АгроЕкспедитори відвідали Дніпропетровщину

АгроЕкспедиція. День 5. Маленька Європа та герої праці

АгроЕкспедиція «Кукурудза 2016» 30 вересня 2016 425 0

Місто ще спало, а команда АгроЕкспедиторів уже мчала на Дніпропетровщину. Сьогодні ми вирушили в дорогу завчасно, щоб встигнути побувати аж у трьох господарствах: на Дніпропетровщині та Полтавщині. Але потрапити на перше підприємство «Деметра-Агро» вдалося не одразу. Кілька разів кружляли трасою, допоки знайшли поле кукурудзи, на якому нас вже чекав директор «Деметра-Агро» Геннадій Смольнюк. Зрештою, дісталися демо-поля. Перші враження — посіви чисті, рівномірні та без хвороб. Вірно їх оцінити та описати нам допомагали експерти з компаній «КВС-УКРАЇНА», Bayer, Vaderstad та ПАТ «КРЕДІ АГРІКОЛЬ БАНК».

Курс на Європу

Геннадій Смольнюк

«Деметра-Агро» існує з 2000-го року, стільки ж тут працює і Геннадій Смольнюк. За ці 16 років підприємство наростило земельний банк від 7 га до 800 га. Нині вирощують пшеницю, горох, кукурудзу, столовий буряк та сою. Кукурудзі відводять 40-50% земель, а наступного року взагалі планують збільшити площі під «царицю полів» до 75%.

Тваринництва на підприємстві немає, не було та й, каже директор, не буде.

«Хочеться інколи відпочивати, а з тваринництвом це неможливо», — говорить директор «Деметра-Агро» Геннадій Смольнюк.

Щоб часу на відпочинок було більше, намагаються уважно слідкувати за станом полів та чітко дотримуватися підібраної з роками технології. На демо-полі ми оглянули гібрид KWS КЕРБЕРОС ФАО 310, посіяний 28 квітня. Після збору попередника (теж кукурудзи) провели дискування, потім внесли 100 кг/га КАСу, зробили глибоке рихлення, навесні — культивацію, два гербіцидних та два фунгіцидних обробітки. А також підживлювали грунт мікродобривами: Фоліар 20-20-20 2 л/га 2 рази та вносили бор у нормі 0,75 л/га теж двічі. На товарних посівах використовували цю ж технологію, але з деякими корективами: внесли 200 кг/га КАСу та 70 кг/га нітроамофоски. Гібрид KWS КРАБАС ФАО 300 показав вологість 15,2%. А ми відзначили ще й висоту стебла близько 3,5 м!

На сьогодні у «Деметра-Агро» вже прибрали 50% кукурудзи, переважно ранні гібриди. Весняні дощі завадили повноцінно провести захист. Тим не менше, середня врожайність — 8 т/га, вологість 12-13%. Ми ж визначили вологість на демо-посівах «Деметра-Агро». Наш вологомір показав цифру в 12,4%. Від пізніх гібридів чекають урожай на кілька тонн більше. До речі, діапазон ФАО на господарстві від 200 до 400.

Ми визначили і біологічну врожайність у «Деметра-Агро» гібрида KWS КЕРБЕРОС ФАО 310 з вологістю 15,2%. Наш показник — 11,64 т/га.

Визначаємо розмір і вологість кукудзи

У 2017-му році Геннадій Смольнюк планує перейти на технологію точного землеробства. Для цього вже зробили перший крок.

«З цього року ми всі трактори перевели на GPS, на паралельне керування, платні сигнали. З наступного року в нас повністю на точному землеробстві всі трактори вже будуть працювати», — ділиться планами чоловік.

Вже 2 роки сіють кукурудзу сівалкою Tempo F8 компанії Vaderstad. Техніка нового типу одразу прийшлася до душі Геннадію Миколайовичу та показала результат.

АгроЕкспедитори у полі

«У 2014 році ми вагалися, купувати чи не купувати? Потім у 2015 році поїхали на виставку в Гановер, порівняли Optima і Vaderstad Tempo F8 і, приїхавши з виставки, одразу купили Vaderstad. Вона дозволяє сіяти на швидкості від 15 до 18 км/год., тобто наш трактор по полю літає! Якість посіву ідеальна, швидкість ідеальна, до обслуговування Vaderstad взагалі немає зауважень: якщо у нас є питання — прилетіли, зробили, ми на постійному зв’язку», — розповідає директор господарства.

