Лютий 2022 року назавжди змінив життя мільйонів українців. Для одних це означало взяти до рук зброю, для інших — залишити домівки, для бізнесу — повністю переосмислити стратегію виживання. Сьогодні ми розповімо історію агрокомпанії, яка змогла відродитися після втрати виробничих потужностей на окупованій території Каховки та почати все спочатку на новому місці.
…Березень 2025 року. Одещина. У просторому цеху гуде обладнання — тут виготовляють краплинну стрічку, що згодом проляже на полях по всій Україні. Цю лінію тут запустили два роки тому. Почали виробництво з нуля. Ні, не релокували — всі виробничі лінії, транспорт і сировину довелось лишити в Каховці. Директор компанії Руслан Наумов взяв кредит і придбав обладнання.
«Ми, мабуть, єдина компанія в Україні, яка може запропонувати продукт, що задовольнить навіть найвибагливішого фермера, бо ми виготовляємо намотки по 100 м для дачників і тепличників, є варіанти по 300 м, 500 м, 1 км і навіть великі бухти по 2,5 км. Ми працюємо в усіх сегментах ринку», — розказав Руслан Наумов, який переконаний, що маркетингову стратегію треба будувати виключно зважаючи на запити клієнта.
Впадати в розпач через втрати Руслану Наумову було ніколи. Клієнти чекали замовлень, треба було діяти швидко. З 2009 року Libra Agro були фактично першими, хто приніс виробництво краплинної стрічки в Україну.
«Найцінніше, що вдалося зберегти — це люди, колектив, команда професіоналів. Дієвих, сильних, надійних. Саме в них сила компанії LibraAgro», — розповідає засновник компанії Руслан Наумов.
Для мотивації команди керівник вдався до нестандартних рішень.
«Ми вирішили тримати стрій як легіонери. Першим кроком стало встановлення однакової заробітної плати для всіх співробітників: 15 тис. грн отримував і робітник на виробництві, і директор. Протягом року ми отримували однакову зарплатню, працюючи на виживання. Це згуртовувало команду», — каже підприємець.
Створивши не просто виробництво, а науково-виробничий комплекс з власною лабораторією та системою агрономічного супроводу, компанія відкрила нову сторінку свого розвитку.
Формула успіху виявилася простою: професійна команда, чітке бачення, швидкі рішення, міжнародна підтримка і бажання допомагати країні.
«В такий момент, коли все втрачено і можна було б панікувати, я сів і реально зважив: команда є, досвід є, територію знайти можна... Все можливо», — ділиться своїм баченням виходу з кризових ситуацій керівник компанії.
І, звичайно ж, спортивний характер допомагав витримувати щоденний марафон боротьби за життя своєї компанії в умовах війни. Зараз Руслан Наумов займається велоспортом, бігом, йогою та плаванням.
«Я дуже люблю машини, я дуже люблю автоспорт. Це частина мого життя. Я займався досить тривалий проміжок часу до війни автоспортом», — додав Руслан Наумов.
Руслан Наумов зумів зібрати колектив професіоналів і говорить, що ключова роль тут також у спорту. Компанія має свою закриту групу в месенджері, де щоранку всі діляться своїми новими спортивними досягненнями. Крім того, усі разом беруть участь у різних змаганнях, марафонах та інших спортивних ініціативах. Щорічні марафони в Туреччині на дистанції 25, 50 і навіть 75 кілометрів загартували характер керівника та його колег.
«Вершина нашого Олімпу — коли наша команда Libra Sport фінішувала в Туреччині, а я кричав: Україна, Україна! Це було настільки круто... Турки тоді дивилися на нас, що це за українці такі», — з гордістю згадує бізнесмен.
Читайте також: Старт посівної без вологи — приклад 3 господарств
Спорт для команди — не просто захоплення, а філософія, що допомагає долати труднощі.
«Коли ти біжиш до упаду і дотягуєшся до фінішу — це потім у бізнесі справді корисне. Особливо коли все настільки погано, що хочеться здатися», — пояснює Руслан Наумов.
Коли російські війська окупували Каховку, компанія опинилася перед вибором: закрити бізнес або починати з нуля. Для 83 працівників це був момент істини.
«Компанія, попри свій надзвичайно складний фінансовий стан на той час, власним коштом винаймала житло для всіх, кого перевезли. Близько 20 спеціалістів — від менеджерів до працівників виробництва — переїхали до Одеси, щоб відродити бізнес», — згадує керівник.
