Новооржицький цукровий завод

АгроЕкспедиція Цукровий буряк 2017: Новооржицький цукровий завод, Славута та Байєр АгроАрена

АгроЕкспедиція «Цукровий буряк 2017» 31 жовтня 2017 961 0

Заключний день АгроЕкспедиції Цукровий буряк 2017 другий екіпаж зустрів в одному з найулюбленіших агроекспедиторами міст — Полтаві. Сьогодні нас чекали «Новооржицький цукровий завод» та бурякові поля довкола нього. Ще нам потрібно було дізнатися, як проявила себе нова для ринку технологія гербіцидного захисту цукрових буряків.

Традиційно підтримали наші польові дослідження експерти з компаній Bayer, «КВС-УКРАЇНА», «Бізон-Тех», Credit Agricole Bank і PEUGEOT CITROЁN UKRAINE. З такою підтримкою і на край світу можна, не те що на родючі чорноземи Полтавщини! Почнемо з традиційної статистики по регіону.

Цукровий буряк Полтавщини в цифрах

  • 2016 року цукровий буряк Полтавщини склав майже 15% в загальноукраїнському виробництві. За цим показником Полтавську область випередила тільки Вінниччина.
  • Займає 6 місце за розміром посівних площ серед інших сільськогосподарських культур у цьому регіоні.
  • У 2017 році загальна площа посівів цукрових буряків в області становить 36,4 тис. га, що на 5,2% менше торішнього показника.
  • З 2016 року обсяги виробництва цукрових буряків в регіоні склали близько 2 млн т при середній врожайності 54,45 т/га.
  • За результатами 2016 р. Полтавщина займала серед областей 2-е місце за площею посівів і 4-е по врожайності.
  • Усього в області працює 5 цукрових заводів.

Цукровий буряк

Тенденції нинішнього сезону в регіоні

  • Ой, мороз-мороз. У кінці квітня в області почалося різке похолодання, а в деяких районах випав сніг. І аграріям, які вранці виявили на полях «проліски», пощастило, оскільки такий покрив вберіг рослини від заморозків. Більше проблем мали ті райони, де опадів не було: вдарив мороз до -7°С — і деякі поля буряків довелося повністю пересівати.
  • Засуха. Після морозів у регіоні почалася ґрунтова і атмосферна посуха, яка тривала практично все літо. Це істотно знизило середні показники врожайності — у цьому сезоні варто очікувати її на рівні 32-40 т/га.
  • Шкідники. Крім традиційних проблем з довгоносиком, у деяких районах Полтавщини «сюрпризи» аграріям приносила ще й личинка хруща. І виробники, які зробили невчасний інсектицидний обробіток, не дорахувалися значної частини врожаю.
  • Латифундисти. Вирощуванням буряка в регіоні переважно займаються агрохолдинги. На частку невеликих фермерських господарств припадає лише 10-15% площ цукрових буряків в області.

«Новооржицький цукровий завод»

Першим підприємством, яке радо відкрило для нас двері на Полтавській землі, став «Новооржицький цукровий завод», що входить в агропродхолдинг «Астарта-Київ». Агроекспедитори — часті гості на цукрозаводах цієї компанії і вже звикли, що приймають журналістів тут завжди на вищому рівні. Тому візит на «Новооржицький цукровий завод» повністю виправдав наші очікування.

«Новооржицький цукровий завод»

Агроекспедиторів вийшов зустрічати сам директор підприємства Павло Перхайло.

Павло Перхайло, директор «Новооржицького цукрового заводу»

Але перш ніж почати інтерв'ю з керівником, нас відвели в кабінет охорони праці, де для нашої команди провели вступний інструктаж з техніки безпеки, видали каски і жилети, а також пам'ятки про правила поведінки на виробництві. Інструктаж провела начальник служби охорони праці, пожежної безпеки, охорони навколишнього середовища та сертифікації Ірина Андрєєва.

Ірина Андрєєва, начальник служби охорони праці, пожежної безпеки, охорони навколишнього середовища та сертифікації

І лише після такої підготовки нас передали безпосередньо в руки директора.

Павло Перхайло розповів, що завод був заснований в 1978 році і є одним з найновіших в області.

Підприємство здатне переробляти 7,5 тис. т сировини на добу, а при пікових навантаженнях — 7,8 тис. т. Таких результатів вдалося досягти завдяки ефективно проведеній підготовці до сезону: виконали серйозну модернізацію продуктового цеху, закупили дві центрифуги на другий і третій продукти, зробили систему стандарт-сиропу, провели модернізацію теплової схеми.

