В'ячеслав Шевченко, технічний директор підприємства Evaline

В'ячеслав Шевченко: EVA-мати замінять дерево і гуму у корівниках

5 травня 2017 390 0

Мастити, простудні захворювання, травми корів, — звичні для багатьох фермерів проблеми, які призводять до збитків. Для зниження цих ризиків в Європі, США, Канаді, Австралії фермери масово перейшли до використання спеціальних покриттів — EVA-матів. Тепер вони виробляються і в Україні.

Протягом півроку фахівці Університету Мельбурна перевіряли якість матів в шести господарствах країни. Кількість травм худоби знизилася на 80%. Значно зменшилася і чисельність ран на ногах. На плескуватій поверхні ЕВА-листів не накопичувається рідина. Мати відрізняються низьким показником теплопровідності, поверхня перешкоджає розмноженню мікроорганізмів. Усунення цих факторів сприятливо позначається на здоров'ї тварин.

Завод з випуску антитравматичних і теплих ЕВА-матів для ВРХ почав працювати в українському Чорноморську в січні. Компанія досі збирає перші відгуки від господарів, які випробовуватимуть нове гігієнічне покриття.

«На фермі у Княжичах постелили два коров'ячих мати і запропонували помістити корів, які періодично мають проблеми з маститом. Досі жодна з корів не захворіла маститом», — кажуть фахiвці.

Що таке EVA, в чому особливості цього матеріалу, поширеного в європейських країнах, ми вирішили дізнатися у технічного директора компанії Evaline В'ячеслава Шевченко.

EVA чи ЕВА (етиленвінілацетат) — це спінений полімер у 3,5 рази легший, ніж гума і у чотири рази — ніж ПВХ. Цей вид поліолефіну з високою гігієнічністю і амортизаційними властивостями використовується у медицині, спорті, взуттєвій промисловості і при створенні різних покриттів.

Так виглядають EVA-мати

Kurkul.com: Чим Ваша продукція відрізняється від продукції конкурентів? Розкажіть про особливості ваших матів?

В'ячеслав Шевченко: У нас у корівниках використовуються переважно гума або дерево з різним рівнем солом'яної підстилки. Гума більш жорстка і важка. Вона не пориста, а тому набагато холодніша для тварин. Теплопровідність у неї досить висока. Гума має теплопровідність в 3-3,5 рази вище, ніж наш матеріал. У ЕВА-листів теплопровідність становить 0,035 Вт/(м*К). Це значно краще за дерева та інші спінені матеріали, наприклад, поліетилен. Завдяки цьому корова швидко нагріває мат своїм тілом, не переохолоджується і не хворіє. 4-5 мм ЕВА замінює півметрову кладку цегли. А у нас мат коров'ячий з товщиною 27 мм.

Kurkul.com: Наскільки легко миються мати, і чи не вбирають вони вологу?

В'ячеслав Шевченко: Мат важить всього 16 кг. Матеріал дуже легкий. Подібні гумові мати важитимуть кілограмів 40. Тобто, якщо треба прибрати під EVA-матом, можна спокійно підняти його за край і все зробити. Це легко і для жінки. Матеріал не вбирає вологу. У нижній частині листа є дренажна система, щоб рідина легко стікала. Оскільки мат не вбирає вологу, він не вбирає і запахи. Матеріал матів є стійким до кислот, тому його легко прибирати і мити.

На заводі Evaline

Kurkul.com: Чи «полюбляє» худоба таку поверхню? Чи не краща для корів підстилка з соломи чи тирси?

В'ячеслав Шевченко: Корів у Європі саме так і утримують. Адже за своєю структурою матеріал м'який і не травмує. Якщо стелимо гуму, наприклад, то є запах. І для тварини це є додатковим стресом. Наш матеріал без запаху. І це вкрай важливо для корів.

Такі мати беруть не тільки для великої рогатої худоби, а й для коней. При чому, з них же роблять оббивку для стін, щоб кінь часом не поранився. ЕВА-мати добре амортизують і завдяки рельєфному малюнку запобігають ковзанню.

Що стосується підстилки, то додатково можна використовувати солому. Якщо ферма не використовує підстилкову солому для добрива, то матиме ще й істотну економію. Великі обсяги соломи для підстилки не потрібні.

