Органічна технологія вирощування льону та технічних конопель

АгроПолігон: органічна технологія вирощування льону та технічних конопель

АгроПолігон «Арніка» 11 липня 2018 317 0

Літо у розпалі, а ми все шукаємо, чим здивувати своїх читачів та про які цікаві технології їм ще розповісти. А оскільки органічне виробництво сьогодні користується неабиякою популярністю та привертає увагу, цього разу ми розповімо про органічні льон та коноплі.

13 червня команда АгроПолігону завітала на поля агропромислової групи «Арніка», де проводить спостереження за посівами вирощуваних тут культур. І, звісно, ми не могли оминути увагою посіви льону й конопель, адже ці, раніше традиційні для України культури, сьогодні вирощують вкрай рідко.

Екскурсію нам проводив шеф-агроном — Сергій Середа, який виявився цікавим співрозмовником і детально розповів про все, що відбувається на полях господарства.

Але перш ніж розпитати про власне посіви, ми зацікавилися технікою. А її тут ой як багато, адже минулого року техпарк було повністю оновлено і новинки продовжують прибувати. У «Арніці» вирощують досить широкий спектр культур, тому команді АгроПолігону стало цікаво, наскільки різноманітною технікою проводять посівні роботи.

«Ми маємо універсальні посівні комплекси, що відрізняються один від одного тільки шириною міжряддя, а саме: перший тип —19 см або 38 см, другий тип — 45 см і 70 см. Тому  льон, сочевицю, пшеницю і коноплі сіють з меншим міжряддям — 19-38 см, а кукурудзу, сою та нут — агрегатом на 45-70 см», — зазначив Сергій Середа.

Посіви льону

Евріка! І це ми не цитуємо Архімеда — так називається сорт льону, що досліджуємо у даному господарстві.

Посіви культури розташовані на полі площею 127 га, де у минулому сезоні була соя. Сіяли льон 22 квітня із нормою висіву 7 млн./га, міжряддям — 19 см та глибиною загортання насіння — 2-3 см.

Основним обробітком під дану культуру є оранка, після якої провели боронування важкою бороною та передпосівну культивацію на глибину загортання насіння. Далі зробили  боронування до появи сходів і завершили технічні роботи боронуванням уже по сходах. Технічних операцій чимало, але варто згадати, що мова йде про органічні посіви, де боротьба із бур’янами може бути лише механічною.

Та й захист посівів від хвороб і шкідників пестицидами тут неможливий. Тому шкідників на початкових стадіях розвитку намагаються «налякати» трихограмою, а на невеликих площах тестують біопрепарати з фунгіцидною та інсектицидною дією. Перш ніж застосовувати їх у промислових посівах, потрібно  перевірити ефективність та доцільність їх використання.

«Оскільки ми не використовуємо ні інсектициди, ні фунгіциди, то не знищуємо і природних ентомофагів. Адже, якщо з’являється попелиця, то з’являється і сонечко, а далі природа сама вирівнює баланс між добрими і злими комахами», — зазначив Сергій Середа.

Нам пощастило потрапити на посіви льону саме тоді, коли він активно цвів і вже з’являлися коробочки. Тому агрономи вже робили певні прогнози стосовно урожайності, за їх словами, очікують приблизно 2 т/га. Для порівняння, у минулому році зібрали 1,5 т/га. Але минулий рік майже усі виробники одностайно називають для льону не найкращим.

Стан посівів загалом оцінюють як добрий, великих переходів під час проростання насіння не спостерігалось, оскільки культура раннього строку висіву і вологи на той момент вистачало.

У минулому році ситуація з опадами, за словами агронома, була дещо гірша, це стосувалося і зимової вологи, і опадів весною. Цього ж сезону під час посівної, близько двох тижнів дощів не було взагалі, але ситуація не критична і навіть навпаки, бо в ніч на 13 червня пройшов дощ, що приніс близько 24 мм життєдайної вологи. Тож льон радо підморгує нам блакитними квітками та виглядає досить бадьоро після неочікуваного «душу».

Органічні технічні коноплі

Ось і дійшли ми до найбільш незвичайної  культури для АгроПолігону, адже не так багато господарств мають змогу вирощувати коноплі.

У «Арніці» ж функціонує відділ селекції та насінництва, де досвідчені науковці проводять селективні досліди і вже створили два власні сорти конопель, а саме — Лара та Глоба.

На полі в 92 га, що досліджує команда АгроПолігону, посіяний саме сорт Лара. Щоб отримати гарні сходи, насіння висівали з густотою 1,1 млн./га, глибиною — 5 см і міжряддям — 38 см.

У господарстві практикують сівозміну бобові по не бобовим і навпаки, тому попередником була соя. А соя — то такий попередник, після якого ще спробуй не дати гарного врожаю! Тож сподіваємось, очікування агрономів на цьому полі повністю справдяться.

До речі, перед висівом тут проводять інокуляцію зерна конопель, обробляють його біологічними препаратами, аби дати змогу рослинам засвоювати важкодоступні форми фосфору та калію. Що, до слова, також робиться в господарстві перший рік.

Восени під коноплі провели оранку. Весною в поле зайшли з важкою шлейфовою бороною, а також провели міжрядну культивацію по вегетації.

На коноплях, так само як і на інших органічних культурах, застосовують трихограму. Перше внесення вже відбулось в 20-их числах травня, планується ще два, але точні терміни поки що невідомі. Також в невеликих кількостях проводять моніторинг впливу біопрепаратів на культурі.

На початок червня коноплі вже досягли 50% висоти, але цвісти поки не починали. Стан посівів оцінюють як добрий, але, за словами агронома, остаточні прогнози ще давати зарано. Ну ми також люди трохи забобонні, тому теж із прогнозами поспішати не будемо.

Минулорічна урожайність насіння складала 600 кг/га, а зважаючи на кращі погодні умови цього року, меншої врожайності точно не очікують.

Ось на такі досить оптимістичній ноті і закінчилась перша хвиля огляду польових володінь «Арніки».

Продовжуйте спостерігати за АгроПолігоном, адже ми повернемось в господарство вже найближчим часом, коли почнуться жнива пшениці.

© Анастасія Аврамчук, Kurkul.com, 2018

Виконано за допомогою Disqus
Матеріали за темою