На території «Новооржицького цукрового заводу»

«У минулому році витрата газу на тонну буряка становила майже 32 куб. м, а в цьому році ми використовуємо 28 куб. м. Все завдяки модернізації, загальна вартість якої склала 20 млн грн», — розповідає з гордістю директор.

У минулому році на Новооржицькому переробили 446 тис. т сировини при середній продуктивності 6,75 тис. т/добу і отримали 62 тис. т цукру. У цьому ж сезоні замахнулися на ще більші показники. Але тут спрацювало «хотіли як краще, отримали як завжди».

«На цей рік ставили план переробити 500 тис. т сировини, але оскільки літо було дуже посушливим, врожайність цукрових буряків знизилася. Через це ми плануємо переробити близько 400 тис. т. Менше навіть, ніж в минулому році», — розповідає Павло Перхайло.

Сировина в основному надходить з підприємств, що входять в структуру «Астарта-Київ», а іншу частину постачають місцеві фермери.

На території «Новооржицького цукрового заводу»

Завод запустився 3 жовтня, і до кінця листопада на підприємстві вже планують переробити весь буряк. Середня цукристість зараз становить 18%, а вихід цукру — 15,5%. На заводі отримують продукт 1-ї категорії, якість якого підтверджено кількома європейськими сертифікатами.

Готова продукція надходить на склад і в силоси, яких на заводі два — по 15 тис. т одноразового зберігання кожен.

Робочий процес на «Новооржицькому цукровому заводі»

ТЕЦ заводу працює на газу, але через 10 днів тут планують перевести один жомосушильний барабан на альтернативне паливо — соняшникові пелети. Витрата палива такої установки складе 5 т/год, її використання допоможе заощадити до 50% коштів.

«Подивимося на всі плюси і мінуси, а в наступному році вирішимо — повністю переводити на пелети один барабан або відразу два», — говорить директор Павло Перхайло.

Після розмови з директором ми вирушили на екскурсію заводом, яку провів для нас заступник директора з виробництва Юрій Андрєєв. Ми оцінили результати всіх робіт з модернізації, про які розповідав керівник підприємства.

Юрій Андрєєв, заступник директора з виробництва «Новооржицького цукрового заводу»

Під час екскурсії ми побачили всі етапи виробництва солодких білих кристалів — від промивання буряка до роботи пакувального цеху, а також дізналися багато нового про завод. Виявляється, в сезон тут працює понад 500 осіб в чотири зміни. Також підприємство бере на практику і стажування студентів з Національного університету харчових технологій (м. Київ).

Агроекспедитори на території Новооржицького цукрового заводу

Далі ми вирушили на кагатне поле. Тут нас зустрів начальник інженерно-технічного відділу Руслан Мандзюк, який розповів про особливості роботи кагатоукладальних машин і відправки сировини на завод.

Руслан Мандзюк, начальник інженерно-технічного відділу заводу

Всього на полі може зберігатися 80 тис. т буряка. Наразі у заводу є запас сировини з розрахунком на безперервну роботу протягом 6-7 днів. Але з кагатів буряк забирають тільки вночі, а вдень завантажують сировину безпосередньо з машин. До речі, найвіддаленіше поле, з якого привозять цукрові буряки, розташоване за 120 км від заводу.

З кагатного поля відкривається хороший оглядовий майданчик на довколишні поля. Ми побачили, як зовсім поруч із заводом збирають цукровий буряк. Як виявилося, фермер, який саме прибирав солодкі коренеплоди, — давній партнер цукрозаводу, тож заручившись підтримкою Руслана Мандзюка, ми вирушили «на вилазку» в поля.

«Славута»: від оренди сільгосптехніки до вирощування цукрових буряків

Наш спонтанний візит зовсім не застав директора «Славути» Василя Лисенка зненацька. Хоча таке цілком могло статися: стоїш у полі, стежиш, як два твоїх Moreau Lectra копають буряки, а тут раптово приїжджає група людей в яскравих жилетах та куртках і починає активно висмикувати урожай, фотографуючись на фоні комбайнів.

Збір цукрового буряку

Це підприємство засноване в Черкаській області та раніше займалося наданням бурякозбиральної техніки в оренду.