АгроЕкспедиційна довідка: За допомогою сівалки для технічних культур Tempo сівба виконується на високій швидкості з винятковою точністю та якістю. В результаті цього досягається унікальне поєднання продуктивності з високою якістю посівів, що є основою майбутнього врожаю. Tempo F доступні з 6-ти та 8-ми рядковим типорозміром. Ці сівалки можуть мати чотири різних, але фіксованих міжрядь. Восьмирядна сівалка додатково оснащується опорними колесами, які виконують функцію підтримки під час розворотів та плавного ходу. Транспортна ширина становить 3, 3 метри.

Нині технічний автопарк «Деметра-Агро» задовольняє практично всі потреби господарства. Планують докупити лише посівний комплекс для зернових.

Підприємство не користується послугами елеваторів. Має власні складські приміщення, очисну станцію та розвиває напрямок насінництва. Наступного року планують ввести в експлуатацію лінію для доробки посівного матеріалу.

«Одного дня ми вирішили зайнятися насінництвом. У минулому році господарство стало базовим по вирощуванню насіння гороху SAATEN-UNION та кукурудзи DuPont Pioneer

Зараз триває реконструкція всього підприємства: ремонти, будівництво, очищення території від застарілої техніки, якій вже давно пора відправитися на металобрухт — впевнений курс на Європу. Бо саме там побачили красиві і ошатні підприємства і захотіли своє зробити не менш гарним.

«Ми часто їздимо по Європі і дивимося, яка шикарна територія у тамтешніх господарств. Одного разу повернулися і я вирішив, що треба щось робити в цьому році. Нині робимо реконструкцію всього підприємства, всієї бази. Кладемо тротуарну плитку, ставимо холодильні камери, робимо ремонт як всередині, так і ззовні», — говорить аграрій.

У своєму офісі на 380 м² з’явиться велика конференц-зала. До нового року тут хочуть закінчити ремонт.

Наостанок зустрічаємо і дружину пана Геннадія, яка, до речі, керує торговим домом «Деметра-Агро» та займається продажем власної продукції підприємства. Торгові представництва комппнії незабаром з'являться в різних регіонах України. Компанія вже взяла курс на впізнаваність бренду: має власний сайт, сторінку на фб, брендовані машини та сувенірку. АгроЕкспедитори познайомилися з командою «Деметра-Агро», побажали їм невпинного розвитку. Спільне фото і рушаємо далі!

Команда «Деметра-Агро»

Полтавські врожаї: жодних підробок

На Полтавщині нас вже чекали у селі Дрижина Гребля Кобиляцького району на полях господарства СФГ «Відродження». Тут нас зустрічає головний агроном підприємства з прізвищем Дрига. Співпадіння? Не думаємо :) Пан Руслан одразу ж розповідає, що зародилося «Відродження» 1996-го року з легкої руки його батька. Нині у обробітку господарства — 720 га землі, з них 180 га віддають під кукурудзу. Окрім цього вирощують соняшник, ріпак, пшеницю, ярий та озимий ячмінь та сою. Молотити кукурудзу теж вже почали, але встигли не багато, лише 15 га. Утім, вже побачили урожайність у 9,6 т/га з вологістю 15%. Сьогодні ж жнива призупинили через дощ.

Знову наша команда привезла на Полтавщину «день агронома».

Руслан Дрига

На підприємстві купують насіння як іноземної селекції, так і вітчизняні сорти. «Закордонну» кукурудзу купують у «КВС-УКРАЇНА», Monsanto, Pioneer. Зокрема гібриди KWS КРАБАС ФАО 300, КВС АМБЕР ФАО 310 та АВАНГАРД ФАО 280.

 

«Ми використовуємо як іноземні гібриди, так і вітчизняні. У кожного є і плюси, і недоліки. Наприклад, українські виробники пропонують гібриди з гарною вологовіддачею, але вони значно поступаються «іноземцям» показниками врожайності та стійкості до хвороб. Натомість цікаво подивитися, яку вологовіддачу покаже цього року кукурудза KWS», — коментує агроном.

Дощова весна позначилася і на «Відродженні». Агроном розповідає, що подекуди через брак мікроелементів стебла кукурудзи «синіли». Але зараз посіви готові до обмолоту та проблем з хворобами та шкідниками практично немає.

Разом з агрономом-консультантом компанії «КВС-УКРАЇНА» Віталієм Каламбетом визначаємо стан кукурудзи та її вологість. Загартований досвідом професійний погляд експерта дозволяє в секунди визначити кількість рядів кукурудзи в качані пан Віталій визначає «на око». І все вірно! Вологість без спецобладнання ставить таку ж як через кілька хвилин показує наш вологомір. До речі, ми зафіксували позначку в 19,8 %.

Віталієм Каламбетом

Водночас представник компанії Bayer Вадим Гузьома відзначив, що качани повністю виповнені. Посів рівномірний, міжряддя чисте. Колір стебел все ще бордовий, що вказує на те, що стебло досі функціонує.

