Соняшник у руці

АгроЕкспедиція Соняшник 2017. Запорізька область: Запоріжжя-Агро, 40 років-Агро і LANDFORT

АгроЕкспедиція «Соняшник 2017» 30 серпня 2017 270 0

Перший день АгроЕкспедиції Соняшник 2017 був спекотним і насиченим. Як і обіцяли, ми почали нашу подорож з-під самого сонця — півдня Запорізької області. Тут ми відвідали підприємства «Запоріжжя-Агро», «40 років-Агро», а також «АФ Вишнювате» (агрохолдинг LANDFORT).

Разом із експертами з компаній BASF, «Бізон-Тех», «Лімагрейн Україна», Credit Agricole Bank та PEUGEOT CITROЁN UKRAINE ми оглянули понад 10 полів, де дізналися особливості вирощування олійних, перевірили посіви на наявність шкідників/хвороб, і звичайно ж, спробували насіння на зуб. Тому, ловіть перший гарячий блог про наші соняшникові пригоди!

Запорізький соняшник у цифрах:

 • Становить 8,4% в загальноукраїнському виробництві.
 • Посідає перше місце за обсягами посівних площ сільськогосподарських культур у цьому регіоні.
 • У 2017 р. загальна площа посівів олійних у сільськогосподарських підприємствах області становить 406,6 тис. га, що майже на 6% менше, ніж в 2016 р.

А тепер поговоримо про особливості поточного сезону в Запорізькій області:

 • Посівну розтягнули в часі. Через несприятливі погодні умови навесні посівна кампанія по соняшнику розтягнулася на місяць-півтора, що вплинуло на терміни розвитку рослин. За словами аграріїв, у першій декаді квітня температура ґрунту дозволила почати посів соняшнику, який на деяких підприємствах закінчували вже в кінці травня.

 • Травнева зима. Після квітневого тепла в регіон прийшли травневі морози, які пошкодили посіви. Деякі сільськогосподарські культури довелося пересівати. Крім того, травневе похолодання з температурою до -6°С вплинули на терміни внесення гербіциду. Через холоди аграрії не змогли внести препарати в необхідну фазу, тому на багатьох полях зустрічається амброзія і лобода біла.

 • Літня посуха. Після холодної весни в регіон прийшло спекотне сухе літо. Станом на кінець серпня випало усього близько 200 мм опадів при нормі 400-450 мм. На думку експертів, такі виклики природи відіб'ються на врожаї, який буде нижче торішнього. За даними Держстату, в 2016 р. запорізькі аграрії зібрали 985,2 тис. т із середньою врожайністю 1,64 т/га.

 • Нетиповий шкідник. На багатьох полях соняшнику зустрічається попелиця, що взагалі нетипово для Запорізької області. За словами аграріїв, шкідника знаходили навіть в таких місцях, де його взагалі бути не повинно.

 • Немає проблем — немає витрат. Незважаючи на те, що на посівах іноді зустрічається попелиця і шипоноска, великих проблем з шкідниками і хворобами в цьому сезоні не було. Відповідно, фунгіцидну і інсектицидні обробку на більшості полів не проводили. Це позитивно позначилося на витратах. За словами аграріїв, цього року собівартість вирощування соняшнику перебуває на рівні 5 тис. грн/га, тому при гарному врожаї рентабельність культури буде дуже високою.

 • Загроза вовчка. У регіоні актуальна проблема з розвитком вовчка. За словами експертів, сучасна лінійка гібридів соняшнику зазвичай захищена аж до п’ятої раси квіткового паразита, але в південно-східній частині України вже зустрічається шоста та сьома раси вовчка та вище.

 • Збиральна кампанія в розпалі. Через спекотне літо і відсутність дощів соняшник на деяких полях «згорів», тому в регіоні раніше почали збиральну кампанію. Цього року комбайни зайшли в поле 20 серпня, що на тиждень раніше, ніж в минулому році.

