АгроЕкспедиція Соняшник 2018. Дніпропетровська область

АгроЕкспедиція Соняшник 2018. Дніпропетровська область: Колосисте (LANDFORT)

АгроЕкспедиція «Соняшник 2018» 2 серпня 2018 388 0

Про те, що другий екіпаж АгроЕкспедиції потрапив у «соняшниковий пояс» України стало зрозуміло буквально відразу на в'їзді у Дніпропетровську область. Жовті справа і зліва від дороги поля зліпили очі, і навіть узбіччя були засіяні «квітами сонця».

Нам потрібно було відвідати с. Веселе, де базується агропідприємство «Колосисте» (LANDFORT), тому день пройшов дуже весело.Традиційно з польової перевірки допомагали нашій команді експерти компаній BASF, дистриб'ютори насіння, засобів захисту рослин та добрив «Бізон-Тех» й універсального банку Credit Agricole Bank.

Почнемо зі статистики.

Соняшник Дніпропетровської області в цифрах:

1. У 2018 р. посівні площі соняшнику на Дніпровщині займають 527,9 тис. га. Це на 1,4% більше, ніж у 2017 р.

2. За даними Держстату, у минулому році в регіоні було зібрано 1,144 млн т насіння соняшнику із середньою врожайністю 1,88 т/га.

3. У 2017 р. Дніпропетровська область зайняла 1-е місце за обсягами виробництва соняшнику. Регіон як і раніше лідирує у виробництві олійної. Тут знаходиться 10,6% усіх національних посівних площ цієї культури.

4. Частка соняшнику в посівах усіх сільськогосподарських культур області становить 31%.

Основні тенденції вирощування соняшнику в Дніпропетровському регіоні:

1. Головне — накопичити вологу.

Південь України, до якого відноситься і Нікопольський район Дніпропетровської області, завжди вважався зоною ризикованого землеробства. У минулому році тут випало всього лише 280 мм опадів. Багато вологи не буває ніколи, тому місцеві аграрії роблять все можливе, щоб її максимально накопичити — глибоке розпушування, оранка, закриття вологи.

 2. Мінімальна сівозміна.

За словами експертів, якщо в 1980-1990-х роках у Дніпропетровському регіоні дотримувався 6-7-пільної сівозміни, то зараз 2-3-пільна. Як правило, це зернові, соняшник, ріпак, місцями ще вводять горох у якості четвертої культури. Він дозволяє ґрунту «відпочити» і накопичити корисні речовини. 

3. Складний сезон для зернових, гарний для соняшнику.

Рання весна, різке підвищення температури з початку квітня і посуха аж до липня призвели до того, що озимі культури у багатьох дніпропетровських аграріїв «згоріли». Чотири місяці без дощів не дозволили зерну повноцінно налитися, і врожайність зернових залишає бажати кращого. Зате з липня почалися дощі, які дозволили соняшнику нормально відсвести та почати формувати майбутній урожай.

4. Важливість фунгіцидів.

Якщо 4-5 років тому дніпропетровські аграрії не вважали за необхідне вносити фунгіциди на соняшник, то зараз для більшості фермерів і великих господарств це must have. Через обмежену сівозміну на культурах виникає маса хвороб, тому фунгіцидні обробки — важливий фактор збереження врожаю. При цьому препарати беруть найрізноманітніші: від економ-варіантів до імпортних брендів з максимальною віддачею. Через хвороби у минулому році, рясні опади й високі температури активно розмножувалися грибкові захворювання і особливо пероноспороз.

5. Вовчок процвітає.

Експерти відзначають, що проблема вовчка стоїть у Дніпропетровській області дуже гостро. У результаті багато гібридів відомих насіннєвих компаній пішли з ринку, бо вони рятували тільки від 5-ти рас цього квіткового паразита. Зараз же в області зустрічається 7-а раса вовчка. Тому аграріям доводиться в обов'язковому порядку застосовувати технології Clearfield® і Clearfield®Plus.

З агрохолдингом LANDFORT наша команда зустрічалася вже в багатьох проектах, а в минулому році на одне з господарств групи заїжджали й АгроЕкспедитори. При єдиній диктатурі технологій кожне господарство холдингу має свою індивідуальність. Детальніше про портрет підприємства «Колосисте» нам розповів заступник директора з виробництва Валерій Новіков і головний агроном Михайло Полянський.

За радянських часів тут знаходився радгосп, який мав 9 тис. га. У 2015-му LANDFORT отримав в Нікопольському районі землі, які до них обробляв ще один відомий дніпропетровський агрохолдинг — KSG Agro. Валерій Іванович згадує: довелося попрацювати, щоб господарство стало таким, як зараз. Багато чого довелося відновлювати з нуля — створювати новий техпарк, інфраструктуру.