Обладнана ЕВА-листами лежанка більш комфортна і корова відпочиває на ній довше — 12–13 годин. Це сприятливо позначається на продуктивності. Для порівняння, на бетоні з сіном або тирсою, час відпочинку становить всього 6–8 годин. Це особливо помітно в холодний час року. На теплій поверхні корова не тільки більше відпочиває, але і менше хворіє. Це скорочує витрати на ветеринарію, тварина продовжує давати молоко, приносячи прибуток, а не збитки. За даними закордонних досліджень, обсяг надоїв на корову зростає від 2 до 4 літрів.

Ми чекаємо на відгуки наших покупців, щоб визначити ефективність за цим параметром в умовах України.

Процес виготовлення EVA-матів

Kurkul.com: Хто є основним споживачем: великі виробники чи дрібні фермери?

В'ячеслав Шевченко: Якщо аграрій дбає про тварин і вміє рахувати гроші, він завжди намагається поліпшити умови їх життя, адже це дає і фінансовий результат. EVA-мати — маловідомий матеріал в Україні, але є ті, хто бачив його на закордонних фермах і починає використовувати тут. Наприклад, наші фахівці постелили два мати в «Оболонь-Агро». Через 5 днів компанія замовила у нас 50 матів.

Kurkul.com: Яким є ціновий сегмент?

В'ячеслав Шевченко: Наш мат коштує $60. Це 1700 грн. Один мат — під одну корову. Але при цьому ви можете використовувати його протягом 7-10 років. А, наприклад, дерево треба міняти щорічно. В середньому один куб іде на чотири корови. Він коштує тисячу гривень. Але треба враховувати витрати не тільки на матеріал, але і на монтаж. Ціна гуми різниться. Вона випускається невеликими квадратами і з нею більше метушні у монтажі, але у середньому один ЕВА-лист покриває більшу площу, ніж гумовий.

Kurkul.com: Ваші працівники самі здійснюють монтаж матів у корівниках замовників?

В'ячеслав Шевченко: Наші фахівці виїжджають у будь-які регіони України і встановлюють мати. Але це дуже легко робиться і самотужки. Головне, щоб була рівна поверхня. Мат кріпиться на чотири дюбеля. Закручується поглибленими шурупами, щоб не пошкодити копита корів. Розміри листів відповідають середнім розмірам стійла: 1250/1800 см і 1350-1400/1900 см. При цьому матеріал легко ріжеться ножем, тому можна “підігнати” довжину і ширину листів під особливості вашого корівника. Також ми плануємо випускати листи з кріпленням за типом «ластівчин хвіст». Завдяки вирізам вони з'єднуються між собою, це дає можливість дуже швидко застелити великі площі.

Kurkul.com: Ви говорите, що лист зберігається від 7 до 10 років. Від чого це залежить?

В'ячеслав Шевченко: Від використання. Наприклад, чистити мати гострими металевими предметами. У цьому випадку виникають ушкодження і мат прослужить менше. Ми радимо використовувати м'які сапи. Також надаємо гарантію на 5 років.

У нас є лабораторія, де ми тестуємо і перевіряємо мати, підбираємо композиції. Базова сировина у нас — етиленвінілацетат. Але в нього додаються модифікатори, які мають спінюючі і еластичні властивості. За рахунок цього вдається отримувати різну продукцію як за тактильними властивостями, так і за зовнішнім виглядом. Але є й маса інших параметрів, які неозброєним оком непомітні. Наприклад, фізико-механічні показники: зносостійкість, морозостійкість. Такий підхід нашої компанії гарантує матам довге життя. Плюс, ми використовуємо безпечні барвники. Можемо зробити поверхню, наприклад, зеленого кольору, щоб корівка відчувала себе ніби на лузі.

Kurkul.com: Як клієнт може придбати вашу продукцію?

В'ячеслав Шевченко: Наші фахівці готові виїхати в будь-яку точку України, оцінити майданчик, побачити проблеми і вирішити їх.Також ми можемо скористатися послугами служб доставки. Встановити мати замовник зможе і власноруч, бо це легко. Наприклад, десять матів двоє чоловіків змонтують за годину. Основна умова — рівна та чиста підлога. Ми відправляємо покупцям відео з процесом установки, тому це буде не важко зробити.

Kurkul.com: Дякуємо за розмову!

Виконано за допомогою Disqus
Матеріали за темою