Враховуючи непросту ситуацію в країні, уряд продовжує впроваджувати великий грантовий проєкт безповоротної підтримки нових бізнесів та економіки в цілому — «єРобота». Програма стала викликом для великої кількості учасників, що були залучені до її створення. Це команди мінекономіки, мінцифри, мінагрополітики, Ощадбанку, «Дії», Державного центру зайнятості. Разом вони швидко відреагували на потреби бізнесу та запровадили дієві механізми його підтримки.
Програма «єРобота» складається з 6 грантових програм, де підприємці можуть отримати гроші для створення нового або розширення діючого бізнесу, що в свою чергу сприятиме створенню нових робочих місць. Чотири з них є актуальними саме для агровиробників. Відтак бізнес може розраховувати залежно від програми на грант у сумі від 250 тис. грн до 8 млн грн.
Подати заявку на грант можна через портал «Дія». Отримати консультацію можна у відділенні Ощадбанку, який є основним банком-партнером, з яким уряд співпрацює в рамках програми «єРобота».
Ми вирішили дізнатись, які грантові програми актуальні для аграріїв, що потрібно для подачі заявки та загалом, чи є шанси у фермерів отримати ці кошти. За відповідями на ці питання ми звернулись до заступниці директора департаменту мікро-, малого та середнього бізнесу Ощадбанку Юлії Жуланової.
Юлія Жуланова: Зараз такий час, що рішення повинні прийматись максимально швидко. Лише за 2 тижні до початку програми ми дізнались, що Ощад братиме в ній участь і стане єдиним банком-партнером. За короткий термін команди мінекономіки, мінцифри, мінагрополітики, Ощадбанку, «Дії», Державного центру зайнятості працювали нон-стоп, аби вчасно запустити проєкт, максимально автоматизувавши кожну ланку проходження заявки та мінімізувавши вплив людського фактора. Завдяки злагодженій комунікації та спільним зусиллям 1 липня «єРобота» стартувала – клієнти подали перші заявки на розвиток та створення бізнесу.
Наразі подано понад шість тисяч заяв. Паралельно з опрацюванням заявок працівники Ощадбанку постійно консультують охочих отримати грантові кошти. Таких комунікацій маємо також понад шість тисяч.
Юлія Жуланова: Уряд представив шість грантових проєктів, з яких чотири будуть актуальними для представників агросектора. До них належать:
Читайте також: Міфи та правда про отримання агрокредитів під час війни
Юлія Жуланова: На мою думку, програма має більше соціальну мету — підтримати не лише бізнес, а й громадян, не просто надавши разову грошову допомогу, а створюючи нові робочі місця. Від цього й назва «єРобота». Кожен із грантів передбачає створення, як мінімум, двох робочих місць.
Поточні умови для гранту на теплицю площею 2,4 га передбачають створення сорока робочих місць. Щодо садів кількість варіюється залежно від виду насаджень. Якщо, наприклад, говорити про вишню і грушу, то кількість постійних співробітників і сезонних буде відрізнятись. Детальна інформація є в постанові КМУ про кількість постійних та сезонних працівників з урахуванням культур насаджень.
Юлія Жуланова: Наразі такі терміни є необмеженими для переробки та мікрогрантів. Для отримання мікрогранту в бізнес-плані підприємець вказує, на якому етапі планує працевлаштувати нових робітників.
Для теплиць, садів та виноградників штат збільшується в міру реалізації проєкту та передбачає сезонних працівників.
Юлія Жуланова: У кожному з видів грантів передбачено контроль цільового використання державних коштів.
Якщо говорити про мікрогранти, то тут є чотири основних напрями, на які можна отримати кошти:
Юлія Жуланова: Треба уважно формулювати цілі в проєктній документації, вони обов’язково мають відповідати умовам програм.
Якщо говорити про програму під теплиці, сади та виноградники, то цільове призначення коштів має бути показано в документах грантоотримувача. Наприклад, у плані насаджень для грантів на сади та виноградарство або в документі під назвою «проєкт модульної теплиці» – для грантів на теплиці. В проєктних документах потрібно чітко визначити об’єкти, що плануються до придбання, та їх вартість, оскільки грантові кошти можна буде витрачати лише в рамках зазначених сум та цілей, визначених проєктом.
У грантах під переробку передбачено дві основні цілі:
Фактично цей грант надається для встановлення нової лінії переробки або розширення існуючих потужностей.
Юлія Жуланова: Для Ощадбанку це не нова історія, оскільки ми контролюємо цільове використання по кредитах. Підтвердженням цільового використання є надані договори купівлі-продажу та рахунки на оплату цілей, визначених у бізнес-плані.
Юлія Жуланова: Якщо умовами гранту передбачено участь власних коштів, грантоотримувач спершу має розмістити свою частку на відповідному цільовому банківському рахунку, і тільки після цього мінекономіки здійснить зарахування грантових коштів.
