Технології силосування не стоять на місці, всупереч переконанням багатьох, не тільки українських фермерів. Для того, аби донести до українських аграріїв сучасні тенденції в цій сфері, 17 жовтня Посольство Великої Британії в Україні, разом з компаніями CML, офіційним представником JCB, ТОВ «Райт Френк» та Latievents провели семінар «Найкращий силос та раціони ВРХ». Британський науковець, експерт в силосуванні Дейв Девіс під час своєї доповіді висвітлив ключові аспекти, що дозволять українським фермерам отримати кращу якість силосу.
Читати по темі: Силос: Британський досвід в українських реаліях
Після доповіді команда Kurkul.com дізналась у іноземного експерта не тільки про відмінності технологій силосування в Британії та Україні, а й про його життєвий шлях, та що спонукало до роботи саме в цій сфері.
Kurkul.com: Як довго ви консультуєте українські компанії, і наскільки зацікавлені українські фермери у консультаціях з технології силосування?
Дейв Девіс: В Україні я вже мабуть всьоме. Вперше я приїхав сюди у 2012 р. Мені здається, що українські фермери (втім це можна сказати і про фермерів з усього СНД) більш зацікавлені в освоєнні нових технологій, в порівнянні з європейськими. В цілому, моя робота полягає не в тому, щоб сказати, що потрібно робити, а в тому, щоб показати, які проблеми можуть виникнути в процесі формування силосу. Як визначити їх та які приймати рішення, в залежності від проблем що постають в кожному окремому випадку, базуючись вже на їх знаннях.
Я вважаю, що мені надзвичайно пощастило. Я багато подорожую, спілкуюсь з фермерами, розповідаю те, що, на мою думку, допомагає їм. На відміну від того, що, наприклад, кажуть спеціалісти пов’язані спонсорськими домовленостями, бо їм необхідно продати їх продукт. Мені завжди приємно коли фермери задають багато запитань, тоді я відчуваю їхнє залучення до того, про що я розповідаю.
Kurkul.com: Чим відрізняються технології силосування в Україні та Британії?
Дейв Девіс: В Британії силоси, в основному, заготовляють підрядники, основна ціль яких — наповнити силосну яму якнайшвидше, накрити її, і взятись за наступне замовлення. Тому щільність наших силосів нижча, ніж в багатьох регіонах Європи, включно з Україною, проте формування силосу краще та швидше.
Існує баланс між гарною щільністю, та швидким утворенням силосу, необхідно підтримувати саме цей баланс.
Можна провести уявну лінію на карті Європи, що ділить її на схід та захід. Так от на східній частині — щільність силосів краща, на західній — гірша. З формуванням силосу все навпаки, західна частина Європи показує кращі результати ніж східна. Україна не вийняток у цій схемі.
В цілому, в Україні я бачу силоси гарної щільності, проте через довше заповнення силосної ями та довше формування силосу, спостерігається аеробне пошкодженнями силосної маси.
Розуміння ключових чинників, що впливають на якість силосу, дозволить уникнути таких проблем. Багато фермерів сприймають силос як «коробку», куди вони складають силос, абсолютно незважаючи на технологію. Вчасна підготовка культур до силосування також відіграє важливу роль, часто це робиться поспіхом.
На мою думку, частиною проблеми також є те, що в даній індустрії недостатньо спеціалістів, які б могли надати кваліфіковані поради. Також, все менше досліджень проводиться по силосу. Вони можуть більше стосуватись годівлі тварин, але недостатньо охоплюють саму технологію силосування. Насправді, зараз існує багато невирішених питань у цій сфері, проте не можна звинувачувати фермерів у цьому — вони просто слідують порадам, які можуть бути від початку невірні.
Хоча, звісно, фермери по всій Європі часто засмучують мене, оскільки той результат, який вони отримують на своїх силосах, їх повністю задовільняє. Вони не бачать проблеми, не бажають змінювати технології, врешті-решт — не бажають вчитись.
Нещодавно в Британії провели дослідження — фермерів запитували, де вони вивчали технологію силосування, звідки черпали інформацію. Відповідь була — від батька чи діда. А технології з того часу на місці не стоять.
Kurkul.com: Наскільки серйозний вплив клімату на технологію силосування? Які відмінності в цьому аспекті Британії та України?
Дейв Девіс: Різниця між нашими країнами величезна. Викликом для фермера, що формує силос, є зміна клімату. В Британії літо суттєво вологіше, що додає складнощів при отриманні сухої маси силосу. У нас середнє значення цього показника становить 27-28%.
