Реклама
Кагат буряків і трактор JCB

АгроЕкспедиція Цукровий буряк 2017. Львівщина: «Агро ЛВ ЛТД» та «Радехівський цукор»

АгроЕкспедиція «Цукровий буряк 2017» 25 жовтня 2017 617 0

Гумові чоботи в дощ — символ свободи: куди захотів, туди й пішов. У правдивості цієї фрази ми переконалися в перший день АгроЕкспедиції Цукровий буряк 2017 у Львівській області. Крізь багнюку і болото ми дісталися в поля «Агро ЛВ ЛТД», заїхали в гості до «Західного Бугу» і вперше побували на Радехівському цукровому заводі. Було холодно і мокро, але наші друзі з компаній Bayer, «Бізон-Тех», Credit Agricole Bank, «КВС-УКРАЇНА» і PEUGEOT CITROЁN UKRAINE не злякалися, а навіть рвалися в поля дужче, ніж ми. Що ж ми там побачили? Про все по порядку.

Уже традиційно почнемо зі статистики про цукрові буряки Львівщини:

  • Становить 5% у загальноукраїнському виробництві.
  • Займає 10 місце за розміром посівних площ серед інших сільськогосподарських культур у цьому регіоні.
  • У 2017 році загальна площа посівів солодкого кореня в сільськогосподарських підприємствах області становить 15,8 тис. га, що на 22,4% вище торішнього показника.
  • З 2016 року обсяги виробництва цукрових буряків в регіоні склали близько 668,2 тис. т із середньою врожайністю понад 51 т/га.
  • За результатами 2016 р. займала серед областей 7-е місце за площами і 5-е по врожайності.
  • В області працює всього один завод з переробки цукрового буряку — Радехівський цукровий завод.

Особливості поточного сезону у Львівській області:

  • Багато дощів. Про ті дощі, якими балує природа Львівську область, мріє кожен аграрій. Щорічно тут випадає близько 650 мм опадів. Цей рік не став винятком, але не все так добре, як здається на перший погляд. Проблема в тому, що цього року опади випадали по 80-100 мм за добу. У підсумку, така кількість вологи негативно позначилася на цукристості цукрових буряків. Якщо в минулому році підприємства отримували показник під 18%, то в цьому році він перебуває на рівні 16,5%.
  • Трішки граду. Поки східна та центральна Україна переживали квітневу зиму, на заході країни пронісся град. На щастя, стихія не знищила посіви цукрових буряків, але трохи їх прорідити. Через змиви на деяких полях аграрії втратили до 15% густоти посівів.
  • Було холодно. Незважаючи на те, що в Україні була «африканська спека», львівські аграрії скаржаться на брак тепла. Цього року загальна кількість теплих градусоднів (середня температура повітря від +10 ° С до +24 ° С) склала 1050 днів, у той час, як в минулому році їх було 1400.
  • Непроханий гість. У поточному сезоні посіви цукрових буряків страждали від довгоносика. За словами місцевих аграріїв, раніше цього шкідника в тутешніх краях не спостерігали. На щастя, поріг шкодочинності від несподіваного гостя був невеликий.

Технологія вирощування цукрових буряків «Агро ЛВ ЛТД»

АгроЕкспедиція Цукровий буряк 2017 стартувала у Львівській області. Першовідкривачем наших солодких пригод стала компанія «Агро ЛВ ЛТД». Тут нас під зливою зустрічали заступник директора з виробництва Орест Кравчук і керуючий підрозділом «Вирів» Микола Бугай.

Історія компанії «Агро ЛВ ЛТД» почалася 10 років тому з 50 га картоплі. За цей час, завдяки іноземним інвесторам і старанням керівництва, невелике фермерське підприємство перетворилося в інноваційний агрохолдинг із земельним банком 45 тис. га.

