АгроПолігон Океан Інвест: Зібрати, підрахувати, запланувати наступний рік

АгроПолігон Океан Інвест: Зібрати, підрахувати, запланувати наступний рік

АгроПолігон «Океан Інвест» 13 листопада 2018 186 0

Протягом року у рамках проекту АгроПолігон ми слідкували за посівами кількох культур у господарстві «Лампка-Агро» на Хмельниччині. І ось уже урожай з тих полів, зібрано, тож настав час підбити підсумки року та спланувати роботу на наступний сезон з урахуванням цьогорічного досвіду.

Озима пшениця дощів та спеки не боїться… якщо подбати про технологію

Озиму пшеницю у господарстві «Лампка-Агро» збирали на початку серпня, хоча стан посівів був такий, що збирання можна було розпочати набагато раніше. Але погода, яка цього року не переставала дивувати своїми примхами, скоригувала усі плани на жнива.

За словами власника господарства Зигмунда Лампки, з 10 липня, коли пшениця вже була практично готова до збирання, розпочався справжній сезон дощів: близько 3 тижнів опади йшли з нетривалими перервами, за які рослини не встигали підсохнути. Тепле та вологе середовище, що утворилося, дуже «порадувало» збудників багатьох хвороб. Так, для регіону завжди характерною була проблема сажкових хвороб зернових. Тверда та летюча сажки цього року були особливо активними. Настільки, що у багатьох виробників виникли проблеми з передачею вирощеного врожаю на елеватори: інколи вони просто відмовлялися приймати «сажкове» зерно.

Зигмунд Лампка, власник господарства «Лампка Агро»

«Наприклад, ми завжди пам’ятаємо про таку проблему, як летюча сажка і карликова сажка. В нашому регіоні це одна з основних загроз для пшениці. Але, як бачите, незважаючи на те, що після дощів на цьому полі посіви набули сіруватого кольору, ви не знайдете жодного чорного колоска. А все завдяки обробці насіння препаратом Креатор БТ (дифекоконазол, 30 г/л + ципроконазол, 6,3 г/л), який особливо ефективний проти збудників сажкових хвороб. Ще раз переконалися, що минулого року зробили правильний вибір і в нинішніх умовах уникнули цієї проблеми. Адже знаю по сусідах, що майже кожен зіткнувся з карликовою і летючою сажками на озимій пшениці», — розповідав пан Зигмунд.

У свою чергу, представник компанії «Бізон-Тех» та експерт з систем захисту «Океан Інвест» Віктор Васьков, додає: поточний рік показав, що потрібно звертати увагу на захист посівів пшениці від альтернаріозу. Через високі температури та надмірну вологу, що її принесли за собою літні дощі, посіви пшениці було масово уражено цією хворобою: рослини набули сіруватого кольору та вкрилися дрібними темними плямами. І хоч на урожай хвороба вже не вплинула, на майбутнє експерт радить завчасно подбати про профілактику.

«Додатково до основного захисту листя та колосу я б рекомендував вносити у фазі прапорцевого листа препарати Дженфілд БТ (піраклостробін, 300 г/л) 0,2 л/га та Грано БТ (пропіконазол, 250 г/л) 0,5 л/га, по колосу – препарат Аконіт БТ (флутріафол, 250 г/л) у нормі 0,5 л/га», — зазначає він.

Посіви озмої пшениці

Незважаючи на непрості погодні умови року, господарство отримало близько 7,5-8 т/га урожайності озимої пшениці  у заліку. Не в останню чергу, вважає власник, це заслуга технології та системи захисту.

Соєвий рік

Коли у серпні ми оглядали посіви сої у «Лампка-Агро», високі темно-зелені рослини без ознак хвороб обіцяли непоганий урожай. Обіцянок вони дотрималися лише частково: за словами Зигмунда Лампки, в середньому по господарству урожайність сої склала 3,7 т/га. А ось та ділянка, яку ми оглядали, показала урожайність лише 3,2 т/га. Нагадаємо, що на полі площею 40 га висіяно насіннєву сою сорту Абеліна селекції Saatbau. Збирали сою 18 жовтня. Деякі проблеми мали вже під час сівби: сіяли сою практично в пилюку, оскільки весняна посуха не оминула і Хмельниччину своєю увагою.

«В цілому ж, якщо говорити про погодні умови, для сої цей рік був дещо м’якшим за попередній. Але знову-таки через погодні умови дуже поширилась у посівах лобода, тому при збиранні потрібно було проводити десикацію. Тиск хвороб був меншим, але лобода таки встигла «вкрасти» трохи життєвих ресурсів культури. Тому маємо на даному полі хай і непоганий, але не такий високий, як на інших полях господарства, результат», — розповів Віктор Васьков.

Віктор Васьков, представник компанії «Бізон-Тех», експерт з систем захисту «Океан Інвест»

Експерт зазначив, що на досвіді цьогорічного вирощування сої ще раз довелося переконатися: використовувати ґрунтові гербіциди на сої потрібно обов’язково. Сподіватися лише на страхові схеми недоцільно, оскільки тоді, коли вносять страховий гербіцид, лобода зазвичай вже досить добре розвинена і справитися з нею важче. Повна схема гербіцидного захисту — найоптимальніший підхід. Стримати проростання та розвиток бур'янів безпосередньо від моменту сівби допоможуть препарати Пром БТ (прометрин, 500 г/л) 2 л/га плюс Поляріс БТ (ацетохлор, 900 г/л) 2 л/га. А далі вже можна буде підсилити захист страховим гербіцидом, наприклад, Боб БТ (бентазон, 480 г/л).

