АгроЗнавці. Фунгіциди для зернових як базовий елемент технології. Як отримати максимум?

Фунгіциди для зернових як базовий елемент технології. Як отримати максимум?

АгроЗнавці 7 червня 2017 401 0

«АгроЗнавці» знову відповідають на ваші запитання. Цього разу експерти з компанії BASF консультують з теми: фунгіциди для зернових як базовий елемент технології. Як отримати максимум? Якщо Вам цікаво, як довго існуючий асортимент фунгіцидів може захищати ваше пшеничне поле — шукайте відповіді у нашому тексті. За роз’ясненнями ми звернулися до менеджера з розвитку продукту BASF Павла Материнського.

Нагадаємо, що надалі тематика запитань не обмежиться лише агрономією. Ми збиратимемо запитання і про юриспруденцію, бухгалтерію, інженерію та подекуди навіть менеджмент, тому пропонуйте свої теми, запитуйте, слідкуйте за оновленнями і ми не залишимо вас без відповідей!

Детальніше про проект можна прочитати за посиланням, а усі відеовідповіді на запитання про переваги застосування регуляторів росту в інтенсивних технологіях садівництва можна переглянути на YouTube-каналі HliborobTV.

Питання 1: Побачив на своїй озимій пшениці усі ознаки септоріозу, проте вагаюся: септоріоз це, чи все ж піренофороз. На лабораторний аналіз немає часу. Чи може бути на рослинах змішана інфекція та яким препаратом краще обробити посіви, щоб уберегти їх одразу від обох захворювань?

Відповідь: Як ідентифікувати септоріоз і піренофороз? Фактично в руках я тримаю листочки озимої пшениці, які уражені септоріозом листя. Характерною ознакою даної хвороби є певна «кутастість» самих плям, вони мають темно-буре забарвлення. Для септоріозу характерна наявність чорних плям, які дуже легко й чітко помітно, особливо під лупою чи під мікроскопом.

Якщо ми говоримо про жовту плямистість, вона має більш овальні плями із досить чітко вираженим жовтим ореолом навколо них. І, якщо використати лупу чи мікроскоп, ми можемо бачити конідії на конідієносцях. Тобто якраз за цими ключовими ознаками можна, не звертаючись до лабораторій, ідентифікувати дану хворобу.Що ж до змішаної інфекції на рослинах, дійсно, вона може бути присутня на початкових етапах інфікування. У більшості випадків і септоріоз, і піренофороз – це дві хвороби з агресивними збудниками, які витісняють одна одну. Відповідно, якщо септоріоз першим «зайшов» на поле й почав активно розвиватися, він витіснить у подальшому піренофороз – і навпаки.

На початкових етапах у піренофорозу є більша ймовірність витіснити септоріоз із посівів. Чому? Фактично у піренофозу майже удвічі коротший інкубаційний період, і тому за той самий час він дає два покоління, тоді як септоріоз лише одне. За рахунок цього піренофороз досить-таки швидко поширюється на посівах і завойовує свою територію. Що ж стосується контролю цих двох хвороб, то септоріоз прекрасно контролюється триазольною групою і стробілуриновою групою, також прекрасно працюють SDHI-інгібітори. Якщо ми говоримо про піренофороз, тут оптимально використовувати стробілуринвмістні та карбоксамідвмісні продукти. До таких продуктів у компанії BASF належить Адексар® Плюс та Абакус®. Відповідно, саме ось ці два продукти ми зазвичай рекомендуємо проти септоріозу та піренофорозу.

Питання 2: Минулого року на пшениці була дуже поширена бактеріальна (чорна) плямистість. Цього року вона ще не розвинулася через брак тепла та вологи. Чи захистить від її розвитку фунгіцидний обробіток у фазі ВВСН 30-32, чи потрібно провести додаткову обробку за прапорцевим листком?

