Патрік Снотграсс: в Україні відсутній трав’яний силос, і це потрібно змінювати

Патрік Снотграсс: в Україні відсутній трав’яний силос, і це потрібно змінювати

16 серпня 2019 724 0

Враховуючи велику частку силосу у загальному раціоні великої рогатої худоби, його якість суттєво визначає продуктивність тварин, впливає на збереження їхнього здоров’я та подовження строку продуктивного використання. Саме для отримання закордонного досвіду у виробництві силосу Посольство Великої Британії в Україні запрошує відвідати практичний семінар «Найкращий силос, раціони ВРХ та практика доїння» 26 вересня 2019 у с. Краснопілка Гайсинського району Вінницької області за участі британського експерта з силосування та годівлі ВРХ Патріка Снотграсса. Редакції Kurkul.com пощастило поспілкуватися з експертом і дізнатися про нові системи силосування у Великій Британії, нововведення у годівлі тварин та силосі та правильний розрахунок норми білку для корів.

Kurkul.com: Патріку, розкажіть, будь ласка, більше про вашу компанію Specialist Farm Enterprises Shropshire?

Патрік Снотграсс: Specialist Farm Enterprises (S.F.E) Ltd було засновано в січні 2011 року. Основною діяльністю компанії є дві великі групи по закупівлі молочних продуктів у Шропширі (Border Farmers та Maryvale Farmers) у Великій Британії. У компанії корми, паливо та добрива купуються групами колективно від імені 65 фермерів-учасників. За рахунок великих масштабів нам вдається економити значні кошти щороку для кожного фермера. S.F.E керую я та моя дружина Хелен Снодграсс, також маємо аккаунт-менеджера, який працює в офісі. Таким чином, замість 65 оплат від кожного фермера постачальники виставляють один рахунок та отримують один платіж за товари чи послуги.

Kurkul.com: Співпрацюєте лише з фермерами Великої Британії?

Патрік Снотграсс: Закупівельні групи Border Farmers та Maryvale Farmers були створені понад 30 років тому, тож вони солідно представлені на місцевому ринку та мають дуже гарну репутацію. Наші фермери, як правило, прогресивні, перспективні, вони вже багато років використовують колективні закупівлі та обмін інформацією. Зараз працюємо лише у Великій Британії.

Kurkul.com: Які послуги ви пропонуєте фермерам?

Патрік Снотграсс: Половину робочих днів у місяці я проводжу у господарствах. У цей час здійснюю наступні послуги:

  • Формування та моніторинг раціонів;
  • Визначення витрат на молочну корову для контролю ефективності кормів та молочної продуктивності;
  • Моніторинг фертильності корів;
  • Консультації щодо інфраструктури, з огляду на:

- Простір для годівлі

- Простір для пиття

- Освітлення

- Вентиляцію

- Видалення гною

  • Повну фінансову оцінку ферм, включаючи бюджети та грошові потоки;
  • Стандарти дотримання норм (нітратні вразливі зони та інші європейські норми);
  • Складаю заявки на гранти.

Kurkul.com: Розкажіть, будь ласка, про нововведення у годівлі тварин та силосі, які використовуєте на фермах Великої Британії?

Патрік Снотграсс: Три основні нововведення, які вплинули на силос і годування корів: забезпечення формування раціону Nutriopt, силосування кількох укосів трав та щільне годування.

По перше, щільне годування — це голландський метод годівлі корів, який по суті передбачає додавання води до раціону. Додаючи воду, ви зменшуєте сортування, оскільки всі концентрати "прилипають" до кормових частинок. Вона також сприяє засвоєнню кормів, що, у свою чергу, позитивно впливає на надої. Я особисто, мав хороший досвід годівлі корів в сухостійний період раціоном з дрібнонарізаної соломи таким чином.

По-друге, силосування кількох укосів стає все більш популярним. Мета — зробити 5 або 6 укосів силосу протягом усього літа замість традиційних трьох. Силос збирають кожні 30-40 днів. Зрізи будуть дійсно значно меншими, але кількість в силосній ямі на кінець сезону має бути однаковою (залежно від погоди!). Силос кількох укосів трав значно покращує якість трави, завдяки чому отримується більше молока з фуражу і менше витрачається кормів. Однак робити це дорожче, залежно від регулярності дощів у сезон та типу ґрунту (дуже ризиковано на піщаних ґрунтах). По-третє, забезпечення формування раціону Nutriopt дозволило мені та іншим дієтологам вивчити межі живлення жуйних тварин. Традиційно я формував раціони переважно на рівні енергії, білка, NDF, крохмалю та DUP, тепер я можу годувати корів відповідно до швидкості ферментації різної сировини у межах раціону. Наприклад, я ніколи не формулював раціони з більш ніж 17% загального крохмалю, але тепер можна змістити це вище, доки мої швидко ферментовані вуглеводи не перевищують максимальних параметрів. Nutriopt також краще підкреслює потенційні дисбаланси в раціонах.