Валерій Новіков

Зембанк ПП «Колосисте» зараз становить 2,7 тис. га. Через специфіку регіону сівозміну виконали у стилі «південного мінімалізму»: пшениця, соняшник, ячмінь в різних пропорціях. Хоча в минулому році тут вже спробували урізноманітнити аграрне «меню» озимим ріпаком, і в 2018-му знову хочуть посіяти 300 га цієї культури. А на наступний рік планують експериментувати з кукурудзою. Для початку на 100 га.

Як і у всьому регіоні, соняшник «Колосисте» вважається стратегічною культурою. У структурі сівозміни він стандартно займає 1-1,2 тис. га залежно від року. І, хоча за витратами на гектар і маржинальність олійної дані нам не відкрили, пославшись на «військову» таємницю, але ця культура дозволяє місцевим аграріям заробляти, а не просто зберігати баланс беззбитковості. Тим більше, що ставку в господарстві роблять виключно на високоолеіновий соняшник, який дозволяє отримати додаткову премію — $50/т.

Нарощувати обсяги соняшнику в господарстві на даний момент не планують, хоча все можливо за умови зростання зембанку холдингу. У будь-якому випадку зараз врожайність «Колосисте» набагато перевищує результати місцевих фермерів. Якщо в минулому році тут отримали на круг 2,2 т/га, то у сусідів зібрали 0,7-1,2 т/га. Максимальна врожайність соняшнику на агропідприємстві доходила до 2,7-2,8 т/га, коли природа робила аграріям подарунок. Адже за технологією тут звикли не сподіватися на небо, а чітко дотримуватися техкартою, використовувати сучасне обладнання, перевірені насіння і ЗЗР.

Що ж, від слів переходимо до справи, а точніше, мчимо шукати місце під сонцем і під соняшником в полях «Колосисте».

50 відтінків жовтого: соняшник

Під'їжджаючи до полів господарства, головний агроном спеціально запропонував зупинитися і візуально оцінити стан їх олійної і поля сусідів. Рівномірні і чисті посіви без ярусності, кошики без ознак хвороб з одного боку. А з іншого — засмічені, загущені поля з буйно квітучими рослинами.

Обробка ґрунту. Ми оглянули поле, на якому посіяли 47 га соняшнику. Попередник — озима пшениця. Після її збирання буквально відразу внесли добрива і провели дискування. Потім глибока оранка, культивація в зиму, боронування навесні і передпосівна культивація.

Посів. У «Колосисте» роблять ставку на средньоранні гібриди, які встигають «вискочити» при дефіциті вологи. Аграрії визначили для себе оптимальну норму висіву 51-52 тис./га

Михайло Полянський

«Насіння перевіряємо по схожості перед кожним посівом. Чому 50? Тому, що ми знайшли таку золоту середину, яка при дефіциті вологи дає стабільний урожай», — уточнив головний агроном господарства.

На агропідприємстві в основному використовують насіння Limagrain і Syngenta. На оглянутому полі 18 квітня посіяли «Лімагрейновський» гібрид ЛГ 5452 стійкий до Євро-Лайтнінгу® виробничої системи Clearfield® за допомогою сівалки Horsch Pronto.

Також в господарстві є посіви з гібридами ЛГ 5492 (Limagrain), Коломбі та СІ експертів (Syngenta). Підприємство має 7 демо-ділянок, на яких оцінює якість гібридів для підбору оптимальних варіантів на майбутній сезон.

Система добрив. Нітроамофоска 10:26:26 по 100 кг/га і мультикомплекс мікродобрив БРАМАН® — розробкою для компанії «Бізон-Тех».

Система захисту. При досягненні фази 1-2 пари справжніх листків соняшник обробили Євро-Лайтнінгом®, через 7-10 днів — перша обробка морфорегуляторами-фунгіцидом Архітект™ (1 л/га) і друга — при досягненні фази 1-2 пари справжніх листків соняшник обробили Євро-Лайтнінгом®, через 7-10 днів — перша обробка морфорегуляторами-фунгіцидом Архітект™ 1 л/га і друга — біостимулятором росту Кропмакс 0,5 л/га + Браман мультикомплекс 1 л/га + Браман Бор 0,5 л/га.

«Неозброєним оком видно, що коренева система краще після Архитекта™, ніж на контролі. Висота 15-20 см різниця. Бункер покаже остаточний результат», — зазначив головний агроном «Колосисте».

Економію на ЗЗР Михайло Полянський вважає злочином, адже економіка повинна працювати на примноження, а не на шкоду майбутньому врожаю. Тому Євро-Лайтнінг® дозволяє убезпечити господарство від бича регіону — вовчка. В цілому з шкідниками або хворобами особливих проблем в «Колосисте» в цьому році не відчули, спрацювали завчасно.

