Володимиром Дерев’янко, головний зоотехнік СВК «Вівсяницьке»

Володимир Дерев’янко: на фермі застосовуємо метод «батога і пряника»

22 листопада 2016 472 0

У «смачному» селі Вівсяники, що на Вінниччині ми нещодавно відвідали СВК «Вівсяницький». Господарство, яке і досі за структурою залишається кооперативом, успішно працює вже багато років. Сумлінно сплачують податки, мають вдосталь техніки та ресурсів на розвиток. Тут займаються і рослинництвом, і тваринництвом. Зокрема, останньому напрямку відводять багато уваги. Молочна ферма СВК «Вівсяницький» стабільно росте, тут впроваджують сучасні технології. Про те, які секрети мають працівники підприємства і як їм вдається досягати рентабельності у тваринництві ми поговорили з головним зоотехніком господарства Володимиром Дерев’янко.

Тривалий час чоловік працював тут на посаді ветеринарного лікаря. Але згодом голова правління СВК «Вівсяницький» Валерій Линевич запропонував пану Володимиру дещо змінити рід діяльності. І той погодився.

Kurkul.com: Розкажіть про вашу ферму. Скільки голів маєте?

Володимир Дерев’янко: Нині на обслуговуванні тваринницької ферми працює 42 людини. На сьогодні у нас 286 голів дійного стада. За останні 9 місяців маємо 3220 кг надою на одну корову. Це невеликий показник, але якщо взяти до уваги невелике поголів’я і те, що зараз ми на стадії омолодження, тому що нетелі довго не дають молоко, лише перших 3 місяці дояться, потім десь на 3-му розтелі мають стабільні надої і роздоюються, то це нормальний показник. На відгодівлі маємо 500 голів молодняка. Таким чином разом у нас близько 1246 голів великої рогатої худоби.

Kurkul.com: Які породи утримуєте?

Володимир Дерев’янко: У молочному напрямку в нас чорноряба порода. Але зараз, як я вже сказав, ми працюємо над оновленням стада. Тобто, ті корови, які у нас були, вже старі. Їм близько 10-15 років. Сьогодні ми працюємо з Лубенським підприємством, у них є доволі хороші племінні бички, чорнорябий голштин. Ми беремо сім’я, покриваємо корів і таким чином йде у нас зараз йде голштинізація. Зрозуміло, щоб виростити нові нетелі потрібно трохи часу, за рік-другий це не просто зробити. Але сподіваємося, що років через 3-4 ми будемо мати хороше дійне стадо.

Читати по темі: АгроЕкспедиція. День 3. Збирали цукровий буряк на Вінниччині

Kurkul.com: Розкажіть, чим годуєте тварин, як формуєте раціон?

Володимир Дерев’янко: З розрахунку на надоєний літр молока даємо близько 300-350 г концентратів. Вони їдять все і вдосталь, ви подивіться в годівниці. Не можна сказати, що вони їдять 15 кг силосу, бо тут ви його назбираєте більше. Раціон у нас складається з кукурудзяного силосу, жому, гички цукрового буряка. Також заготували майже 1000 т сінажу. Відповідно, ячмінна і пшенична солома — її теж вдосталь, з раціону не виходить. Також сіно використовуємо для молодняка і сухостійних корів. Ми в тваринництві хімії та пробіотиків не використовуємо. Все натуральне.

Kurkul.com: Як на сухостій переводите, вчасно?

Володимир Дерев’янко: Вчасно. Зараз ми всіх переводимо по системі консервації. Тобто за 2 місяці перед розмелом обов’язковим чином переводимо їх на менш поживні корми, даємо більше соломи, забираємо жом і силос. Потім 2-3 дні вони стоять на напівголодній дієті, зменшується надій молока. І потім беремо шприци з протимаститними препаратами, обробляємо вим’я: здоїли корівок, «законсервували» і вони буквально 60 днів повинні вистоятися на запуску.

Kurkul.com: Скільки у вас рекордсменки дають на день?

Володимир Дерев’янко: По 27 л на корову. Зараз намагаємось відібрати матусь з надоями 24 л, 27 л, 28 л, які приводили нам дочірнє стадо, тобто теличок, і з ними працюємо, щоб з них нетелі отримати.

Kurkul.com: Часто хворіють тварини? Чи намагаєтеся попереджувати захворювання?

Володимир Дерев’янко: Раніше нам найбільше докучали легеневі хвороби молодняка. Зараз вже ні, бо підібрали вакцину проти цього захворювання. Я вже працюю 12-й рік в цьому господарстві, то у нас набагато зменшився і падіж, і захворюваність, але все одно є. Щоб сказати, що у нас все дуже здорово і добре — такого немає. Я нікому не повірю, хто говорить «У нас все чітко». Адже як і скрізь, в будь-якій галузі без проблем не буває.