Разом з додатком землі в сівозміні з'являлися нові культури. Цього року вирощували озимий ячмінь (7,2 т/га), ріпак (3,4 т/га), пшеницю (7 т/га), сою (2,6 т/га), цукровий буряк і жито (6, 5 т/га). Майже все зерно було заздалегідь законтрактоване на експорт в Європу або країни Близького Сходу.

Крім того, в поточному році компанія запустила пілотний проект з вирощування люцерни на експорт. Для цього навіть закупили спеціальну сушарку. Спробували всього на 66 га, але сил пішло,  як на всіх 200 га, адже у клієнтів високі вимоги до якості продукції, та й технологія дуже делікатна.

Орест Кравчук, заступник директора з виробництва «Агро ЛВ ЛТД»

Як розповів нам Орест Кравчук, в компанії люблять пробувати щось нове і реалізовувати цікаві проекти. Тим більше, що в цьому допомагають як інвестори, так і банки.

«Коли у нас з'являється якийсь новий проект, ми йдемо за фінансуванням у Credit Agricole Bank. Вони нас завжди підтримують у наших починаннях, ніколи не відмовляють. Плюс отримуємо фінансування від наших іноземних інвесторів. Тому всі наші проекти успішні. Ось через два роки думаємо будувати завод з виробництва чіпсів. З картоплі колись починали, будемо розвивати цей напрям», — розповідає аграрій.

Цукрові буряки є однією з пріоритетних культур. Цього року ними засіяли 4,6 тис. га, хоча раніше бувало і більше — 6 тис. га. Але три роки тому було прийнято рішення поступово зменшити площі.

«Ми побачили, що «ліземо» з буряком у ті поля, де він рости не може. Немає достатньо оптимальної структури ґрунту. Ми зрозуміли, що краще вирощувати 4 тис. га і отримувати середню продуктивність 51 т/га, ніж вирощувати 6 тис. га і мати по 46 т/га», — коментує керуючий підрозділом «Вирів» Микола Бугай.

Микола Бугай, керуючий підрозділом «Вирів»

Разом з аграріями вирушаємо в поля, а по дорозі надягаємо гумові чоботи і дощовики. Насамперед нас везуть на поле 63 га з посівом гібриду Акація КВС.

Технологічна карта першого поля «Агро ЛВ ЛТД»

Посів. Посів проводили в третій декаді квітня 24-рядною сівалкою Kverneland з нормою висіву 120 тис/га. Але, у зв'язку з тим, що в регіоні пройшов град, який привів до змиву на полях, густота до збирання була 100 тис/га.

АгроЕкспедитори ідуть в поля цукрового буряку

Обробіток ґрунту. Восени після збирання картоплі на полі провели глибоку оранку на глибину 30 см. Навесні виконали культивацію, а безпосередньо перед посівом пройшлися агрегатом Kompaktor LEMKEN.

Система добрив. Восени перед проведенням оранки вносили хлористий калій 220 кг/га і нітроамофоску 100 кг/га.

Копання цукрового буряку в «Агро ЛВ ЛТД»

Система захисту. Відразу після посіву провели обробку ґрунтовим гербіцидом. Внесли метамітрон. Після цього було 5 обробок гербіцидами бетанальної групи з періодичністю 7-10 днів. Також проти багаторічних бур'янів вносили Пантеру в нормі 1 л/га.

«З компанією Bayer у нас старі дружні відносини. Як і з компанією «КВС-УКРАЇНА». Ось знаєте, зазвичай як буває: виробники ЗЗР та насіння не те що не співпрацюють, а на дух один одного не переносять. У нас все по іншому. Ми з Петром Олександровичем і Віктором Олександровичем (Петро Кутя — директор Західного регіону компанії «КВС-УКРАЇНА» і Віктор Данилік — менеджер зі збуту по роботі з ключовими клієнтами Bayer — ред.) дружимо понад 15 років. І за ці роки моя довіра до компаній тільки зміцнилася», —  каже Орест Кравчук.