Технологія вирощування соняшника в «Запоріжжя-Агро»

Після аналізу загальної регіональної ситуації, вирушаємо на підприємства. Першим команду АгроЕкспедиторів зустріло «Запоріжжя-Агро» в с. Осипенко Бердянського району. Так, це там, де американець продавав кукурудзу на пляжі. Але нас зустрічав не заокеанський підприємець-початківець, а провідний агроном Михайло Петращук та головний агроном Сергій Мірошниченко.

Михайло Петращук, провідний агроном підприємтства «Запоріжжя-Агро»

Як розповів нам Сергій Мірошниченко, земельний банк «Запоріжжя-Агро» налічує 14 тис. га, де вирощують традиційні для півдня України сільськогосподарські культури — соняшник, озиму пшеницю, горох, а також багаторічні трави, люцерну і кукурудзу на силос, оскільки в господарстві є близько 230 голів дійного стада. Крім того, у поточному році на підприємстві вирішили поекспериментувати і спробувати вирощувати коріандр і гірчицю. За словами агронома, результат поки не вразив.

Сергій Мірошниченко

Соняшник у цьому господарстві формує бюджет, тому на нього покладають великі надії. У минулому році вдалося зібрати по 1,8 т/га, що для цього регіону — дуже хороша врожайність. При таких показниках рентабельність в 2016 р. склала 120%. Цього року соняшник зібрали на 400 га, і поки що врожайність становить 1,5 т/га. Такому результату дуже раді, адже погодні умови були екстремальними для землеробства.

«У нас в Бердянську є метеостанція, яка веде спостереження за наявністю вологи в метровому шарі. Якщо раніше на момент відновлення вегетації озимої пшениці в метровому шарі було 150 мм, то в цьому році — усього лише 110, а по соняшнику раніше було 160 мм, в цьому році — лише 125. Ось і умови. У травні випало всього лише 10 мм опадів, а потім дощів майже не було. Весна з морозами, а літо з посухою», — розповідає нам Сергій Мірошниченко.

З огляду на погодні умови регіону, на підприємстві вирощують ранньостиглі гібриди. За словами головного агронома, такі гібриди добре себе показують в умовах весняних холодів в початковому розвитку, а також стійкі до посухи.

Якщо ж говорити про насіння, то перевагу віддають селекції Limagrain — близько 85% всіх вирощуваних гібридів. Щороку пробують нові продукти з лінійки і випробовують їх на демо-ділянках.

Демонстраційні поля

«Чому 85% гібридів селекції Limagrain? Бо їхні гібриди відмінно протистоять вовчку. Ми бачимо, що у сусідів його повно. Зараз сусіди дзвонять і розповідають, що прибрали соняшник, а нічого не отримали. Питаю, згорів чи що? Кажуть, що немає навіть ковшика, а вовчка більше, ніж соняшнику. У нас же таких проблем немає. Я не кажу, що у нас взагалі немає вовчка в полях. Він є, але дуже мало», — говорить Сергій Мірошниченко.

Перевіряємо це наочно в полях. Перше поле на нашому шляху — посіви гібрида ЛГ 5543.

Обробка ґрунту. Після збирання озимої пшениці восени провели глибоке розпушування, у жовтні — культивацію з вирівнюванням культиватором New Holland ST250. Навесні перед посівом провели боронування.

Посів. Після передпосівної обробки ґрунту 8 квітня посіяли гібрид ЛГ 5543 з нормою висіву 55 тис./га (перед збиранням густота стояння рослин — 48 тис./га). Насіння обробляли інсектицидним протруйником Контадор Максі 6 л/га. За словами головного агронома, через травневі приморозки спостерігалося пригнічення рослин. Але пізніше завдяки підвищенню температури повітря і травневим опадам (10 мм) соняшник почав розвиватися повноцінно. У червні випало ще 100 мм опадів, після чого дощів на цьому полі не було.

Посіви соняшника гібриду ЛГ 5543

Система добрив. Добрива були внесені тільки при посіві — 70 кг/га нітроамофоски в нормі 16:16:16.

Система захисту. Перед посівом був внесений Гліфовіт. У травні була проведена гербіцидна обробка препаратом Євро-Лайтнінг®.