Kurkul.com: Розкажіть про технічне оснащення ферми.

Володимир Дерев’янко: Ми використовуємо доїльну установку ДельПро фірми DeLaval. Тобто у нас стоять напівкомп’ютери, які подають сигнал через Bluetooth безпосередньо одразу, як тільки корова подоїлася. Тобто вона тільки подоїлася, а ми вже бачимо, який надій. Також там, якщо розібратися, є робота і для техніка штучного запліднення, і для ветлікаря, але ми працюємо зараз трішки звужено, тільки в обліку молока, тому що ще звикаємо до комп’юторної системи і вчимося нею користуватися. Вона працює у нас років 6, поки не підводить.

Kurkul.com: А переробки у вас немає?

Володимир Дерев’янко: Ні, немає, бо зараз на це потрібно багато дозволів санепідемстанції та продспоживслужби. Дуже все серйозно, тому не використовуємо переробку.

Kurkul.com: Населенню продаєте молоко окремо?

Володимир Дерев’янко: Ні, не продаємо.

Kurkul.com: Тобто все масово збуваєте?

Володимир Дерев’янко: Так. Відбувається процес доїння, сировина потрапляє у молочні холодильники, там стоїть система захисту проти сміття, молоко проходить очищення. Але у нас кожен намагається працювати так, щоб не було подібних тривожних сигналів, тому що ми застосовуємо систему «батога і пряника». Платимо гарну зарплатню, а відповідно, тварини повинні бути чисті і молоко має бути високоякісне. Тому, коли до нас приходить документ, що молоко не відповідає стандартам і не того ґатунку, ми, відповідно, знаходимо винного і знімаємо з нього частину додаткової оплати праці. Тобто, ми і заохочуємо, і поряд з тим караємо за промахи. Намагаємося регулювати цей процес так, щоб це не було боляче для працівників, але водночас їх стимулювало.

Kurkul.com: Скажіть, будь ласка, як Вам працюється взагалі в нинішніх економічних умовах, чи є проблеми?

Володимир Дерев’янко: Я проїздив багато районів, працював на різних посадах. За 12 років, що я працюю тут, можна сказати, кращого місця роботи я не зустрічав. Тут поступово впроваджувались передові технології з виробництва, господарство було сильне. Коли я прийшов на роботу, то одразу ж отримав від підприємства будинок. Це була колосальна допомога. Моя дружина також працює в цьому господарстві ветлікарем. І я, наприклад, своїх рідних, які живуть в безперспективних селах, агітую і запрошую приїжджати сюди. Адже тут є робота.

Kurkul.com: Відчуваєте дотаційну підтримку з боку держави, є програми?

Володимир Дерев’янко: Зараз, на жаль, дотацій немає. Останній раз, напевно, дотації були років 5 назад.

Kurkul.com: Тобто стимулу збільшувати поголів’я немає?

Володимир Дерев’янко: Ні, немає.

Kurkul.com: Звідки ж тоді стимул?

Володимир Дерев’янко: Ми працюємо тільки задля людей, але здебільшого стимулюємо самі себе. Хоча ми весь час акцентуємо увагу на тому, що поки люди хочуть працювати у нас буде тваринництво, тому що ми працюємо для того, щоб людям було з чого отримати заробітну плату. Страшно, що у нас в районі прослідковується тенденція зменшення ВРХ, масово вирізають навіть маточне поголів’я і це страшно. Я проходив багато господарств, де ніби все було, а потім в один момент нічого не стало. А наш СВК «Вівсяницький» був і залишається успішним до цього часу.

Дивитись по темі: АгроЕкспедиція «Цукровий буряк 2016». СВК Вівсянницький

Kurkul.com: В чому секрет? Чому одні позбуваються тваринництва, не витримують фінансового навантаження, а інші працюють і відверто заявляють, що отримують що гарні прибутки?

Володимир Дерев’янко: Я скажу так: якщо керівник дбає про своїх людей, то він буде утримувати той шматок роботи, яким може забезпечити працівників. У нас на сьогодні 50 людей зайняті у галузі тваринництва. Якщо їх позбутися, що їм робити? Чоловіки ще можуть піти на заробітки, але майже 60% з них — жінки. Тому ми стараємося утримувати поголів'я і якщо й зменшуємо, то не суттєво, щоб люди мали роботу. Минулого року на цей час у нас було 1350 голів, сьогодні — 1246. Але намагаємося тримати чисельність у межах 1200 голів. Тому ніяких секретів немає. Потрібно розуміти, задля чого ти працюєш і чому. Ось і все.

Kurkul.com: Дякуємо за розмову!

Вікторія Сумченко, Kurkul.com

Виконано за допомогою Disqus
Матеріали за темою