Поступово майбутній фермер перебрався ближче до Новооржицького цукрового заводу. А коли в останні роки помітив, що аграрії району стали мало вирощувати цукрових буряків, вирішив показати їм хороший приклад: взяв в оренду близько 200 га землі і зайнявся рослинництвом з акцентом саме на культуру, яка стала героїнею цієї АгроЕкспедиції.

Василь Лисенко, директор «Славути»

При цьому бурякозбиральні комбайни підприємство продовжує здавати в оренду, зараз у парку господарства сім Moreau Lectra 2005 випуску. Всі вони прибирають близько 1,5 тис. га за сезон в Полтавській і сусідніх областях. «Славута» дуже тісно співпрацює з цукрозаводами, тому і майданчик для стоянки техніки орендує там же.

Агроекспедитори і цукровий буряк «Славути»

«Солодка» агротехнологія в «Славуті»

Василь Лисенко намагається дотримуватися сівозміни, тому цукровий буряк займає щороку 40-50 га, а решту відводить під сою і соняшник.

За словами аграрія, цей сезон був не найпростішим для вирощування цукрових буряків.

«Сезон неординарний, не такий, як попередні роки. Чому? Тому що дуже довго було холодно. Цукрові буряки потрібно сіяти ранньою весною, чим раніше — тим краще, але повинен бути правильний температурний режим. Однак через холоди ми не змістили терміни посіву. Сходи буряка були дуже нерівномірними. А після холодів настала посуха, і буряк розвивався далеко не так, як би нам хотілося», — констатує Василь Лисенко.

Але зараз буряк на полях підприємства показує врожайність приблизно 50 т/га. Як вдалося врятувати культуру в таких складних погодних умовах?

Підготовка та обробіток грунту. За словами аграрія, по-перше, позитивно спрацювало те, що посіви були загущені — сіяли 1,5-1,6 сел. од./га. А по-друге, Василь Лисенко скористався «дідівським» методом додання бурякам тонусу — міжрядне розпушування. Великі підприємства вже давно відмовилися від такого методу, а на невеликих площах «Славути» він спрацював.

Восени тут провели глибоку оранку, а після — дискування з внесенням діамофосу 10:26:26 по 300 кг/га. Навесні перед посівом внесли ще 150 кг/га селітри і більше ніяких агротехнічних заходів не проводили, щоб зберегти вологу в ґрунті.

Посів проводили 9 квітня сівалкою SK Multicorn, гібрид Strube.

Система захисту. Гербіцидний обробіток проводили тричі препаратами Бетанал® Експерт, а також гербіцидом з д.р. хлорідазон, а після використовували ще і фунгіцидний захист. Для боротьби зі шкідниками використовували інсектицид з д.р. хлорпірифос і циперметрин.

Ми попрощалися з цікавим співрозмовником, попередньо порекомендувавши шукати обновки для техпарку на сайті Traktorist.ua.

 

Повернувшись на завод, подякували нашим гідам за пізнавальну екскурсію і вирушили далі. В поля!

Байєр АгроАрена

Останню зупинку в польовому етапі АгроЕкспедиції Цукрові буряки 2017 наша команда зробила на полтавській «Байєр АгроАрені».

Тут нам показали дослідні ділянки з цукровим буряком, який вирощують за технологією КОНВІЗО® СМАРТ. Продемонстрував ділянки експерт з демонстраційних досліджень компанії Bayer Володимир Кулинич.

Фахівець розповів, що на цій арені порівнюють реакцію на технологію двох гібридів селекції KWS. І додав, що умови вирощування гібридів, що проходять випробування, практично ідентичні.

«Гібриди знаходяться в однакових умовах: система обробітку ґрунту та внесення добрив не змінюється. Система захисту від шкідників (інсектицидний захист) і хвороб є гомогенною на всіх ділянках. Порівнюємо тільки гербіцидний захист», — пояснює експерт з демонстраційним досліджень.

Володимир Кулинич, експерт з демонстраційних досліджень компанії Bayer

Підготовка ґрунту і система добрив. Досліди по цукровому буряку закладаються на ділянці, де проводиться традиційний обробіток ґрунту, тобто глибока оранка на 28-30 см. Під оранку вносять комплексні добрива — 70 кг/га азоту, фосфору і калію в діючій речовині. Навесні при вирівнюючій культивації ще внесли близько 85 кг/га.

Посів проводили 4 квітня на глибину 2-2,5 см з нормою 120-130 тис./га.

