Реклама
День 4. Сумська область: Вітчизна і Велетень

День 4. Сумська область: Вітчизна і Велетень

АгроЕкспедиція 2. Молоко 2015 11 грудня 2015 834 0

Сьогодні у команді Kurkul.com відбулася ротація. Вкрай змучені безсонними ночами журналісти лишилися у Сумах досипати, дописувати текст і їхати додому. Натомість до АгроЕкспедиції приєдналася більш-менш свіжа кров :-)

Попереду два підприємства у Сумській області: «Вітчизна» (Конотопський район) та «Велетень» (Глухівський район).

06:30. Вікна нашого АгроЕкспомобілю замерзли. Таке враження, що у машині холодніше, ніж на вулиці. Ми мужньо долаємо інстинкт самозбереження і таки сідаємо до цієї морозної «печери». Дівчата туляться одна до одної, мов горобці. Тільки-но трохи зігрілися, усі заснули. Періодично прокидаючись, милуємося пейзажами морозної Сумщини.

07:40. На в’їзді до ферми нас зустрічає заступник керівника з виробництва, доїння та лікування «Вітчизни» Олександр Лисенко. Проводить нас до кабінету і починає розмову.

Розмова з керівниками господарства «Вітчизна»

За його словами, тваринництву у «Вітчизні» приділяють увагу з 2005 року. Зараз тут створено дві молочно-товарні ферми: у с. Шпиківка та с. Тернівка. Перша ферма завантажена майже у повний обсяг. Там зараз знаходиться 1,2 тис. фуражних корів та 1 тис. дійного стада. У с. Тернівка знаходиться ще 340 фуражних корів, із них 290 – дійні. На добу тут виробляється близько 34 т молока. Надій на фуражну корову складає в середньому 26 л.

«Ми займаємося голштинізацією, працюємо з генетичною компанією «Сімекс Альянс Україна», яка поставляє нам спермопродукцію з Канади. Надій, який ми отримуємо з первісток, один із кращих для цієї породи. Порода сама себе виправдовує», — розповідає Олександр Лисенко.

Корівка на фермі

Але до цього у господарстві прийшли поступово. Спершу «Вітчизна» займалися симентальською породою. Симентал – м’ясо-молочна порода, а голштин – молочна. І хоч говорять, що голштинська порода більш «примхлива», проте молоко, яке на фермі отримують від неї, за словами заступника керівника по відгодівлі та комфорту тварин Івана Шаповала, покриває усі витрати на ті «примхи».

07:52. Цікавимося у представників господарства, як вони проводять селекцію? За словами Олександра Лисенко, на підприємство приїжджають робітники із генетичної компанії, оцінюють поголів’я і потім роблять підбір бугаїв за ознаками, які необхідно покращувати.

На фермі практикується штучне запліднення. Технік виявляє корову в охоті і проводить запліднення. Якщо корова не приходить у природну охоту, застосовується схема синхронізації.

У корівнику

«Сексовану сперму використовуємо на телицях, а корів запліднюємо звичайною спермою. Але варто розуміти, що якою б не була сексована сперма, вихід теличок 96%, а іноді навіть 70%», — зазначає Олександр Лисенко.

07:58. Олександр Лисенко говорить, що вік першого отелення у «Вітчизні» становить в середньому 24 місяці (по первістках), вага – 500-550 кг.

«Бичків відгодовуємо на м’ясо і віддаємо на м’ясокомбінат. Відкорм у нас на молочно-товарній фермі №1. У три-чотири місяці ми перевозимо їх на іншу ферму. У нас є два приміщення, спеціально призначених для відкорму», — говорить він.

Для того щоб корівка правильно отелилася і почала добре давати молоко, треба її правильно годувати у сухостої: не буде проблем з отеленням та іншими ветеринарними питаннями.

В якості кормів у господарстві використовують силос, сінаж, корнаж кукурудзи та концентрати. В середньому корови з’їдають 21-22 кг сухої речовини за добу.

Корм для корів

«Уся техніка для заготівлі кормів у нас компанії Pottinger. Ми з ними працюємо від самого початку. Це прекрасна техніка, що не підводила за ці роки жодного разу. Взагалі, для забезпечення повної автоматизації важливо користуватися найкращими зразками – зокрема, «брендовою» технікою, у якості та надійності якої можна бути впевненим», — говорить Олександр Лисенко.

Заготовлений корм

Таким чином, практично все, що виготовляє Pottinger для молочної ферми, є у «Вітчизні».

08:07. Цікавимося, наскільки виправдане увімкнення музики під час доїння корів. Пан Олександр та пан Іван одноголосно стверджують, що цілком виправдане.

«Увімкнення музики під час доїння корів використовується уже давно і, коли ми це започатковували, одразу було видно, як корівки до цього ставляться. Потім уже виробляється рефлекс. Вони просто поводяться спокійно. Коли йдуть до доїльного залу і чують музику, вони розуміють, що треба віддати молочко», — говорить Іван Шаповал.