Швиденько пробігаємо по технології. Попередником на оглянутому полі був соняшник. Із добрив вносили 150 кг/га NPK 16:16:16, дискували і зробили глибоке рихлення на 35 см. Насіння протруювали Гаучо® Плюс. При посіві давали 100 кг/га карбаміду та під культивацію 100 л/га КАСу.

Вадим Гузьома

Так само, як і на решті полів, рахуємо біологічну врожайність. Гібрид KWS КВС АМБЕР ФАО 310 дає результат у 10,35 т/га. Але це лише розрахунки. Скільки дасть насправді — зовсім скоро дізнаємось.

СФГ «Відродження» не використовує генерики, працює виключно з оригінальними препаратами.

«Бо надивилися вже дуже багато випадків, що і качани на кукурудзі не зав’язувалися, тому намагаємося обробляти посіви тільки якісними препаратами. Працюємо з Bayer по кукурудзі, цей рік 100% використовували гербіцид МайсТер® Пауер 1,5 л/га, бо були значні проблеми з бур’янами. Внесли препарат на всіх площах, вирішили, що краще один раз побризкати, ніж кожен день їздити і дивитися: спрацювало чи не спрацювало? Часу на це не вистачає», — розповідає агроном СФГ «Відродження» Руслан Дрига.

З елеваторами господарство не працює, бо, кажуть, «викручують руки». Тому намагаються підбирати гібриди з гарною вологовіддачею, адже власних сушок підприємство не має.

А от техніки господарству вистачає, орендувати не доводиться. Мають плуг LEMKEN EuroDiamant, розрихлювач, комбайн, трактор John Deere 7930. Свого часу навіть спробували працювати за технологією нульового обробітку грунту no-till, але ця ініціатива не увінчалася успіхом.

«Я вважаю, що на сьогоднішній момент з no-till не вижмеш того врожаю, що з оранкою чи рихленням», — коментує агроном.

Згадує чоловік і найневдаліший рік — 2014-й. Тоді засуха «скосила» урожай кукурудзи до 3 т/га. Зокрема, збираючи гібриди кукурудзи з ФАО 400, нічому було падати в бункер. Але були й найкращі роки, коли на окремих полях отримували 12 т/га. Тому для себе мають мету досягнути середньої урожайності не менше 10 т/га.

Оцінюючи загальний стан кукурудзи у СФГ «Відродження» ми відзначили, що поодинокі початки пригнічені, але вони не створюють жодної конкуренції в посіві. На думку агронома-консультанта в Полтавській області «КВС-УКРАЇНА» Віталія Каламбета, посіви дещо зріджені, адже густота стояння гібрида КВС АМБЕР ФАО 310 цьому регіоні 72-74 тис./га, тому він рекомендував би сіяти густіше.

Ми послухали, а агроном зазначив, що співпраця з компанією «КВС-УКРАЇНА» приємна, бо спеціалісти завжди порадять слушні рішення та надають компетентні рекомендації.

До речі, ледь не загубилися у кукурудзі «Відродження», така висока! На щастя, жива розмова нашої кукурудзяної «компанії» десь там у гущі рослин, не давала збитися з курсу =)

Фото на згадку

А поки дощова хмара не насунула на нас, вирушаємо у наступний пункт нашого маршруту, де на нас чекає перша в історії АгроЕкспедицій жінка-агроном!

Досвід в 70 років

Повз суцільні «латання» доріг летимо на всіх парах у село Радивонівка. Адже там на нас чекає ПАФ «Україна», яке більше 70 років веде свою історію та продовжує займати серйозне місце у числі сільських господарств Полтавщини. А все не просто так: директор господарства Балюк Іван Матхейович нагороджений званням Герой України за заслуги у сільському господарстві. Чоловік і досі працює та тримає у руках важелі управління своєю «Україною». До речі, Полтавська область — перша в Україні за кількістю площ під кукурудзою. Тут під «третій хліб» відводять 500 тис. га!

А що найцікавіше: на останньому (для цього дня) господарстві нас зустрічала чудова жінка — заступник директора з виробництва ПАФ «Україна» Валентина Халимончук. Пані Валентина в аграрній історії «України» записана з 1990-го року. Не багато, не мало, а в душі вже давно відчуває себе саме агрономом, хоч її посада і називається по-іншому.

Валентина Халимончук

Має це колективне господарство і рослинництво, і тваринництво. У обробітку — 7 тис. га. Розводять 3 тис. ВРХ, з них 700 голів дійного стада, 3 тис. свиней та курей. Вирощують пшеницю, ячмінь, тритікале, цукровий і кормовий буряк. соняшник, кукурудзу на зерно і на силос, горох. Ще з радянських часів зберегли дві моделі сівозміни: польову і кормову, яких дотримуються і зараз.