Kurkul.com: Чи є у вашій країні наукові дослідження стосовно силосу та співвідношення кормів? Як часто ви використовуєте їх у своїй роботі?

Патрік Снотграсс: Співвідношення силосу до концентрату завжди враховується при годуванні корів. Мені пощастило, що я живу тій частині країни, де можна виростити як трав’яний, так і кукурудзяний силос хорошої якості. Коли я годую корів, я дійсно не хочу бачити, щоб більш ніж  50-55% раціону було концентратом, як середній показник у всьому стаді. Традиційно це було близько 60% фуражу і 40% концентратів. Але сучасні голштинські корови мають спроможність виробляти 80+ літрів молока на день. Утримання цих корів було б неможливим без підвищення рівня концентрованого корму.

Моє найбільш продуктивне стадо дає у середньому 40 л молока на добу на 1 корову. Ці корови будуть споживати приблизно 12 кг сухої речовини (DMI) з фуражу (50% трав’яного силосу, 50% кукурудзяного силосу) та загального DMI близько 25 кг. Ефективність конверсії корму (FCE) — ще одна сфера, яку варто розглянути ретельніше. Це міра того, скільки кг сухої речовини споживається для отримання 1,5 кг жиру та білка з коректованого молока (цільовий FCE 1,5).

Kurkul.com: Як високоякісний силос підвищує продуктивність молочних ферм?

Патрік Снотграсс: Кожен 1% білка або 1 мега-джоуль (МДж) енергії, які ви вирощуєте на фермі, призводить до того, що вам доведеться згодувати менше концентратів для більшого виробництва молока. Наприклад, простіше кажучи, якщо 30% сухої речовини силосу дає 11 МЕ (метаболізована енергія) замість 12 МЕ, корова отримає на 11 МДж меншу кількість енергії. Це еквівалентно 2 літрам молока. Крім того, якщо в силосі замість 15% білка буде 13% (приклад силосної трави у Великій Британії), за таку ж кількість спожитого корму корова отримає менше білка. Це, знову ж таки, може коштувати до 2 літрів молока.

Kurkul.com: Чи можна виготовити високоякісний силос за допомогою звичайної сільськогосподарської техніки? Чи потрібно використовувати спеціальну техніку для підготовки високоякісного силосу на всіх етапах від збирання до годівлі?

 Патрік Снотграсс: Так, ви можете зробити хороший фураж будь-якою технікою, за умови, що оператори виконують основну функцію правильно. Час збирання врожаю, як правило, є головним фактором якості фуражу. Сорт також грає роль, а також тип ґрунту та клімат.

Kurkul.com: Ви були в Україні? Якщо так — як ви оцінюєте технології силосування в нашій країні?

Патрік Снотграсс: Так! Насправді мені пощастило жити в Україні з квітня 2008 по квітень 2010 року, де я виконував роль технічного консультанта разом з працівниками Right Frank Limited. Я думаю, що технології (силос і фермерське господарство взагалі) у вашій країні не схожі на Велику Британію, оскільки є кілька ферм із фантастичними технологіями, а в інших вони абсолютно відсутні! На даний час у Великій Британії, мабуть, більша частина застосовує дуже хороші технології, на відміну від України.

Основна відмінність Великої Британії від України — наявність трав’яного силосу. В Україні переважно кукурудзяний силос та люцерна, тоді як у нашій країні ми вирощуємо багато високоцукристих, високобілкових трав (італійські райграси, тетраплоїдні трави, конюшину, суміші), які високоврожайні та істотно покращують раціон.

Kurkul.com: Який найбільший виклик для фермерів щодо силосу у Великій Британії та в Україні?

Патрік Снотграсс: Зміна клімату буде найбільшою проблемою для наших країн. Чи зможуть поточні сорти давати хороші якісні культури у наших постійно мінливих кліматичних умовах? Чи відповідає швидкість генетичного поліпшення врожаю швидкості генетичного поліпшення великої рогатої худоби?

У Великій Британії викликом є старіння постійних пасовищ (трав’яного покрову, що росте більше 5 років). Старіші пасовища не є такими високопродуктивними та якісними.  

Kurkul.com: дякуємо за розмову.

© Kurkul.com, 2019 р.

 

Виконано за допомогою Disqus