Під час найгострішої кризи в компанії залишалося лише 42 працівники, але сьогодні штат знову зріс майже до 60 осіб.
«Маючи людський ресурс і напрацювання, ми буквально за два місяці змогли запустити виробництво. Мене навіть трішки тішило те, що вдруге завжди починати легше, ніж перший раз. В тебе вже є той багаж досвіду, який дозволяє не зробити тих помилок, які ти робив на перших етапах», — з нотками гордості розповідає бізнесмен. Цей термін вражає, особливо зважаючи на масштаби релокації.
Все починалося дуже цікаво. Спочатку Руслан Наумов шукав маленький склад приблизно на 70 кв. м, щоб поставити один реактор і почати виробляти добрива. Варіантів здатися тоді не було в принципі. Керівник каже, що телефон був червоним від дзвінків. Клієнти, які працювали з компанією вже восьмий рік, продовжували звертатися за продукцією, і це стало потужним стимулом.
У результаті купили базу на 2 га, власник якраз поспішав продати, тож ціна була привабливою. Однак майданчик, де зараз розташовані потужності виробництва добрив, крапельної стрічки, а також лабораторія, був занедбаною фермою. Тут росли дерева і чагарники, територія була повністю недієва, нежила. І за чотири місяці працівники все відремонтували та почали роботу. Попри всі труднощі, компанія змогла швидко відновити виробництво.
«Ми заїхали після ремонту на цю територію восени й відразу почали виробництво. Десь три-чотири місяці в нас пішло на відбудову, ремонт, монтаж ліній. А вже через два роки ми вийшли майже на ті обсяги продажів, що були до війни»,— додав Руслан Наумов.
Коли визначилися з територією і придбали її, постало питання закупівлі обладнання. Знайшли вживане обладнання, встановили його. Але найтяжчим питанням було сировинне, адже всі логістичні ланцюжки було порушено. Постачальники з Харкова вже не могли постачати сировину Libra Agro.
Компанія шукала сировину всіма можливими способами — знаходили залишки, відправляли машини, які вивозили сировину з-під обстрілів, домовлялися про відтермінування платежів. Виникли проблеми навіть з тарою.
Libra Agro співпрацює з понад 20 закордонними постачальниками в різних напрямках — насіння, сировина для виготовлення стрічки, добрив, торф'яні субстрати. Реакція партнерів на війну виявилася різною, але більшість все ж підтримала.
«Я дуже вдячний туркам та американцям. В час, коли багато контрагентів переглядали умови співпраці з українськими компаніями через воєнні ризики, турецькі та американські партнери виявилися справжніми друзями», — емоційно говорить керівник.
Партнери з Туреччини поставилися з розумінням і дали відтермінування кредиту. Сказали: «Не хвилюйтеся за гроші, розвивайтеся, а ми почекаємо». Американські компанії, за словами Руслана Наумова, також відреагували стримано і не почали вимагати негайних оплат. Проте європейські партнери виявили менше розуміння. Деякі європейські компанії одразу попросили закрити всі фінансові зобов’язання і перевели підприємство на передплату.
Компанія Libra Agro розробила власне рішення для термінових проблем у полі — виїзну лабораторію.
«Часто трапляється так, що або хвороба з'являється, або дефіцит якогось елементу живлення, або погодні умови так збіглися, що фермер втрачає урожай кожної години — це можуть бути мільйонні втрати. І немає часу відібрати зразок, відіслати його поштою. У таких випадках команда спеціалістів оперативно виїжджає на місце», — розповів керівник.
Опираючись вже на досвід, Руслан Наумов виділяє кілька поширених помилок аграріїв. Серед них:
Руслан Наумов поділяє думку про багатство українських ґрунтів: Однак наголошує, що це лише база в технології вирощування сільгоспкультур, одна з ланок усього ланцюга. І для того, щоб отримати високі врожаї, необхідні якісні добрива та зрошення.
«Саме розуміння проблем родючості та дбайливого використання ґрунтів стало одним зі стимулів для створення агролабораторії компанії. Бо ґрунти — це жива субстанція, і людина досить недбайливо використовує даний нам ресурс в Україні. Проблема захисту ґрунтів, особливо південних чорноземів, потребує уваги і вивчення. Саме тому ми допомагаємо фермерам використовувати землю таким чином, щоб вона давала найвищі врожаї і при цьому не зазнавала шкоди», — каже керівник.
© Ірина Кошкіна, Kurkul.com, 2025 р.
Вибір редакції
Не пропусти останні новини!
Підписуйся на наші соціальні мережі та e-mail розсилку.