Нині вже зібрали 450 га кукурудзи на консервацію та на корнаж. І хоча вологість склала 33%, для поставлених цілей цей показник саме підходив.

У сівозміні кукурудза на зерно і на силос становить 3,2 тис. га. В ПАФ «Україна» сіють гібриди KWS, Pioneer, Monsanto, Maisadour, Euralis. Наразі 50 % площ засіяно вітчизняними гібридами, 50 % — гібридами іноземної селекції.

На полі, яке ми оглянули, 17 квітня посіяли гібрид компанії KWS КРАБАС ФАО 300 і планували використати цю кукурудзу на силос. Але коли прийшов час збирати врожай, початки були ще не виповнені, а стебла зелені. Тому вирішили залишити її на корм.

Попередником був соняшник. Оскільки цьогоріч зима була не надто холодною, у ґрунті перезимувало багато шкідників. Зокрема, жінка зізнається, що посіви уражені дротяником. Після дискування та передпосівної культивації сюди вносили 80 кг/га нітроамофоски. Проти таких шкідників як лучний метелик застосовували трихограму.

300 га кукурудзи обробили гербіцидом МайсТер Пауер 1 л/га компанії Bayer. І хоча ціна на засіб захисту не з низьких, утім результат одразу ж дає про себе знати. «Дія 100-відсоткова», — коментує пані Валентина.

Співпраця зі школами та постачання продукції у навчальні заклади заводить ПАФ «Україна» у певні рамки, утім це більше світогляд, а не вимушений крок. Підприємство не використовує хімічні препарати на посівах, які йдуть на харчування у навчальні заклади села та області. Органіка майже самостійно прийшла до підприємства у гості.

«На тих культурах, які йдуть на корм, ми не застосовуємо пестицидів та міндобрив. Загалом намагаємося вмикати механічні способи боротьби з бур’янами. А проти шкідників використовуємо біологічні препарати», — розповідає Валентина Йосипівна.

Крім того тваринництво теж дає органічні добрива у великому обсязі. Тому перспектива екологічно чистої продукції є.

Контора господарства

Господарство має власну сушарку та склади для зберігання зерна.

Загальний стан кукурудзи на господарстві задовільний. Є проблеми, які виникають з огляду на мінімальний обробіток грунту та екологічність посівів. Подекуди кукурудза вилягла.

«Якщо одна рослина впала, далі кукурудза полягає цілими ділянками за ефектом доміно. На цьому полі проблема в тому, що тут неодноразово проводили міжрядний обробіток грунту, який у будь-якому разі порушує кореневу систему. Дається в знаки і економія на гербіцидах. Комбайн підніме цю масу, але втрати врожаю будуть від 1-5%», — коментує агроном-консультант компанії КВС-Україна Віталій Каламбет.

До речі, про техніку. Для власних потреб господарство нею забезпечене.

«Ми довгий час працюємо з АМАКО і у нас п’ять тракторів Massey Fergusson, є трактор Chellenger, культиватори та сівалки є як вітчизняні, так і імпортні. Є наприклад сівалка суцільного посіву Grain plains, якими ми сіємо зернові культури і сою, а також сівалки MF 555 16-рядкові для кукурудзи і соняшника. За добу ми засіваємо десь до 150 га соняшнику чи кукурудзи», — коментує пані Валентина.

Перевіряємо вологість кукурудзи та рахуємо біологічну урожайність. Наш вологомір показує 17,4%, а математичні підрахунки дають результат у 7,22 т/га урожайності.

«Минулого року у нас урожайність кукурудзи у перерахунку на вологість у 14% була 7,5 т/га. Враховуючи наші невеликі затрати на гектар, це непогана урожайність, я вважаю. Цього року, я думаю, буде більше», — коментує наші результати жінка.

До речі, пані Валентина теж титулований аграрій! Має цінну нагороду — Орден княгині Ольги.

«Я його ні разу й не вдягала. Не знаю куди. Але це ж не мені одній дали. У нас дуже багато заслужених працівників. Зоотехнік теж кавалер Ордена княгині Ольги», — додає Валентина Халимончук.

А на цій позитивній ноті ми прощаємося з Полтавщиною. До речі, хмара нас таки наздогнала і саме почав накрапати дощ. Тому команда АгроЕкспедиторів вже завтра розповість вам про нові пригоди цього дня і яку ж кукурудзу ми побачили на підприємствах Сумщини.

Виконано за допомогою Disqus
Матеріали за темою