Що стосується захисту від шкідників, то в цьому році потреби в інсектицидною обробці не було.

«У цьому сезоні обробляти посіви інсектицидом не було сенсу. Погодні умови складалися так, що влітку не було ні лугового метелика, ні совки. Раніше совка була. Бувало й таке, що через совку пересівали 200 га соняшнику. На щастя, у цьому році подібних проблем не виникло», — коментує Сергій Мірошниченко.

Фунгіцидна обробка була проведена препаратом Дерозал 0,5 л/га у фазі четвертої пари листя.

Віталій Шишка

Бачимо, що поле знаходиться в хорошому стані. Видно, гербіцидний захист спрацював добре. На полі ми не знайшли ні вовчка, ні слідів хвороб чи шкідників. Старший менеджер з регіонального розвитку «Лімагрейн Україна» Віталій Шишка прогнозує тут врожайність на рівні 2 т/га.

«Видно, що агротехнологія на цьому полі правильна. Посіви не загущені. Якби вони були згущені, виникли б проблеми з вологозабезпеченням. Видно, що гербіцид Євро-Лайтнінг® спрацював добре, поле чисте, вовчка немає. За моїми прогнозами, більше 2 т/га тут не буде. Цього року основна проблема — ранні терміни посіву і холодна погода в першій половині вегетації. Соняшник довго «сидів» у землі, не було суми ефективних температур. Тож у рослин були слабкі темпи розвитку на початкових етапах росту», — говорить Віталій Шишка.

Сам же агроном Сергій Мірошниченко прогнозує врожайність близько 1,8 т/га. За його словами, цього достатньо, щоб олійні були прибутковими. Тим більше, у Запорізькому регіоні такі показники — уже успіх.

Оглянувши перше поле, ми вирушили далі — на демо-посіви соняшнику. Як розповів нам провідний агроном, уже 3 роки поспіль на підприємстві закладають демо-посіви соняшнику, щоб спостерігати за розвитком вовчка, інших бур'янів і хвороб. У цьому році на демо-посівах тестують 18 різних гібридів. Частина з них сіють по системі Clearfield®, частина — за класичною технологією.

«Ми залишаємо демонстраційні ділянки на тих полях, де сівозміна пшениця-соняшник-пшениця, щоб спостерігати за розвитком вовчка. Адже в нашому регіоні може з'явитися така раса паразита, з якою не бореться ніяка технологія», — розповідає Михайло Петращук.

На демо-ділянках ми знайшли вовчка. Також побачили, що деякі рослини лежать «будиночком» — отже, на полі живе шипоноска. За словами менеджера Запорізького регіонального підрозділу «Бізон-Тех» Ірини Наконечної, способів боротьби з цим шкідником майже немає, а ось втрати врожайності можуть бути великими — до 90%.

«Шипоноска приводить 1 покоління в рік. Хімічних засобів боротьби з дорослою особиною шкідника поки немає, її можна «ловити» в травні. Основні заходи боротьби — якісне подрібнення пожнивних залишків слідом за комбайном. А так моніторити шипоноску дуже складно. Видно вже, коли рослини падають», — розповідає Ірина Наконечна.

Ірина Наконечна, менеджер Запорізького регіонального підрозділу «Бізон-Тех»

Після огляду демо-ділянок, ми вирушили до ще одного поля з посівом соняшнику — гібрида ЛГ 5633.

Обробка ґрунту. Після збирання озимої пшениці проводили дрібне дискування на глибину 6 см агрегатом Horsch Joker, щоб зберегти вологу в ґрунті. Восени провели боронування.

Посів. Після передпосівної обробки ґрунту 6 квітня провели посів гібрида ЛГ 5633 з нормою висіву 60 тис. насінин/га.

За системою добрив і системі захисту технологія ідентична тій, яку застосовували на першому полі. Оглянувши посіви, відзначаємо, що вони теж чисті. Як і на першому полі, вовчок не виявили. Разом з експертами ми виявили шипоноску, хоча візуальних ознак не було — усі рослини були рівні, «будиночків» майже не було. Але коли наші експерти уздовж розрізали стебло, то в кожному знайшли шипоноску.