Доїльний зал

Для корівок тут репертуар один – класична музика. Коли дойка закінчується, доярки можуть обрати будь-що за своїм смаком.

Молоко з «Вітчизни» йде на компанію «Вімм-Білль-Дан» та на «БМК».

«Минулого року ми забезпечували місцеву школу і садочок молоком, в цьому році у них не було такої необхідності. Немає дітей…», — говорить Іван Шаповал.

08:19. Ферма у Тернівці продовжує розбудовуватися. Ще рік і вона буде готова.

Будівництво корівників

«Будуємо ферму вже два роки, і ще рік вона буде будуватися. Планували закінчити швидше, але через погодні умови не змогли. Ми зробили реконструкцію двох сараїв, побудували доїльний зал, звели третій сарай для дійних корів, добудовуємо «роділку», — говорить Іван Шаповал.

08:27. Йдемо на екскурсію, щоб на власні очі побачити те, про що щойно поговорили.

09:38. Дякуємо господарям за гостинність та виїжджаємо до другого на сьогоднішній день підприємства.

11:54. Нас зустрічає «Велетень»! Тваринницький комплекс тут відкрили три роки тому. На сьогоднішній день поголів’я становить 2,2 тис. корів. 840 дійних плюс 500 бичків на відгодівлі. Працює на фермі 35 чоловік.

«За 11 місяців ми надоїли 9,9 тис. кг молока на корову. На кінець року хочемо вийти на 10,6 тис. кг на корову. Місяць тому відкрили приміщення для бичків на відгодівлю», — говорить головний зоотехнік Валентина Шпак.

Тваринницький комплекс "Велетень"

Коли відкривали цей доїльний комплекс, то корів не купували, а звозили з чотирьох ферм у одну. Тоді керівництво ферми залякували, що півстада буде з маститом. Але вже зараз пані Валентина може з гордістю сказати, що від цього захворювання своїх корів їм вдалося вберегти. У «Велетні» немає навіть і 1% маститних корів із усього числа дійного стада.

«Усі корови наші, зі своїх телиць, немає жодної покупної голови! Але ніхто не вірить, кажуть, що у нас зайві корови чи ще щось. У нас немає зайвих корів! Ми прийшли сюди з поголів'ям у 750 корів, а зараз маємо вже 840. Збільшувати поголів’я поки-що не плануємо, бо для цього потрібно буде будувати новий доїльний зал. Цього вже буде недостатньо», — говорить Валентина Шпак.

Тут вирощують голштинізовану українську чорно-рябу породу. Середня вага корів — до 600 кг, кількість тільних корів — 62 по стаду. Бичків тримають на відгодівлю і здають на м’ясокомбінат.

12:07. Цікавимося, як склалася у цьому році ситуація для даного конкретного підприємства. Пані Валентина говорить, що було важко, але вони вистояли. Вижили за рахунок збільшення надоїв. За підсумками 11 місяців у «Велетні» вже плюс 400 кг молока на корову.

12:11. Представник компанії Pottinger Володимир Мірненко припустив, що збільшення надоїв відбулося за рахунок збалансування раціону. Проте Валентина Шпак заперечує. Вона говорить, що уже третій рік господарство йде рівно. Просто минулого року було введено 30% нетелей. Що стосується раціону, то він насичений концентратами на 45%. Загальне споживання сухої речовини складає 20-21 кг на корову.

Голштинізована українська чорноряба

Розбивка по раціону йде по днях лактації. У «Велетні» практикують два раціони для сухостою та три раціони для дійних корів (до 140 днів – один раціон, від 140 днів – другий, для низькопродуктивних корів – третій). Якщо корова дає менше 20 л молока, її переводять на низькопродуктивний раціон.

12:18. Не забули ми розпитати і про наймолодших. Що стосується вигодовування телят, то їх випоюють лише молоком. Замінниками у «Велетні» ніколи не користувалися і не планують.

Поїння телят

«Новонародженому теляті через годину після народження даємо 3 л молока через зонд. У цілому випоюємо телят 45 днів. Теличкам даємо по 8 л молока – 4 л двічі на день. Скільки захочуть молока не даємо пити. По-перше, це економічно невигідно, а по-друге, у цьому немає сенсу. До того ж, ми даємо комбікорми», — говорить Валентина Шпак.

12:21. Разом з пані Валентиною та завідуючою фермою Оленою Мамай йдемо дивитися на господарство. Наостанок цікавимося, куди «Велетень» здає свою продукцію. Як виявилося, один день вони здають молоко на Новгород-Сіверський і два дні – на Шостку.

Молочна ферма "Велетень"

13:49. Прощаємося з господинями та вирушаємо на ночівлю. Попереду у нас п’ятий «десертний» день АгроЕкспедиції по молоку та фінішна АгроЕкспоФінішПаті.

Виконано за допомогою Disqus
Реклама
Матеріали за темою