Юлія Жуланова: Дійсно, гранти на сади та теплиці поки що одні з найменш популярних. Зумовлено це двома причинами: перша — сезонність, а друга — це те, що бізнес-план та інша грантова документація мають бути підготовлені спеціалістами в цій сфері. Відповідно, потрібен час для підготовки документації та розрахунків.
Гранти на переробку популярніші через максимально спрощену проєктну документацію та необмежений перелік галузей, що можуть взяти участь у програмі. Понад 400 запитів було подано в першій хвилі програми.
Юлія Жуланова: Залежно від плану і фінансових можливостей бізнесу ця сума може бути меншою. Наприклад, підприємство має цех з виготовлення макаронів чи напівфабрикатів і вирішило придбати тістозамішувач або лінію для автоматизації процесу ліпки вареників. Така лінія може коштувати менше ніж 8 млн грн. Відповідно, сума гранту буде меншою.
Читайте також: Як продати пшеницю дорожче або чи є у фермерів план «Б»
Щодо обмежень по КВЕДах у грантах на переробку, то вони майже відсутні. Це може бути аграрій, який хоче переробляти зерно на борошно, чи фермер, який з вовни виробляє нитки чи тканину. Також не має значення, чи це новий КВЕД і новий напрям діяльності, чи вже наявний, що потребує розширення. Мета програми — розвиток бізнесу та створення робочих місць. Як кажуть, держава дає не рибу, а вудку. Це не покриватиме витрати одноразово, а забезпечить людей роботою та стабільним доходом.
Юлія Жуланова: На цей час купувати за грантові кошти ми можемо тільки в Україні та тільки за гривні. Це покликано підтримати українського виробника та бізнес. Хочете імпортну техніку — купуйте в українських дилерів за національну валюту.
Юлія Жуланова: За умовами програми «єРобота» потрібно створити нові робочі місця. Інша умова — повернути державі грантові кошти у формі сплачених податків та зборів (всі податки, в т.ч. ЄСВ). Для садівництва поверненню підлягає половина отриманого гранту протягом п’яти років, для решти програм — уся сума протягом трьох років.
Юлія Жуланова: Подача документів дійсно займає 20 хвилин — усе просто та прозоро. Основна підготовча робота має бути проведена до цього. Щоб отримати грант, потрібна цікава ідея, що приноситиме прибуток у майбутньому, й коректні розрахунки. Візьмемо, наприклад, фермера, який хоче розширити свій сад і під це отримати грантові кошти. Перш за все потрібно зрозуміти, скільки площ є в наявності та скільки з них планується використати, яку культуру вирощувати.
Слід звернути увагу на умову щодо переліку культур та відповідних площ посадок, де описано рекомендовані площі та регіони для тих чи інших саджанців. Перелік складається з 17 позицій. Залежно від виду культури витрати на 1 га і, відповідно, можлива сума гранту будуть різними. Наприклад, якщо планується посадка вишневого саду, то сума гранту становить 140 тис. грн на 1 га.
Юлія Жуланова: Так. Спочатку має бути ідея та детальні розрахунки. Впевнена, що більшість грантоотримувачів так і робить. Наступний крок – перехід на портал «Дія», обрання грантової програми, заповнення заяви та прикріплення бізнес-плану.
Юлія Жуланова: Так. У «Дії» буде повідомлення: «Дякую. Вашу заяву відправлено на опрацювання». Далі банк протягом 3-5 днів перевірить заявника на відповідність програмі. Якщо все добре, то заява переходить до Мінагрополітики, де аналізують вашу ідею. Скільки часу це займе? До 10 діб. Тобто загалом через 15 робочих днів ви отримаєте рішення щодо отримання гранту. Мінагрополітики з вами зв’яжеться і повідомить результат.
Читайте також: Агросектор та війна: Цього року ми говоримо про недоїдання 0,5 млрд людей, а наступного ця цифра потроїться
Юлія Жуланова: Це не впливає на рішення. Головне, щоб не було негативу. Наприклад, поганої кредитної історії, отримувач чи власники не перебували в санкційних списках, по них не було відкритих кримінальних справ та справ, пов’язаних із доведеним шахрайством, або інших негативних факторів, зазначених в умовах програми. Якщо щось з вищезазначеного є, то запит не відповідатиме вимогам постанови КМУ. Відповідно, буде відмова.
Юлія Жуланова: Для мікрогрантів та переробки вимог немає. Гранти на сади й теплиці не передбачають участі новостворених компаній.
Важливою складовою для грантів на сади й теплиці є вимоги щодо строків оренди землі. Земля під проєкт має бути офіційно оформлена у власність або користування (оренду).
Юлія Жуланова: Міністерство реінтеграції та соціальної політики України регулярно оновлює переліки регіонів, що знаходяться в зоні бойових дій або є тимчасово окупованою територією. Програми працюють в регіонах, що не входять до цих переліків.
© Kurkul.com, 2022 р.
Вибір редакції
Не пропусти останні новини!
Підписуйся на наші соціальні мережі та e-mail розсилку.