Цукровий буряк «Агро ЛВ ЛТД»

При необхідності на полях проводили інсектицидні і фунгіцидну обробки, хоча на вказаному полі шкідники не перевищили поріг шкодочинності.

Урожайність. Копати цукровий буряк на полі, яке ми оглянули, почали 17 жовтня. Коли ми приїхали на поле, весь солодкий корінь уже був викопаний і лежав у кагатах. Урожайність на полі склала близько 60 т/га при цукристості 17%.

Цукровий буряк

Незважаючи на те, що на вулиці йшов дощ, на полі активно проводили вивезення коренів. Робота йде за накатаною схемою: трактор бере вантажівку на буксир, підтягує її до навантажувача, а потім по колу відвозить назад на дорогу. І такі «каруселі» цілодобово, адже поля треба звільнити для посіву пшениці. Буряк здають на Радехівський цукровий завод. Скаржаться, що зараз завод не встигає приймати сировину, тому на багатьох полях тижнями лежать кагати. Орест Кравчук щиро сподівається, що робота заводу налагодиться, адже підприємство не звикло терпіти невдачі.

Трактор допомагає вивозити буряк з поля

«Це підприємство — один з лідерів у Львівській області, а то й у всій Західній Україні. Агрономічна служба працює відмінно, вся робота налагоджена, кожен на своєму місці. Дистриб'ютори завжди хочуть працювати з такими компаніями, банки, виробники насіння і ЗЗР йдуть сюди, адже знають, що компанія має чітку стратегію і знає свою справу», — каже керівник Львівського регіонального підрозділу компанії «Бізон-Тех» Олег Воронін.

Олег Воронін, керівник Львівського регіонального підрозділу компанії «Бізон-Тех»

Розповівши про технологію, Микола Бугай повів нас до особливої ділянки. Виявляється, на полі є незвичайні 9 га, де в цьому році випробували систему КОНВІЗО® СМАРТ. На 6 га провели 2 гербіцидні обробки препаратом КОНВІЗО®1, на решті 3 га працювали за класичною технологією.

«Дві обробки забезпечили нам повністю чистий посів, проблем з бур'янами у нас тут не було. Що стосується врожайності, то я з упевненістю можу сказати, що 50-60 т/га там є, але точну цифру будемо знати, коли заберемо буряк з поля», — каже Микола Бугай.

Технологічна карта на другій ділянці «Агро ЛВ ЛТД»

Результатами випробувань задоволений і представник компанії Bayer Віктор Данилік. За його словами, система показала себе добре.

«Думаю, на наступний рік тут будемо сіяти вже більше, ніж 9 га. Приємно, що підприємство завжди готове пробувати щось нове. Тут європейські підходи до роботи і виробництва, тому і результат хороший», — коментує експерт.

Віктор Данилік, представник компанії Bayer

Задоволений підсумками експерименту і Петро Кутя, директор Західного регіону компанії «КВС-УКРАЇНА».

«Ті гібриди, які тут випробовували, це навіть не комерційні гібриди, а експериментальні. Ми їх вибрали, в першу чергу, для того, щоб показати ефективність технології КОНВІЗО® СМАРТ, і відразу були налаштовані на те, що вони будуть відставати по врожайності. Але вони зібрали тут гідний урожай, місцями навіть вищий, ніж у звичайних товарних посівах. Ми підрахували, що понад 60 т/га тут виходить. А все тому, що немає пригнічення культури тим п'ятикратним внесенням гербіцидів, після якого буряк ще 2 тижні відновлюється», — говорить експерт.

Петро Кутя, директор Західного регіону компанії «КВС-УКРАЇНА»

Наостанок ми ще заїхали на поле, щоб краєчком ока поглянути на прибирання солодкого коренеплоду. Вручивши подарунки, ми подякували за теплий прийом і вирушили далі.

