Технічні коноплі — одна із найвигідніших культур

АгроМатематика: вирощування технічних конопель

АгроМатематика 6 червня 2017 5957 0

Тренд продукції коноплярства набуває в Європі все більшої популярності, а насіння цієї культури дехто з експертів за своїми якостями прирівнює до суперфудів. Минулого року в ЄС під коноплями було близько 28 тис. га, і, схоже, цей ринок поки що не думає спиняти ріст, адже площі невпинно збільшуються починаючи з 2011 року.

В Україні ж минулого року коноплями було засіяно 3,5 тис. га (2 місце за площами конопель серед європейських країн), а цього року прогнозують вже 6-7 тис. га. Основна причина такого стрімкого росту — високі рентабельність та ціна на продукцію коноплярства, а також значний попит на неї на зовнішніх ринках.

Kurkul.com вирішив дізнатися в деталях, у скільки ж обійдуться потенційному інвестору посіви коноплі, який він отримає прибуток та наскільки високими будуть затрати.

Про економічні аспекти вирощування конопель нам розповів завідувач відділу маркетингу Інституту луб’яних культур НААН Олег Примаков.

Одразу слід зазначити, що існує три технології вирощування конопель.

«Перша — це вирощувати на насіння. Друга — для одержання високоякісного волокна, так звана «зеленцева» технологія. Вона дозволяє отримувати якісний волокнистий матеріал, хоча й з більшими затратами. І третя — комплексна, коли коноплі вирощують як на насіння, так і на стебло», — розповідає Олег Примаков.

Олег Примаков

Для розрахунку рентабельності, експерт наводить дані по затратах на вирощування конопель у господарстві Інституту, адже комерційні структури відмовляються надавати повну цінову картину. Інститут практикував у 2016 році всі три технології, тому можна розрахувати рентабельність за кожною з них.

Вирощування на насіння

Перша технологія передбачає отримання високоякісного насіннєвого матеріалу для реалізації за цінами базового насіння. При нормі висіву 15 кг/га або 1 млн/га при застосуванні комбайнового збирання, витрати на виробництво коноплепродукції у звітному періоді (2016 р.) склали 11293,51 грн/га.

Витрати:

Урожайність та ціна:

Прибуток та рентабельність:

Виходить, що при першій технології вирощування прибуток складає 12706,49 грн або 112,5 %.

Зеленцева технологія

Друга технологія відома, як зеленцева. Вона менш рентабельна за першу, але передбачає отримання волокна найвищої якості. Норма висіву складає 100 кг/га або 6 млн/га.

Витрати:

Урожайність та ціна:

Прибуток та рентабельність:

Тобто, при меншій рентабельності, така технологія дає навіть більше прибутку у грошовому еквіваленті, ніж перша технологія. Забігаючи наперед, варто сказати, що прибуток від такої технології — найбільший.

«Золота» середина

Третя технологія передбачає вирощування конопель для двох типів продукції — насіння та треста.

«Тут основні витрати лягають на мінеральні добрива, насіння і дизельне пальне. Затрати на гектар в цій технології будуть середніми серед усіх трьох, а рівень рентабельності — найбільшим, адже отримуємо два види продукції», — розповідає Олег Примаков.

Норма висіву при застосуванні цієї технології складає 50 кг/га або 3 млн/га.

Витрати:

Урожайність та ціна:

Прибуток та рентабельність:

Тенденції ринку

Ціна на продукти коноплярства на ринку України зростає швидкими темпами — з 2014 до 2016 року вартість різних типів продукції збільшилася на 150-270%. На сьогодні довге волокно можна продати за ціною 38 тис. грн/т, а коротке №3 — за 24 тис. грн/т. Посівний матеріал конопель (1 репродукція) коштує 50 тис. грн/т, а товарне насіння — 30 тис. грн/т. Найдешевша продукція коноплярства — треста та костра. Першу продають по 2 тис. грн/т, а другу — за 1,7 тис. грн/т.

«Звичайно, такий ріст цін буде не завжди. Зі збільшенням попиту і конкуренції на цьому ринку ціна стабілізується. Але ринок повинен бути стабільним і дозволяти розвиватися саме вітчизняним виробникам», — говорить Олег Примаков.

Продукція коноплярства

У підсумку можна сказати, що коноплярство — затратний, але високомаржинальний бізнес. Покупців на насіння можна відносно легко знайти за кордоном, а волокна, тресту та костру у вас з радістю викуплять і місцеві виробники текстилю та будматеріалів. При вирощуванні ж посівного матеріалу варто заздалегідь укласти угоди з покупцями, оскільки цей ринок в Україні є обмеженим, а кількість насіння — значною, тому є велика ймовірність, що продукцію так і не буде продано.

Основним недоліком вирощування конопель є потреба у спеціалізованій сільгосптехніці та великих затратах на виробництво і переробку. Але висока прибутковість культури нівелює ці мінуси. Тому коноплі — вибір сміливих. Але хто не ризикує, той не п’є шампанського.

Андрій Губін, Kurkul.com

Виконано за допомогою Disqus
Матеріали за темою