Крім того, ми виявили рослину нетребу в невеликих розмірах по краях поля. Зараз вона вже не зашкодить врожаю, але бували випадки, коли аграрії з вини нетреби втрачали до 15-20% соняшнику.

Володимир Занков

«Бували такі випадки, коли нетерби збирали більше, ніж соняшнику. Ми ж знайшли цю рослину на краю поля, далі бачимо, що посів чистий. Гербіцид спрацював відмінно. Тут очікують зібрати по 2 т/га, і для поточного сезону це хороший показник», — коментує регіональний менеджер зі збуту в Запорізькій області компанії BASF Володимир Занков.

Після польових досліджень і ефектної фотосесії з квіткою сонця АгроЕкспедитори вручили пам'ятні подарунки господарям та вирушили далі в дорогу. Адже нас чекало ще два дуже цікавих підприємства.

Технологія вирощування соняшника в «40 років-Агро»

Друге господарство «40 років-Агро», куди лежав шлях АгроЕкспедіціі, знаходиться я в Більмацькому районі Запорізької області. Така назва утворилася внаслідок декомунізації старого імені — «40 років Жовтня».

Засноване ще в 1957 р., підприємство є одним з найстаріших діючих господарств регіону, відсвяткувавши недавно свій 60-річний ювілей.

Анатолій Стецюн

Його директор Анатолій Стецюн розповів багато цікавого із історії як самого господарства, так і цього краю.

Завдяки підтримці агровиробника в селах, де знаходяться землі пайовиків підприємства, звели пам'ятники, створили кілька музеїв, місця для відпочинку та фотозони. Сюди приїжджають подивитися на місцеві визначні пам'ятки з сусідніх сіл і міст.

Керівники господарства відчувають соціальну відповідальність перед своїми пайовиками, тому намагаються працювати з максимальним ефектом для місцевого населення.

Нагороди футбольної команди села

Тут мають велике стадо ВРХ — 600 дійних корів, а також займаються свинарством. Хоча у сфері тваринництва «40 років-Агро» і отримало за минулий рік збитків на 800 тис. грн, але відмовлятися від утримання ферм тут не збираються.

Наявність тваринництва дозволяє забезпечити постійною роботою додатково понад 200 осіб. Усього ж у господарстві працює 300-310 чоловік.

Земельний банк підприємства становить близько 9100 га, з них ріллі — 8370 га. Ще близько 800 га займають сінокоси та пасовища, завдяки яким забезпечують кормами тварин у господарстві.

Із загальної площі під різними культурами зайнято:

 • озима пшениця — 2700 га;
 • соняшник — 2600 га
 • озимий ячмінь — 600 га;
 • ярий ячмінь — 600 га;
 • гречка— 400 га;
 • просо — 100 га;
 • кукурудза на силос — 600 га;
 • люцерна — 720 га;
 • травосуміші — 480 га.

Соняшник планували посіяти на площі 2450 га, але збільшили площу до 2600 га через необхідність пересіяти одне поле озимого ячменю.

Незважаючи на високе насичення структури посівів олійною культурою, у господарстві намагаються дотримуватися сівозміни — соняшник після соняшника не сіють.

«Звичайно, сівозміни, коли говорять «сій соняшник раз на сім років» у нас немає. Проте намагаємося культури чергувати з розумом. У нашій структурі соняшник займає стабільно не менше 2300 га. Тобто у нас 1200-1300 га виходить сіяти соняшник через три роки на четвертий. Це з тим, що у нас є попередники — сіємо і кукурудзу, і гречку. Підбираємо стійкі гібриди — тут Limagrain у нас передовики. Десь із Євро-Лайтнінг працюємо. Бо виживати треба, а соняшник є стабільною в ціні культурою», — говорить Анатолій Стецюн.

Урожай, який отримують в «40 років-Агро», не вражають аграріїв більш північних регіонів, де випадає більше опадів. Однак для півдня України їх можна назвати хорошими. У минулому році на коло вийшло 2,16 т/га. У цьому, як прогнозує директор підприємства, зберуть трохи менше — 1,8 т/га. На це негативно вплинула як сильна посуха, так і інші погодні катаклізми — багато соняшнику пошкодила буря, побив град.

