Контроль бур’янів у посівах кукурудзи

Контроль бур’янів у посівах кукурудзи

АгроЗнавці 9 липня 2018 454 0

Гербіцидний захист кукурудзи має свої особливості. Зокрема, важливу роль відіграє фаза розвитку як культурної рослини, так і бур'яну.

Є й інші проблеми, які наразі турбують виробників. Наприклад, дуже актуальне питання — що робити з ваточником сирійським, який останнім часом активно «окуповує» поля українських аграріїв? У Олександра Ковтуненка, менеджера з розвитку продуктів на бобових, кукурудзі та цукровому буряку компанії BASF, є відповідь на це запитання. Також він порадить, як боротися з бобовими бур'янами в посівах кукурудзи, скільки гербіцидних обробок економічно найбільш доцільні тощо.

Запитання 1: Ваточник сирійський заполонив поле кукурудзи. Чим боротися та коли краще вносити препарати?

Відповідь: Ваточник сирійський дуже важко контролювати. Адже його листки мають дуже потужний восковий наліт, який захищає його від проникнення будь-яких діючих речовин. Препаратів, які призводили б до повного знищення цього бур'яну, наразі немає.  Але, наприклад, у компанії BASF є такий препарат, як Стеллар®. Він здатний чинити так звану гербістатичну дію. Оброблена рослина зупиняється в рості, листки світліють, але вона не гине. І насправді боротьба з цим буряном не обмежується одноразовою дією. На перший рік необхідно зробити суцільне обприскування препаратом Стеллар® в нормі 1,25 л/га з ПАР Метолат також у нормі 1,25 л/га.  Через два-три тижні необхідно повторно вибірково провести обприскування ваточника сирійського баковою сумішшю декількох препаратів: туди слід додати препарати на основі гліфосату, другий препарат має містити дикамбу, а третій — клопіралід. Обприскувати такою сумішшю треба досить обережно, щоб вона мінімально потрапила на рослини кукурудзи. При цьому така система винищення ваточника сирійського повинна тривати щонайменше три роки.

Запитання 2: На що варто звернути увагу при боротьбі з багаторічними бур’янами в посівах кукурудзи?

Відповідь: Багаторічні бур’яни мають досить різноманітну біологію. Щоб отримати ефективність від внесення препаратів, наприклад, пирію повзучому необхідно дати дорости до 10-15 см заввишки. Саме в цей період у ньому починається відтік пластичних мас назад в коріння для створення запасів, тож діючі речовини гербіцидів мають змогу пройти глибше і не лише спалити листя, а й по максимуму знищити кореневу систему. Схожий підхід застосовуємо і до осоту рожевого. Якщо взяти берізку польову, то фаза її розвитку практично не має значення. Препарат Кельвін® Плюс ефективно контролює берізку польову на будь-якій фазі. І загалом препарат ефективно контролює майже увесь спектр бур’янів, які можуть бути в кукурудзі. 

Запитання 3: Яка кратність обробок гербіцидами є оптимальною з економічного погляду?

Відповідь: Однозначної відповіді на це запитання немає. Тут слід розуміти, які можливі проблеми виникнуть на полі, щоб передбачити максимально ефективний захист проти бур’янів. Наприклад, ґрунтовий препарат Фронтьєр® Оптіма дуже зручний тим, що він є найбільш ефективним у своєму класі в посушливих умовах і його можна вносити як окремо, так і в баковій суміші з препаратами, які мають більш листкову дію, зокрема, Стеллар® та Кельвін® Плюс. Також цього року на ринок вийшов новий препарат Акріс®, який містить диметенамід-П і тербутилазин і може бути як самостійним рішенням для захисту кукурудзи від бур’янів, так і використовуватися в бакових сумішах з листковими гербіцидами.

Запитання 4: Якщо ґрунтовий гербіцид не спрацював, або, навпаки, спрацював, але спостерігається пригнічення культурних рослин, які заходи слід проводити в обох випадках?

Відповідь: Насправді зараз серед дозволених ґрунтових гербіцидів немає таких, що можуть сильно пригнічувати кукурудзу. Але якщо це вже сталося, то можна внести препарати на основі гуматів або амінокислот, щоб знизити стресове навантаження. Жодних інших засобів (інсектицидів тощо),  поки рослини не «відійшли», вносити не варто.

Якщо ж препарат не спрацював, тоді потрібно планувати внесення страхових гербіцидів. У портфоліо компанії BASF є ціла низка препаратів, які можна використати в різних ситуаціях. Якщо необхідно забезпечити високу початкову ефективність і далі — ґрунтову активність, варто використати Стеллар®. Якщо є необхідність поборотися з бур’янами, які вже виросли, можна використати Кельвін® Плюс, який досить ефективно діє навіть проти перерослих бур’янів. Якщо ж кукурудза перебуває десь іще у фазі 3-4 листків, і погодні умови  такі, що очікується затяжний період початкового росту, тоді можна рекомендувати внесення бакової суміші. До неї ми рекомендуємо додати мінімальні норми препарату Кельвін® Плюс (300 г/га з ПАР Метолат 1 л/га), а також один із ґрунтових препаратів на вибір: або Фронтьєр® Оптіма (0,8 л/га), або новий препарат Акріс® (норма від 1,5 до 2 л/га).

Усі випуски проекту АгроЗнавці за посиланням, а всі відеовідповіді на запитання з цієї та попередніх тем можна переглянути на YouTube-каналі HliborobTV.

© Алла Гусарова, Kurkul.com, 2018

Виконано за допомогою Disqus

+ 19° ... + 12°

Вітер

2.1м/с

Опади

0мм

Вологість

63%
Матеріали за темою