АгроЕкспедитори у полях «Агро ЛВ ЛТД»

Радехівський цукровий завод

Цього дня погода нам не сприяла, але це не завадило нам дістатися Радехівського цукрового заводу. Вже під'їжджаючи до підприємства, ми побачили, чому завод не встигає приймати сировину. На під'їзді стояла кілометрова черга з вантажівок, завантажених цукровими буряками.

Радехівський цукровий завод

Втім, така картина нас не здивувала. Адже компанія «Радехівський цукор» — найбільший виробник цукру в Західній Україні, входить до міжнародної групи компаній Pfeifer & Langen — виробника цукру на території Європейського Союзу.

Історія заводу почалася в 1974 році, коли був розроблений технічний проект будівництва заводу потужністю 6 тис. т/добу по переробці цукрових буряків. 10 грудня 1978 року завод здали в експлуатацію, і з 1979 р. до наших днів жодного разу не припиняв свою роботу. Загальна площа території заводу — 159 га.

Сьогодні завод, пройшовши не один етап модернізації, за добу переробляє 8,6 тис. т цукрових буряків, і може виробляти 340 т цукру за зміну.

Завод виробляє цукор-пісок і побічні продукти — мелясу і жом (сирий, сухий і гранульований).

«На модернізацію підприємства виділено близько 50 млн грн. Крім того, в найближчому майбутньому ми плануємо збільшити кількість сировини, яку переробляють за добу», — повідомила нам інженер підприємства Наталія Маляєва.

Наталія Маляєва, інженер підприємства

У 2017 році завод почав роботу 7 вересня. За сезон планується переробити 1 млн т цукрових буряків. Максимальна цукристість цукрових буряків на Радехівському виробництві була зафіксована 2016 року і склала 20,42%, у цьому році цей показник коливається в межах 16-16,5%.

Вапно, необхідне для виробництва цукру, отримують тут же на території заводу в двох печах.

«Спостерігається поступове впровадження нових технологій і автоматизації процесів, про що свідчить кількість людей, які перебувають на підприємстві», — поділився своїми враженнями керівник регіонального представництва компанії «Бізон-Тех» у Львівській області Олег Воронін.

На території заводу «Радехівський цукор»

На заводі ми провели більше двох годин. За цей час встигли відігрітися, увібрати в себе солодкий аромат цукрових буряків і підготуватися до нової «вилазки» в поле. Адже далі за маршрутом у нас був «Західний Буг». Але, на жаль, ще раз помокнути біля кагатів нам не судилося — на вулиці вже сутеніло, а до найближчого поля з буряком було більше 40 км.

Але скасовану поїздку в поле нам відшкодували дуже цікавою бесідою. Старший агроном-аналітик Дмитро Костарєв і агроном-грунтознавець Василь Косар поділилися з нами особливостями агровиробництва компанії «Західний Буг».

Дмитро Костарєв та Василь Косар

Наговорили стільки, що в наш блог не вмістилося. Тому згодом очікуйте ще одну порцію солодких матеріалів.

«Сьогодні ми побували на підприємствах, які займають лідерські позиції в регіоні. Обидві компанії забезпечені іноземними інвестиціями, що дозволяє впроваджувати у виробництво сучасні технології, реалізовувати цікаві проекти і розвивати бізнес. За рахунок цього компаніям вдається домогтися синергії в роботі. Крім того, хороша врожайність культур і репутація компаній говорять про те, що керівництво і агрономічна служба зуміли підібрати правильну технологію і оптимізувати витрати», — ділиться враженнями про перший день АгроЕкспедиції заступник директора Департаменту підтримки Агро Бізнесу Credit Agricole Bank Василь Білозерських.

Василь Білозерських, заступник директора Департаменту підтримки Агро Бізнесу Credit Agricole Bank

А ми не прощаємось! Адже вже завтра розповімо вам, як вирощують цукровий буряк у Рівненській і Тернопільській областях. Готуйте чай, з нас цукор! :)

Виконано за допомогою Disqus
Реклама
Матеріали за темою