Щоб подивитися на результати вирощування олійної культури й поділитися з читачами досвідом технології, ми вирушаємо на поле.

Технологія вирощування

Обробка ґрунту. На полях восени перед посівом проводять глибоке розпушування на 32-35 см і боронування на 15-20 см. Для обробітку грунту в господарстві використовують важку дискову борону QUIVOGNE Fleaux-Fleaux. Вона добре підходить для розпушування глинистих чорноземів, які тут переважають. Навесні поля культивують за допомогою культиватора Horsch ATD з шириною захвату 18 м.

Попередником під соняшник завжди виступають зернові культури — пшениця або ячмінь (як озимий, так і ярий).

Добрива. Іноді при посіві соняшнику вносять по 100 кг/га нітроамофоски, але в цьому році обійшлися взагалі без добрив.

Гібрид. Оскільки в регіоні дуже поширений вовчок різних рас, головним правилом підбору гібриду є його стійкість до цього паразита. Намагаються підбирати гібриди Limagrain зі стійкістю до семи рас або вирощувані за технологією Clearfield®. На поле, яке ми перевіряли, був посіяний гібрид ЛГ 5580.

Посів. Посів проводили в кінці квітня з нормою висіву 55 тис.насінини/га.

Захист. На полях, де був посіяний традиційний соняшник, за системою Clearfield® вносився гербіцид Євро-Лайтнінг® (1,1 л/га). Зі своїм завданням препарат впорався — засміченості полів ми не спостерігали.

Фунгіцидні обробки і захист від шкідників не проводили. Погода була несприятливою для розвитку хвороб, а зі шкідників спостерігалося невелике зараження посівів луговим метеликом і совкою, але значної шкоди вони не завдали.

Прогноз урожайності. На вказаному полі Анатолій Стецюн очікує отримати врожайність не нижче 1,8-2 т/га.

Завдяки відмові від хімобробок і внесення добрив в цьому році в господарстві вдається витрачати на вирощування соняшнику не більше 5 тис.грн/га. Якби довелося вносити фунгіциди, то кожен прохід обприскувача обійшовся б ще приблизно в 1 тис. грн/га. Але і ці витрати можна зменшити.

Ольга Кардашевська, менеджер управлінння прямими продажами Credit Agricole Bank«Концентрація вирощування соняшнику на півдні України забезпечує беззбитковість роботи агропідприємств у цьому регіоні. Необхідно відзначити, що на підвищення рентабельності в цьому році вплинула відмова від обробки посівів фунгіцидами та інсектицидами», — зазначила менеджер управлінння прямими продажами ПАТ Credit Agricole Bank Ольга Кардашевська.

Урожай соняшнику планують притримати на складі, щоб ціна трохи підросла. Очікують продати, коли вона буде становити не менше 10 тис. грн/т.

«АФ Вишнювате» (агрохолдинг LANDFORT)

Третє господарство в нашому маршруті виявилося дуже молодим — існує всього перший рік, але вже може похвалитися першими рекордами. Зокрема, директор підприємства Сергій Ганич розповів, що їм вдалося підвищити врожайність культур мінімум в 5 разів.

Землі площею 3600 га, які зараз обробляє господарство, довгий час не оброблялися. Останні 10 років не вносилися добрива і не проводилася оранка, тож за минулий рік врожайність пшениці тут становила 1 т/га, соняшнику — 0,8 т/га, ячменю, проса та інших культур — 0,2-0,4 т/га.

Після того, як в минулому році ці землі взяла в обробку «АФ Вишнювате», на полях провели глибоку оранку на 30 см, внесли добрива, почали боротьбу з бур'янами.

Результату не довелося довго чекати — озимої пшениці на коло зібрали 5,8 т/га. По соняшнику прогнози теж непогані, але прибирання почнуть трохи пізніше — планували заходити комбайнами вже 1 вересня.