Відповідь: Щодо бактеріозів, дійсно, сьогодні у посівах зернових культур в умовах України прогресує два види найбільш шкідливих бактеріозів – це чорний і базальтний. Фактично дана інфекція починає активно розвиватися на ослаблених посівах, які не мають імунітету, і розвивається тільки за сприятливих умов. Що ж таке сприятливі умови? Це позитивні денні температури на рівні +20–25°C із наявністю вільної вологи на листку, саме за таких умов збільшується ризик розвитку бактеріозів. Насправді усі фунгіциди, які сьогодні зареєстровані, – це препарати, які створені для контролю грибкових інфекцій, контролювати напряму безпосередньо бактеріоз вони не здатні. Вплив фунгіцидів на бактеріози опосередкований. Тобто, для того, щоб запобігти поширенню бактеріозів, потрібно створити хороший агрофон розвитку рослин (запобігти поширенню хвороб, забезпечити достатнє мінеральне живлення, максимально знизити інфекційний фон у ґрунті). Це можливо за рахунок сівозміни. Тому, якщо ми використовуємо фунгіциди, то зберігаємо і даємо можливість повноцінно функціонувати листовій поверхні. Це дозволяє рослинам продукувати власні фітонциди, виробляти антибіотики, формувати на поверхні листків досить потужний восковий наліт, що й дає змогу запобігти розвитку бактеріозам.Якщо ж говорити про ослаблені посіви (а ослаблені посіви трапляються і в результаті грибкової інфекції), внесення фунгіцидів у таких випадках знімає цю інфекцію, але розкриває двері для поширення бактеріозів – через те, що рослина після інфікування грибковими хворобами є ослабленою і, відповідно, не здатна протистояти іншим інфекціям. Як наслідок, починає відбуватися розвиток бактеріальних плямистостей. Чи буде допомагати контролюванню бактеріозів внесення фунгіцидів на початку виходу в трубку й надалі за прапорцевим листком? Якщо посіви не ослаблені, це буде лише стимулювати виробництво фітонцидів і виробництво антибіотиків, які запобігатимуть подальшому розвитку цих хвороб. В іншому випадку внесення фунгіцидів жодного позитивного зрушення щодо контролю цих хвороб не дасть.

Питання 3: Який препарат ефективніше використовувати, якщо вже виявлено ознаки захворювання рослин? Які препарати будуть більш дієвими для профілактичної обробки посівів?

Відповідь: Будь-який продукт можна використовувати як для лікування, так і для профілактики. Єдина концепція – потрібно чітко знати, проти якого збудника боротися. Щодо лікувальної дії, ми зазвичай рекомендуємо потужні продукти в максимальних нормах. За такого підходу ми дійсно можемо викоренити інфекцію з посівів. У фазу кущення, початок виходу в трубку, поширені такі хвороби, як борошниста роса, септоріоз листя, жовта іржа, також може починати прогресувати піренофороз. Ще в цей період заходить така інфекція, як ламкість стебел. Для контролю цих хвороб рекомендуємо використовувати фунгіцид Капало®, до того ж для лікування дозування даного продукту має бути на рівні 1,2–1,5 л/га. Щодо профілактичного використання, дозування вже 1 л/га. Також у ці фази можна використовувати такий продукт, як Рекс® Плюс. Цей продукт ефективно себе зарекомендував для контролю борошнистої роси, септоріозу листя, жовтої іржі. Рекс® Плюс для профілактичної дії застосовують у нормі 0,8 л/га. Якщо ми говоритимемо про лікувальний ефект, то норма 1,2 л/га. У фазу прапорцевого листка активно починає прогресувати жовта плямистість, септоріоз листя, бура іржа, можуть бути залишки борошнистої роси. Відповідно, для контролю цих хвороб рекомендуємо використовувати Адексар® Плюс, досить-таки потужний продукт, і в дозуванні 1 л/га він здатний забезпечити гарний лікувальний ефект на посівах зернових культур. Якщо ж ми хочемо забезпечити профілактику зазначених перед цим хвороб, ми можемо використовувати Адексар® Плюс у мінімальних нормах, достатньо 0,75 л/га для того, щоб на посівах озимої пшениці зробити профілактику. Якщо це буде ячмінь, то для профілактики сітчастої плямистості, бурої плямистості, розвитку ринхоспоріозу, можна використовувати даний продукт навіть у дозуванні 0,5 л/га і повністю закрити проблему. Також у фазу прапорцевого листка варто для убезпечення використовувати Абакус®, у нормі 1,5–1,75 л/га. Для профілактики Абакус® можна вносити у нормі 1,25 л/га.

Наступний етап захисту посівів – це захист по колосу, у фазу цвітіння. Мета даного заходу – це насамперед контроль фузаріозу, контроль листових хвороб, таких, як септоріоз, бура іржа. Норма в 1,5 л/га препарату Осіріс® Стар здатна забезпечити лікувальний ефект від фузаріозу. Щодо боротьби з листковими хворобами, то достатньо буде 1 л/га. Для профілактики листкових хвороб можна застосувати Осіріс® Стар у нормі 0,75 л/га, проти фузаріозу достатньо буде 1 л/га. Що стосується профілактики фузаріозу із використанням Осіріс® Стар, захід буде вартим для використання лише у Південних регіонах України, де подібна інфекція не має такого масового поширення, як на Заході чи в Центрі України, – ось там цей продукт має використовуватися в максимальних дозах.