Цукровий буряк на Байєр АгроАрені

Система захисту. На «Байєр АгроАрені» команді агроекспедиторів продемонстрували дві ділянки гербіцидного захисту за технологією КОНВІЗО® СМАРТ: з одноразовим і дворазовим внесенням гербіциду КОНВІЗО® 1.

У першому випадку посів цукрових буряків обробляли 1 л/га КОНВІЗО® 1. А в другому провели дворазове внесення Конвізо 1 з нормою 0,5 л/га та періодичністю 12-16 днів між внесеннями. В обох випадках обов'язкове застосування прилипачів Меро, а ось необхідності в будь-яких інших гербіцидних обробках, як правило, не виникає.

«Коли працюємо за схемою одноразового внесення, слід не забувати історію поля. Якщо поле прийшло від недбайливих господарів і є ймовірність потенційно високої засміченості, то все-таки вносити КОНВІЗО® 1 я б рекомендував дворазово, щоб знизити тиск бур'янів. Першим внесенням ми зможемо зняти їх основну хвилю, а другим — закріпити результат. Інакше буде сильна конкуренція з боку бур'янів. Якщо ж поле типове, то одноразове внесення дозволить мати чисті посіви від внесення гербіциду і до самого прибирання», — рекомендує Володимир Кулинич.

Дворазове внесення передбачає спочатку обробіток проти першої хвилі бур'янів. Другий обробіток збігається з третьою хвилею бур'янів. Головна умова — це своєчасний моніторинг критичних бур'янів, таких як Лобода біла, яка утворює потужний восковий наліт. Ми рекомендуємо не затягувати з обробітком — оптимальним буде внесення у фазі двох пар справжніх листків бур'яну.

Прогноз врожайності. З 2016 року технічна врожайність цукрових буряків на «Байєр АгроАрені» склала близько 85 т/га при цукристості 17-17,5%. У цьому сезоні поки можна судити тільки про біологічну врожайність — вона коливається від 80 до 100 т/га. Але Володимир Кулинич у вирішальному заліку планує зібрати по 65-70 т/га.

Байєр АгроАрена в Полтавській області

Наші експерти з компаній «КВС-УКРАЇНА», «Бізон-Тех» і Credit Agricole Bank одразу ж зауважують, що це доволі високий показник для регіону.

«Цей рік був складним для аграріїв. Не тільки для цукрового буряку, а й для інших культур. Так, у Полтавській області випало дуже мало опадів. Вони були на початку весни, а потім змінилися заморозками. І літо було дуже сухим. Як й інші культури, цукровий буряк дав істотно менший урожай, ніж роком раніше. Середня врожайність в області становить близько 36-40 т/га. Хоча в цьому році кращі показники цукристості», — дає свою оцінку нинішньому сезону менеджер компанії «Бізон-Тех» Олег Тарасенко.

Олег Тарасенко, менеджер компанії «Бізон-Тех»

Посилаючись на погодні умови цього року і в цілому на правильну технологію вирощування цукрових буряків, регіональний представник «КВС-УКРАЇНА» в Полтавській області Володимир Курячий звернув увагу, що аграріям слід робити особливий акцент при обробітку ґрунту на збереження вологи. А кращими попередниками експерт назвав пари або озиму пшеницю. За його спостереженнями, в цьому сезоні полтавські аграрії можуть в середньому розраховувати на 40 т/га.

«Серед наших гібридів непогано себе показала АКАЦІЯ КВС, яку вирощує «Агрофірма ім. Довженка». Середній урожай там слід очікувати на рівні 40-50 т/га, але поки ще рано говорити — вивезли буряк тільки з декількох полів. В принципі, по області середня врожайність наших гібридів — 40 т/га, а цукристість — 18-19%. Так, Полтавська і Харківська області відзначилися зараз тим, що врожайність низька, а цукристість висока», — зазначає Володимир Курячий.

Володимир Курячий, регіональний представник «КВС-УКРАЇНА» в Полтавській області

Наостанок наша команда вирішила спробувати на зуб цукристість солодких коренів нового врожаю. Скажемо відразу: ми залишилися задоволені.

На цій цукрової ноті наша команда подякувала експертам, зробила фото на пам'ять і поставила крапку в польовій частині АгроЕкспедиції. А на десерт — чекайте вже зовсім скоро результати кроп-туру в підсумковому блозі.

Виконано за допомогою Disqus

- 4° ... - 6°

Вітер

2м/с

Опади

0мм

Вологість

97%
Матеріали за темою