Проблема ж в Україні — посушливість. Кукурудза на полі висихає швидко, тому фермери мусять її зібрати швидше, щоб отримати хороші характеристики силосу.
Я вважаю, що зміни клімату є серйозним викликом для тих, хто займається силосуванням. Тут, в Україні, потрібно зосередитись на двох аспектах:
розширення набору культур для силосування, які були б стійкіші до посушливих умов, і, при їх ранній заготівлі, мали б кращі показники крохмалю, більше енергії та хорошу перетравність волокон.
звернути увагу на озимі культури, які можна було б зібрати ранньою весною для формування раннього силосу.
Kurkul.com: Чи існують універсальні культури для силосу?
Дейв Девіс: Насправді все залежить від регіону. Цілком справедливо для України такою універсальною культурою можна вважати кукурудзу, і, як я вже зазначав, варто також звернути увагу на озимі.
Візьмемо наприклад гарячий сухий клімат, такий як в Ізраїлі. Там багато років вирощують пшеницю, сіючи в листопаді та збираючи врожай в січні, як трав’яну а не зернову культуру, заготовляючи її на силос, через низький рівень опадів влітку.
Я вважаю, що рівень опадів в цілому по Європі зараз знижується, і на це необхідно реагувати. В тому числі — застосовуючи озимі культури, оскільки вони мають певні переваги над кукурудзою та, скомбіновані з нею, дозволять сформувати силос відмінної якості.
Можливо, навіть, зрошування стане більш звичним для кормових культур. Наприклад,в Турції багато посівів кукурудзи під зрошенням, що вирішує проблему посушливості регіону. Це значні інвестиції. Проте, якщо клімат з часом буде все сухішим і сухішим, зрошення — це напрямок, над яким варто задуматись, тому що йдеться не тільки про вирощування культур, адже, якщо заготувати для силосу пригнічені стресом культури, матимемо більше проблем з мікотоксинами.
Kurkul.com: Наскільки важливі силосні добавки для отримання якісного силосу?
Дейв Девіс: Якщо правильно підібрані — вони надзвичайно корисні. Проте, важливо пам’ятати: будь-який силос можна сформувати, при дотриманні усіх правил, і без добавок. В мене є такий вислів: «Додатки це лише глазур на тістечку. Якщо зробити несмачне тістечко — глазур не допоможе, якщо випекти смачне тістечко — глазур зробить його трішки кращим». Тому в Британії багато фермерів заготовляють силос без добавок — вони їм не довіряють. Крім того, продавці таких добавок створюють самі собі проблеми, даючи некваліфіковані поради, що заставляє фермерів задуматись де правда, а де вигадка.
Kurkul.com: Скільки часу може зберігатись силос, не втрачаючи у якості.
Дейв Девіс: Якщо все було зроблено правильно, дотримано усіх технологій, якість силосу практично не зміниться протягом двох років. В мене є цікавий приклад: на одній фермі в Уельсі є силоси, яким близько 5 років. З цікавості я вирішив відкрити один із них — він досі був хорошої якості. Тому все залежить від ферми та від дотримання технологій.
Kurkul.com: З чого почався ваш шлях в цій сфері?
Дейв Девіс: Мені подобається наукова робота, разом з тим, завжди хотів працювати в аграрній сфері. Отримав вчену ступінь з мікробіології, працював в дослідницькому інституті протягом двадцяти років, вивчаючи усі аспекти силосування. Десять років тому мій інститут змінив напрямок своєї роботи радше на «науку заради науки», а не науку на користь людям. Тому я вирішив залишити інститут, і, як на мене, це було правильне рішення. Крім того, більшість компаній з якими я співпрацював, проводячи дослідження в інституті, надалі продовжують співпрацю зі мною.
Kurkul.com: Під час презентації ви згадували, що ваш батько — фермер. Маєте свою власну ферму?
Дейв Девіс: Так, у мене є маленька ферма, близько 20 га, займаюсь вівчарством. Там гірська місцевість, немає змоги проїхати навіть трактором.
Kurkul.com: Чи використовуєте силос для годівлі овець?
Дейв Девіс: Ні. Знаходжусь в такому регіоні, де більшість року доступна трава, якою і годуються вівці. Усього, заготовленими кормами вівці годуються протягом 6 тижнів,під час окоту. Я трохи скорегував час окоту овець, щоб вони могли якнайдовше годуватись травою. І це дуже зручно для мене оскільки дозволяє більше часу присвячувати роботі.
Kurkul.com: Дякую за розмову.
Вибір редакції
Не пропусти останні новини!
Підписуйся на наші соціальні мережі та e-mail розсилку.