«Ґрунтові гербіциди на сої потрібні обов’язково, особливо зважаючи на засилля лободи останніми роками. Якщо маємо справу з не чорноземами або з ґрунтами, із низьким вмістом гумусу, норму витрати препаратів можна зменшити до 1,5 л/га. Хоча з того досвіду, що маємо, можу сказати: ці препарати і у повній нормі не проявляли фітотоксичності до культури. Навіть досить чутливий соняшник не відчув ніякого впливу від внесення цих гербіцидів», — зауважує експерт з систем захисту «Океан Інвест» Віктор Васьков.

Соя

«Експериментальна» кукурудза: результати втішні

У ТОВ «Лампка Агро» один із основних напрямів — насінництво. Тому мають чимало площ із дослідними ділянками. Вчергове в гостях у підприємства ми побували 14 вересня. І його директор Зигмунд Лампка показав нам поле з демо-посівами кукурудзи, на яких випробовують як гібриди, так і засоби захисту.

Серед посівів кукурудзи привернули найбільшу увагу ділянки з гібридами ЛГ 30315, ЛГ 30254, ЛГ 30215 і Адевей. Тож саме про урожайність цих гібридів ми і запитали Зиґмунда Лампку.

«Збирали кукурудзу на цих ділянках 18 жовтня. Отриманими результатами задоволені. Захист спрацював добре, хвороб у посівах не було. Через досить пізні терміни сівби (7 травня) фунгіцидну обробку не проводили. Але якби сіяли раніше, фунгіцид у технології захисту був би обов’язково», — каже Зигмунд Лампка.

Посіви кукурудзи

А результати мали такі:

  • ЛГ 30315: перша повторність 15,61 т/га за вологості 25%, у переведенні на вологість 14% — 13,6 т/га; друга повторність 14,76 т/га за вологості 26,8%, у переведенні на стандартну вологість 14% — 12,56 т/га;
  • ЛГ 30254: одна повторність 12,95 т/га за вологості 23,4%, у переведенні на стандартну вологість 11,54 т/га;
  • ЛГ 30215: одна повторність 12,1 т/га за вологості 22%, у переведенні на стандартну вологість — 10,97 т/га;
  • Адевей: перша повторність 15,33 т/га за вологості 24,6%, у переведенні на стандартну вологість — 13,44 т/га; друга повторність 14,79 т/га за вологості 26,3%, у переведенні на стандартну вологість — 12,67 т/га.

«Усі гібриди показали себе дуже гарно, в умовах весняно-літньої посухи вони змогли продемонструвати високі показники урожайності. Дещо не виправдав очікувань гібрид ЛГ 30254, але проблема, на мою думку, не у самому гібриді, а в огріхах технології: на ділянці з ЛГ 30254 спостерігалося близько 10% просівів, а при обмолоті не вимолочувався до кінця качан. Будемо бачити наступного року, які отримаємо результати, коли не буде впливу подібних факторів», — каже представник компанії «Бізон-Тех».

Він зазначає, що для кукурудзи, як і для сої, важливо застосовувати повну схему гербіцидного захисту: і ґрунтові препарати, і страхові. Не можна нехтувати і фунгіцидним захистом, адже не кожного року пощастить обійтися і без внесення фунгіциду, і без хвороб. Що ж стосується інсектицидного захисту, досвід останніх років підказує звертати найбільше уваги на стеблового та лучного метеликів, які дуже вже вподобали кукурудзу і за масового недотримання сівозмін становлять велику загрозу культурі. Практика багатьох сільгосппідприємств показує, що в нинішніх умовах буває швидше, дешевше та ефективніше застосувати інсектицид, аніж кілька разів за сезон вносити трихограму. Наприклад, чудово контролює «злісних» метеликів Страйк БТ (імідаклоприд 150 г л+лямбда-цигалотрин 50 г/л) у нормі 0,2 л/га.

Посіви кукурудзи

«Коли ми плануємо роботу на наступний рік, варто враховувати проблеми та помилки року поточного. Тоді можна буде їх уникнути і запланувати справді надійну систему захисту та оптимальну технологію вирощування. Звичайно, абсолютно усе передбачити неможливо, та ж погода часто непередбачувана. Але подбати про те, щоб звести ризики до мінімуму, можна завжди», — підсумовує Віктор Васьков.

А Зигмунд Лампка, в свою чергу, додає, що рік запам’ятався не лише посухою в кінці весни — на початку літа та несподіваними і небажаними липневими дощами, а й великим засиллям совки у посівах цукрових буряків, що для регіону взагалі непритаманне. Були і проблеми зі збиранням врожаю: не вистачало машин, рухомий склад залізниці викликав багато справедливих нарікань, умови доставки були незадовільними. І, звісно, ціни на транспортні послуги дещо лякали, тоді як ціни на сільгосппродукцію цього року серйозно засмучують.

Але, незважаючи ні на що, у «Лампка-Агро» готуються до нового сезону та руки опускати не збираються. І правильно: будь-які труднощі тимчасові, а земля та робота на ній — то назавжди.

© Олена Басанець, Kurkul.com, 2018 р.

 

Виконано за допомогою Disqus