм Бог здоров’я, сили і фінансів, хай би починали… Людей вистачає, і щоб посадити, і щоб доглянути, і щоб зібрати. Аби наші в Польщу не їхали на заробітки — хай в нас працюють», — Григорій Супрунюк.

Крім лохини на поліських землях можна успішно вирощувати журавлину та енергетичну вербу. Інвестори, зацікавлені вербою, вже знайшлися. Вони взяли в оренду на Камінь-Каширщині землю, проте поки господарювати не починали. Григорій Супрунюк стверджує: майбутнє Полісся аграрного саме за вирощуванням ягід. Суттєво цьому допомогла б державна програма, яка б стимулювала розвиток садівництва і ягідництва. Проте, поки її немає тут розраховують на працьовитих людей та сміливих, щедрих інвесторів.

Людмила Лутицька, Kurkul.com

Виконано за допомогою Disqus
Матеріали за темою