Збирання. Залежно від того, як будуть складатися погодні умови, збирати соняшник планують в кінці серпня-початку вересня. Головний агроном зізнався, що намагається навіть зайвий раз не дивитися зараз на свій соняшник, щоб не наврочити. Адже три тижні тому тут вже пройшов ураган, який з коренем виривав вищі гібриди, а низькорослі середньоранні залишилися цілі. Тому давати будь-які прогнози по врожайності Михайло Полянський навідріз відмовився.

На щастя, керівник Томаківського регіонального підрозділу «Бізон-Тех» Роман Кабко виявився не таким забобонним.

«Візуально видно по посівах, що сьогодні при такій невеликій волозі тут в середньому виходить 3 т/га. Я не можу говорити за всі поля, тому що інші йдуть десь більше, десь менше. «Колосисте» працює завжди за технологією, завжди найкращими препаратами, сіють найкращі гібриди, на які весь ринок України орієнтується. Ну, а ми намагаємося в свою чергу це все, найкраще, поставити сюди», — розповів експерт.

Роман Кабко

З колегою погодився і регіональний менеджер зі збуту в Запорізькій області компанії BASF Олексій Рагулін. Він зазначив, що у «Колосисте» також працюють прихильники інновацій, які не бояться пробувати нові продукти. Зокрема, новий препарат Архітект™. У господарстві заклали досліди з різними «архітектурними» нормами, так що за результатами збирання вже можна буде вважати економіку.

«Потрібно відзначити високу культуру землеробства в даному господарстві. Поле чисте від бур'янів, добре видно роботу препарату Євро-Лайтнінг® від BASF. І також важливо, що ми бачимо здорові рослини. Листова маса зелена і працює на урожай. Що стосується нового препарату Архітект ™, то в нашій посушливій зоні, в першу чергу, соняшник може взяти більшу кількість вологи шляхом більш інтенсивного зростання кореневої системи. А коротша надземна частина скорочує важкий шлях до живильних речовин і, власне кажучи, до врожаю соняшнику», — підкреслив Олексій Рагулін.

Олексій Рагулін

Він також за принципом обережного оптимізму зупинився на цифрі 3 т/га.

Прагматичний підхід

Представники господарства «Колосисте» з боку виглядають дуже прагматичними людьми. Улюбленою сільгоспкультурою називають гречку в тарілці, і дивляться на агробізнес без сентиментів.

Наприклад, зараз на підприємстві немає проблем у забезпеченні сільгосптехнікою. У техпарку є важкі трактори Massey Ferguson 8737, Case 335, New Holland, Deutz-Fahr KG 1400: сівалки Horsch Pronto, самохідний обприскувач John Deere, культиватор Case.

З приводу «техніки мрії» заступник директора з виробництва підприємства «Колосисте» Валерій Новіков розповів вдалий анекдот.

Йдуть великий циган і маленький.

- Папа, лопату знайшов.

- Викинь її.

- Папа, вона золота.

- Все одно викинь, нею копати треба.

Тому мрії-мріями, а працювати треба тут і зараз. Поки техніки в господарстві вистачає, а поруч працює ще одне підприємство з родини LANDFORT, яке може підстрахувати з машинами в гарячий сезон. А щоб техніку було зручніше розміщувати, найближчим часом в «Колосисте» побудують новий критий склад, який переобладнують зі старого зерносховища.

На питання, яким бачить майбутнє «Колосисте», Валерій Новіков у своїй манері пожартував: «Щоб врожайність була, як в Бразилії та Аргентині, а життя — як в Америці чи у Франції»! :)

Дмитро Сисоєв

«Ми сьогодні відвідали нашого давнього корпоративного клієнта — це компанія LANDFORT. Як бачимо, у господарстві «Колосисте» соняшник вже увійшов в стадію дозрівання, а їх сусіди не повністю дотрималися всіх технології, плюс, швидше за все посіяли більше пізні гібриди. Тому у них соняшник ще тільки у стадії цвітіння. У цілому Україна є найбільшим експортером соняшникової олії, отже, весь соняшник як сировина використовується в першу чергу на внутрішній переробці. Тому дана культура залишається ключовою для наших аграріїв», — розповів заступник директора по роботі з корпоративними клієнтами відділення «Південно-східного Макро-регіону» (Дніпропетровська, Запорізька, Донецька обл.) Credit Agricole Bank Дмитро Сисоєв.

Сьогодні потужності переробки України складають більше, ніж сама Україна вирощує соняшнику, тому в основній масі весь соняшник реалізується на внутрішньому ринку і його переробляють місцеві олійноекстракційні заводи.

Колір настрою — жовтий

Наостанок бажаємо працівникам господарства міжнародних успіхів, і поспішаємо в наступний пункт соняшникового ралі. Завтра нас чекає Запорізька область і підприємство «Росія» (також зі структури LANDFORT). Впевнені, буде жирно!

Виконано за допомогою Disqus
Матеріали за темою