Питання 4: Яка ефективність Рекс Дуо проти піренофорозу? Який із фунгіцидів BASF найдієвіший проти піренофорозу на озимій пшениці?

Відповідь: Щодо ефективності Рекс® Дуо проти піренофорозу, то на ділі даний продукт має цільовий сегмент використання: контроль септоріозу листя, видів іржі на пшениці та профілактика поширення борошнистої роси. Що ж до піренофорозу, даний продукт буде працювати на рівні 40–62%, залежно від ситуації, коли ви його вноситимете. Тобто не можна сказати, що це є високоефективним продуктом проти піренофорозу листя, але з метою профілактики на початкових етапах він може бути застосований. Якщо ж дійсно в посівах така проблема присутня, то потрібно застосувати продукти на зразок Адексар® Плюс у нормі 0,75 л/га або Абакус® у нормі 1,5 л/га.

Питання 5: Чи не призведе тотальне використання фунгіцидів до ослаблення, «знищення» імунітету рослин, аж до того, що вони без цих препаратів не зможуть у майбутньому рости взагалі?

Відповідь: Питання досить-таки цікаве, і відповідь я хочу почати з імунітету людини. Якщо ми хочемо нашим дітям забезпечити гарний імунітет, ми зазвичай їх починаємо навантажувати фізичними вправами, забезпечувати якісне корисне харчування, збалансовувати розпорядок дня тощо. Те ж саме стосується і посівів: якщо ми хочемо мати хороший імунітет, це має бути закладено на рівні генотипу й надалі потрібно його підтримувати. Є генетично обумовлений імунітет до хвороб, який формує селекційний відбір, і є набутий, який формується саме за рахунок елементів технологій. Якщо говорити про імунітет рослин, то зараз нічого фактично не робиться для того, щоб його підвищити. Сьогодні збільшено площі під зерновими культурами, що підвищує рівень інфекції у ґрунті. Також багато хто намагається зекономити на мінеральних добривах, на системі захисту. Як наслідок, рослини ослаблені і не можуть самостійно протистояти інфекції. Відтак внесення фунгіцидів – це і є порятунок наших посівів. Якщо ми хочемо все-таки зменшити кількість фунгіцидних обробок і не провокувати виникнення резистентних збудників хвороб, які в подальшому буде все важче й важче контролювати, то потрібно орієнтуватися на генетично стійкі сорти та гібриди і, відповідно, забезпечити якісну технологію вирощування. Тільки тоді можна захистити рослину від хвороб.

Питання 6. Чому в «генериках» та ж сама діюча речовина, але вони діють гірше, ніж оригінальні препарати?

Відповідь: Питання, яке досить часто звучить від виробників: «Чому ніби маємо два однакових продукти, з однаковим вмістом діючих речовин, а продукт працює абсолютно по-іншому?».Насправді на сьогодні потрібно розуміти, що будь-який препарат – це не лише діючі речовини. До складу продуктів входить ціла низка адьювантів – це сульфактанти, пенітратори, екстендери, піногасники, прилипачі, органічні розчинники тощо. Відповідно, залежно від правильних концентрацій, це дає можливість забезпечувати високу ефективність застосування. Компанія BASF має сьогодні цілий відділ, який займається розробкою препаративних форм — формуляцією продуктів. За рахунок цього, маючи високоякісні діючі речовини, ми досягаємо максимальної ефективності у застосуванні.

На що іще хочу звернути увагу. Досить часто аналізується вміст діючої речовини, але не аналізується її якість. Окрім того, потрібно звертати увагу на те, що під час приготування робочого розчину ми додаємо значну кількість компонентів. Це можуть бути й гербіциди, і фунгіциди, й мінеральні добрива, регулятори росту тощо, які при взаємодії з водою та між собою мають властивість формувати треті сполуки, котрі можуть мати як позитивний, так і негативний вплив на рослину. Автоматично саме виникнення цих третіх сполук може досить сильно змінювати ефективність продукту. Через те сьогодні багатомільйонні затрати компанія вкладає, щоб створити новий продукт, який би був стабільним і працював у різних умовах, незалежно від того де його використовують. Тому сьогодні компанії-виробники «генериків» не здатні відповідно до свого ресурсного потенціалу конкурувати з оригінальними продуктами. Тому що це багаторічна праця сотень, а то й тисяч людей.

Питання 7. Більшість фунгіцидів рекомендують використовувати за температури від +15 °C, а у нас цьогоріч, якщо брати нічні температури, було 0–+5 °C. Питання: використовувати їх, чи не використовувати? А в анотаціях до деяких фунгіцидів взагалі не вказано температурні норми: що ж робити в такому випадку?

