Олег Бегмат, голова господарства «Орач»

Олег Бегмат: Майбутнє України — за фермерами з 200 га

4 жовтня 2017 1116 0

У 2000 р. на Полтавщині заснували господарство «Орач». Нині земельний банк компанії — 4 тис. га, на яких вирощують кукурудзу, сою, соняшник, озиму пшеницю та горох. А також утримують 200 голів ВРХ, нутрій, кролів та овець. Керує господарством Олег Бегмат, з яким ми і поговорили про українські бізнес-реалії, ринок землі, кооперацію, збут продукції та торкнулися інших актуальних тем.

Kurkul.com: Пане Олеже, не дивлячись на загальну «тенденцію» до знищення тваринництва, ви його зберегли. Що вас мотивувало?

Олег Бегмат: Я його навіть не зберіг, а створив з нуля, щоб було м’ясо для харчування моїх працівників. Я з 2000 р. надаю своїм робітникам безкоштовне харчування. Але податкова трактує, що це «додадкові блага», які отримує працівник, і це має обкладатися податками. На мій погляд, це неправильно. Це не місто, коли людина може піти в кафе, а тут люди працюють у степу, їх треба годувати. Це так само, як забезпечити спецодягом. Тут нічого не треба вираховувати, це нюанси виробництва, але держава неправильно це трактує.

Kurkul.com: Тваринництво допомагає вам отримувати кращі результати в полі? Адже завжди є органічне добриво «під рукою».

Олег Бегмат: Так, звісно. За рік на наші поля ми вносимо до 6 тис. т гною. Варіюємо кількість добрива, дивлячись, які попередники, що будемо сіяти. Але в гною є багато бур’яну, тож потім з ним потрібно буде боротися гербіцидом, а це додаткові витрати.

Читати по темі:АгроЕкспедиція Кукурудза 2017. Полтавська область: Шляхова, Орач та АПК Докучаєвські Чорноземи

Kurkul.com: Яка собівартість вирощування кукурудзи, наприклад?

Олег Бегмат: Собівартість у нас велика, тому що лише під час оранки ми спалюємо до 30 л дизпалива. Якщо за весь час, то палимо до 100 л дизпалива на га. Але ж урожай по ораній землі набагато кращий. По кукурудзі собівартість виходить приблизно 16-18 тис. грн/га. Кожен рік затратна частина на 15-20% виростає. А валова продукція останні роки не збільшується, піднялись ціни, а урожай падає, відтак прибутковість зменшується. Були роки, коли рентабельність була 100%. Але ж дорожчає все: запчастини, масло, сервіс, імпортна техніка, технічне обслуговування.

Kurkul.com: А як щодо рослинництва? Яка ваша улюблена культура?

Олег Бегмат: Соняшник, мабуть, але це вигідна культура тоді, коли є дощ. Кукурудза також дає прибуток. Цього року я дуже покладався на сою. Мали збільшувати площі під нею за рахунок соняшника, але соняшник більш стійкий до погодних умов, найбільш генетично сильний.

Kurkul.com: Яким чином збуваєте сьогодні власну продукцію?

Олег Бегмат: Було б що збути, а покупець знаходиться.

Kurkul.com: Це внутрішній ринок чи, може, щось на експорт відправляєте?

Олег Бегмат: Ні, на експорт я не відправляю. Хочу вивчити це питання, але туди вклинитись дуже важко. Ми прораховували варіанти, було вигідно продавати в гривні, ніж вивозити на експорт. Це питання я хочу вивчити і 500 чи 1 тис. т кукурудзи продати по валютному контракту, щоб зрозуміти, що це таке.

Kurkul.com: Ваш земельний банк виріс на 1 тис. га і становить 4 тис. га. Чи хочете його збільшувати і надалі?

Олег Бегмат: Земельна ніша вже заповнена різними підриємствами, не так просто землю добрати чи позбутись. Я збільшувати не буду, лише покращувати. Зараз потрібно зменшувати затратну частину, будемо підіймати рентабельність зменшенням валових затрат.

Kurkul.com: Уже тривалий час не припиняються обговорення щодо ринку землі. Яка ваша думка з цього приводу?

Олег Бегмат: Ми повинні розуміти, що стабільність країні дають незалежні громадяни, фермери, які оброблятимуть 100-200 га. Це майбутнє. Я думаю, такий фермерський бізнес потрібно розвивати, це буде їх власність, вони будуть якісно на ній працювати.

АгроЕкспедитори в гостях у Олега Бегмата

Kurkul.com: Як на вас вплинула відміна спецрежиму ПДВ?

Олег Бегмат: Це неправильне рішення держави, тому що забираючи ПДВ, можна було не збільшувати ціну на продукти. От, наприклад, минулого року в мене був вхідний ПДВ, я накупив техніки багато, в цьому році я б використав його на продукцію. Зараз у мене вхідного ПДВ немає, я буду платити державі 8 млн грн. Але ж їх можна було направити на добрива, розвиток ферми, будівництво, покращувати інфраструктуру. Ми повинні раз на 3-4 роки обновляти основні засоби виробництва, техніку, якщо ми не будемо цього робити, то будемо конкурентно неспроможними. У нас просто «вимили» кошти.

Kurkul.com: Що думаєте про страхування посівів? Користуєтеся цією можливістю чи ні?

Олег Бегмат: У всьому світі страхування виконує свою функцію. Я колись страхував посіви, але у нас потрібно ще довести, що ситуація, яка сталася, — це страховий випадок. Тому думаю, що у нас страхування більше не буде.

Kurkul.com: Яке ваше ставлення до кооперації? Плануєте з кимось об’єднуватися?

Олег Бегмат: Ментальність українського народу не дає нам можливості до зближення. Все-таки можна об’єднуватись, щоб зі знижкою купувати дизпаливо й масла, можна формувати партію продукції і потім продавати її дорожче, але на сьогодні це не відбувається. У холдингів це працює, у нас ні. Я працюю сам для себе, ні з ким із холдингів не співпрацюю.

Kurkul.com: Як вважаєте, чи є шанс, що українська молодь не буде так активно виїжджати з села, а залишатиметься працювати на землі?

Олег Бегмат: На сьогодні це складне питання. Життя далі розставить все на свої місця, що буде з ринком землі і що тут залишиться через рік-два. Частину будуть продавати. Якщо будуть всі виїжджати в міста, села стануть пусткою. Молодь буде залишатись, коли буде робота, власний бізнес, цивілізація. Цю інфраструктуру нищити не можна.

Kurkul.com: Дякуємо за розмову!

© Вікторія Сумченко, Kurkul.com, 2017 р.

Виконано за допомогою Disqus