Оскільки приїхали ми в «АФ Вишнювате» майже перед сутінками, то дорога була кожна хвилина. Оперативно їдемо на поля, щоб подивитися, як вирощують соняшник після десятирічної «цілини».

Перше поле, куди ми прибули, було вже готове до збирання. Вологість насіння по вимірах становила 4,7%, але після дощу, який почав накрапати з нашим приїздом, вона безсумнівно підніметься.Вирівняні посіви, однорідні за розміром кошики і насіння демонстрували ефективність роботи агрономічної служби.

Технологія вирощування

Обробка ґрунту використовується глибока, аби розірвати багаторічний шар ущільненого грунту, що не дає корінню соняшника проникнути вглиб. Для цього поля розорюють мінімум на 27-30 см.

Попередник на даному полі в попередні два роки був соняшник. Проте директор прийняв рішення знову сіяти соняшник, але пристосований до вирощування по системі Clearfield®. Засіяти поля озимими культурами просто не встигали за термінами.

«Бувають ситуації, коли господарства змушені йти на такий крок. З агрономічної точки зору це не є хорошим рішенням, але ситуація вимагала діяти так. Тут вибрали гібриди з стійкістю до семи рас вовчка. Тобто генетика працювала на результат. Ну і підійшли до захисту з іншого боку — внесли 1 л/га гербіциду Євро-Лайтнінг®, який відрізняється високим контролем вовчка. Він добре себе показав», — говорить регіональний менеджер зі збуту компанії BASF у Запорозькій області Володимир Занков.

Поле соняшника «АФ Вишнювате»

Добрива. Під час основного обробітку восени внесли 100 кг/га нітроамофоски. Навесні під культивацію внесли ще сульфат амонію 100 кг/га і при посіві ще 100 кг/га нітроамофоски.

Гібрид. На поле посіяли гібриди селекції Limagrain, адаптовані до вирощування за технологією Clearfield® і з високою стійкістю до вовчка (7 рас). Зокрема, це були гібриди ЛГ 5661 КЛ і ЛГ 5631 КЛП. Це дало свій результат — рослин-паразитів на посівах ми не знайшли.

Посів проводили 11 травня сівалками HORSCH Maestro і Gaspardo.

Захист. Використовували гербіцид Євро-Лайтнінг® в нормі 1 л/га, в фазі розвитку культури 3-4 листка.

Прогноз урожайності. Планована врожайність соняшнику на цьому полі, за оцінкою керівника господарства, складе як мінімум 2,5 т/га.

Ми зупинялися на полі кілька разів, розглядаючи посіви різних гібридів і кожен раз переконуючись в ефективності обраної технології вирощування. Хороше насіння плюс якісний захист забезпечують високий результат навіть при поганих початкових умовах.

«Ми тісно співпрацювали з керівництвом компанії, підбирали хороші гібриди під їхні умови. Обов'язково враховували, що поля засмічені і необроблені, тому акцент робили на гібриди системи Clearfield®, щоб можна було поборотися з бур'янами. Як бачимо, технологія також витримана — посіви не загущені, терміни посіву дотримані, захист проведений своєчасно. Єдине зауваження — посів таких середньопізніх гібридів як ЛГ 5661 в середині травня для даної зони ризикований », — ділиться спостереженнями експерт компанії «Бізон-Тех» Роман Кліценко.

Економіка вирощування

Оскільки збирання соняшнику ще не починали, порахувати точну кількість витрат на гектар було складно, але до прибирання цей показник склав близько 3 тис. грн/га. Рентабельність при таких витратах обіцяє бути дуже високою.

Поки ми говорили, на полі остаточно стемніло. Залишали ми господарство вже при світлі фар під акомпанемент крапель дощу і спалахів блискавок. Після двох місяців без опадів аграрії раділи зміні погоди, а ми були раді зустріти тут людей, які дійсно піклуються про землю і досягають своєю працею високих результатів.

Зовсім скоро читайте наші репортажі з Дніпропетровської області!

Виконано за допомогою Disqus

Київ

- 3° ... - 8°

Вітер

4.3м/с

Опади

0.3мм

Вологість

67%

Матеріали за темою