Відповідь: Я розпочну відповідь із другої частини питання. Якщо у вас недостатньо інформації про будь-який продукт, потрібно звертатися до виробника, або безпосередньо до його представників. Сьогодні компанія BASF має представника у кожному регіоні України. Контактна інформація знаходиться на нашому сайті. Всіма технічними моментами наші представники володіють, тому можуть надати вам чіткі роз’яснення.Що ж до температурного режиму. Дійсно, для більшості продуктів існує рекомендація використовувати їх за температури +10–15°C, відповідно, це є той оптимум, коли продукт працює максимально. Але передусім потрібно звертати увагу на компоненти, які входять до даного продукту. Якщо ми говоримо про триазольну групу, то ці продукти розпочинають працювати за температури +12–15°C. І це й є для них обмеженням – для того, щоб отримати високу ефективність.

Якщо говорити про таку діючу речовину, як фенпропіморф, який є у складі наших фунгіцидів, то він починає свою ефективну роботу вже за +5°C, і це дає можливість контролювати таку хворобу, як борошниста роса, котра якраз за ось такого температурного режиму починає прогресувати у посівах зернових культур. Якщо говорити про діючу речовину метрафенон із групи бензофенонів, то такий продукт також має певну ефективність, починаючи від +5°C. Саме використання композицій, де присутні метрофенон ізбензофенонів та триазол дають можливість ефективно контролювати інфекцію на озимій пшениці на будь-якому етапі росту й розвитку. Та зокрема саме в період кущення й початку виходу в трубку, коли ми маємо подібні перепади температури від 0 до +15, +20°C. Саме ось така композиція міститься у продуктах Рекс® Плюс, Капало®. Таким чином, ці продукти ми рекомендуємо починати застосовувати від +5°C середньодобових температур і, відповідно, використовуючи їх, ви отримаєте максимальний ефект для захисту ваших посівів.

Питання 8. Озима пшениця. Зараження септоріозом, фузоріозом колосу триває якраз у момент цвітіння. Якими фунгіцидами, якими діючими речовинами можна її обприскувати під час цвітіння, а якими краще не обробляти?

Відповідь: Що стосується контролю фузоріозу колоса та контролю септоріозу листя у період цвітіння. Хочу виправити це запитання. Поширення фузоріозу колоса в нас відбувається насправді не лише у період цвітіння. Інфікування фузоріозом колоса відбувається, коли колос починає виходити з обгортки прапорцевого листка і закінчується, коли зерно досягає завершення молочної стиглості, тобто відбувається відмирання лусочок колоса. Як наслідок, період досить тривалий, і ефективно контролювати протягом усього цього періоду поширення фузоріозу колоса складно.

Що ж до рекомендацій на рахунок внесення фунгіцидів. Зазвичай ми рекомендуємо вносити фунгіциди проти фузоріозу колоса, коли в нас з’являються перші пиляки в середній частині колоса. Чому саме цей період? Науковцями – як закордонними, так і вітчизняними – доведено, що пилок є прекрасним живильним середовищем для збудника фузоріозу. В результаті, саме у цей період цвітіння інтенсивність поширення цієї хвороби зростає в десятки разів. Тому обробка саме в цей період може максимально захистити посіви від зараження. Але на 100% проконтролювати фузоріоз фактично неможливо.

Що ж стосується септоріозу листя та як правильно використати фунгіцид. Потрібному внесенню по колосу в нас передує внесення фунгіцидів у фазу прапорцевого листка. Якщо ви використовуєте потужні фунгіциди на кшталт Адексар® Плюс, ви маєте гарантовані 40 днів захисного періоду. Тому такий продукт здатен під час внесення по прапорцевому листку захистити ваші посіви до завершення наливу зерна. Проблем із поширення септоріозу листя у вас уже майже не існуватиме. Доповнити обробку Адексар® Плюс можна таким продуктом, як Осіріс® Стар, у період цвітіння, чим можна подовжити період захисної дії як від фузоріозу колосу, так і від септоріозу листя. Окрім того, ви ще й контролюєте буру іржу та зробите профілактику пірінафорозу. Це захистить посіви та збереже листову поверхню. У подальшому – це достатня маса тисяч зерен, понад 45–50 г, до того ж ви отримуєте гарну якість зерна.

У наступному випуску АгроЗнавці будуть відповідати на питання «Чи обійдеться ваша соя без фунгіцидів?».

Сьогодні стартує збір ваших питань на цю тему, для цього досить заповнити анкету, яку можна знайти за посиланням.

Виконано за допомогою Disqus

- 5° ... - 11°

Вітер

4.7м/с

Опади

3.2мм

Вологість

90%
Матеріали за темою