Вплив погодних умов на стан сільськогосподарських культур у вересні 2015 р.

Вплив погодних умов на стан сільськогосподарських культур у вересні 2015 р.

Думка експерта 13 жовтня 2015 150 0

У першій та другій декадах вересня в Україні утримувалася жорстка ґрунтова посуха, спричинена тривалим дефіцитом опадів. Кількість яких за період з 1 серпня по 20 вересня (період накопичення та формування запасів продуктивної вологи у ґрунті під посів озимини) на більшій частині території країни становила лише 20-40% норми. У багатьох районах східних та південних областей за цей період не випало жодного ефективного дощу.

Лише у північних та центральних областях у першій декаді вересня пройшли ефективні, місцями надмірні, дощі. Вони значно покращили зволоження верхніх шарів ґрунту, однак волога швидко втрачалася упродовж другої декади внаслідок аномально жаркої для вересня погода із надзвичайно низькою вологістю повітря та суховійними явищами.

У третій декаді вересня за рахунок ефективних опадів у західних та місцями у північних областях посуха припинилася, покращилися умови для сівби, росту і розвитку озимих культур. В цих регіонах вологозабезпечення орного шару ґрунту під озимими та на полях, призначених під посів озимих культур, у кінці місяця підвищилося до достатніх показників – 21-30 мм і більше продуктивної вологи.

У степовій зоні та прилеглих районах лісостепових областей жарка суха вереснева погода посилювала жорстку ґрунтову посуху, яка у південних областях досягла критерію стихійного агрометеорологічного явища. На більшості площ південних, на окремих площах Донецької, Харківської, Полтавської та Кіровоградської областей 0-20 см шар ґрунту був зовсім сухий.

Такі агрометеорологічні умови призводили до затримання проростання зерна озимих культур, зрідження посівів, на площах із сухим ґрунтом сходи не з’являлися. Було призупинено сівбу озимого ріпаку та озимого жита. Сонячна суха погода у більшості днів вересня була сприятливою для збирання врожаю пізніх сільськогосподарських культур та накопичення цукрів у плодах та коренеплодах.

Saatbau Ukraine, за матеріалами Українського гідрометеорологічного центру

Виконано за допомогою Disqus
Матеріали за темою