Ігор Романов,  директор СТОВ «Надія»

Ігор Романов: Будівельний бізнес нічим не відрізняється від аграрного — всюди треба працювати

27 вересня 2017 387 0

Чи легко перекваліфікуватися з будівельника у фермери? Журналісти Kurkul.com під час АгроЕкспедиції Кукурудза 2017 впевнились, що так. У перший день кроп-туру вони зустрілись з директором СТОВ «Надія» Ігорем Романовим, який  переконав, що при правильному підборі літератури й спілкуванні з кваліфікованими спеціалістами можна без профільної освіти працювати на успішному господарстві і отримувати непогані прибутки.

Kurkul.com: Розкажіть історію створення вашого господарства, чому вирішили займатися аграрною сферою?

Ігор Романов: Сільським господарством ми займаємося лише 2 роки, за освітою я будівельник, цим же паралельно займаюсь в Києві. Якось в один момент вирішили разом з партнером зайнятись зовсім іншим видом діяльності. Чесно кажучи, Чернігівська область є однією з найбідніших в Україні, Сосницький район в цій області теж небагатий, гірше знайти місце складно. Але не дивлячись на ризики, ми купили це господарство і почати розвивати. До нас тут займались виробництвом молока і землеробством. При купівлі господарство майже не працювало, худобу ми одразу порізали й вивезли, і почали працювати по-новому. Сьогодні ми маємо 340 корів загольного стада м'ясної породи. Ми цю справу розвиваємо, у нас є луки, є де випасати худобу, хочемо довести до тисячі голів. Також сіємо пшеницю, соняшник і кукурудзу.

Kurkul.com: Який земельний банк маєте, структуру?

Ігор Романов: Обробляємо 500 га, сіємо приблизно все порівну. У цьому році у нас було 200 га соняшнику, кукурудзи 215 га, з яких 16 га для худоби, інша на зерно та пшениця 110 га. Якщо буде можливість взяти ще землі — обов'язково візьмемо, поки все влаштовує. Головне не кількість землі, а кількість вкладених грошей в гектар. Можна заробляти на цій землі стільки, скільки люди не заробляють на тисячах.

Kurkul.com:  Чому ви вирішили змінити молочний на м’ясний напрям?

Ігор Романов:  Це простіше, напевно, цікавіше. Плануємо займатися свинарством, розводити свиней породи мангалиця. У них цікаве м'ясо і сало, але це чисто захоплення. Зараз ведемо переговори з Good Wine по постачанню м’яса.

Kurkul.com: Чи складно було починати цю справу, організовувати роботу?

Ігор Романов:  Працювати тут нормально. Пустувала земля, треба було щось сіяти. Погано що поля правильно не підживлювались, у минулому році через це проблема. По кукурудзі середня врожайність 8 т/га, земля була підготовлена не так добре, хоча де були хороші поля, там  мали 13 т/га. Як тільки купили господарство, відремотували офіс, щоб співробітники мали нормальні умови. Підключили супутниковий інтернет — без сучасних технологій на сьогоднішній день ніяк. Закупили техніку. Хотіли взяти кредит, але не виходило, не було нормального ведення обліку, а банки, щоб видати кредит це вимагають. Якщо ви хочете продати зерно за кордон, вам треба мати нормальні документи, цього ми також не мали.

Kurkul.com: Як вам вдається поєднувати дві справи?

Ігор Романов:  Мотаюся, не встигаю. Насправді це так, проблема, я взагалі по життю мало відпочиваю і нормально себе почуваю, але в принципі від відпочинку не відмовився б. Я вважаю, що мені пощастило з підбором персоналу: у мене є бухгалтер, інженер, з яким я себе спокійно почуваю. Можу зателефонувати, все дізнатися. До речі, на господарстві взагалі немає агронома. У штаті я, інженер, бухгалтер, зоотехнік, майстер, електрик, енергетик і 4 тракториста. Це постійні працівники, більше не треба. Два сезонні офіційно працюють. Агроном з одного боку потрібен, а з іншого — ну навіщо? У мене є все: книги, по тим культурам, що ми вирощуємо, там все розписано, скільки чого треба кукурудзі, коли і що треба сипати і як.

Kurkul.com: Чи є якісь секрети роботи, які допомагають все встигати?

Ігор Романов:  Мені дуже допомогають сучасні технології. Я відкриваю мобільний і в реальному часі бачу, де у мене комбайни працюють, де трактора їздять. Також ми користуємося аграрною програмою під назвою Cropio, вона передає дані по опадам, температурі й вологості. В той же час, раз у тиждень програма надсилає супутникові знімки, що показують вегетацію на полях. По ним можна побачити де більше бур’янів, де менше, де вегетація починається, де припиняється. Та ж ситуація у тваринництві, можна годувати худобу по-старому, а можна купити кормороздатчик. Технолії перш за все.

Kurkul.com: Ви є членом кооперативу, які вигоди маєте від членства?

Ігор Романов: У цей кооператив входять фермери нашого району. Разом ми відстоюємо свої права. Поняття кооператив в Україні відрізняється від поняття кооператив у Європі чи Америці. Там, об'єднавшись, фермери будують елеватори, закуповують разом добрива. Хотілося б такого і у нас, але, поки немає довіри серед членів кооперативу, ми не можемо будувати спільну справу. Зараз кооператив виконує функцію «захисту». Якщо хтось влазить у наші справи, ми можемо разом зібратися, запросити той же холдинг і він буде розмовляти не зі мною особисто, а з групою людей.


Kurkul.com: Дякуємо за цікаву розмову!


© Єлизавета Кудиненко, Kurkul.com, 2017 р.

Виконано за допомогою Disqus