Богдан Гаврилишин, меценат, громадський діяч, консультант, радник президентів і міжнародних компаній

Богдан Гаврилишин: Майбутнє українського фермерства – у співпраці та кооперації

12 жовтня 2015 314 0

В ході Київського міжнародного економічного форуму, що проходив 8 жовтня, вистоявши довжелезну чергу, ми все ж встигли вихопити на кілька слів видатного українця, мецената, громадського діяча, консультанта, радника президентів і міжнародних компаній Богдана Гаврилишина.

Ексклюзивно для Kurkul.com він поділився власним баченням майбутнього українського сільського господарства.

Kurkul.com: Богдане Дмитровичу, Ви модеруєте і очолюєте наукові конференції та семінари у 88 країнах світу. Скажіть, як зараз сприймають Україну на міжнародній арені? Чи говорять про нас як про серйозного суперника-сільгоспвиробника?

Богдан Гаврилишин: На щастя, зараз у світі про Україну говорять багато і добре знають про її потенціал в аграрній сфері. Дехто сприймає це з ентузіазмом та вбачає можливість інвестицій і плідної співпраці. Як, скажімо, Китай, який імпортує наше зерно мільйонами тон та чий ринок впевнено завойовують українські компанії, або арабські країни, готові інвестувати в український АПК. Утім, є й багато тих, хто знає про потенціал України, та не надто цьому радіє. Сільське господарство в ЄС є дуже ефективним, у сферу надходять величезні субсидії. Зараз європейські виробники фактично не конкурують з нашим агробізнесом і така конкуренція в майбутньому їм не потрібна.

Kurkul.com: Ви вважаєте, що Україна правильно обрала шлях, роблячи ставку на розвиток агропромислового комплексу?

Богдан Гаврилишин: Я вкотре зацитую українського підприємця Олега Бахматюка. Декілька років тому він сказав: «Аграрний сектор для України є важливішим, ніж Газпром для Росії». І він не помилився. Газпром на той час мав капіталізацію $400 млрд, через два роки цифра зменшилась до $250 млрд. Зараз я не знаю, яку капіталіацію має Газпром, адже ціна на нафту так стрімко падає. Але знаю, що Росія не вберегла свою основну сферу. Україна не може цього допустити для сільського господарства. Наша країна має найкращу землю та працьовитих людей. Залишилося тільки навчитися цими ресурсами правильно розпоряджатися.

Kurkul.com: На вашу думку, кому важче в Україні вести бізнес: фермерам чи холдингам? І за ким майбутнє?

Богдан Гаврилишин: Я певен, що наше майбутнє повинно бути за аграрними кооперативами. Малі фермери з земельним банком у 15-20 га в будь-якому випадку мають об’єднувати свої сили. Так було в період між двома світовими війнами – створювалися потужні ефективні економічні одиниці.

Якби зараз колишні колгоспи перетворили в кооперативи і зберегли великі машинно-тракторні станції, залишаючи право власності за фермерами, була б хороша можливість співпрацювати, маючи спільну матеріальну базу. В тому є перевага агрохолдингів – їхні активи, велика купівельна спроможність, якісна матеріально-технічна база. Малі та середні фермери повинні об’єднувати свої активи і земельний банк. У сучасному світі всі постійно говорять про конкуренцію і забули, що таке співпраця…

Kurkul.com: Богдане Дмитровичу, дякуємо за чудову розмову. Сподіваємося, українські фермери дослухаються до Ваших порад!

Дарина Козоріз, Kurkul.com

Фото: Тheukrainians

Виконано за допомогою Disqus
Матеріали за темою